Traveller

Ciclismul şi alergarea

Recommended Posts

în urmă cu 5 ore, Mookyama said:

Recomandati ceva shoes de alergare? 

nu recomanda nimeni nimic, ca ce e mega bun pentru mine, este posibil sa fie distrugator pentru tine.

Dar, daca as avea bani, as lua ultraboost, nu ca saracu de mai sus.

• Like 1
  • Haha 3

Intai am crezut ca faci misto, dupa aia am dat o cautare pe Gogu si culmea, chiar exista. :P

Da, chiar exista :) Tare fashionable arata.

Trebuie sa inlocuiesc Nike Lunarlon cu ceva mai de sezon momentan, toamna-primavara. (Un review aici daca intentioneaza careva sa mearga pe linia asta. Cam scumpi totusi.) Ma gandeam la Salomon sau La Sportiva. Desi ar mai fi si alte firme misto (HH, Icebug, Inov, Tecnica, etc), nu am timp sa sap pe indelete ce modele sa caut, asa ca astept proupunerile voastre. Mersi!

Si ca tot s-a discutat de gadgeturi, eu o sa merg pe HR de la Polar, care e pe BT, conectata la telefon. Desi nu imi place ideea de telefon, trebuie sa ma misc cumva, altfel o iau razna daca nu fac miscare. Suunto Ambit 3 nu il mai am, am renuntat momentan la activitati sportive nitel pentru ca doream mai mult timp pentru bicicleta si pentru ca un an cam prost. 

Dacă ne-am lua doar după elementul bling ("ia-ți ultimul răcnet în materie de marketing al firmelor de echipament sportiv, cu ultimul răcnet de gadjete pe tine, apoi ieși afară și dă-te mare că alergi!" :P), am pierde partea esențială a alergării, ca antrenament de anduranță, ca mișcare de plăcere sau pentru orice alt scop legat de fitness. Am ajuns să alerg un semimaraton cu o pereche de adidași de la decathlon (ce-i drept, la vreo două sute de lei și ceva, acum 3 ani), și sunt sunt sigur că se poate coborî bugetul și mai jos, atîta timp cît talpa amortizează corespunzător și există gaură suplimentară pentru șiret sus, pentru blocarea călcîiului.

12 hours ago, hipopotanu said:

nu recomanda nimeni nimic, ca ce e mega bun pentru mine, este posibil sa fie distrugator pentru tine.

Dar, daca as avea bani, as lua ultraboost, nu ca saracu de mai sus.

http://www.movescount.com/moves/move181548251

Asta este ultima alergare , facuta asa din amintiri 

Nu de alta dar as vrea sa vad si eu pe unul de 90 kg care alearga cu pace-ul asta ,

totul datorita pantofilor desigur , care alearga singuri :)

Acum lasand gluma la o parte am avut Nike , Asics , Salomon (care este brand Adidas pentru cine nu stie) , dar niciunul nu s-au apropiat la confort ca si Adidas boost (ultra giga )

Feedback-ul la pantofi este strict legat de tonajul meu, unul mai usor probabil nu va sesiza diferenta intre talpi

Pentru trail discutam de alte branduri(am Salewa), dar strict pentru alergat pe asfalt as alege Adidas :) 

Pentru casa, chestii light, Decathlon are niște shoes faini low de off road, ceva drumeție mai light, la 139 lei. Foarte faini de altfel ca și look. Pretul imbatabil, caci este la cum arată, diferite culori, materiale. Luat și plimbat. Pe mine m-au ținut vreo 6 luni in varianta ca nu am mers nici 50km și nu au văzut ploaie torențială sau munte. Sincer, am rămas dezamăgit, cu dorința de a mai lua o pereche, însă sunt in dubii.

Iar legat de do the job done, am jucat baschet un sezon in teniși de Drăgășani. Sau erau aia chinezești cu talpa verde oare? Nu mai rețin. Deci se poate, însă confortul după o anumită vârsta e mai căutat ca și apa. Cât eram tineri mereu faceam nebunii, nu ne interesa prea multe.

Salewa (wildfire pro) am luat zilele trecute. Doream de mult sa iau perechea asta, însă ajuns acasă mi-am dat seama ca sunt cam același lucru Garmont Dragontail care nu si-au dat duhul încă. O sa ii duc înapoi. Așa ca vreau sa iau niște shoes de alergare, deși eu sunt cu alergarea ca și vaca și baletul. Mă gândeam la Salomon Speedcross 4. I-am văzut pe la mai multă lume și am auzit păreri destul de bune despre ei.

