boldi_dan

Gatorade sau alte prafuri pentru bidon!

Recommended Posts

Buna tuturor,

Am citit pararelile fiecaruia despre anuntul postat anuntul legat de gatorade.Unii din noi au habar ce insemana sa ai o bautura isotonica in bidon in timpul maratonelor sau in timpul probelor de xc,doar vreau sa amintesc unii oameni de pe forum care sunt noi in acesta privinta legata de Gatorade sau de alte prafuri isotonice e sa nu mai arunce in vant fara sa se gandeasca de 10 ori inainte sa posteze anuntul,tot ceea ce vreau sa scot in evidenta e ca acestea bauturi isotonice sunt binevenite in special la maratoanele de mtb sau probele de xc,iar cei care NU vor NU sunt obligati sa le foloseasca,eu unul pararea mea despre bautura isotonica(praful care il prepari cu apa) a fost binevenita in timpul maratoanelor,mai ales in perioada verii.Oricine poate sa foloseseaca acesta bautura isotonica,NU e nimeni obligat sa-si bage pe gat asemenea lucruri.Iar cei care mai arunca in vant vorbe goale.....vin cu o completare e ca sunt uniii sunt in nestiinta de cauza si au lipsa de informatie legata de alimentatie si sustinatoarele de efort! iar ciclismul se face cu cap si picioare!

Edited by Ovidiu

ce cantitate de lichid pot prepara?de unde l-ai luat? ma intereseaza;marius_shogun

unde este facut?in ce tara?

salutare!

am scris si adineori in anuntul postat se pot obtine 8 litri de lichid din 560grame de praf -pret 60 lei +transport curierat (plata transportului o suporta cel care cumpara ).Din cate am citit pe prospect este facut in U.S.A.

nu vreau sa se supere nimeni dar mie unu mi se par o prostie prafurile de genul asta ;), cea mai buna mancare e cea de la sat (taranii stiu ei ce stiu )

gheo, s-a mai discutat problema cu mancarea naturala versus alimentatia artificiala in vreo doua topicuri. E sectiune de vanzari, omul e liber sa vanda acele prafuri. Don't stick to the topic. Edited by Ovidiu

ce anume inteleg unii prin alimentatie artificiala?

iti baga unul fortzat pe gat?

esti conecta la o perfuzie de glucoza ca nu poti manca? sau esti intr-o stare critica? este o altfel de rata de absortie, nimik mai mult. corpul primeste exact ceea ce are nevoie nu pierde timp pt a digera si altceva care nu este util in acel moment, ex. dupa efort nu cred ca iti prinde bine o clisa, pe cand o glucoza sau un gatorade. e o diferenta si nu poate fi catalogata ca si alimentatie artificiala. orice supliment nu tine loc de alimentatie, dar probabil nu toti luati in seama. ele doar ajusteaza dieta. nu are cum sa fie artifical. este specificat si pe eticheta nimik iesit din comun. eu o consider alimentatie artificiala cei care se afla in spital si nu pot sa manance sau sa se hidrateze la timp, parerea mea aia este artificial. dupa acel uragan katrina am fazut un baietel intretinut in viata de niste aparate, aia cum este? intr-o alta era era mort. nu poti catalog asa ceva ca fiind artificial ci o suplimentare a dietei. dar cum multii dintre noi am crescut in lagarul comunist si orizonturile sunt inguste, multi fara sa stie prea multa carte da o considera o alimentatie artificiala. dezbaterea poate continua fara a ajunge la o solutie finala.

alimentatatia artificiala, adica alimente artificiale. adica alimente crescute nu de catre bucatari ci de catre chimisti.

in rest, cum zici tu

nu vreau sa se supere nimeni dar mie unu mi se par o prostie prafurile de genul asta :D, cea mai buna mancare e cea de la sat (taranii stiu ei ce stiu )

ce m-as face daca nu ar fi astfel de iuzari pe acest forum... daca bagi din astea in tine, la 90 de ani o sa te doara toate!!! Devine deja un trend chestia asta anti-artificial, cu multi adepti care adera la el fara sa aiba habar.

Produsul nu cred sa dauneze nimanui, ca Dumneavoastra Stimate Iuzar si altii asemenea nu aveti/nu simtiti nevoia, e o treaba, iar faptul ca dati cu bota-n balta pe astfel de topicuri e complet alta. Orice user care isi simte sanatatea amenintata de asemenea produse, sau moare de grija altora, e liber sa-si deschida propriul topic unde sa prevesteasca apocalipsa generata de gatorade, sau sa-si infiinteze o religie care practica aceasta doctrina!

