Traveller

Ciclismul şi alergarea

Recommended Posts

la cursele lungi si f lungi calcatura se face pe toata suprafata piciorului, pui toata talpa deodata jos

Ma bag si eu in seama: din cate imi amintesc (tot asa, tare demult) la aceste curse talpa se "ruleaza" pe sol

de acord cu tine, dar aia era pe vremea ta =)), asa imi zice si mie antrenorul meu, dar de atunci se mai avanseaza si se mai imbunatatesc tehnicile.

se "zicea" ca e bine sa calci prima dat pe calcai si dupa sa ajungi cu restul talpii pe sol si cand ai ajuns cu varful pe sol sa incepi sa ridici deja calcaiul. deci de acord cu rularea "pingelei" pe suprafata solului.

dar despre astea putem sa dezbatem mai mult decat poate Radu sa discute despre adidasi. pana una alta afara ploua si eu stau in casa si mananc ca porcu si bag si cola si ma mir ca nu ma mentin. astept sa-mi dea cineva un sut in cur si sa ma mut si eu intr-o sala si sa ma apuc de treburile mele. si, si mai ciudat, mi se pare faptul ac desi m-am lasat de ciclism, eu vorbesc despre alt sport pe un site de ciclism. patetic.

• Upvote 2

Maraton Piatra Craiului ? :)

P.S. cred ca o sa incerc si eu programul 

L-am făcut în deăştia: http://www.vivobarefoot.com/us/mens/neo-trail-mens deci aproape desculţ, şi am ieşit destul de bine (105 din 700+). Poate că totuşi la MPC nu m-aş băga desculţ, e prea multă stâncă.

@@hipopotanu ia-ţi un câine, ceva soi activ. Eu am cules un câine de pe stradă acu vre-o 2 luni şi am alergat cu el lunile astea cât n-am alergat niciodată. Pe noiembrie am deja aproape 170km şi mai sunt 11 zile până se gată luna...

@@hipopotanu, am alergat in pantofi de trail (Adidas Adizero XT3) pe asfalt si s-au comportat foarte bine, dar talpa se toceste foarte repede. M-am simtit bine in ei, la fel de bine ca si in offroad, dar sunt departe ca feeling (pe asfalt) si rezultate in timpii obtinuti cu Skechers GoBionic 1 (http://minimalistrunningshoes.org/skechers-gobionic-shoe-review), cei mai minimalisti pantofi pe care ii detin.

Eu am o problema cu genunchiul drept si ori de cate ori alerg in pantofi cu talpa (mai) groasa, indiferent de constructia talpii sau a materialului nu pot controla calcatura la fel cum o fac cei minimalisti. Toti pantofii de alergare pe care ii voi mai cumpara de acum in colo vor fi minimalisti indiferent ca vor fi pentru asfalt sau trail.

Tu ai comparat mai sus tenesii cu pantofii dedicati alergarii. De accord cu tine ca tenesii sunt minimalisti in ceea ce priveste talpa, dar la alergare datorita materialului mai tare de pe margine devin foarte inconfortabili, de aceea comparatia nu e una potrivita indiferent ca se face cu pantofi de alergare minimalisti sau nu. Nu suporta comparatie niste tenesi cu niste incaltari minimaliste de alergare care sunt moi si se muleaza pe laba piciorului.

Referitor la greutate vs. incaltaminte minimalista :) am alergat in Skachers Gobionic si la 95kg (acum ma invart pe la 88) si imi mentin parerea ;)

@@adi.murariu cand m-am referit la "tenesi" vroiam sa zic alt tip de incaltari sport, adica am alergat si cu adidasi din aia din piata si cu naicuri de basket de o gramada de bani, mai scumpi decat cei actuali de alergat. Niciunii nu se compara nici pe departe cu astia speciali pentru alergat.

