Traveller

Ciclismul şi alergarea

Recommended Posts

My 2 cents: spre deosebire de ciclism, la alergat tehnica face o diferenta uriasa cand vine vorba de raportul dintre viteza de deplasare si puls. Asta dincolo de ce zicea @Traveller mai sus, si anume ca pe bicicleta poti sa mergi foarte relaxat si cu puls foarte mic daca vrei, in timp ce la alergat din momentul in care incepi sa alergi pulsul urca in draci, mai ales cand esti incepator. 

Acum habar n-am cum se educa o tehnica de alergat corecta si nici de ce unii au "nativ" o tehnica de alergat mai corecta decat altii. Si nu e vorba aici doar de cadenta (asta e doar unul dintre factori), ci in special de modul in care calci. Cam aceeasi poveste ca la inot, unde e o diferenta uriasa intre cineva care inoata "dupa ureche" si cineva care aplica o tehnica impecabila de inot. Si treaba asta nu tine absolut deloc de conditia fizica, nici doar de numarul de ore de antrenament, ci efectiv de capacitatea de a invata si pune in aplicare o tehnica corecta, ori "asistat" (antrenor sau cunoscator care sa evalueze modul in care alergi) ori "autonom" (autoevaluarea continua si controlul modului in care alergi).

Cred ca pe undeva pe topicul asta explicau unii si altii ce inseamna o tehnica de alergat corecta si cum se ajunge la ea, iar daca nu, cred ca e plin de informatii in sensul asta pe Internet. Dar all in all, iarna nu-i ca vara si alergatul nu-i ca pedalatul.

(bine, o sa-mi sara unii in cap ca si la ciclismul de sosea tehnica de pedalat e importanta, si e adevarat, dar doar la nivelul la care vrei sa faci performanta, nu la nivel de amatori)

în urmă cu 1 oră, krazyeone said:

Plus ca iti sugerez cresterea numarului de pasi , 160 este f putin, rupi genunchii

Am citit că 180 spm ar fi idealul, dar nu mi se pare atât de ușor de ajuns la frecvența asta, deși opinia generală pare să susțină un risc mai mic de accidentări cu cât te apropii de ea. 3 pași pe secundă e ceva.

• Upvote 1

31 minutes ago, majikstone said:

(bine, o sa-mi sara unii in cap ca si la ciclismul de sosea tehnica de pedalat e importanta, si e adevarat, dar doar la nivelul la care vrei sa faci performanta, nu la nivel de amatori)

Orice se antreneaza, prin intervale mici , in prima faza este imposibil apoi incet incet te obisnuiesti  :)

Cam asta este cadenta mea la o cursa 

0w8PXGV.png

23 minutes ago, Traveller said:

Am citit că 180 spm ar fi idealul, dar nu mi se pare atât de ușor de ajuns la frecvența asta, deși opinia generală pare să susțină un risc mai mic de accidentări cu cât te apropii de ea. 3 pași pe secundă e ceva.

Asa este , cand alergam nu am reusit ever sa ajung la acea valoare, dar reuseam un minut doua daca ma concentram fix pe lucrul asta, de exemplu 920Xt de la garmin si probabil si modelele mai noi , au metronom, adica poti seta numarul de pasi si ceasul bipaie 

Cei care alearga foarte bine, (fie slow fie tare) tot pe acolo stau (spre 180 pasi) indiferent de pace

Am activat și eu metronomul cu alertă la 171 spm, având în vedere că ieri am scos medie de 161 spm. O să văd ce iese (înafară de ceva puls mediu nebun). Din ce am citit un alergător ”mediu” ar avea undeva între 150-170spm, iar atleții profesioniști au 180-200.

Avem ”Școala alergării” în oraș, dar nu-s genul care să se prezinte la program. :)

On 10/22/2018 at 7:50 AM, paulrad said:

Aveam puls 130 când am terminat de coborât 2 etaje. Dacă aș fi vrut să scad pulsul mediu cu 20bpm, trebuia să adaug 20 minute la cei 5km, adică să merg la plimbare doar :))

Cauta sa alergi 30 de minute(e un exemplu) si nu distanta de 5km, ca sa scapi de problema timpului. Ani de zile nu am putut sa alerg 5km si tot timpul inventam o scuza sa nu alerg pt ca era chinuitor. Intre timp am descoperit Couch to 5k si nici ca ma intereseaza sa alerg un nr de km - telul meu este sa alerg cate 30min de doua-trei ori pe saptamana.