Nu știam ca au fost luați de Adidas. Iar pe Strava te urmăresc de mult timp [emoji39]

LE. Ăștia sunt și se numesc Arpenaz 500 și au mai multe modele, inclusiv de damă. E de gust, însă mie mi-au placut.

https://m.decathlon.ro/p/8383804_incalaminte-drumetie-natura-arpenaz-500-albastru-barbati.html

Pentru alergare pe teren mixt prin Bucuresti (includ poteci de pămînt din Izvor, Carol, Tineretului) îi am pe ăștia:

https://www.decathlon.ro/p/8366262_incalaminte-trail-alergare-elio-feel-negru-barbai.html#/6-272-40

N-aș zice că sunt pantofi de trail-run, cum zic ei. Au talpa destul de moale, merg doar pe trasee soft, în nici un caz ceva teren pietros.

Am avut lipsa de inspirație să-i iau și la concursul MTB de la Saschiz și am regretat, pe ultima treime de traseu îmi amorțiseră tălpile.

Ca atare mi-am luat pentru biclă, dar și pentru drumeție cu piciorul, pe ăștia:

https://www.sportisimo.ro/columbia/peakfreak-enduro-ot/142477/

Transportul de la Sportisimo se face din Cehia, dar e 20 de lei. Sunt încîntat de ei.

Au transport gratuit dacă te abonezi la newsletterul lor. Genul asta de approach folosesc și eu la mtb, am o pereche de Columbia care au vreo ... 10 ani? Ce au văzut aia, nu știu zău câți au văzut. Nu am văzut niciodată o pereche de Columbia sa fie așa rezistenți. Bat in lemn :P mi-s dragi, am trecut prin multe împreună.

Din gama aporoach Salewa Wildfire Pro și Wildfire Vent, ambele fără goretex, 405 lei, respectiv 356 lei, încă se găsesc la Sportguru. Firetail am văzut la preț bun pe Bike24 ~ 75euro. Însă nu i-as baga la mtb, e păcat de ei.

Eu folosesc Brooks Trailblade (da, pe urmă am văzut că sunt de femei, dar am văzut mulți băieți cu modeul ăsta). Am 400km cu ei (+ purtați pe lângă casă și în vreo 2-3 drumeții pe munte), începe să se vadă un pic de uzură pe talpă, am alergat mai mult pe asfalt/beton cu ei. Pentru prima pereche de adidași de alergare au fost super buni, unde mai pui că au costat 150 lei. :) 

• Upvote 1

@paulrad Desi am o orientare sexuala in limite normale, fara a avea nici un dubiu in privinta asta, mi se intampla tot mai des sa fiu atras de produsele sportive croite pentru femei si la care nu gasesti echivalent pentru barbati. Nu ma refer la bazonul pantalonilor si nici nu pretind ca as avea nevoie de sutien. E vorba de haine, unele modele de incaltari, etc. Pur si simplu ma simt discriminat.

• Thanks 1
  • Haha 2

5 hours ago, iacobdoc said:

@paulrad Desi am o orientare sexuala in limite normale, fara a avea nici un dubiu in privinta asta, mi se intampla tot mai des sa fiu atras de produsele sportive croite pentru femei si la care nu gasesti echivalent pentru barbati. Nu ma refer la bazonul pantalonilor si nici nu pretind ca as avea nevoie de sutien. E vorba de haine, unele modele de incaltari, etc. Pur si simplu ma simt discriminat.

Cum intamplator imi place verdele, mereu ii aduc aminte la a mea de asta. Si se alege ea cu ce imi doresc mie si ce sa mai zic ca ii si place. Ba mai mult ii zic uite ce culori misto aveti voi! Culori vii, uite cate marimi disponibile si ce preturi aveti si ... asa si pe dincolo. Mno, stai linistit, a mea se da cu parfum de barbati. Mama la fel...sunt absolut sigur ca sunt barbati care folosesc parfum de dame si nu alte inclinatii decat normale, daca putem spune asa.

Pe mine ma dispera limitarea la culori la barbati. Inainte umblam cu negru si despre negru si doar pe negru...eh, s-a mai schimbat treaba intre timp. Zici ca e ca in reclama de la Nei, daca o stiti.

