dang123

Le Tour 2014 (comentarii, pronosticuri)

Recommended Posts

Rezultate etapa a XVIII-a:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team

2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr

3 Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo

4 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale

5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team

6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale

7 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team

8 Leopold Konig (Cze) Team NetApp – Endura

9 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing

10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team

Tricoul galben: Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team

Pronosticuri:

Trevizes, saquza, dang, alin899, Stuparul, gerula: Nibali / Nibali 11p

Fra'su: Valverde / Nibali 1p

Fandango, dinica: Peraud / Nibali 6p

CristiC: Majka / Nibali 7p

Clasament:

1. alin899 – 103p

2. dang123 – 100p

3. gerula – 89p

4. fandango – 79p

5. Stuparul – 72p

6. dinica – 71p

7. Trevizes – 69p

8. saquza – 67p

9. CristiC – 64p

10. fra'su – 58p

11. adi marinescu – 46p

12. crk – 34p

13. shinelikeme – 32p

14. Odden – 26p

15. ionut-daniel – 24p

Nibali a vrut astazi sa demonstreze ca este cel mai bun si ca aceasta editie a Le Tour va ramane in istorie ca Tour-ul dominat de Nibali si nu ca un Tour castigat de Nibali in lipsa lui Froome si a lui Contador. Din pacate pentru el, Majka a tinut aproape si a obtinut tricoul cu buline. Acum doi ani, Moser spunea despre Nibali ca este doar un bun ciclist si nu un campion ...

Tricoul alb cu buline nu conteaza. Tricoul galben este cel care castiga Turul Frantei. Restul e cancan.

Pai Quintana care a castigat acum 2 luni Giro e mai slab ca a iesit pe locul 3 in clasamentul cataratorilor ?

Tricoul alb cu buline nu conteaza.

Ba conteaza. Multi si l-au dorit: Voeckler, Purito, Majka. Nici Nibali nu l-ar fi refuzat si sunt convins ca nici Contador ori Froome, daca ar fi ramas in cursa. Quintana a castigat Giro. Nici el n-ar fi refuzat tricoul, ma rog, albastru daca ar fi avut ocazia. Doar ca obiectivul lui a fost clasamentul general si nu cel al cataratorilor. E adevarat ca cel mai important este CG dar ce spectacol ar mai fi in marile tururi daca n-ar exista si celelalte clasamente?

Eu am vrut sa spun altceva: multe discutii se vor purta si multe supozitii se vor face pe seama victoriei lui Nibali din acest Tour. Ce-ar fi fost daca nu abandonau Froome si Contador? Multi vor spune ca Nibali n-ar fi avut nici o sansa. Un exemplu? Colegul nostru @@Livanu. Asta e cancan. Restul chiar conteaza. Nibali si-a pregatit evolutia in acest Tour in cele mai mici amanunte si asta s-a vazut in toate etapele castigate de "Rechin".  

Nibali nu a mers nici macar la 85% pentru ca nu a fost cazul. Ceilalti au fost mult sub nivelul lui. Ar fi fost o batalie pe cinste intre cei trei. Pe de alta parte e bine ca ceilalti mai slab pregatiti in laboratoare au avut o sansa sa se evidentieze si sa fie recompensati. Celelalte tricouri sunt premii de consolare pentru ciclisti si material de marketing pentru organizator. Ce conteaza acum, la modul in care e organizat sportul in acest moment e doar nr. 1 in fiecare etapa si top 5 la general.

Offtopic cumva: Ati vazut prestatia Serenei la dublu la Wimbledon?

Etapa 19

Fandango : Kristoff / Nibali. Hai cu tripla!

cat putea sa piarda? La fel ca si Contador, 2-3 minute! Asta era nimic, le recupera in prima etapa montana! Uita-te la Nibali ca la orice "atac" mai mult de 30-40sec nu se departeaza, iar ieri abia s-a tinut de Pinot!

Quintana nu-mi pare atat de tehnic pe cat e Nibali, iar Nibali nu pare deloc slab in etapele montane. Bine...nici nu are cu cine se compara, dar orisicat...a aratat ca avea arme cu care sa se lupte in batalia cu ceilalti doi.

Etapa 19

Fandango : Kristoff / Nibali. Hai cu tripla!

Trevizes: Sagan / Nibali . Hai ca e ultima sansa si pentru Peter.

Cum sa nu conteze celelalte tricouri? In TdF sunt chiar si niste banuti nu firimituri ca in alte tururi. E adevarat ca in alte editii de Le Tour in comparatie cu celelalte doua, Giro si Vuelta, acesta era luat de un pseudo-catarator care pleca de cate ori avea ocazia in evadari. Acum sistemul de punctaj s-a mai schimbat si ne-am reapropiat de vremurile lui Virenque. 

Parerea fiecaruia, eu nu cred ca Nibali sau vreunul dintre cei care vin sa se bata pt Clasamentul General are ca obiectiv tricoul alb cu buline. Dar cum am zis, fiecare cu parerea lui :)

Nici dupa ultima etapa montana Nibali nu m-a convins ca era in stare sa se bata cu Froome sau Contador! Oricum fata de ceilalti este cu o clasa peste, dar doar o cojunctura favorabila ia adus victoria in acest tur, si sunt sigur ca asta este forma lui maxima, chiar nesperat de bine a mers! In marile tururi Contador l-a batut mereu, Wigins, Froome, nu mai zic de infrangerea in fata lui Horner. Vinokurov o sa isi caute curand alt om de general!