Sustin ideea ca un pantof special proiectat pentru alergat va fi intotdeauna mai bun decat oricare altul, care are alta intrebuintare. De ce spun asta, pentru ca spre exemplu aerisirea lor e total diferita fata de unii care sunt dedicati practicarii unui sport in sala. Se folosesc cu totul si cu totul alte tehnologii pentru talpile lor si de aiai unii de firma costa mult mai mult, pentru ca intervine tehnologia si zecile de mii de teste care sunt facute, sa nu mai zic de mintile luminate care trebuiesc platite.

Mai zic una, chiar daca o sa fiu luat peste picior: SOSETELE SUNT FOARTE IMPORTANTE, aici vorbesc din experienta, sosetele de zi cu zi, sunt net inferioare celor facute pentru sport, de la cum stau pe picior, cusaturi si pana la aerisirea lor si lipsa de transpiratie (ma rog, evaporarea ei).

Mai zic una, chiar daca o sa fiu luat peste picior: SOSETELE SUNT FOARTE IMPORTANTE, aici vorbesc din experienta, sosetele de zi cu zi, sunt net inferioare celor facute pentru sport, de la cum stau pe picior, cusaturi si pana la aerisirea lor si lipsa de transpiratie (ma rog, evaporarea ei).

Foarte corect! Sosetele fara cusaturi sunt net superioare, pe langa ca le-am folosit la alergat, am extins folosirea lor si la mersul pe jos (si am mers ceva!), diferenta este notabila.  

Corect cu sosetele! Cand mi-am luat prima data pantofi de alergat vanzatorul mi-a recomandat si sosete sa se asorteze, le-am luat si nu mi-a parut rau. 

de incercat si sosete cu degete :

http://runblogger.com/2009/10/review-of-injinji-running-socks.html

Eu inca nu am folost, dar par sa faca diferenta mai ales pentru distante mai lungi.

Care ar fi avantajul lor? În afară evident de a le purta în Vibram FiveFingers...

In principal nu faci bataturi. Si cele de la injinji se pare ca  ca nu ar retine umezeala 

Eu în general la alergările mai lungi schimb cam o pereche de şosete la 20-30km, ca să nu fac băşici. Până acum a mers bine, chiar şi cu şosete de la Decathlon/Lidl...

Am o perche de Injinji si senzatia e deosebita chiar si in pantofi normali de alergare, iar daca pantofii sunt si mai lejeri pe laba si nu mulati (cum ii am pe cei GoBionic), iti permit o mobilitate mai mare a degetelor sporind oarecum senzatia de "descult".

Regii alergatului sunt de cateva mii de ani Tarahumara, populatie de origine sud americana din Mexic.

Zice Gabi Solomon @@solomongaby  pe pagina sa ca doar saptamana aceasta poate fi vazut documentarul GOSHEN postat pe Vimeo. Trebuie vazut. :)

• Upvote 1

Sa va spun cum m-am apucat eu de alergat.

La inceput mi se parea plictisitor sa alerg. La probele de rezistenta de la scoala nu eram foarte bun. De fiecare data eram printre ultimii. Chiar nu imi placea sa alerg. De ce sa alerg cand am bicicleta? Cum a inceput sa se incalzeasca am vazut prin oras tot mai multe persoane care alearga. Cativa prieteni (prieteni care merg cu bicicleta, dar si alearga) tot imi spuneau ca s-au apucat de alergat si incep sa vada deja performante. Tot ma intrebam ce vad ei asa de interesant la alergat, ca mai frumos e sa mergi cu bicicleta. Intr-o zi mi-a venit o idee: ce ar fi daca m-as apuca si eu de alergat? Prea multi alergatori vad prin oras. Si nu prea mai am timp de bicicleta si incep sa pun kilograme (nu ca as fi gras). Daca altii pot sa alerge, eu de ce nu pot sa alerg? Alerg pentru mine, nu pentru a face performanta. Nu mi se intampla nimic daca alerg de doua ori pe saptamana cate 30 de minute. Asa ca m-am dus in Decathlon si mi-am luat o pereche de pantofi pentru alergat.

