Traveller

Ciclismul şi alergarea

Recommended Posts

Așa fac, mă duc la pas până scade. Am observat că după 2-3km de alergare, dacă alerg prin parc fără să mă deranjeze mașini, câini sau pietoni nu mai sare așa brusc și ca să scadă reduc foarte puțin ritmul, fără să merg la pas. Și pe bicicletă în condiții de emoții, stress (trafic aglomerat, mașini ce trec aproape, câini...) sare repede pulsul cu 15-20 bpm, la fel și dacă accelerez un pic. Cardiologul a zis că am cord hiperkinetic :)

Mda, probabil ai un tonus simpatic mai ridicat, reactionezi mai brusc si mai intens la stres din exterior.

Spor in continuare!

Pentru ca luna septembrie  mi-a adus o lene crunta in ce priveste bicicleta m-am reapucat de alergat

http://www.movescount.com/moves/move129886393

Dupa cateva antrenamente in octombrie am participat la stafeta cu niste amici , am reusit un timp bun pe 10,6 km (cu pante)

http://www.movescount.com/moves/move126419020

Am tinut-o cu 2 alergari pe saptamana pana in Decembrie cand am alergat un semimaraton in 1:47 (la fiecare tura erau si scari de urcat)

http://www.movescount.com/moves/move133017428

Din pacate din cauza greutatii si a cadentei mici m-a apucat o durere de calcai asa ca am pauza :(

Mi se par foarte deferite , alergarea si bicicleta , dar se completeaza excelent

Când alergi prin parcul Tineretului/Carol dă un semn și vin și eu.

Legat de dureri, eu după două zile de înot simt că sunt ca nou.

Deobicei înotul îl folosesc pentru recuperare, după niște ture puternice de alergare sau de pedalare.

Numai bine!

Adrian

Salut, diseara vreau sa ies la o tură de alergare prin parcurile Tineretului și/sau Carol. Dacă sunt doritori vă rog da-ți un semn aici până la orele 16:00.

Stabilim de comun acord traseul, ora de întâlnire și alte detalii.

Numai bine!

Adrian

Sunt in faza in care vreau sa cresc treptat ritmul. Am fost sambata la Color Run si l-am lasat pe baietica al meu sa dicteze el ritmul, m-a dus la finish cu medie de 6:50/minut si maxima de 6:11 in aia 4,5 km. Cred ca sunt pe calea cea buna, desi progresul e lent, ca nu prea am avut timp sa alerg cine stie ce primavara asta. Sa vedem cum o fi pe 13 mai, cand alerg 10 km.

39 minutes ago, Traveller said:

Sunt in faza in care vreau sa cresc treptat ritmul. Am fost sambata la Color Run si l-am lasat pe baietica al meu sa dicteze el ritmul, m-a dus la finish cu medie de 6:50/minut si maxima de 6:11 in aia 4,5 km. Cred ca sunt pe calea cea buna, desi progresul e lent, ca nu prea am avut timp sa alerg cine stie ce primavara asta. Sa vedem cum o fi pe 13 mai, cand alerg 10 km.

Poate pe 14 mai :P ne vedem acolo 

Eu alerg un pic mai repede

http://www.movescount.com/moves/move152447504

Da, pe 13 e cursa copiilor :P

• Upvote 1

în urmă cu 6 ore, Traveller said:

... vreau sa cresc treptat ritmul ..

e simplu, alerga mai repede.

Stiu ca o sa ... oricum nu am carne in congelator, dar o sa intelegi tu, cand o sa te faci mai mare.

• Upvote 2

Apropo de dureri si eu am observat ca la o alergare lenta(peste 6 min/km) ma dor mult mai tare articulatiile decat la ritm mai rapid,daca reduci si mai mult ritmul risti sa te depaseasca moshii si babele care se plimba :).

@Traveller incearca sa mergi cel putin cu 6/km sau un pic mai repede,chiar daca la inceput va fi o distanta mai mica si o gafaiala mai mare.

@hipopotanu,cin sa-ti dea carne bre ca n-ai facut nimic....si oricum a trecut postul,se permite ;)

Am reușit ceea ce îmi propusesem, să alerg azi dimineață 10 km cu ritm mediu sub 7 min/km, mai exact 6:28 min/km.

Per total mi-am îmbunătățit timpul pe 10 km cu 5 minute, de la 1h:10' la 1h:05'.

Pentru prima dată mi-am vârât o pereche de căști sport in urechi la o alergare, am dat drumul la albumul Tour de France al trupei Kraftwerk și i-am dat bătaie. 

Alergări plăcute și ferite de accidentări să aveți!

• Upvote 6

@Traveller, data viitoare să încerci cu Autobahn sau Trans-Europa Express, sigur scazi sub 6min/km :) Iar cu Die Mensch Maschine scazi sub 5!

• Upvote 2

1 hour ago, Traveller said:

Am reușit ceea ce îmi propusesem, să alerg azi dimineață 10 km cu ritm mediu sub 7 min/km, mai exact 6:28 min/km.

Per total mi-am îmbunătățit timpul pe 10 km cu 5 minute, de la 1h:10' la 1h:05'.

Pentru prima dată mi-am vârât o pereche de căști sport in urechi la o alergare, am dat drumul la albumul Tour de France al trupei Kraftwerk și i-am dat bătaie. 

Alergări plăcute și ferite de accidentări să aveți!

Bravo felicitari

Eu am inceput sa alerg fara muzica :)

Am facut si eu un PB pe 10 km , 4'43" min/km

http://www.movescount.com/moves/move156292684

• Upvote 1

@Traveller

Bravos!

Și eu am alergat anul ăsta cu căștile (renunțasem la obiceiul ăsta de vreo 3 ani) și se pare că a ajutat un pic (albumul „The Glowing Man” de la Swans a fost suficient, căci are peste două ore, deci acoperea intervalul :) ).

Oricum, e fain că evenimentul ăsta atrage din ce în ce mai mulți oameni, lucru ce nu face decât să popularizeze activitatea asta într-un context în care sportul e privit ca ceva stupid sau ca un moft :).

• Upvote 1

On 5/14/2017 at 5:04 PM, krazyeone said:

Bravo felicitari

Eu am inceput sa alerg fara muzica :)

Am facut si eu un PB pe 10 km , 4'43" min/km

http://www.movescount.com/moves/move156292684

Timp real 47:01, oficial 47:16(eram in sectorul D) , locul 109 din 3000 de participanti, not bad pentru unul de 89 kg :)

Interesant subiectul cu incaltarile. Eu alerg pe sosea si pana la urma am ajns sa alerg cu https://www.amazon.co.uk/ASICS-Gel-Phoenix-Running-Racing-Silver/dp/B018RHYTR2/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1502810518&sr=8-6&keywords=asics+phoenix+gel in general ii tin cam 500 km. Am incercat si cu pantofi mai subtiri dar am gasit mai confortabil pe asics. Am fost la asicis la shop unde mi-au testat amprenta piciorului in diferite ipostaze si mi-au recomandat produsul de mai sus care nu era cel mai scump ;) . Prietenului meu iau recomandat Nimbus.