Traveller

Ciclismul şi alergarea

Recommended Posts

Ok, poate la voi in sectoare mai exista parcuri, in 6 sunt santiere ...

Dar si acolo, cum faci? Te dai cu bicla, apoi o legi de un copac si alergi dar nu foarte departe de ea ...?

La Dr.Taberei 34 e un teren de atletism, ce-i drept cu oval mic de 200m, dar am vazut ca l-au invelit cu tartan de cativa ani. Nu stiu in schimb cum mai e cu accesul. A fost locul meu preferat de alergare in perioada 2000-2003 :) Din 2003 am plecat din cartier si cam tot de pe atunci am lasat-o moale si cu alergarea  :((  ~X(

Ar mai fi loc de alergat si in Ghencea in complexul Stelei. Acolo accesul nu e o problema decat la ore neobisnuite. Chiar langa terenul mare de fotbal e un oval betonat, dar nu mai stiu in ce stare e ca nu l-am mai vizitat de cand am renuntat la rugby  :>,dar sunt alte terenuri secundare cu iarba. Am mentionat de ovalul betonat deoarece acum toamna/iarna nu e prea placut sa alergi prin baltile ce se formeaza pe terenurile cu iarba.

Edited by adi.murariu

Culturismul si exercitiile de forta au alte reguli, e o comparatie inutila.

Nu am facut o comparatie am facut o paralela.

Am si alergat am si tras de fiare, stiu toate regulile.

M-am lasat de toate in favoarea bicicletelor, dar tot ma ispitesc.  

Nu am facut o comparatie am facut o paralela.

Am si alergat am si tras de fiare, stiu toate regulile.

M-am lasat de toate in favoarea bicicletelor, dar tot ma ispitesc.  

Of Lucian...daca ai avea curiozitatea sa verifici care e sinonimul paralelei...

• Upvote 1

Discuția produce și efecte pozitive, spre exemplu eu, înfierbântat de toată polemica de mai sus am ieșit și am executat un brick din ăla, e drept ușor adaptat specificului local, mai exact: 31km bike + 0.5l weissbier + 8km run! Știu nu voi face performanță niciodată, însă eu mă autodefinesc ca fiind un atlet de agrement! :D

PS: Mi-am mai pus un weissbier că mi s-o facut sete din nou. Prosit! :D

• Upvote 1

@@xemax nu am nicio chestie statistica, doar ce ai vazut si tu pe strava, am alergat sambata 20 de km in 2 ore si 15 minute, fara nicio oprire si duminica am iesit la o recuperare de 4.5 km in 31 de minute. am alergat in ritmul meu, fara sa fortez sau sa trag tare. as putea sa spun ca am alergat asa batraneste.

sambata am alergat ca de obicei cu ceasul la mana, ca sa vad timpul, duminica m-am gandit sa-mi iau garminul de bicla la mine, ca sa vad cam la ce puls alerg, dar evident ca nu mai vroia sa inregistreze pulsul, ca asa e in tenis. a inregistrat ceva la HRM undeva pe la 160 BPM. http://www.strava.com/activities/209246232

WEISSBIER - pai parca erai ardelean, sau ma insel eu? In ardeal de aia beau femeile!

Alergatul, mai ales pe plat și pe suprafețe tari este extraordinar de solicitant pentru încheieturi, am pațit-o și eu de două ori cu gleznele, pe rând! Dar in același timp știu un alcoolic, fumător și de nopți pierzător care cu doar 4-5 alergări scurte a terminat un maraton sub patru ore și ce este mai important fără damage ca mine...

Pentru noi cheia succesului o reprezintă alergarile scurte, relativ regulate și asta pe o perioadă de cațiva ani. Apropo sunt diverse exerciții de tonifiere a gleznelor pentru trail-runneri, n-ar strica.

