Traveller

Ciclismul şi alergarea

Recommended Posts

Per ansamblu am fost multumit, ma gandesc sa ma inscriu la anul la campionatul national de duatlon pt amatori , probele imi par abordabile pentru nivelul actual (5A+20B+2.5A)

Bravo nenica!

Poti detalia nitel cu duatlonul acela? :D

Adica sa oferi mai multe informatii, caci pe site-ul FRTRI nu am gasit decat calendarul din 2013.

Ce presupune inscrierea? E o taxa pentru tot sezonul sau..?

Multam.

@@hipopotanu

Da, lenea-i buba :). Iar legat de ce a zis Lucian, nu mi se pare deloc o ineptie. Daca intri in sala si te bagi sub bara incarcata cu 50 de kile in contextul in care tu abia cari doua bidoane cu apa (d-alea de 5L), presupunand ca cineva ti-a aratat cum se face o executie corecta a genuflexiunilor (e doar un exemplu), tot nu ar trebui sa sari de un set din prima. Desi pe moment nu poti simti, imediat "reactioneaza" tendoanele/ligamentele. :D

Eu am gasit si datele de 2014. Acolo spune ca poti plati licenta fie pentru un an, fie pentru o singura cursa, apoi te inscrii la ea. 

Ultima varianta am sa o aplic si eu.

http://frtri.ro/cnd2014/

E musai sa participi cu o cursiera la probele de asfalt?

Bine, oricum ma batea gandul si la o d-asta..... :-

Ar fi, cred, interesanta discutia legata de duatlon, spre exemplu. Apropo de ciclism si alergare. Antrenament, tehnici, implicari, diferente fata de practicarea individuala a uneia dintre cele doua discipline, etc. Poate ar fi un plus de informatii. Om mai avea colegi de forum duatlonisti (triatlonisti stiu ca sunt) ce ar putea impartasi din experientele lor.

Sper ca nu a fost off-topic :)

E musai sa participi cu o cursiera la probele de asfalt?

Bine, oricum ma batea gandul si la o d-asta..... :-

Ar fi, cred, interesanta discutia legata de duatlon, spre exemplu. Apropo de ciclism si alergare. Antrenament, tehnici, implicari, diferente fata de practicarea individuala a uneia dintre cele doua discipline, etc. Poate ar fi un plus de informatii. Om mai avea colegi de forum duatlonisti (triatlonisti stiu ca sunt) ce ar putea impartasi din experientele lor.

Sper ca nu a fost off-topic :)

Pot să hop şi eu în discuţie?

Pentru duatlon, în afară evident de perfecţionarea în alergare şi în ciclism ca discipline separate, se mai fac aşa numitele antrenamente "brick" (cărămidă) care combină alergarea cu ciclismul, într-o ordine sau alta, preponderent cu alergarea după ciclism.

Ideea e destul de simplă, trebuie să-ţi obişnuieşti corpul să treacă rapid de la un fel de mişcare la alta.

Citesc pe net ca tranzitia de la bicicleta la alergare ar fi cea mai dura, deci se cere antrenata cel mai atent.

Pentru inceput, vad ca o combinatie recomandata este bicicleta 5 mile + alergare 1 mila, repetat de 3 sau 4 ori.

Citesc pe net ca tranzitia de la bicicleta la alergare ar fi cea mai dura, deci se cere antrenata cel mai atent.

Pentru inceput, vad ca o combinatie recomandata este bicicleta 5 mile + alergare 1 mila, repetat de 3 sau 4 ori.

Am auzit de o grămadă de combinaţii de brick. Eu fac 30-40 km de bike cu 5 de alergare. Alţii fac cu minute - 10 minute de bike de exemplu cu 5 mintue de alergare, repetat de 4-5 ori. Asta se poate face la o sală care are biciclete şi benzi, sau te duci cu trainerul lângă parc :).

eu am acum problema inversa: dupa un an in care am cam somat cu bicicleta,  voi avea nevoie de o perioada de acomodare sa ma reintorc la prima dragoste :)

Oricum astept deocamdata sa vina iarna si o sa vad ce imi aduce noul an. Daca particip din nou la UTMB, iar cred ca va fi un an greu pentru bicicleta ...