Sfat "gratuit": fa bine si baga o zi de pauza intre alergari, mai ales ca esti membru in Clubul distrusilor...

• Upvote 2

Nu stiu daca ar fi fost mai nimerit sa postez in clubul distrusilor, dar o fac aici, in ideea ca apare vreun sfat folositor si-l pot pune in aplicare.

Dupa fiecare alergare din ultima perioada, fara exceptie, raman cu un soi de contracturi musculare la nivelul gambelor, pe jumatatea lor interioara (intre picioare). Dor tare odata cu flexia labei piciorului, dar si la extensie completa (muschi incordat). La masaj pe rulou sau palpare se lasa cu lacrimi. Durerea se estompeaza daca fac pauza si reapare in timpul primei alergari, iar ciclul se reia. In afara faptului ca e mai suportabila atunci cand aterizez pe calcaie (evident, nu e ce-mi doresc), cred ca pana acum am eliminat toate cauzele la care m-am putut gandi: carente in organism, incaltari nepotrivite, tehnica de alergare, incalzire deficitara, suprasolicitare, volum prea mare. Am o oarecare retinere cu privire la cresterea prea brusca a volumului, dar cum nu fac asta pentru prima data, inclin sa cred ca poate fi eliminata.

Alte idei de la carturari in domeniu iegzista? :)

Așa, ca o opinie ”la cald” după descrierea ta, ar putea fi o leziune a capului medial a mușchiului gastrocnemian (microruptură fibrilară nevindecată).

Asta ar însemna să oprești alergarea și să cauți ajutor specializat.

• Like 1

Salut Tolstoievski,

Eu alerg de prin 2010 până în prezent, de la câțiva km până la peste 42km.

Indiferent de durerea pe care am experimentat-o în urma alergărilor pe distanță lungă. Dureri precum cele de mușchi, ligamente, oase (microfisuri), dureri la nivelul celor 3 articulații ale piciorului (coxo-femural, genunchi sau gleznă). Cel mai bun remediu este înotatul în zilele imediat următoare alergării cu pricina. Durerea dispare ca prin "minune".

Înotul îl folosesc și după ture lungi și epuizante de bicicletă sau după ture scurte și intense, efectul benefic al înotului este instant.

Dacă știi să înoți și ai posibilitatea, nu ezita.

Numai bine!

Adrian

• Upvote 1

La ultimele 2 alergări m-am  concentrat mai mult pe cadență, să o țin peste 170. De fiecare dată am scos PR pe 10k fără să fie ăsta scopul alergării.

Alergarea de azi, 10k în 59:22 din care vreun minut l-am pierdut oprindu-mă să salut un prieten. 

4NASxnE.png

Prin comparație, un 10k din martie:

1pq339F.png

De la 10k-ul din martie până azi am mai făcut doar 5 alergări. :)

Se aleargă azi în tineretului.

Informație preluată de pe: https://www.facebook.com/events/362042881041090/

TTR Park Run - Team Run - 1 Ianuarie 2019

Echipa TTR va invita la o prima alergare de grup chiar in prima zi a noului an.

Va asteptam la TTR PARK RUN - TEAM RUN marti, 1 Ianuarie, la ora 17:00.

Ne vom intalnim la Cafeneaua Actorilor, parcurgem,impreuna (sau in grupuri) 1, 2 sau 3 ture de lac, apoi ne "mutam" in Parcul Lumea Copiilor pentru a alerga pe "pista de atletism".

TTR PARK RUN - TEAM RUN reprezinta totodata o editie pregatitoare pentru noua serie de antrenamente: TTR PARK RUN Tineretului, alergari desfasurate din 2 in 2 saptamani pe traseul din jurul lacului, in Parcul Tineretului.

LA MULTI ANI!

Ne vedem mai încolo!!!

• Upvote 1

Salut,

alergare in tineretului, 07.01, orele 07:30, loc întâlnire cafeneau actorilor.

cine doreste sa vina este bine venit.

numai bine!

adrian