OffTopic: Acuma trebe să știi că weisbierul este o minune, multe le-am iertat teutonilor datorită ei! :D Pe de alta parte are același procent de alcool ca celelalte beri uzuale... În fine pentru că pălinca mi s-o terminat, am ras un shoot de Stroh de 80%, că numa cânii mănâncă pe stomacu' gol! :D

Weissbiru ESTE o minune, iar bricu de mai sus ma inspira si pe mine! :))

Maine ies la testat!

am ras un shoot de Stroh de 80%

tot off-topic: da' băgași și ceva slană pe lângă, nu? 

d-aia non-teutonă ;)

• Upvote 1

Eu ma duc sa dau ture de bicla in jurul casei poporului in sensul acelor de ceasornic si apoi ma intorc acasa, bag bicla la adapost si ma duc sa alerg ture de cartier.

Pai tot printre masini si apoi "racire" - deconectare 

Mai bine o iei in spinare si te antrenezi si pentru ciclocros cu ocazia asta.

Pentru genul asta de miscare sportiva nu vad nimic mai bun decat parcurile

De multe ori ma duc cu bicicleta in Politehnica (ajung considerabil mai repede decat cu transportul in comun, desi e vorba doar de cateva statii) si o leg chiar la ghereta de "paza" dinspre splai, pe acea alee cu biserica.

Nu am avut niciodata problema.

E o varianta, caci mai ai nitele urcari inspre Automatica si Energetica. Atat pentru alergare cat si pentru biciclit. Corect, sunt pante scurte, dar daca faci o bucla doar cu ele si o repeti de suficiente ori, cred ca e mai ok decat nimic. Inca nu am incercat sa fac alergare + bicla + alergare, dar e "pe vine". 

Cred ca asta e cea mai buna sugestie pentru cei din 6. 

La Dr.Taberei 34 e un teren de atletism, ce-i drept cu oval mic de 200m, dar am vazut ca l-au invelit cu tartan de cativa ani. Nu stiu in schimb cum mai e cu accesul. A fost locul meu preferat de alergare in perioada 2000-2003 :) Din 2003 am plecat din cartier

Cred ca e nu mai e demult. Unde era? In dreptul scolii gimanziale, unde e acum Biserica Catolica? 

Mi-am mai pus un weissbier că mi s-o facut sete din nou. 

Un om cu gusturi @};- si simt pentru traditie.

WEISSBIER - pai parca erai ardelean, sau ma insel eu? In ardeal de aia beau femeile!

Am zis eu de repetate ori - acest forum este o comoara; cite n-am invatat eu pe aici (azi miine-mi crapa orizontu) 

... am ras un shoot de Stroh de 80%, ...

Mda, ... [-O<

Or bea si ardelence ce-or gasi mai gasi ca vorba aia: Es gibt keine hässlichen Männern in Siebenburgern. Nur zu wenig Alkohol. 

Nu-i cazul aici, însă dacă tot ați început mă simt invitat și chiar dator să dau cateva explicații: Beau cu placere toate tipurile de băuturi, unele însă sunt mai potrivite pentru anumite situații, de exemplu weissbier-ul mi se pare o băutură excelentă pentru setea moderată! Dacă sunt însetat crunt atunci radler-ul este soluția, dar asta este alta poveste. :D

Pe de altă parte când o miros îmi aduc aminte de copilarie când mergeam la colectiv (CAP) cu bunica mea ca să ”lopătam” grâul care adesea trebuia secerat pe vreme umedă, insuficient uscat, și fiind depozitat in gramezi mucezea și se incingea, ei bine mirosul ala de grâu umed îmi vine in minte de fiecare data cand duc un pahar de weissbier sau weitzen la gură. Ca să nu mai vorbim de calitate și de puritate ăi de faptul că absolut niciodată (cu câteva excepții notabile, o dată la doi ani mi s-a întamplat) nu ești servit în recipiente de plastic...

Cred ca e nu mai e demult. Unde era? In dreptul scolii gimanziale, unde e acum Biserica Catolica? 

Este, este, am trecut vara asta pe acolo si mi-a rascolit amintiri :). Daca intri pe Google maps (satelit) il vezi. Zona ai aproximat-o foarte bine. 

10254997_10203397046144677_5399167850180

Alergatul, mai ales pe plat și pe suprafețe tari este extraordinar de solicitant pentru încheieturi, am pațit-o și eu de două ori cu gleznele, pe rând! Dar in același timp știu un alcoolic, fumător și de nopți pierzător care cu doar 4-5 alergări scurte a terminat un maraton sub patru ore și ce este mai important fără damage ca mine...

