Traveller

Ciclismul şi alergarea

Recommended Posts

Multumesc. :) Sub 3 h (care oricum e limita obligatorie). Estimez un 2 h 40 min in cel mai bun caz. Mai repede de 8 km/h nu alerg (am intervale de 10 minute in care duc 10-12 km/h, dar nu mai mult). M-am gandit si la asta cu muzica, dar nu-mi place sa alerg cu casti si fire dupa mine.

O observatie interesanta: dupa vreo o ora jumate - o ora trei sferturi incep sa ma cam plictisesc (lucru care nu mi se intampla pe bicla nici in ture mai lungi de 10 ore).

Scuze ca ma tot bag desi nu ne cunoastem,nu vreau sa fiu cicalitor, sunt numai niste indicatii.

Nu o sa te plictisesti in cursa oficiala,ba din contra o sa vrei sa accelerezi precum kenienii,sa ai grija sa nu te ia valul si sa te tai la sfarsit.Sa te incalzesti bine inainte de cursa ,sa faci niste alergari cam 1-2 km si niste sprinturi usoare.Nu te baga sa bei apa la toate punctele de alimentare,parerea mea e ca nici nu ai nevoie de apa sau geluri in timpul cursei(semimaraton).Alearga dupa ceas asa cum ai facut-o la antrenamente si va fi ok.

Succes! 

• Upvote 1

Orice sfaturi sunt binevenite. :)

La alergarile mai lungi de o ora jumate am facut niste teste, am carat dupa mine o sticluta de 250 ml cu ceva izotonic. Mai luam o gura din cand in cand.

Aici o sa ma opresc sa iau cate o gura rapid, nu intentionez sa beau nici macar un pahar intreg deodata, nu e nevoie.

Drept incalzire o sa vin pe jos la start si o sa fac niste miscari de flexie/extensie inainte sa incepem.

Multumesc!

Subscriu la ce a spus @@Diesel. :)

Nu ai nevoie de apă la semi (eu unul nu am băut apă pe parcursul vreunei curse de 21 km până acum). Cu atât mai mult geluri (asta din urmă e valabilă și pentru turele de biclă din punctul meu de vedere, dar na...)

Da, atmosfera te va dinamiza. Vei vedea mulți oameni frumoși, de toate vârstele, iar voluntarii chiar creează o atmosferă faină.

Multă baftă să ai!

@Traveller

Inca ceva sa nu te sperii de temperatura o sa fie cam 10 grade la inceput apoi va mai urca sa nu pleci imbracat gros,aia pe la marile marathoane isi arunca bluzele mai groase la start :),mergi la tricou si ceva scurt,e o temperatura ideala pentru alergare si te vei incalzi cat trebuie in timpul cursei,s-ar putea ca umiditatea sa fie mare pentru ca va ploua cu o zi inainte (poti simti o usoara senzatie de sufocare dar numai dac a e f. cald pe la finish ceea ce nu cred sa fie cazul)dar sa nu te sperii,esti antrenat suficient sa depasesti.

• Upvote 1

Am avut ocazia să alerg pe ploaie și temperaturi reduse în diminețile de primăvară și toamnă, deci în principiu nu pot decat să confirm ce zici tu. Te încălzești repede, să te îmbraci prea gros e o greșeală.

Salut Traveller, mă bucur să aud că participi la acest eveniment de alergare la care am să fiu și eu prezent tot în proba de semimaraton.

Văd că se discută despre hidratarea în timpul acestei probe.

Eu unul am ajuns să procedez în felul următor: mă hidratez doar cu apă, de la fiecare punct de hidratare, dar iau doar una/două guri mici de apă.

Am testat și alte variante cu geluri/băuturi izotonice/fără nimic și cel mai bine m-am simțit cu apa.

Numai bine!

Adrian

Traveller

Atentie pe la traversarea intersectiilor, sunt foarte periculoasele shleaurile alea pe care le-au facut masinile vara in asfalt,te poti accidenta sau poti cadea macar daca dai un shut in vreuna daca nu ridici piciorul suficient.

Vor fi diferente de nivel(gen fals plat pe splaiul unirii ) sau urcari pe cal.victoriel etc.unde te vei simti sleit de puteri si vei crede ca ai obosit,sa nu te sperii e ca pe bicicleta dupa ce trece panta iti revii cam in 1-2 min. :)

Cu atatea sfaturi pe cap nu ai cum sa nu iesi pe un loc bun la grupa ta de varsta :) 

Si cum zice latinul : Bafto delo delo ! :)

P.S. Sambata sa nu faci antrenament,fa doar o alergare usoara si cateva sprinturi.