Dar din ceva ture facut in ultima perioada am simtit o scadere de forma cu bicicleta. Deci e valabil si invers.

@@Lucian ; conteaza cine i-a dat plus ? :) Eu nu pot sa vad asta si niciun alt user ce nu e administrator asa ca irelevant. Uite ca iti dau si eu, e bine asa?

Altfel sunt de acord cu tine, trebuie sa o iei treptat orice ai face. Daca nu, o sa apara probleme.

Vorba lui Emilian Cristea:Muntele se savureaza cu lingurita, nu se mananca cu polonicul" Singura diferenta e ca muntele poate fi letal, aici "doar" poti strica niste ligamente.

Se referea la faptul ca progresul la alergare se face si se masoara diferit fata de sporturile de forta bruta.

In principiu la alergare baietii recomanda, mai ales daca esti incepator sau ai avut o pauza foarte lunga, sa nu faci salturi de peste 10% (lungime, timp) de la o sedinta la alta.

Programul pe care l-am postat la inceputul topicului te poate ajuta in acest sens. Nu se recomanda sa alergi in fiecare zi si nici sa cresti cu cate 1 km pe zi.

Amatorii pot sa participe cu orice fel de bicicleta.

http://frtri.ro/cn-duatlon-echipament/

Discutia despre ciclism si alergare e firesc sa interfereze cu duatlonul :).

uite aici o lista cu competitiile de duatlon din 2014 

http://sportsplanner.ro/ro/component/redevent/search/?filter_category=7&filter_order=x.dates&filter_type=title&filter_state=0&filter_date_from=2014-03-02&filter_date_to=2014-11-01&date=4

Incep sa-mi pun niste semne de intrebare in legatura cu acest forum...

Pe langa multa informatie arucata fara prea multa documentare pertinenta, vad apucaturi ciudate si uneori chiar atitudini rasiste tolerate. 

Pe langa multa informatie arucata fara prea multa documentare pertinenta, vad apucaturi ciudate si uneori chiar atitudini rasiste tolerate.

Ca sa citez primarita din South Park: "..Ooohh, please DO go on!..."

Nu stiu ce zici cu rasismu', dar in rest se emit pareri.

Incep sa-mi pun niste semne de intrebare in legatura cu acest forum...

@@calin c

Raporteaza-le si ii rezolvam pe nazisti. Despre ce vorbesti? Unde?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chiar sunt curios unde te poti antrena pentru duatlon in Bucuresti. Ok, poate la voi in sectoare mai exista parcuri, in 6 sunt santiere ...

Dar si acolo, cum faci? Te dai cu bicla, apoi o legi de un copac si alergi dar nu foarte departe de ea ...?

@@calin c

Raporteaza-le si ii rezolvam pe nazisti. Despre ce vorbesti? Unde?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chiar sunt curios unde te poti antrena pentru duatlon in Bucuresti. Ok, poate la voi in sectoare mai exista parcuri, in 6 sunt santiere ...

Dar si acolo, cum faci? Te dai cu bicla, apoi o legi de un copac si alergi dar nu foarte departe de ea ...?

Nu ai ceva pistă de alergare, să poţi să te duci să trânteşti trainerul pe margine?

Eu ma duc sa dau ture de bicla in jurul casei poporului in sensul acelor de ceasornic si apoi ma intorc acasa, bag bicla la adapost si ma duc sa alerg ture de cartier.

Chiar sunt curios unde te poti antrena pentru duatlon in Bucuresti. Ok, poate la voi in sectoare mai exista parcuri, in 6 sunt santiere ... Dar si acolo, cum faci? Te dai cu bicla, apoi o legi de un copac si alergi dar nu foarte departe de ea ...?

De multe ori ma duc cu bicicleta in Politehnica (ajung considerabil mai repede decat cu transportul in comun, desi e vorba doar de cateva statii) si o leg chiar la ghereta de "paza" dinspre splai, pe acea alee cu biserica.