Eu zic că aici e o problemă de percepţie şi tehnică.

Un alergător cu tehnică corectă nu are probleme indiferent de CÂT aleargă şi pe ce suprafaţă.

Totul e să ai o cadenţă ridicată, contact cu solul cât mai scurt, oscilaţie verticală minimă şi impact pe pingea.

• Upvote 3

@@radu_vadan eu aveam in minte strict incepatorii ca mine, care pentru prima oara sau dupa o pauza foarte indelungata "izbucnesc" in sport si isi propun ca in trei luni sa alerge un maraton. Unii mai inzestrati reusesc, alti au probleme. Astia la care ma gandesc eu nu cred ca au strans 500km alergati fara intreruperi notabile, pe cand tu vorbesti prin prizma unuia care in mod cert a strans deja cateva mii bune...

@@xemax în cazul ăsta îţi recomand să investeşti câţiva lei în chestia asta: http://www.kinetic-revolution.com/sixweekprogram/

Pe mine m-a ajutat enorm. M-a adus la nivelul la care pot să mă aventurez la distanţe de 40-50km fără emoţii.

• Upvote 2

Multumesc @@radu_vadan pentru sfat. Imi aduc aminte ca ai mai recomandat programul asta si cu alta ocazie, ceeace ma face sa cred ca esti intr-adevar multumit de el. Si atunci mi se parea interesant, insa acum dat fiind ca vin dupa o fractura de picior promit ca o sa-l parcurg! :D

Multumesc @@radu_vadan pentru sfat. Imi aduc aminte ca ai mai recomandat programul asta si cu alta ocazie, ceeace ma face sa cred ca esti intr-adevar multumit de el. Si atunci mi se parea interesant, insa acum dat fiind ca vin dupa o fractura de picior promit ca o sa-l parcurg! :D

Ai timp toată iarna. Fă-l cu atenţie şi îţi promit că în primăvară o să alergi cu totul altfel.

In week-end am iesit la alergat, vestea buna e ca am scapat de durerea de glezna, aia proasta e ca ploua afara.

In alta ordine de idei, doua lucruri vreau sa punctez, adidasii de buna calitate, dar si schimbatul lor cand le trece vremea, e mama lor in alergare, dar si un alergat cat mai corect din punct de vedere al tehnicii.

Si aici ma refer la contactul cu solul, calcatura sa fie cat mai corecta. Desi am alergat vreo 30 de km sambata si duminica in 4 reprize, nu am reusit de niciun fel sa am calcatura corecta, tehnica o stiu f bine, dar practica ma ucide. O parte din "Vina" am elucidat-o, mama lor de adidasi, trebuia sa-i pensionez de mult, dar ca orice roman care ma respect, pana nu se face gaura in talpa nu se arunca nici nu se retrogradeaza.

Am vazut cat de prost am calcat de-alungul alergarii dupa cum e tocita talpa.

Acu stiu ca sunt anumite branturi, in functie de calcatura fiecaruia (pronatie, parca ii mai zice), dar asta ar insemna sa dublez valoarea sosonilor de alergat si ... Am mai zis ca's roman nu?

In alta ordine de idei, a alergat cineva cu incaltari de trial pe asfalt, sunt mai comozi, amortizeaza mai bine socurile? Eu am din astia speciali de asfalt, dar ma gandeam daca nu ar fi mai buni astia. Banuiesc ca se tocesc mult mai repede in talpa, probabil ca si textura lor este diferita.

Desi am alergat vreo 30 de km sambata si duminica in 4 reprize, nu am reusit de niciun fel sa am calcatura corecta, tehnica o stiu f bine, dar practica ma ucide.