Este recomandat ca inainte de alergare cu 2 ore sa bei 500ml de apa. In timpul cursei dupa ora de alergare merge un gel (pentru moral), hidratarea cu apa la pahar din mers 20 ml, energie va fi din plin in timpul cursei. La cina recomandat o portie mare de paste pentru energie. Ne vedem la finish  (*)

A fost o zi foarte frumoasa! 

Toate nemultumirile legate de putinul timp de bicicleala pe anul in curs s-au transformat intr-o cursa in care, fara sa termin cu cine stie ce timp "competitiv", mi-am depasit toate recordurile personale pe distantele inferioare. Un timp real sub 2 h 30 min, timp oficial probabil cu 7 minute mai mare (atat mi-a luat de la pistolul de start pana cand am trecut covorul): https://www.strava.com/activities/739795733

Daca la evenimentele de anduranta pe bicicleta n-am ajuns anul asta, mi-am luat aici "revansa" fata de mine, si tare m-am bucurat pe chestia asta! :)

Si m-am bucurat de vremea insorita si racoroasa in compania a multe mii de alergatori, de incurajarile voluntarilor si ale publicului.

Daca ma uit in spate, vad ca am facut ceva progrese. Cel mai important e ca ma simt bine cand alerg si am invatat sa nu fortez, deci perioada asta de invatare a decurs fara accidentari. In 2016 am alergat "doar" 320 km pana la evenimentul de ieri (inclusiv proba de 10 km din luna mai), la care s-au adaugat 700 km de mers pe jos si 1000 km cu bicicleta. Pentru mine, alergarea a completat (si a antrenat) cu succes bicicleala, mai ales cand a venit vorba de catarari dure.

Pentru ca, vorba unui clasic in viata, durerea nu poate fi evitata, dar suferinta, da! ;)

30234084095_7db5791952_o.jpg

• Upvote 3

Felicitari. Si uite..in momente ca acestea ma bucur ca nu s-au inventat inca monitoare ce reproduc semnalul olfactiv....

• Upvote 4

Ciorapii (si alte textile) de lana merino nu miros! :))

După un semi-maraton sigur nu miros, put de-a dreptul!  =))

Mersi hipo! :)

In legatura cu sosetele, ii invit din inima pe "odiosi" sa se convinga, sa-si ia o pereche de merino si sa alerge la 10 grade. Io am alergat si la 30, cu acelasi confort si lipsa de miasme. :D

Daca as fi gasit tricou de merino cu buzunare la spate, as fi luat fara sa stau pe ganduri. Inca mai caut.

Devii usor-usor vegan. 
Cazi pe panta aia a chestiilor naturale. Fara E-uri și chimicale.

Ej pierdut. :p

• Upvote 3

Mersi hipo! :)

In legatura cu sosetele, ii invit din inima pe "odiosi" sa se convinga, sa-si ia o pereche de merino si sa alerge la 10 grade. Io am alergat si la 30, cu acelasi confort si lipsa de miasme. :D

Daca as fi gasit tricou de merino cu buzunare la spate, as fi luat fara sa stau pe ganduri. Inca mai caut.

Ia imagineaza-ti scena....tu vii cu sosetele in punga la o bere. Acu, ca e urat, va fi inauntru. Scoti una - se adulmeca, se da din mana in mana. Toata lumea...da, asa e nu pute. O scoti si pe a doua, face si aia turul mesei. Stupoare, nici asta nu pute. Un Toma necrediciosul o mai adulmeca un pic. Dintr-un colt, chelnerita ar aduce meniul dat i se pare ca a dat de o secta - a ciorapilor nemirositori.....

Ma duc sa ma culc....

Sa revenim la chestii mai lumesti! :)

• Upvote 1

@@hipopotanu

Așa este, și eu m-am convins că mai bine alerg de capul meu decât să achit taxa aia. Probabil o să mai particip la un moment dat, dacă se organizează prin firmă una-alta, altfel...

Și mai fain e să apuci a face un semi undeva în afara Bucureștiului, dar asta presupune să te cazezi pe undeva (probabil), plus deplasarea.

Oricum, felicitări pentru perseverența de a aduna 21 km într-un parc mic. Eu am nevoie de bucle un pic mai lunguțe (prin Politehnică era ok, însă acum e toată o parcare și, totodată, poligon de drifturi).

