Traveller

Ciclismul şi alergarea

Recommended Posts

M-am (re)apucat si eu de alergat, macar pe durata iernii, si, cum telefonul meu suporta senzori ANT+, m-am gandit sa imi conectez centura cardiaca Garmin la telefon si sa inregistrez pe el iesirile pe care le fac. Pentru asta, bineinteles, am nevoie de o aplicatie capabila sa utilizeze datele de la senzorul ANT+ si sa mi le si afiseze pe ecran, iar momentan singurele pe care le-am gasit, dupa o cautare rapida, sunt Endomondo si Strava, dar cu mentiunea ca Strava nu afiseaza pe ecran ritmul cardiac decat daca ai cont Premium. Asa ca practic, de nevoie, am ramas la Endomondo. Care pare draguta si usor de folosit, dar nici nu par sa am de ales.

Mai cunoasteti voi si alte aplicatii pentru Android, in afara de Endomondo, care sa:

- inregistreze turele

- se conecteze la senzori ANT+

- afiseze pe ecran pulsul

- fie gratuite
?

Mersi.

Eu Endomondo am folosit cu brio și apoi export & upload pe strava. Pe un telefon mai vechi, Strava îmi trăgea o grămadă de linii drepte pe când Endomondo făcea tracking perfect. :)

• Upvote 1

Just now, paulrad said:

Eu Endomondo am folosit cu brio și apoi export & upload pe strava. Pe un telefon mai vechi, Strava îmi trăgea o grămadă de linii drepte pe când Endomondo făcea tracking perfect. :)

Am vazut si eu ca Endomondo face un tracking foarte foarte bun, dar ma gandeam ca e influentat mai mult de calitatea senzorului GPS din telefon decat de aplicatie in sine. Strava n-am folosit, cand am vazut ca nu-mi afiseaza pulsul decat in varianta Premium am dezinstalat-o imediat :))

• Upvote 1

1 hour ago, majikstone said:

M-am (re)apucat si eu de alergat, macar pe durata iernii, si, cum telefonul meu suporta senzori ANT+, m-am gandit sa imi conectez centura cardiaca Garmin la telefon si sa inregistrez pe el iesirile pe care le fac. Pentru asta, bineinteles, am nevoie de o aplicatie capabila sa utilizeze datele de la senzorul ANT+ si sa mi le si afiseze pe ecran, iar momentan singurele pe care le-am gasit, dupa o cautare rapida, sunt Endomondo si Strava, dar cu mentiunea ca Strava nu afiseaza pe ecran ritmul cardiac decat daca ai cont Premium. Asa ca practic, de nevoie, am ramas la Endomondo. Care pare draguta si usor de folosit, dar nici nu par sa am de ales.

Mai cunoasteti voi si alte aplicatii pentru Android, in afara de Endomondo, care sa:

- inregistreze turele

- se conecteze la senzori ANT+

- afiseze pe ecran pulsul

- fie gratuite
?

Mersi.

Endomondo e printre singurii care fac asta. Ce am facut - cu bune intentii de altfel. Le-am trimis un mail celor de la endomondo in care ii intrebam daca au cumva un cod de evaluare pt o luna. Ma interesau planurile lor de antrenament pentru alergare. Si mi-au dat un cod..pentru 3 luni. am cont premium pt 3 luni..Ce e interesant la endomondo e feedbackul audio - iti tot spune - merge prea repede, prea incet , ai depasit target-ul sau esti puturos...Incearca asa si vezi cum te intelegi cu el.

Planurile lor - sucks (parerea mea..da na). Nu sunt adaptabile. Daca vrei planuri bune..dar mai aleas adapatabile incearca www.mbtion.coach - 30 de zile trial - dar dupa aia te prind (pe mine unul m-au prins).

Strava nu stie sa gestioneaza hearth rate gamin - altele cica ar sti dar nu am alte centuri. Mi se pare ca se poate conecta la senzorii de cadenta - dar nu asta te intereseaza. 

Si daca tot scriu pe aici - recomandati-mi si mie o pereche de sosoni de trial - de genul salomon speedcross 4 gtx - dar pentru unu' cu picioru' lat. In europa parca nu exista oameni cu picioarele late. In US au auzit de asta - site-urile lor au optiunii de wide dar la noi (europa) mumu..