Cum adica calcatura corecta? Fiecare are propria lui calcatura, nu exista una mai corecta decat alta, de asta producatorii au tipuri diferite de talpi, in functie de pronatie. Am mers de curand intr-un magazin "de specialitate" si le-am cerut pantofi de alergat pentru sub-pronatie si se uitau la mine ca la un nebun :)

Eu alerg cu astia

De vreo 2 ani. Desi ar parea ca sunt ca niste cauciucuri de MTB pe asfalt, senzatia nu este deloc asta. Plus ca in ultima vreme am dat ture si prin Tineretului, pe traseul de la RedBull MTB (il recomand  tuturor ce vor sa "guste" nitel din senzatia alergarii pe potecute/pamant/iarba) si si-au aratat potentialul. Se comporta superb si pe asfalt, tehnica ("barefoot") e aceeasi. Crampoanele nu sunt deloc exagerate si sunt dese, astfel incat nu le simti deloc. 

Am alergat si pe pante la greci (asfalt si pamant), la semimaratonul Bucuresti si in toate alergarile -scurte sau lungi- din ultimii 2 ani.

De cand i-am incaltat si am acordat atentie tehnicii/mecanicii aferente disciplinei, multe s-au schimbat in bine. De la confort la eficienta si viteza. Evident, cu perioada inevitabila de adaptare.

tot respectul pentru alergatorii experimentati, care au testat o viata intreaga diverse tipuri de incaltaminte. Eu am fost invatat de un alergator german cu 40 de ani de experienta la activ ca pentru asfalt ai nevoie de incaltaminte specifica, pentru ca asfaltul distruge glezne, genunchi si solduri, daca nu esti atent.

Cum adica calcatura corecta? Fiecare are propria lui calcatura, nu exista una mai corecta decat alta, de asta producatorii au tipuri diferite de talpi, in functie de pronatie. Am mers de curand intr-un magazin "de specialitate" si le-am cerut pantofi de alergat pentru sub-pronatie si se uitau la mine ca la un nebun :)

Acu stiu ca sunt anumite branturi, in functie de calcatura fiecaruia (pronatie, parca ii mai zice), dar asta ar insemna sa dublez valoarea sosonilor de alergat si ... Am mai zis ca's roman nu?

Au au au... Nu începeţi iară cu discuţia cu adidaşii că e de rău :)

Eu alerg de mai bine de un an cu papuci minimalişti. Pe trail VivoBarefoots şi pe asfalt cu Inov8 Roadx-lite 155, cu 3mm drop.

Pot să vă spun cu mâna pe inimă că branţurile şi tălpile de maximă tehnologie sunt 110% praf în ochi şi pagubă în portofel.

Dacă alergi corect poţi alerga un maraton DESCULŢ pe asfalt.

Ţineţi cont că asta vine din partea cuiva cu cel mai nenorocit platfus posibil. Am purtat toată copilăria branţuri şi papuci ortopedici care probabil mi-au făcut mult mai mult rău decât bine.

Vă recomand a 100-a oară o investiţie care chiar merită: http://www.kinetic-revolution.com/sixweekprogram/

Pt. cine nu mă crede, facem un mic pariu, alerg un maraton desculţ şi voi mă alimentaţi cu bere :)

@@droom cand am zis calcatura, ma refeream la modul cum calci asfaltul, adica la distante scurte, suta de metri, se atinge f putin pamantul si de obicei numai cu varful, se merge f mult pe acceleratie si pe explozie.

la cursele lungi si f lungi calcatura se face pe toata suprafata piciorului, pui toata talpa deodata jos. E o "tehnica" in felul in care pui piciorul jos si accelerezi, am invatat-o in tinerete, dar de atunci multe beri au trecut prin fata ochilor.

in fine am tot filmul in cap, dar mi-e al dracu de greu sa expun in cuvinte. daca va uitati cu atentie la filmuletul lui RADU (apropo, sa vii sa-ti iei berile de la mine din frigider, ca nu mai am loc de ele) o sa vedeti o mare diferenta intre felurile de a calca, a tipului ce alearga pe banda. prima data am zis ca e praf programul la cum CALCA gagiul ala, dupa am vazut ca era prezentat inainte si dupa.

Radu, nu incep nicio discutie despre bashcheti, dar la mine (+100, dar nu ai sa stii cum e si nu pune poza aia a ta de grasan) s-a cunoscut f mult trecerea de la tenesi la adidasi de alergat pe asfalt, nu am dat o caruta de bani, cred ca undeva la 60 euro, niste adidas aditempo adizero.