Respectabile Kitutz, eu, ca relativ nou venit pe forum am groaznice sentimente de deja-vu citind replicile tale. Adica deja vazute chiar pe acest forum. Cu sperietura ca vorbesc aiurea gandindu-ma ca si dumneata e posibil sa fi citit pe indelete tot ce e pe aici ma risc sa iti recomand sa fi "on topic" si sa nu plictisesti. Merci mult de tot.

Si ca sa fiu on topic trebiue sa cumpar getorade....., sau se iarta?:-o

referitor la a bate campii cu prelucrarea chimica si termica si alte tampenii pe care le vand altii la televizor iti spun un singur lucru, corpul uman este un laborator chimic. problema e cat de mult sta acolo mancarea prelucrata termic , chimic si mai stiu ce alte termene chimice cunosti tu. si pnetru ceilalti care se lasa dusi de val sa fiti siguri ca mai mult de jumatate din cei care dau sfaturi dupa ce citesc alte prostii scrise de altii. si inca un lucru faci cum faci tot cum vrea societatea mergi, tot mananci ce iti da societatea iar prelucrari, conservanti au existat din totdeauna pana si in compotul de la bunica. asa ca nu tine.

Edited by kitutz

Da bine graiesti omule, tare bine; sa stie si astia dusi de val cum tebuia calarit valul ;-).

las-o moale ca macane. daca nu intelegi despre ce e vorba in propozitie, nu incerca sa compari compotul "de la bunica" cu prafurile energizante si nu numai.

daca iti este greu sa intelegi diferenta intre "mancare naturala" si "mancare artificiala", nu-i bai. vezi ca au scos astia vitamine cu aroma de mici. Sunt foarte minunate, mai ales ca ai impresia ca mananci mici si poti sa le consumi de pe bicicleta. Asteptam cu dorinta mare in lacrima care apare din ochiul stang, aparitia vitaminei cu senzatie de bere.

va mai amintiti "Vizitatorii"? cu pastilele lor care se transformau in mancare? :P

bafta la vanzare

"daca bagi din astea in tine, la 90 de ani o sa te doara toate" (era vorba despre mâncare "de la ţară") Dacă ajungi tu la 90 de ani e bine ! Trage tare la chimicale... E de viitor. Îţi prelungeşte viaţa cu CEL PUŢIN 25 de ani. De-aia asiaticii trăiesc cel mai mult de pe planetă. Că bagă numai chimicale în ei, nu că au o dietă bazată mai mult pe orez.

Şi uite aşa deviez aiurea de la subiect. De fapt nici nu este un subiect... Ci o oferă de vânzare. Scuze. :P Dar ai avut un argument aiurea şi mă mânca undeva să contra atac.

probabil ca nu stiu sa calareasca valul cum trbuie si se mai si agata de cineva care da un comentariu bomba. perfomanta celor de afara face diferenta cu a noastra. noi cu mentalitatea din lagarul comunist tot asa vom ramane, iar ei voi evolua. cei care fac performata afara au alimentatie, nutritie care nu e tot una cu alimentatie, au program bine pus la punct, antrenament cu cap si somn bun, noi avem chefuri, impresii in cap, scutiri, masini bengoase, mici dupa antrenament, somn la 3 dimineata, tigari si performanta in pom. simplu nu are rost sa mai dezvolt acest subiect tabu. viata naturala a fost demult atinsa, acum este intretinuta cum spui tu artificial, totul este artificial de simpla samanta care este modificata genetic, dar crezi tu sau voi ca mai incurgitati ceva natural. NIMIC. totul va incepe sa doare dupa 35 de ani, toate noptiile nedormite, chefuri, betii, toate le vei simti, 30 e apogeul biologic, dupa aia incepe decaderea biologica a organismului. apropo si bunica punea conservat in compot, stii tu ala la pliculet, tot artificial e, previne degradarea biologica a compozitiei ca tu sa il mananci peste 6 luni, dar unde nu e, nici dumnezeu nu cere. atat am avut de spus. boldi_dan imi pare rau daca am facut o imaginea proasta produsulelor tale, dar nu am avut intentia, altii o fac.

Edited by kitutz

Am facut un topic special din povestea dezvoltata in jurul produselor Gatorade pe care le vinde Boldi.

Si ca sa la murim problema putin am de facut cateva precizari:

1. Pe cei care se dau cu bicicleta de "fun" ii rog sa se abtina cand vorbim despre produse destinate sportivilor. Nu ma intereseaza parerile celor care merg 10 km pe saptamana si spun ca se poate merge pe bicicleta si pe baza de bere si cipsuri.

2. Accept opiniile celor care fac cicloturism sau ale celor care sunt impotriva alimentatiei artificiale (cu argumente si cu propuneri naturiste).

