Sign in to follow this  
Mr. Incredible

Montague Fan Club

Recommended Posts

Salutare!

Deschid acest topic pentru ca sunt curios daca mai sunt si alti posesori de biciclete Montague in Romania.

Am achizitionat de curand o bicicleta Montague Boston, un model single speed cu roti de 28" si cu o caracteristica extrem de importanta pentru mine: bicicleta este pliabila.

Din cate am vazut cei de la Montague sunt singurii care produc in serie biciclete pliabile cu roti de 28". Tot ei sunt cei care au contract cu armata SUA si produc si modelul Montague Paratrooper, un mountain bike pliabil cu roti de 26".

Specifications

Color Matte Black

Frame Custom drawn 7005 Series. Aluminum tubing with horizontal dropouts and FIT System..

Fork Full Cro-Mo, with CLIX™ Wheel Release System Ramped Dropout.

Rims Alex. Alloy, 32 hole, Black. 700c.

Tires Kenda Kwick Roller Sport 700c x 28mm slick.

Hubset Formula. Alloy, with CLIX™ front quick release. “Flip flop” Rear.

Spokes 14 Gauge Stainless

Saddle Areo Performance with “Center Gap”.

Seatpost 30.0 X 300mm Alloy.

Handlebars Riser style 30mm rise. 530mm wide. Alloy.

Stem Kalloy, Alloy Direct Connect, 7 Degree Rise.

Crankset SR Suntour. Alloy 42T chainwheel withIntegrated chain guard. Alloy 170mm crank arm.

Speeds Single Speed

Brakeset Promax. Alloy. Dual Pivot Caliper brake with Alloy levers.

Pedals Platform trekking pedal. Aluminum Cage.

Bottom Bracket Sealed Cartridge

Frame Sizes 19”, 21”

Stand over heights TBA

Folded Size 36” x 28” x 12”

Approx Weight 24lbs    

Bicicleta pe care o am intra culcata pe o parte in porbagaj de sedan sau break si chiar si in masini mai mici(in picioare). Pentru a fi pliata si transportata se scoate extrem de usor roata fata cu ajutorul sistemului Clix si apoi se apasa piedica ce permite rabatarea cadrului in jumatate. Este foarte rigida, in mers nu exista nimic care sa iti dea senzatia ca este o pliabila(o cu totul alta senzatie fata de un Dahon cu roti de 20").

Site-ul oficial Montague:

http://www.montaguebikes.com/boston-folding-single-speed-bike.html

Clip video Montague Boston (modelul cu 8 viteze):

https://www.youtube.com/watch?v=eXViFtIsR8g

bostonlg2012.jpg

fbostonlg2012.jpg

Am cateva poze cu bicicleta mea dar nu reusesc sa-mi dau seama cum sa la incarc aici.

Au am fost doritor sa achizitionez un Paratrooper prin 2007 dar am renuntat din trei motive.

1. era o cazemata cu roti, facuta sa reziste unui desant aerian, sa care armaent de infanterie, deci grea.

2. la ce cost iesea, achizitie + transport, luam biciceta de o manca pe paine pe Paratrooper, desigur ne pliabila.

3. Pana o montai uitai de ce vroiai sa o faci, desi pare facil nu este foarte rapida asamblarea ei in stare de functiune, mai ales ca by default roata spate se scoate.

Altfel, fan, nedeclarat undeva dar fan.

Pana la urma am scapat de obsesia mea cu pliabilele de 26 si am achizitionat nu ua ci doua :D

Un Matrix(1) si o Cadenza de la Dahon, pe care le mai am si in prezent.

Sa o porti cu placere. :)

Multumesc mult pentru urare.

Vreau sa fac o precizare legata de Paratrooper: bicicleta cantareste cca 13 kg, mi se pare o valoare foarte ok pentru o astfel de bicicleta.

http://www.montaguebikes.com/paratrooper-folding-military-bike.html

http://www.montaguebikes.com/paratrooper-pro-folding-bike.html

Toate bicicletele Montague se pliaza la fel, de scos se scoate roata fata. Legat de pliere, in ritm normal in cca 1 minut o pliez pe a mea si o bag in portbagaj, deplierea dureaza mai putin. Este drept ca nu se pliaza la fel de simplu si compact ca Dahonul cu roti de 20" dar si tinuta de drum si confortul sunt la alt nivel.