La prima tura am alergat 3,7 km in aproape 30 de minute. Mai mult mergeam decat alergam. Primii 800 de m i-am alergat fara oprire, dar am obosit si am inceput sa ma opresc din 200 in 200 de metri. Nu credeam ca asa de greu e sa alergi. Primele zile alergam asa, incet si cu opriri foarte dese. Dupa primele doua saptamani de alergat (de doua-trei oripe saptamana) mi-am spus hotarat ca trebuie sa alerg fara intrerupere un anumit numar de kilometri. Zis si facut. De atunci incerc sa scot un timp/ medie de viteza mai bun(a) decat inainte.

Alerg de vreo 4 saptamani in care am avansat destul de mult. Acum alerg 7 km in vreo 50 de minute aproape in fiecare seara/dimineata. Daca la inceput alergam prost si ma gandeam de multe ori ca alergatul nu e pentru mine si ca trebuie sa imi vand pantofii de alergat, acum alerg mult mai bine si a inceput sa imi placa. Dupa fiecare iesire la alergat ma simt mult mai bine si parca mai vreau sa alerg. Am inceput foarte greu sa alerg, dar acum nu imi pare rau. Si, sincer sa fiu, dintre o tura scurta cu bicicleta si o tura de alergat, aleg alergatul.

Alergatul a schimbat cateva lucruri in bine in viata mea:

- mi-a mai crescut rezistenta psihica

- m-a facut sa fiu mai atent la ce mananc

- m-a facut sa slabesc

- mi-a crescut pofta de mancare

- am cam uitat de calculator, deci am mai mult timp liber

- de cand alerg sunt mai plin de viata.

Concluzia? Alergatul are multe avantaje. Chiar daca nu sunteti buni la alergat, cumparati-va o pereche de papuci speciali si incepeti sa alergati regulat (la inceput de 2-3 ori pe saptamana). Stabiliti-va obiective si incercati sa le atingeti. Nimeni nu a putut alerga de prima data un maraton fara oprire. Daca veti avea putina rabdare, rezultatele nu vor intarzia sa apara. Si, cel mai important lucru, ganditi-va ca alergati pentru sanatatea voastra, nu ca sa participati la maratoane. Dupa ce prindeti gustul, va puteti gandi si la performanta.

Alergare placuta va doresc! :)

• Upvote 6

"I’m the kind of person who likes to be by himself. To put a finer point on it, I’m the type of person who doesn’t find it painful to be alone. I find spending an hour or two every day running alone, not speaking to anyone, as well as four or five hours alone at my desk, to be neither difficult nor boring. I’ve had this tendency ever since I was young, when, given a choice, I much preferred reading books on my own or concentrating on listening to music over being with someone else. I could always think of things to do by myself."

(Haruki Murakami - What I Talk About When I Talk About Running)

Iată un domn al cărui roman îl citesc zilele astea, și citind descopăr că ăsta a gîndit cu mintea mea și a vorbit cu gura mea. :) Puteam să postez asta la ^Ce cărți am mai citit...^, dar cum am început pregătirea ca să alerg 10 km pe 15 mai, mi s-a părut mai relevant topicul ăsta. Dacă mă simt bine și programul merge cum trebuie, în octombrie poate mă prezint la semimaraton. 

• Upvote 1

Dacă mă simt bine și programul merge cum trebuie, în octombrie poate mă prezint la semimaraton. 

daca te apuci de treaba poti alerga sigur si un maraton, fizic nu e asa de greu de terminat, psihic de ucigator.

• Upvote 3

Cu siguranta psihicul e decisiv. Legat de partea fizica (adica distante, efort, antrenamente) o iau gradual, nu ma grabesc.

Alerg incet, 12'30" - 13' pe mila. Vreau doar sa alerg mai mult, incetul cu incetul, nu mai repede. 

@@Traveller

E o carte foarte faina. Se gaseste si la Editura Polirom (e chiar foarte fain tradusa, din japoneza). Mi-a schimbat si mie multe perceptii acum cativa ani ;).

