Deathwish

Power Metere: de ce? de care? de unde?

Recommended Posts

Pentru ca nu am gasit foarte multa informatie pe forum si pentru ca e un subiect care prinde din ce in ce mai multa tractiune in randul ciclistilor amatori (cel putin dincolo), deschid un topic unde as dori sa discutam toate aspectele ce tin de acest subiect: utilitate/necesitate, sfaturi de achizitie, impresii etc. Nu vreau sa fac pe cunoscatorul (pentru ca nu e cazul) sau sa traduc vreun articol de pe net dar foarte sumar un PM este util la:

- urmarirea progresului conditiei fizice in timp (sau a lipsei ei)

- monitorizarea si dozarea efortului optim in timpul curselor si antrenamentelor

- poate ajuta la identificarea punctelor slabe si inbunatatirea lor

Evident, exista si alte metode pentru punctarea acestor aspecte dar niciunul nu este atat de precis precum un PM.

Exemple:

- viteza medie. Viteza medie din pacate (sau fericire) variaza semnificativ chiar si in cadrul aceluiasi traseu (vant, mers la trena, presiunea in roti, etc)

- ritmul cardiac. Desi este o metoda suficient de buna pentru majoritatea covarsitoare a ciclistilor, este si ea supusa altor variabile decat strict efortul depus (deshidratare, nivel de odihna, refacere etc)

Puterea este singura valoare care iti spune cu adevarat cat esti de praf :P pentru ca valoarea ei este data doar de lucrul mecanic pe care il exerciti asupra pedalelor. Ca formula, se calculeaza foarte simplu: P=F[kg]*L[m]*g[m/s^2]*RPM (F=forta medie per revolutie, L=lungimea bratului pedalier, g=acceleratia gravitationala, RPM=cadenta). Desi exista mai multe locuri unde acestea pot fi montate pe bicicleta ( butucul rotii spate, bratul pedalier stang, pedale, intre bratul pedalier si foi) toate functioneaza pe baza aceluiasi principiu: masurarea flexiei unui material, derivand astfel forta aplicata acestuia.

OK, foarte misto gadget-ul, maine o sa-l comand :D. Not so fast, din pacate sunt, inca foarte scumpe...

In ordinea numerelor de pe tricou ( a se citi: a pretului) avem urmatoarele variante:

Stages: Cel mai ieftin si cel mai usor PM, cantareste doar 20g iar preturile incep cu 700E pentru 105/Rival si urca pana la 900E pt Dura-Ace. Cel mai notabil dezavantaj este ca masoara doar puterea piciorului stang si o multiplica cu 2 pentru calcularea puterii totale. Aceasta prezumtie, conform producatorului, este foarte realista, neexistand dezechilibre majore intre cele 2 picioare pentru marea majoritatea a ciclistilor. Ca fapt divers, echipa SKY foloseste incepand cu 2014 in exclusivitate atat in atrenamente cat si in curse PM Stages. Acest lucru poate fi o validare suplimentare (sau nu :P). Mai mutle detalii aici!

Power2Max: Putin mai scump (740E doar pt senzor) si putin mai greu (~200g) are avantajul ca masoara puterea la angrenaj, deci puterea totala. Au redus semnificativ pretul in ultimul an, fapt ce i-a facut foarte competitivi, suprapunandu-se cu Stages pentru unele optiuni de PM. P2M sunt folosite de Movistar in exclusivitate si intr-o oare care masura de Lampre Merida pana cand cei de la Rotor isi pun la punct propriul PM. Mai multe detalii aici!

PowerTap: Cea mai ieftina optiune este 800E (doar pentru butuc) si mai sunt necesare alte fonduri pentru construirea restului rotii. Ca avantaj major este ca poate fi folosit indiferent de tipul de angrenaj, nedepinzand de acesta.

Daca deja eram la limita inabordabilului in ceea ce priveste pretul, de aici in sus trecem in taramul viselor si urmeaza: Quark, Garmin, Rotor, Pioneer si SRM care au preturi de la 1500E pana la 2500+.

Ar fi foarte util daca cei care deja folosesc aceste tooluri (si sunt convins ca sunt si la noi pe forum) pot impartasi din experienta lor. Evident cu totii ne dorim sa devenim mai buni, iar cu siguranta acest tool este una dintre cele mai bune metode ajutatoare in progres (nu cred ca se asteapta nimeni sa pedaleze in locul tau deci nu cred ca are rost sa o apucam pe "ultia" aia cu comentariile).

Inchei aici iar cine este interesat sa-si expuna parerile in legatura cu acest topic este liber sa o faca aici.

Multumesc!

Disclaimer: nu sunt un "cunoscator in domeniu", nu am experienta directa cu niciunul dintre PM-erele enumerate, nu sunt vreun ciclist de exceptie (nici macar unul modest:D). Am deschis acest topic doar pentru a avea un punct de plecare pentru un topic care sper eu sa prezinte interes.