On 27/11/2017 at 11:59 AM, majikstone said:

Mai cunoasteti voi si alte aplicatii pentru Android, in afara de Endomondo, care sa:

- inregistreze turele

- se conecteze la senzori ANT+

- afiseze pe ecran pulsul

- fie gratuite
?

Mersi.

Ce am folosit și recomand cu căldură a fi folosită si la alerhare și la bicicletă e IpBike 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iforpowell.android.ipbike

Mai exista si am vazut ca funcționează încă Garmin Fit.

On 4/9/2016 at 21:45, adi.murariu said:

Nu neaparat ;)

Folosind Chrome ca browser de vizualizare si instaland extensia StravistiX, obtii acces la o serie de informatii suplimentare.

Folosești StravistiX? Sau alții de pe aici.

E de încredere ce zice pe acolo? Mă uit la Fitness Trend, tot overload îmi arată de vreo 4 ture :)

E de încredere ce zice pe acolo? Mă uit la Fitness Trend, tot overload îmi arată de vreo 4 ture [emoji4]
Da folosesc si eu, am inceput sa ma uit recent asa ca nu pot sa iti zic mare lucru

ti ai setat zonele de puls ok?

Sent from my SM-J330F using Tapatalk

[mention=7570]krazyeone[/mention] nu cred.
Abj9KwH.png
Pai acel soft are niste algoritmi bazat pe zonele de inima sau pe putere
Ca sa vezi mai exact trebuie sa iti definesti zonele de inima apoi sa apesi sync

Am mai citit mai demult cu zonele de puls, pe câte site-uri am citit, atâtea variante de valori și m-am lăsat păgubaș :D

Am mai citit mai demult cu zonele de puls, pe câte site-uri am citit, atâtea variante de valori și m-am lăsat păgubaș [emoji3]
Si totusi, un maxim si minim ar trebui sa stii

Aia știu :) HR în repaus 45bpm și HRmax 196

Aia știu [emoji4] HR în repaus 45bpm și HRmax 196
Ok , ori faci bazat pe aceste cifre
20 min 'maximal' ce puls mediu ai?

6 minutes ago, krazyeone said:

20 min 'maximal' ce puls mediu ai?

N-am mai verificat de mult timp, dar anul trecut prin februarie a ieșit 184bpm.

22 hours ago, paulrad said:

N-am mai verificat de mult timp, dar anul trecut prin februarie a ieșit 184bpm.

Incearca asa

mJHh38P.png

• Upvote 1

On 1/12/2018 at 9:32 PM, paulrad said:

E de încredere ce zice pe acolo? Mă uit la Fitness Trend, tot overload îmi arată de vreo 4 ture :)

Salut! Da, folosesc, dar ca și krazy tot relativ recent, însă uitându-mă peste istoric pot să spun ca e un "barometru" destul de bun al gradului de oboseală musculară. Eu am facut greșeala (mai mult forțat de împrejurări) să meg de câteva ori câte o săptamână aprope zilnic pe "overload" si apoi am zăcut câte una sau două saptămâni cu dureri musculare severe la nivelul mușchilor coapselor și unori și ai feselor. Părerea mea e că e un indicator destul de bun, iar în cazul celor care posedă și un powermetru, e un indicator destul de precis.

• Upvote 1

@krazyeone mersi. M-am chinuit un pic până le-am setat în extensie, din oarece motiv nu mă lăsa să setez ce valori vreau eu pt ultimele 2 zone, dar am reușit într-un final. Fitness trend-ul arată la fel (am dat reinstall și sync din nou).

P.S. Au scos update care rezolvă niște bug-uri, inclusiv Show Extended Stats pt indoor training.

On 1/14/2018 at 9:24 PM, paulrad said:

@krazyeone mersi. M-am chinuit un pic până le-am setat în extensie, din oarece motiv nu mă lăsa să setez ce valori vreau eu pt ultimele 2 zone, dar am reușit într-un final. Fitness trend-ul arată la fel (am dat reinstall și sync din nou).

P.S. Au scos update care rezolvă niște bug-uri, inclusiv Show Extended Stats pt indoor training.

Cati km faci pe an? 

Participi la concursuri? 

Fitness trendul e normal sa fie asendent in vara dar in perioada asta ar trebui sa fie descendent