3. Va rog sa discutati la obiect si sa aduceti argumente daca sugerati utilizarea altor produse de acest gen. Posturile de genul "lasa ba ca si berea hidrateaza vor fi sterse si utilizatorul va beneficia de un mesaj de bine de la persoana mea:confused:).

Have fun!

Am un mare respect pentru ceea ce a realizat acest om (si altii ca el):

http://www.ciclism.ro/forums/showpost.php?p=33638&postcount=1

Citez din blogul lui (http://www.tourdivide.org/blog/adrian_stingaciu_make_some_final_reflections): “It was great to have 2 vegetarian and 3 vegans at the start up, and to have 2 vegetarians and 1 vegan finish the Tour Divide.”

Se poate si altfel; asta si nimic altceva am vrut sa spun cu postingurile mele pe aceasta tema (prafuri,...). La cei interesati de tema le doresc „pofta buna“ , rezultate si mai bune si o discutie cit mai la obiect.

Edited by Frank

ovidiu din partea mea ai tot respectul si plecaciunile necesare pt ceea ce ai spus.

multumesc anticipat

Din ce am invatat la biologie, de suplimente alimentare cei drept, e ca organismul primeste(din suplimente) vitaminele, grasimile sau ce-i trebuie din acestea fara a fi nevoie sa si le creeze el.Cred ca e la fel cu consumul exagerat de bauturi "energizante" adica corpul primeste sub forma de apa mineralele necesare reducand activitatea stomacului destul de mult(banuiesc).Deci se poate ca atunci cand stomacul va primi mancare solida(mici, carnati, branzeturi si altele) sa nu proceseze la fel de bine.

In concluzie energizantele e bine sa fie consumate numai in conditii de efort intens.Eu de exemplu doar la maratoane consum energizante, in rest merg numai pe apa(si o bere la sfrasit uneori:p) fiind de ajuns zic eu.

Cat despre dureri lasati-o moarta ca si asa apar.

Ca sa nu fac amestec si imbarligaturi prin text:

cred ca putem face o comparatie cu "dependenta" de fumat.Fumatorii baga in organism nicotina, organismul primind intens nicotina nu o mai produce(nefiind necesar) deci incepe sa ceara tot mai mult.S-ar putea sa fie asa si la energizante?Oare?Cred ca asta e mai mult la suplimente.

Sper sa nu deviez prea mult cu suplimentele, dar repet cred ca e identic ca la energizante.Daca nu stergeti postul:p.

Ca sa nu fiu in deplin de partea energizantelor(sau sa nu creada unii asta), am zis: prefer branzeturi si sunculite, mititei(mai putin), un gem poate:D si altele decat sa beau inainte sau dupa un energizant.

"daca bagi din astea in tine, la 90 de ani o sa te doara toate" (era vorba despre mâncare "de la ţară") Dacă ajungi tu la 90 de ani e bine ! Trage tare la chimicale... E de viitor. Îţi prelungeşte viaţa cu CEL PUŢIN 25 de ani. De-aia asiaticii trăiesc cel mai mult de pe planetă. Că bagă numai chimicale în ei, nu că au o dietă bazată mai mult pe orez.

Şi uite aşa deviez aiurea de la subiect. De fapt nici nu este un subiect... Ci o oferă de vânzare. Scuze. :D Dar ai avut un argument aiurea şi mă mânca undeva să contra atac.

ai contraatacat degeaba, tin sa-ti spun:

1. n-ai prins deloc ideea

2. ai luat totul ad-literam

Produsul e un substituent pentru apa in conditii de efort sustinut. Sunt convins ca mare parte din cei care comenteaza aiurea si i-au terfelit anuntul lui dan_boldi, nu stiu ce inseamna epuizarea, deshidratarea si crampele.

bineinteles ca substantele eliminate prin transpiratie pot fi inlocuite cu mancare obisnuita, 100% naturala, asta daca nu te grabesti niciunde, daca pe langa antrenamente mai vrei sa fii bun si de altceva in ziua respectiva (de exemplu). in caz de negraba, iti intinzi frumos servetul pe intr-un luminis in padure sau dupa caz in santul de pe marginea soselei, mananci bine, stai jumatate de ora-o ora sa se asimileze, te besesti, ragai de supraplin, incaleci troaca si purcezi la drum.

In continuare, mi se par absolut stupide remarcile de genul: astea is niste porcarii, n-as baga chimicale din astea in mine si alte variatiuni pe aceeasi tema.

O sa dau exemplul meu.

Nu sunt un campion, nu fac performanta, ma dau de placere si particip la 1-3 concursuri pe an.

90% din "bicicleala" este pe sosea iar mai nou am introdus si mtb-ul in program (e mai greu cu coborarile, prietenii stiu de ce:cool:).