• Upvote 2

Parerea mea de cicilist amator este ca tu simti oricum in ce forma esti si cat de tare poti sa tragi... degeaba zice aparatul ca mergi cu 150W si tu stii ca ar trebui sa mergi cu 200...daca tu nu mai ai vlaga, nu poti pedala mai tare...

Si eu stau cu ochiu dupa unul de la stage doar ca se face cu precomanda .Daca ar fi pe stoc poate ca m-ar pacali sa il iau.. In principiu e util. E privit chirâș asa cum era privit hrm acu 10 ani ...,dar e e mai valoros ca poti vedea cat de cat real, cresterea sau pierderea randamentului... constanța unui antrenament , si altele ...

Eu as fi interesat sa stiu cum folosesti efectiv informatia in antrenament si mai ales comparativ sau impreuna cu HRM .

Care e diferenta intre puterea estimata pe care o vezi in Strava de exemplu ?

Ehei pare complicat dar : 

- intotdeuna relatie putere puls  e de urmarit, si de depistat mai usor oboseala 

-test preliminar  de unde am plecat

-test  ptr pragul de unde incepe acumularea de acid lactic 

-de corectat  greseli gen plecare ca dementul si apoi un mers de gaina... 

-imbunatatiri ale fortei pe anumite segmente de la antrenament la antrenament ,dar pastrarea ei in parametri inafara  segmentelor

si ar mai fi  dar mie foame...

Starva   vrajeala electorala...

• Upvote 1

pai poate ne mai povestesti dupa masa :)

Cam asa arata pe Strava  :

Capture1.png

Deci presupun ca puterea ar trebui sa fie mai constanta, la un ciclist mai antrenat .

(estimarea e de pe catarea pe Secaria)

Eu am momentan (în uz, nu ale mele personale) o pereche de Garmin Vector. De asemenea un prieten are un Stages.

Ce am constatat după primele ture cu el: am o putere medie decentă (în jur de 200w) dar am un dezechilibru nasol stânga/dreapta (cam 42-58%). În afară de asta, nu ştiu ce să zic... Pentru un amator nu ştiu dacă se justifică în mod deosebit.

Dacă vă interesează detalii specifice despre Vector vă răspund cu plăcere.

Aşa apare o activitate cu powermeter pe connect:

vec.jpg

• Upvote 1

Exagerat de mare discrepanta, sigur sunt stranse bine pedalele (cu cheia dinamometrica)? Am citit ca sunt foarte sensibile la asta...

Si eu tot la Stages ma gandeam dar ma ingrijoreaza faptul ca masoara doar piciorul stang, ceea ce in cazul unui dezechilibru major cum e cel al lui Radu (presupunand ca e real) ... este o bila neagra. Acuma multi spun ca e mai important ca masuratoarea sa fie consecventa decat valoarea ei absoluta, dar totusi cand dai atatia bani te astepti la the real deal.

Mie imi plac foarte mult metricile/numerele de asta m-am si gandit la PM, dar sunt constient ca la nivelul la care sunt (abia anu asta m-am apucat mai serios de bicicleta) mai e multa marja de progres si fara PM..

PS: Pt cei interesati, Stages se gaseste la powermeter24.com cu 15% reducere!

PPS: A aparut un discount de 150€ la Power2Max ajungand la 590€ si fiind astfel o varianta mai buna decat Stages (parerea mea)!

Ieri am făcut o tură de recuperare după maratonul de la Cindrel şi, aşa obosit fiind, diferenţa stg/dr e mult mai mică... Ce-i drept că am mers la putere medie 140...

Mi-am comand un Power2Max, urmeaza sa ajunga cam in 2 saptamani. E modelul clasic pe Rotor 3D. Am fost mult timp in dubii intre Stages si P2M. Intr-un final am ales P2M desi a fost cateva sute de euro mai scump, faptul ca la Stages as fi primit doar o estimare a puterii totale m-ar fi macinat... Momentan citesc cartea "Training and racing with a power meter" pentru a ma ajuta sa-l folosesc cat de cat cu cap ( nu doar cu picioarele ) Nu am ambitii sau pretentii de mari perfomanta dar cred ca ma va ajuta sa progresez mai usor cu ajutorul unui plan de antrenament structurat, mai ales in contextul unui timp limitat de antrenament (6-8h pe saptamana). La anul vreau sa particip si la competitii de triatlon unde cred ca va fi destul de util pt pacing. O sa raportez mai mult dupa ce-l primesc si-l instalez :)

Hai salut, îmi cer scuze dacă deranjează pe cineva readucerea la actualitate acest post dar am niște întrebări pentru băieți de mai sus.

Având în vedere ca topicul e de pe undeva din 2014 și câțiva dintre voi ați cumpărat sau ați avut un Power meater ce îmbunătățiri ați observat pana acuma, presupunând ca ați avut un antrenament bazat pe putere. Mulțumesc!