@@Traveller

Felicitări și la mai multe! :D

Nu știu dacă cei de la Merinito fac și cu buzunare, dar poate te ajută.

Multumesc, din cate am vazut Merinito au tricouri fara buzunare. Dar nu-i bai, merg si tricourile mele de ciclism.

Ca ruta frumoasa de alergare in oras eu mi-am desenat asta: https://ridewithgps.com/routes/17103673

E o plimbare prin 3 parcuri, dimineata e foarte placuta.

pentru alergare eu nu prea iau nimic la mine, cheile de acasa le bag in adidasi intre limba si sireturi, stau f bine, imi iau ceasul si ma hidratez de acasa, apa de la robinet, asta e tot ce am nevoie.

daca e sa ma lungesc cu alergarea, caut cismele pe unde alerg, Poli sau Moghioros, si alea sunt tot ce imi trebuie. Imi mai bag niste bani prin poznare, dar nu m-am oprit niciodata sa imi iau apa de la chiosc, ma mai opresc in drum spre casa la vreun chiosc sa imi iau lucruri pentru revenire, eu o fac cu un smoothie - adica bag la blender niste banane, lapte, miere si un plic de ciocolata calda (se dizolva mai bine decat cacao) si cam asta e tot ce im trebuie pentru alergare.

a si sa dispara vremea asta, ieri ma echipasem corespunzator de alergare si cand ma uit pe geam deja incepuse ploaia, va dati seama ce sentiment am avut, noroc ca dupa 5 min s-a oprit, cat de cat, am luat sapca pe cap sa nu fac insolatie si cand a dat cu bobul mai mare am luat-o spre casa.

spor la antrenamente.

• Upvote 1

Am o piatra la rinichi, de fapt e plecata, e pe traseu, si am inceput sa si alerg ca sa o zdruncin mai bine decat cu bicicleta si sa cada. Numai ca dupa cateva "sedinte" de alergare, adica ieri, dupa vreo 3 km, am simtit in muschiul gemen drept, brusc, o durere ca de carcel. M-am mai fortat sa alerg cateva zeci de metrri dupa care, vazand ca nu cedeaza si fiind si neplacut, am mers. In cateva minute durerea a trecut in buna msura si am inceput din nou sa alerg. Simteam ceva durere iar in nici un minut durerea s-a acutizat, parca si mai mult ca prima data. Iar am fortat putin si apoi doar am mers pana acasa, inca vreo 500m. Am facut imediat o baie calda prelungita, care am citit ca e buna si la eliminat pietre. Nici o ameliorare. De atunci, la mers, durerea persista aproape cu aceeasi intensitate, practic schioapat pentru ca nu pot impinge in varful piciorului drept de durere. In repaus nu simt nimic nasol. Nu stiu ce poate fi. Ce imi mai amintesc, ca si pe bicicleta mai simteam uneori niste jene vagi in gemenul drept. La mers sau alergat nu. De asemenea, dupa prima sedinta de alergare, acasa, am simtit in ambii gemeni, dar mai mult in dreptul, ceva neplacut, un fel de febra musculara, ceea ce am si zis ca e.Chestia a fost destul de firava si a trecut repede. Acuma realitatea a iesit la iveala, nu e febra musculare si nici ceva superficial. Insa nu stiu ce poate fi ca sa stiu si ce sa fac. Nu stiu daca sa masez sau nu, sau sa ung cu ceva, sa pun cald, sa pun rece, sa incerc streching, putin efort sau sa las in repaus complet etc. Poate dintre cei care alergati frecvent ati patit asa ceva sau ati auzit si stiti remediul. 

Presupun ca te referi la muchiul gastrocnemian, de pe fata posterioara a gambei, denumit informal si gemen.

m.+gambei+-+r.+posterioara.jpg

In realitate, muschii gemeni sunt o pereche de muchi ai coapsei/bazinului (gemellus superior si inferior, denumire oficiala in latina).

image013.jpg[

Ai alergat dupa o perioada de pauza prea mare, fara incalzire si/sau in ritm prea sustinut si/sau cu o tehnica defectuoasa.

Ai o afectare de tendon achilean (cat de profunda/serioasa mi-e imposibil sa spun). Iti trebuie repaus, doar mers pe jos, fara alergare sau bicicleta minim 2 saptamani. Poti sa dai cu Apireven in zona respectiva, eventual si cu Diclac gel.

Dupa aia, daca incerci sa reiei, nu forta, ia-o foarte usurel (jogging, 9-10 min/km).