Nu am avut niciodata problema.

E o varianta, caci mai ai nitele urcari inspre Automatica si Energetica. Atat pentru alergare cat si pentru biciclit. Corect, sunt pante scurte, dar daca faci o bucla doar cu ele si o repeti de suficiente ori, cred ca e mai ok decat nimic. Inca nu am incercat sa fac alergare + bicla + alergare, dar e "pe vine". 

Eu ma duc sa dau ture de bicla in jurul casei poporului in sensul acelor de ceasornic si apoi ma intorc acasa, bag bicla la adapost si ma duc sa alerg ture de cartier.

Ete o sa iau si varianta asta-n calcul, caci in curand o sa ma mut mai aproape de zona.

Alergarile le faci in Romniceanu sau in Izvor? In Romniceau am vazut ca ar fi si niste scari, plus ca ai zona aceea cu casele vechi in spate pe unde cred ca poti alerga nestingherit.

Poti sa detaliezi putin, te rog? Poate ajuta si @@calin c, ca ti-a dat plus.

Luciane, daca vrei sa discutam despre gramatica, putem sa discutam, dar tot nu o sa intelegi nimic. Ceea ce e evident, din motiv ce nu ai inteles nimic din ce am scris eu aici si sari la scandal, ca orice om care corecteaza mare, inrosit si ingrosat pe altii, cand de fapt nu are niciun motiv intemeiat, altul decat iluziile lui.

La voi la trasul de fiare, poate are logica ce spune antrenorul tau, eu nu am sa de unde sa stiu ca nu am practicat, dar in orice sport in care se gandeste cat de putin, ceea ce spunea antrenorul tau preferat ... imi sustin ideea in continuare.

Daca vrei sa discutam in continuare despre ciclism, iti stau la dispozitie cu experienta mea in domeniu. Daca vrei sa te iei de cei care-mi dau mie plusuri, n-are rost, ca eu i-am mituit cu beri.

Alergarile le faci in Romniceanu sau in Izvor? In Romniceanu am vazut ca ar fi si niste scari, plus ca ai zona aceea cu casele vechi in spate pe unde cred ca poti alerga nestingherit.

Alerg pe trotuare prin cartier, e lejer. Includ si aleile din Romniceanu in trasee, uneori. Pot alerga si pe strada de-a dreptul traficul fiind scazut (aproape zero in weekend).

Deseori vad un grup organizat care alearga pe scarile alea, traseul e si marcat cu vopsea fosforescenta pe jos.

Am urcat si coborat de multe ori scarile care leaga str Romniceanu de  Str Al. Vitzu, in drum spre unica farmacie non-stop din zona, in Panduri, astfel incat nu prea am chef sa le mai si alerg :P

Daca vrei sa discutam in continuare despre ciclism, iti stau la dispozitie cu experienta mea in domeniu.

Sa spunem ca vine la tine un tip de 100-120 de kile si te roaga sa-l ajuti sa slabeasca. Sa inteleg ca il pui din prima sa alerge 5 sau 10 kilometri?

Nu stiu cum l-ai antrena tu, dar iti spun cum il voi antrena eu. In prima zi va alerga nu un kilometru, ci maxim 100 de metri. Si nu alergare, ci marş sau mers rapid. Posibil ca prima saptamana sa nu fie in stare de mai mult. Am vazut cu ochii mei chestii din astea, nu vorbesc din carti.

Am fost cu un prieten de 90 de kile la o tura cu bicicletele. Primii 3 km de plat a mers lejer, fara probleme. A urmat o panta de 100m unde s-a dat jos si a impins, apoi s-a odihnit peste 5 minute. A urmat un kilometru de urcare foarte usoara, unde  a mers pe langa, iar la urmatoarea urcare mai abrupta i-am dus eu bicicleta si a urcat singur. In varf a cazut si nu mai putea vorbi. Era cat pe ce sa chem salvarea, dar mi-a facut semn ca se descurca. A stat intins vreo 20 de minute pana si-a revenit. Si e vorba de un tanar de 37 de ani si 90 kg. 