1 hour ago, majikstone said:

Am vazut si eu ca Endomondo face un tracking foarte foarte bun, dar ma gandeam ca e influentat mai mult de calitatea senzorului GPS din telefon decat de aplicatie in sine. Strava n-am folosit, cand am vazut ca nu-mi afiseaza pulsul decat in varianta Premium am dezinstalat-o imediat :))

trackingul il face telefonul nu aplicatia, conteaza ce cipset de GPS are telefonul, exista telefoane cu cipset bun si telefoane cu cipset prost, ca si in cazul ceasurilor de alergat 

In prima faza as uita de gadgeturi, pune mana si alearga si apoi contorizeaza :)

• Upvote 1
  • Like 1

Eu am reusit sa conectez fara emotii centura cardiaca Garmin la Strava si masoara corect pulsul (apare in meniul de setari o data realizata conexiunea). Atat doar ca se specifica foarte clar undeva pe site ca nu se afiseaza informatia pe ecranul principal decat daca ai cont Premium. Ceea ce n-o sa imi fac, oricum Strava e unealta de social media si nu unealta pentru antrenamente sportive.

Altfel n-am nevoie (inca) de planuri de antrenament sau alte minuni, vreau doar sa imi inregistrez iesirea si sa vad cateva informatii de baza pe ecran (puls, distanta, timp). Dar daca ati incercat si voi Endomondo si v-a satisfacut, si bonus e cam singurul care face asta, atunci raman la el, eram doar curios daca exista alternative reale si daca sunt mai bune.

Just now, krazyeone said:

In prima faza as uita de gadgeturi, pune mana si alearga si apoi contorizeaza :)

Fair enough, dar dupa cum vezi tocmai asta incerc, sa nu imi cumpar alte gadgeturi si sa le folosesc pe alea pe care le am deja :P si cum spuneam, nu vreau sa vad decat niste informatii super de baza si sa am o oarecare statistica a progresului meu in decursul timpului. Ieftin, bun, rapid :D

• Upvote 1

11 minutes ago, majikstone said:

Fair enough, dar dupa cum vezi tocmai asta incerc, sa nu imi cumpar alte gadgeturi si sa le folosesc pe alea pe care le am deja :P si cum spuneam, nu vreau sa vad decat niste informatii super de baza si sa am o oarecare statistica a progresului meu in decursul timpului. Ieftin, bun, rapid :D

https://www.runningshoesguru.com/content/top-10-running-apps-for-iphone/

Cauta ceva sa iti spuna din km in km ceva statistici, stiu ca exista ceva de genul asta 

Nu ai spus ce telefon ai 

Imi aduce aminte de inceputurile mele in "tainele sportului" , eram un gras de ~120 kg  , nu aveam habar de alergat asa ca m-am dus pe pista  Lia Manoliu sa imi dau duhul:)

In prima faza de abia puteam alerga o tura ...400 metri , ma dureau toate organele din corp , la fiecare tura cand nu ma mai durea in dreapta ma durea in stanga, cand nu ma durea in stanga sau dreapta ma durea in piept , dar nu m-am lasat 

Ulterior am reusit 5 ture , la 10 aveam inelul si il schimbam pe fiecare deget in parte, problema a inceput dupa 10 ture, imi doream un device sa numere turele pentru mine :)

Parca imi doresc sa am incrancenarea de atunci 

Telefonul e un Sony Xperia Z1 Compact, Android 5.1, cu conectivitate ANT+ (si bineinteles si BT4.0, doar ca centura pe care o am e ANT+). Momentan folosesc Endomondo.

Dintre aplicatiile din lista aia de pe site doar Strava suporta senzori ANT+, doar ca, dupa cum spuneam, nu afiseaza HR decat in versiunea Premium. 

Si eu eram praf ca alergator pana acum vreo 4-5 ani, cand am inceput sa fac antrenamente de basket. Picioarele nu ma dureau aproape niciodata, dar ma dureau si pe mine toate organele interne. Dupa 3 ani cu 6 ore pe saptamana de antrenamente de basket, asta pe langa orele petrecute pe bicicleta, acum pot alerga 10 km cu un ritm de 6:30-7 min/km fara prea mari emotii, dar cu un puls maricel (165-170 BPM). Ceea ce nu e nici pe departe un ritm de invidiat, dar e un punct de plecare. Momentan ies o data pe saptamana cu o prietena considerabil mai buna alergatoare ca mine, dar venita dupa cateva luni de sedentarism complet, asa ca momentan suntem amandoi cam la acelasi nivel.