Si da, e interesant cand descoperi ca rezonezi cu multe lucruri de acolo :D

Bafta la 10 km in mai si-n toamna la semi (poate ne vedem p-acolo ;) )

Curaj, trebuie sa treci de pragurile mentale si fizice. La mine, primul este cel mental si apare cam in zona 3km, cand mintea imi spune sa ma opresc. Apoi trec de 10km si apare pragul fizic pe la 12-13 cand incep (pentru mine) durerile. Atunci si mintea si corpul imi spun ca trebuie neaparat sa ma opresc. Continui pana la 15km unde de obicei ma opresc pentru ca asa vreau, pentru ca nu vreau sa-mi macin mai mult genunchii. Ma opresc, dar picioarele continua sa alerge, ciudata senzatie. 

Mai mult de 15km nu am alergat niciodata si nici nu-mi doresc. Nu alerg in padure, poate daca as alerga acolo ar fi mai placut.

Alerg doar de cateva ori pe an, sa-mi demonstrez ca inca mai pot alerga 10km in jurul unui timp de o ora. Nu-mi place insa deloc sa alerg si nici nu se potriveste la greutatea mea. Prefer sa dau la sac sau sa fac sparring cu un partener, este mult mai intens si nici nu-ti dai seama cand a trecut timpul.

Nu cred ca se pune prea mult problema de psihic la un maraton, mai ales pentru cineva care e cat de cat antrenat si merge constant cu bicicleta.

Eu am inceput direct cu un maraton montan, asta dupa ce am alergat de vreo 10 ori 10 km si max 15 km cea mai lunga alergare. Si am terminat rezonabil in 6 ore 46 (la Ciucas)

Important e sa iti placa. Problema e ca s-ar putea sa iti placa prea mult :) . 

Dar intr-adevar psihicul e important cand ajungi sa alergi un ultra ;)

la mine nu prea se impaca mersul pe bicicleta cu alergatul, eu inca le consider 2 sporturi diferite, desi practic in amandoua folosesti "doar" picioarele.

@@Traveller nu incerca sa alergi mai mult neaparat, baga pe "bucati" = intervale. din toti cunoscutii si incercat si pe mine, antrenamentele obisnuite combinate cu bucatile sunt cele mai bune pentru distante lungi.

acum nu toata lumea e la fel si nu exista antrenament unic (perfect) pentru toata lumea, ideal e sa ai tragere de inima.

La primul si singurul maraton am alergat numai pe vointa, nu alergasem inainte decat de cateva ori (2-3) un 20 de km. Vezi ca e la mine pe facebook o descriere despre marea chinuiala la maraton, dupa ce cu 3 sapt inainte am facut intindere si nu puteam alerga nici 2 km.

• Upvote 1

Nici eu nu gasesc nici o legatura intre alergare si bicicleta. Mie nu-mi place alergatul dar poate si pentru ca am fost alergat de mi-au iesit ochii cand jucam handbal, ture si ture de stadion si scari samd. Pe vremea respectiva nu intelegeam utilitatea antrenamentului cardio, incep sa-l pricep acum la batranete, cand te preocupa si sanatatea pe termen lung :).

Dar ... tot nu-mi place :(. Singurul lucru care-mi place la alergat este faptul ca daca ai o pereche de adidasi si o pereche de pantaloni scurti si ai tot echipamentul necesar la tine (acasa, in concediu, in delegatie, etc.) ... ceea ce cu bicicleta este fix pe dos :( ... si suferi dupa sportul preferat cand n-ai ce-ti trebuie.

• Upvote 1

Exista o legatura intre bicicleta si alergat: Se numeste duatlon/triatlon :)

Singurul lucru care-mi place la alergat este faptul ca daca ai o pereche de adidasi si o pereche de pantaloni scurti si ai tot echipamentul necesar la tine (acasa, in concediu, in delegatie, etc.) ... 

si in plus faptul ca totul depinde doar de tine ...

Puțin off-topic ( și totuși nu prea ;) )
Proaspăt, de azi.

da, e a lu' firma aia și poate e reclamă. Da-i mișto.

• Upvote 3