P.S. Antrenorul de culturism ce a facut afirmatia respectiva a participat si la Mr. Olympia si a ajuns printre finalisti.

100 de metri nu merge :). Mai bine il pui sa mearga pe jos la serviciu. Dupa care program de incepatori.

Uite asa:

http://eualerg.blogspot.co.uk/2011/06/program-de-alergare-primii-5-km.html

Culturismul si exercitiile de forta au alte reguli, e o comparatie inutila.

...dar in orice sport in care se gandeste cat de putin, ceea ce spunea antrenorul tau preferat ...

Bre, cu tot respectu', intre cocalarii de abia leaga doua cuvinte si umbla in "maieuri" mulate pe strada mancand seminte/rupand shaorme "cu de toate" dupa ce "au fost la sala, fratello!!!" (pe care ii vedem peste tot prin cartiere) si cei ce fac pe bune sporturi de forta (la nivel amator sau nu) exista o MARE diferenta. Si da, se gandeste mult mai mult decat ai crede pana si in aceste sporturi, culmea. Basca, inveti lucruri legate de anatomie, kinetica si biomecanica ce nici nu stiai ca exista, lucruri ce ajuta atat la cultura generala, cat si la menajarea ta de zi cu zi (ex: cand trebe sa muti mobila sau sa ridici un sac cu moloz, sa nu ramai cu spatele/genunchii/ligamentele pe veci distrus/distrusi/distruse).

Si acolo exista tactici de antrenament (nu te duci ca bou' sa "impingi cat se poate") si dai de aceleasi repere ca in orice alta disciplina sportiva cand vine vorba de dozarea efortului, antrenament samd. 

Asa ca, mare atentie la ce ne raportam. ;)

Lasand "flame"-urile la o parte dar retinand o idee, daca vorbim de duatlon am putea baga in ecuatie si exercitii ce cresc forta musculara (strict ca antrenament complementar celor doua discipline principale). Nu vorbesc de jdemii de kile, evident, ci de exercitii cu "greutati libere" (cele cu bara) sau de alta natura -cu greutati rezonabile- ce va ajuta/v-au ajutat.

Personal, am avut un imbalans muscular la picioare (stangul era mai slabit din cauza faptului ca a fost multa vreme menajat dupa un soi de entorsa nasoala) de care nu am stiut pana cand am inceput sa dezvolt sindrom iliotibial. In urma unor investigatii si a unei discutii cu un ortoped bun ce pare-se ca facuse si medicina sportiva vreme buna, am ajuns la un set de exercitii pentru a corecta aceasta problema. Exercitii cu greutatea corpului ce, ulterior, au evoluat in exercitii cu haltera (ma rog, haltera e mult spus...bara se potriveste mai bine). Mai precis: genuflexiuni, indreptari si "pus la piept". Executate corect si cu o pozitie adaptata propriei conformatii, au ajutat foarte mult. Am scapat si de ITB si de o slabiciune in zona lombara (cauzata de prea mult stat la birou si neantrenarea muschilor spatelui).

Culmea, la alergat am sesizat cele mai multe beneficii. Pe langa lipsa durerilor si cresterea elasticitatii, a crescut si viteza. Si la bicicleta s-a simtit, pe urcari si la sprinturi (desi sprinturi nu fac cu adevarat :P), doar ca vara asta nu am mai facut mare lucru si trebe s-o iau nitel de la capat.

Sper ca nu am plictisit prea tare, dar incerc sa aflu si alte pareri cu privire la imbunatatirea formei fizice pentru un "sportiv" amator.

• Upvote 2

@@hipopotanu am putea vedea si noi o statistica a alergarilor care ti-au dat buba? Ma intreb daca le-ai inregistrat undeva, sa vedem si noi distanta, frecventa cu care ai alergat, pace, etc

Curiozitatea mea vine si din experienta propie; mi-am luat-o in freza de vreo cateva ori sarind calul...