• Upvote 1

1. NU ignora incalzirea, nu stiu ce varsta ai dar acel puls este foarte mare versus acel pace/ritm

2. Distanta este prea mare , incepe cu 3 km , primul in regim de mers alergat (alergarea slow nu este considerata incalzire) 

3. Have fun, uita de viteza , altfel ajungi ca mine sau ca alti de esti mereu nemultumit :)

• Like 1

Varsta 26 de ani, puls maxim real pe la 196, puls de repaus undeva in jur de 55 cred.

Stiu ca e mare pulsul ala (87% din HRMax), dar tehnica mea de alergat e zero, si asta cu siguranta e principala mea problema. Plus ca nici cele 85-86 kg (in scadere) la 1m82 nu ma ajuta extraordinar in acest sens. Eu sper ca dupa cateva iesiri sa coboare pulsul mediu sub 160 (81% din HRMax) la acelasi ritm, iar pana vara viitoare sa ajung inapoi la 80 kg. Nu ca as simti vreun disconfort sa alerg 1 ora la puls 170, la fel cum nu simt nici un disconfort sa ma cațăr cate o ora-doua cu bicicleta catre un varf de munte cu puls 180, dar nici foarte sanatos nu e. In schimb o sa treaca muuuuulta vreme pana sa ajung sa scot la alergare un puls mediu de 140-145 (71-74% din HRMax) precum scot la turele cu bicicleta.

15 minutes ago, majikstone said:

Varsta 26 de ani, puls maxim real pe la 196, puls de repaus undeva in jur de 55 cred.

Stiu ca e mare pulsul ala (87% din HRMax), dar tehnica mea de alergat e zero, si asta cu siguranta e principala mea problema. Plus ca nici cele 85-86 kg (in scadere) la 1m82 nu ma ajuta extraordinar in acest sens. Eu sper ca dupa cateva iesiri sa coboare pulsul mediu sub 160 (81% din HRMax) la acelasi ritm, iar pana vara viitoare sa ajung inapoi la 80 kg. Nu ca as simti vreun disconfort sa alerg 1 ora la puls 170, la fel cum nu simt nici un disconfort sa ma cațăr cate o ora-doua cu bicicleta catre un varf de munte cu puls 180, dar nici foarte sanatos nu e. In schimb o sa treaca muuuuulta vreme pana sa ajung sa scot la alergare un puls mediu de 140-145 (71-74% din HRMax) precum scot la turele cu bicicleta.

1.82 -90 kg , sa vezi aici hipopotam :)

Pulsul nu e asa relevant (sau este) dar trebuie corelat cu o viteza etc, daca tu ai 170 BPM la 6 min nu este asa grozav :) 

Nu uita de incalzire, iti va scadea pulsul pe durata alergarii 

Pai e relevant pulsul, doar ca o aceeasi viteza nu inseamna nici pe departe un acelasi efort pentru 2 alergatori diferiti. La alergat, tehnica corecta influenteaza mult mai mult efortul depus fata de bicicleta de exemplu. La inot e la fel. Deci eu pot sa depun cu 20-30% mai mult efort decat un individ identic din punct de vedere fizic cu mine (inaltime, greutate, capacitate de efort) si care alearga cu aceeasi viteza ca mine doar pentru ca alerg intr-un mod neeficient, iar asta o sa se traduca evident printr-un puls considerabil mai mare la aceeasi viteza.

Acum in ce masura o sa imi imbunatatesc tehnica de la sine, doar alergand dupa ureche, habar n-am, unii am vazut ca au citit carti si au facut programe de antrenament ca sa invete sa alerge corect si eficient, eu nu stiu daca am nervi de asa ceva :)) si nici nu imi propun sa fac maratoane / semi-maratoane / alte soiuri de competitii.

Pai , in prima faza, exercitii de tehnica, incalzire multa si apoi ...cadenta 

@majikstone pare că ai aceeași motorizare ca mine :))

Eu am schimbat abordarea:
- încălzire 10 minute (încerc să cresc pulsul treptat până la 140, deci primele minute mă plimb)

- 30 minute la puls 141-151, media țintă pe la 150

- 10 minute cool-down, să scadă pulsul treptat până pe la 120.

Deocamdată nu mă interesează deloc pace și distanță, dar iese o chinuire foarte înceată de aprox +8min/km. La prima tură cred că făceam 5 pași în alergare și 2 mai încet căci sărea pulsul repede de 150. La ultimele 2 alergări am reușit să alerg încet, dar constant, să nu mai fie nevoie să merg la pas și reușesc să scot puls mediu 150bpm, cât e targetul. :)

Același lucru îl fac și pe hometrainer. Sunt curios ce iese până la primăvară.