Salutare,

Cu scuzele de rigoare pentru postare intr-un topic vechi, ma declar si eu posesor mandru de Montague.
Am cumparat la sfarsit de februarie un Montague Navigator model 2015 (cu o groaza de bani, acesta fiind principalul punct negativ al marcii - in Romania sunt prea scumpe).
De ce pliabila, de ce Montague, de ce Navigator, de ce model 2015 cand sunt atatea alte variante la fiecare din intrebari? Pai sa o luam pe rand:

• de ce pliabila: acesta a fost factorul de triere cel mai important, fiind de ne-ocolit: Pentru usurinta urcarii pana la etajul 10 si pentru o depozitare cat mai simpla in casa (pe balcon), a fost musai sa fie pliabila. Dupa cum a zis si nevasta (care, stim cu totii, nu-i asa, are cuvantul final): "ia-ti ce vrei, numai sa nu ma incurc de ea pe balcon". Deci, pliabila.
  • de ce Montague: pentru ca am vrut bicicleta cu roti mari, cu care sa abordez mai usor liniile de tramvai si bordurile in drum spre si de la birou si pentru ca vreau sa ies si la ture lungi, de sosea, cu ea. De fapt, anul asta m-am inscris la tura lui Mandruta, "Cu bicicleta la mare" si am de gand sa si termin pe ea. Pe piata din Romania, in domeniul pliabilelor cu roti mari, exista un Dahon, un Tern, cateva marci mai putin renumite si exista Montague, producator exclusiv de pliabile, exclusiv cu roti mari. Am avut toata iarna la dispozitie sa studiez, am asteptat sa vad daca se aduc si in Romania modelele 2016 lansate toamna trecuta de producatorii de mai sus (nu s-a intamplat asta) si in cele din urma am ales Montague Navigator, pentru ca modelul se apropie cel mai bine de cerintele mele.
  • de ce Navigator: pentru ca e construita pentru mers la birou, dar are si componente bune pentru ture de sosea, nu neaparat ture lungi, dar asta se rezolva prin niste upgrades.
  • de ce model 2015: in primul rand, pentru ca pentru 2016 trebuia sa astept pana in mai-iunie si in al doilea rand pentru ca modelul 2016 vine cu o schimbare la mecanismul de pliere, dupa mai multi ani in care Montague a folosit (cu succes) un Quick Release consacrat. Si fiind primul an, am fost un pic reticent, prefer sa fie ceva testat si validat prin folosirea indelungata.

Acestea fiind zise, va prezint Navigatorul, in forma lui actuala:

ueeUxWo.jpg

IuQ3kKv.jpg

Niste specificatii, dupa ce am modificat nitel echiparea in vederea turelor mai lungi:

• Schimbator spate: Shimano Sora, 9 viteze
  • Schimbator fata: Shimano Altus, pentru 3 foi
  • Angrenaj: SR Suntour, 48/38/28
  • Schimbatoare: Shimano Rapid Fire pentru ghidon tip Flatbar
  • Frane: cu saboti, cadrul are pregatire pentru frane pe disc
  • Tija ghidon: Octagon, reglabila pe intaltime prin Quick Release
  • Sa: Montague Double Density Performance VELO bio:logic m black
  • Jante: Alex Rims, aliaj, pentru 32 spite
  • Anvelope: Kenda Kwick Roller Sport 700c x 26mm semi-slick Schwalbe Marathon Plus Smartguard 28-622
  • Greutate: declarat pe site 12.2 kg, cu ce are acum probabil trece de 13 kg.

Am facut ture de 60, 90 si 150 km si o folosesc la mersul la birou. Sunt foarte multumit de ea, este confortabila, manerele sunt de calitate, pozitia la mers se poate ajusta din ghidon.

Puncte mai putin bune:

• pretul, evident. Trece de 5000 RON, pentru niste componente care sunt cel-mult mid-range. Platesti foarte mult importul din SUA (pretul oficial e 950$) si in cadrul pretului propriu-zis, platesti mult pentru tehnologia de pliere. Dar daca asta cauti si iti si permiti, atunci asta e. Si stiti bancul acela: una din fricile mele mari ca biciclist este ca dupa ce mor, nevasta o sa vanda bicicleta la pretul pe care i-am zis eu ca l-am platit pe ea.
  • schimbatorul fata mi-a dat rateuri, (urca pe foaia mare in 15-20 secunde de caraiala si insistenta) a trebuit sa ma duc la un service specializat pentru calibrare.
  • nu am avut incredere in anvelopele cu care a venit pentru ture lungi, am preferat sa iau unele cu protectie foarte buna, chiar daca sunt foarte grele.
  • idem, nu m-a incantat saua, am schimbat-o cu aceeasi ocazie cu care am comandat anvelopele.
  • franele sunt OK, dar atunci cand este pliata, in anumite pozitii se apasa pe roata spate dintr-o latura, ceea ce face ca la depliere janta ajunge lipita de unul din saboti. Trebuie deci sa fiu atent cand o depliez la pozitia sabotilor pe spate.

Cam atat deocamdata, momentan nu imi vine sa ma dau jos de pe ea sa ii fac multe poze, dar vine ea vara si atunci sper sa revin cu feedback!

• Upvote 1