Quintana nu-mi pare atat de tehnic pe cat e Nibali, iar Nibali nu pare deloc slab in etapele montane. Bine...nici nu are cu cine se compara, dar orisicat...a aratat ca avea arme cu care sa se lupte in batalia cu ceilalti doi.

Asa zic si eu. Plus ca Froome ar fi avut mari probleme pe pavate dupa cazaturile luate daca n-ar fi abandonat, mi se pare din ce in ce mai fragil omul si parca incepe sa se semene cu Wiggins cand apare o mica ploicica. Ar fi fost o lupta Nibali-Contador iar cum diferentele nu se mai fac atat de mari pe catarari in zilele astea, marii favoriti putand sa puna maxim 1 minut si un pic intre ei si altii MAI SLABI de general, atunci diferenta intre cei 2 ar fi fost mult mai mica, in favoarea unuia sau altuia. In rest Nibali a demonstrat forta ieri, s-a antrenat cu gandul NUMAI la Turul Frantei si doar pt a-l castiga stiind foarte bine impotriva cui va concura ( Froome, Contador ). Si asta se vede in diferenta actuala fata de locul 2.

In rest alte comparatii intre ei nu prea ai de unde sa le iei, poate sa zici de Tirreno-Adriatico de anul trecut in care au participat toti 3 cu gandul la victorie si nu doar sa faca putin antrenament, in rest nu prea s-au intalnit. Froome e de 2-3 ani in prin plan, Nibali e la cel mai bun nivel al sau incepand cu Giro2013 ( in Vuelta s-a dus nepregatit, stiu foarte bine discutiile antrenorului sau de dinainte de inceperea turului cand spunea ca nu e in forma din Giro dar spera sa ajunga la un nivel bun prin munti, ceea ce evident ca nu s-a mai intamplat, a venit nepregatit si s-a vazut ), deci dupa perioada asta poti sa te uiti dupa rezultate directe dar ori nu s-au intalnit mai deloc ori au facut-o la inceput de an cand chiar nu conteaza.

In orice caz, vom avea sigur un 2014 tur al Frantei de foc, asa se anunta si asta dar daca baietii nu pot sta pe biciclete ce sa faci :))

Etapa 19

Fandango, gerula: Kristoff / Nibali

Trevizes: Sagan / Nibali

Pai ce legatura au oamenii de general cu cei care se bat pentru tricourile distincte? Eu n-am sustinut ca sunt obiective comparabile.

Nibali a atacat in Anglia in stil de mare campion fara sa insiste pe 5-6 secunde in plus in lupta cu oamenii de general. Nibali a dat clasa in etapa cu pavate. Asta demonstreaza ca era foarte bine pregatit. Contador pe vremea cand era in cursa avea deja peste un minut si jumatate distanta. Ce ar fi fost in etapele de munte? Nibali ar fi incercat sa fie defensiv la atacurile lui Contador in primul rand si sa-l taxeze pe final daca acesta si-a risipit energia. E adevarat ca spaniolul era in forma dar de vreo un an si jumatate nu mai pune nici el diferente prea mari. Ar fi fost intr-adevar altceva, ar fi contat si echipele iar Astana si Tinkoff au aratat ca sunt foarte puternice.

Parerea mea personala este si ca Fulgsang este peste Pinot, Bardet, Majka, si altfel ar fi statul lucrurile cu el daca abandona Nibali.

Acum asta a fost, pe Contador nu l-a jenat nimeni, a cazut pe o coborare cand drumul era in linie dreapta, e clar ca gresit ceva, insa in afara de barfe nu prea stie nimeni ce s-a petrecut.

Din astea cu X a castigat, dar daca era Y si Z nu facea nimic, sunt din categoria "baba de un avea coi, era general de razboi, iara doi coi de avea era maresal sadea". Adica, doar discutii.

Astana are deja un al doilea om de general, Fabio Aru, tot italian :).

• Upvote 3

Etapa 19

Fandango, gerula: Kristoff / Nibali

Trevizes: Sagan / Nibali

dinica: Degenkolb / Nibali

Fandango, gerula: Kristoff / Nibali

Trevizes: Sagan / Nibali

dinica, saquza: Degenkolb / Nibali

Fandango, gerula, alin899: Kristoff / Nibali

Trevizes: Sagan / Nibali

dinica, saquza: Degenkolb / Nibali

Trevizes, fra'su: Sagan / Nibali

dinica, saquza, Stuparul: Degenkolb / Nibali

CristiC : Kittel / Nibali

CristiC , adi marinescu: Kittel / Nibali

daca nu este prea tarziu :

Trevizes, fra'su, dang: Sagan / Nibali

CristiC , adi marinescu: Kittel / Nibali

Rezultate etapa a XIX-a:

1 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Sharp

2 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano

3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha

4 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step

5 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo

6 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step

7 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale

8 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits

9 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling

10 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol

Tricoul galben: Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team

Pronosticuri:

Fandango, gerula, alin899: Kristoff / Nibali 7p

Trevizes, fra'su, dang: Sagan / Nibali 1p

dinica, saquza, Stuparul: Degenkolb / Nibali 9p

CristiC , adi marinescu: Kittel / Nibali 1p

Clasament:

1. alin899 – 110p

2. dang123 – 101p

3. gerula – 96p

4. fandango – 86p

5. Stuparul – 81p

6. dinica – 80p

7. saquza – 76p

8. Trevizes – 70p

9. CristiC – 65p

10. fra'su – 59p

11. adi marinescu – 47p

12. crk – 34p

13. shinelikeme – 32p

14. Odden – 26p

15. ionut-daniel – 24p

Deci, buei, daca era Cavendish aici sigur castiga si mai dadea si vreo cateva minute avans. Am zis. :P