P.S. Ce am observat: după cele 10 minute de încălzire, cel mai rapid kilometru nu îmi e primul ci cam al 3-lea. Asta înseamnă că nu mă încălzesc suficient?

36 minutes ago, majikstone said:

Acum in ce masura o sa imi imbunatatesc tehnica de la sine, doar alergand dupa ureche, habar n-am, unii am vazut ca au citit carti si au facut programe de antrenament ca sa invete sa alerge corect si eficient, eu nu stiu daca am nervi de asa ceva :)) si nici nu imi propun sa fac maratoane / semi-maratoane / alte soiuri de competitii.

Sfatul meu - ca am trecut si eu prin asta. Prima tentativa de alergat am avut-o acum vreo 2 ani. Dupa 1km eram mort. M-am apucat de alergat dupa un plan - mbtion.coach. Seamana un pic cu un antrenor personal - te sfatuieste sa o iei incet, ai zile in care alergi putin (1-2 km) altele mult. Partea buna e ca avand un scop si vazand ca atingi asteptarile te simti mai bine. Si asa am ajuns la primul 10k (cam in 2 luni de antrenament as zice mai degraba usor). S

Nu incerca sa te compari cu timpii altora. Nu are rost - cel putin in faza asta..

13 minutes ago, paulrad said:

@majikstone pare că ai aceeași motorizare ca mine :))

Eu am schimbat abordarea:
- încălzire 10 minute (încerc să cresc pulsul treptat până la 140, deci primele minute mă plimb)

- 30 minute la puls 141-151, media țintă pe la 150

- 10 minute cool-down, să scadă pulsul treptat până pe la 120.

Pfuu eu momentan nu stiu cum as putea sa alerg cu puls 150, sa zicem ca 160 e fezabil in momentul de fata, dar intr-un ritm complet pensionăresc (gen ce ziceai tu, 8 min/km sau mai rau), dar ca sa ajung la 150 cred ca ar trebui practic sa umblu foarte repede, dar fara sa alerg efectiv. Tu aparent iesi la alergat de ceva mai multa vreme ca mine, deci probabil ca in cateva luni o sa pot ajunge si eu la cifrele de care vorbesti tu.

10 minutes ago, tzunoi said:

Nu incerca sa te compari cu timpii altora. Nu are rost - cel putin in faza asta..

Chiar nu ma compar cu timpul altora, de altfel nici nu mi-e clar ce inseamna un timp bun de alergat pe o anumita distanta :D dar nici de programe de antrenament specifice pentru alergat nu am timp si rabdare, alergatul nefiind prioritar pentru mine. In principiu voi alerga o data, maxim de 2 ori pe saptamana, cam cate o ora, maxim doua, iar distantele de 10 km nu imi pun deloc probleme. Singura chestie care ma deranjeaza la momentul de fata e pulsul cam mare (fara sa simt vreun disconfort sau ca ma sufoc, ci pur si simplu nu e tocmai ok ca regim de efort). Altfel tot ce vreau e sa ard calorii si iarna si sa ma mentin intr-o forma fizica decenta pana la sosirea primaverii si a temperaturilor mai potrivite pentru ture cu bicicleta. In acest sens mi-am luat si trainer, pe care ma dau de vreo 2-3 ori pe saptamana, asa ca nu ma plang, si m-am apucat si de Aikido, la care am 2-3 antrenamente pe saptamana.

@majikstone  Salut1 Eu iti propun sa alergi intercalat cu reprize de mers (asa iti scazi pulsul si reduci respiratia la nivel aerob) apoi alergi iar si  asta in total cam 3- 4 km pentru inceput,apoi maresti distanta si reduci mersul pana ramane doar alergat,asa iti vei putea sa controlezi si sa corectezi alergarea iar organismul se va obisnui si pulsul nu se va mai duce asa sus.

Corect! Asa se incepe, cu reprize de alergare/mers pe jos de 30 min.

2/1 repetat de 10 ori, apoi saptamana urmatoare 3/1 repetat de 8 ori, apoi 4/1 repetat de 6 ori si tot asa.

In fiecare saptamana de 3 ori.

2 minutes ago, Diesel said:

@majikstone  Salut1 Eu iti propun sa alergi intercalat cu reprize de mers (asa iti scazi pulsul si reduci respiratia la nivel aerob) apoi alergi iar si  asta in total cam 3- 4 km pentru inceput,apoi maresti distanta si reduci mersul pana ramane doar alergat

Exact tehnica asta am aplicat-o eu ca alergator incepator. Functioneaza rezonabil desi alergatul pentru mine personal e groaznic de plictisitor si obositor/sufocant fara a-mi aduce vreo placere/buna stare fizica sau psihica.

Apropo de alergare eu am un prieten care e alergator de maraton veteran(asa le zice acum),are un site si un blog cu diferite metode si tehnici de alregare.

Sper ca nu fac nimic rau daca pun link-ul aici poate ajuta la orientare macar  

http://runrares.ro/fiziologie     

http://runrares.ro/

• Upvote 1

Totusi nu sunt chiar complet incepator in ale alergatului. Cum spuneam, am facut 3 ani de basket, 6 ore pe saptamana, ocazional si cu meciuri jucate in campionatul universitar francez, si sigur se adunau macar 4-5 km alergati per antrenament, uneori mai mult, dar e drept, intr-un regim mult mai exploziv si solicitant pentru articulatii. Si daca inainte de asta abia alergam 2 km fara oprire, indiferent de ritm, acum pot alerga 10 km fara nici o emotie. Desi Transfagarasanul tot cam in acelasi timp il urc ca si atunci. Iar daca in primul an de basket eram terminat fizic dupa fiecare antrenament, ulterior lucrurile au fost din ce in ce mai usoare si durerile de orice natura au disparut treptat. Am avut norocul sa scap si fara accidentari, fie ele si minore, desi cativa dintre colegii mei mult mai talentati si mai capabili din punct de vedere fizic nu au avut la fel de mult noroc.

In plus, in ultimele 2 ierni am mai iesit la alergat, pe distante de 4-10 km, ocazional si cu diferente de nivel (ca si ieri am adunat 70m de ascensiune pe cei 10 km, inclusiv niste sectoare cu cateva zeci de trepte), si nu pot sa zic ca am avut vreo problema semnificativa. Bun, mai faceam (si inca mai fac) febra musculara, ceea ce pe bicicleta rar mi se mai intampla, dar trece dupa maxim o zi. Incaltamintea e specifica pentru alergare (ceva de la Asics, habar n-am ce model, i-am primit de la facultate) si nu ma plang absolut deloc de ea.

Bun, ca tehnica e probabil praf si ca pulsul e cam mare e partea a doua, si o sa incerc sa fiu mai atent la detaliile astea, dar nu am nici un fel de dureri sau alte probleme. @krazyeone mi-a povestit una-alta si despre cadenta, o sa mi-o masor ochiometric la urmatoarele iesiri ca sa vad pe unde ma situez. Din pacate pentru 3 antrenamente pe saptamana nu am nici timp, nici rabdare. Cum spunea si @Invitat special mai sus, ma cam plictiseste alergatul si nu imi prea gasesc satisfactii in el, dar fiind iarna e mai bun decat statul in casa.

@majikstone   sunt tehnici diferite de alergare la distante lungi si la distante scurte, si la alergarea de durata se fac la numite antrenamente "bucati"adica alergi 1-2 min cat poti de tare apoi alergi foarte incet pana iti revii 2-3 min si alternezi asta +ruperile astea de ritm te ajuta si la ciclism.Tie iti trebuie sa lucrezi la volum si asa vei regla toate functiile.

Oricum sa nu fortezi pentru ca te poti accidenta(asta deca alergi 10km) si asta te poate incurca la antrenamente.

[mention=1662]majikstone[/mention]   sunt tehnici diferite de alergare la distante lungi si la distante scurte, si la lergarea de durata se fac la numite antrenamente "bucati"adica alergi 1-2 min cat poti de tare apoi alergi foarte incet pana iti revii 2-3 min si alternezi asta .Tie iti trebuie sa lucrezi la volum si asa vei regla toate functiile.
Oricum sa nu fortezi pentru ca te poti accidenta(asta deca alergi 10km) si asta te poate incurca la antrenamente.
Dureaza mult pana cand alergarea o sa devina "placuta"
Ca sa ajungi sa te "antrenezi" la alergare trebuie sa poti controla paceul, respiratia, pulsul

Baschetul este un altfel de efort, sa zicem similar cu intervale/bucati scurte, daca pot sa alerg 21 km, dupa un meci de baschet as fi rupt doua zile sau mai mult :)

Sent from my SM-J330F using Tapatalk

Recomandati ceva shoes de alergare? 

3 hours ago, Mookyama said:

Recomandati ceva shoes de alergare? 

Adidas cu boost