Nu am nici un coleg sau prieten care sa iasa la sosea cu apa plata in bidon.

Unul isi face apa cu miere, altul isi baga in bidon apa si cafea:confused:, altul putina lamaie cu apa si cu miere si majoritatea folosesc Sponser, Xenofit, Gatorade etc.

Daca imi spune cineva de pe forum ca merge pe ture gen Sibiu Balea si retur ,plecand dimineata si pedaland serios, cu apa plata si cu o caserola de mici in spate atunci o sa reconsider alimentatia pe care o utilizez pe bicicleta.

La efort intens organismul are probleme in procesarea hranei. Din acest motiv se folosesc geluri si batoane cu un continut nutritiv bogat.

Cum ar fi sa mearga Zabriskie la un Criterium prin Italia si in mijlocul cursei sa scoata o felie de paine cu gem si sa bea apa plata de la cismeaua de pe marginea drumului? SUna stupid, nu?

Acest gen de produse este destinat persoanelor care depun un efort intens.

Daca ai 100 de kg si pentru tine "a face sport" inseamna sa alergi 100 de metri si dupa aceea sa lesini atunci apa plata este perfecta.

Daca faci cicloturism si pedalezi pentru a ajunge de la punctul A la punctul B facand poze si admirand peisajul atunci mananci cat mai bine cu putinta (si cat mai natural). Cu toate acestea sunt destui oameni care practica cicloturismul si care consuma energizante.

Daca practici ciclismul ca si sport (amator, amator care participa la cateva curse pe ansau ciclist de performanta) atunci obligatoriu o sa ai nevoie de asa ceva.

Edited by Ovidiu
  • Upvote 1

ovidiu, si eu bag in mine energizante si gatorade si "prostii" din ciclul lor, pe vremea cand pierdeam seri prin sala si proteine. ceea ce m-a amuzat pe mine a fost comparatia "suplimente" vs "mancare naturala".

ultimele intrari insa, da, sunt exacte si nu se mai poate combate nimic, din pacate :D

Cei care vorbesc despre Gatorade ca energizant bat campii, iar supliment este mult spus. Produsul acesta este comercial iar in afara de potasiu, sare si putin indulcitor nu are mai nimic. Am vazut rutieri si sportivi chiar, care spun ca acest produs le da energie: prostii. Este efectul placebo al etichetei, doar scrie clar: inlocuieste sarurile pierdute prin transpiratie.

inlocuieste sarurile pierdute prin transpiratie.

Pai atunci nu este chiar placebo.

Io m-am confruntat cu o lipsa de saruri destul de severa la un drum destul de lung cca (140km) caldura foarte puternica(peste 40 GC la nivelul soselei) si cu apa plata nu faci decat sa-ti diluezi electolitul sanguin sub limitele admisibile. Rezultatul este ca arati cumva ca o stafie, pentru ca organismul in starea critica a lipsei de electrolit scoate tot din toate ungherele pentru a pastra aportul de oxigen, transportul de energie catre muschi si in cazul in care concentratia este prea mica, apar reflexele gen crampe musculare si carcei, oboseala accentuata si respiratie greoaie, stare generala de slabiciune.

Eu dupa experimentul ala, am incercat si Powerade si Gatorade. Si aici sortimentele sunt de uz general si de uz pentru sportivi. Ceea ce se gaseste in aprozare si dughene este pentru consum energetic sub mediu.

Cel pentru sportivi arata altfel si are alta concentratie.

Asa cum pentru diverse tipuri de motoare exista diferite tipuri de amestec, in timp fiecare poate verifica prin experimente succesive, care este mai adecvat tipului sau de metabolism, viteza de asimilatie, arderi etc.

Asa cum se cunoaste tipurile de metabolism difera, si daca unii slabanogi mananca mult si arata ca niste calici datorita tipului de ardere foarte intensa, acelora categoric expusi la un efort intens si de durata le trebuie doze mai mari si in consecinta ceea ce se gaseste de cumparat la benzinarii poate fi un fel de frectie la picior de lemn, caz in care trebuie sa isi prepare singuri amestecul. Sigur ca gelurile concentrate sunt practic optimul in materie pentru ca ele asigura atat aportul de proteine si glucoza cat si cele de saruri, au grad si viteza mare de asimilatie, nu produc schimbari de flux sanguin pentru digestie, samd.

Explicit, eu ca sa ies la o tura cu prietenii, chiar daca mergem mai apatic si nu ne intrecem cu avioanele, la "un" Ploiesti, Giurgiu, Alexandria..., fara gel si energizant ma fac pulbere, si oricare ca mine care nu are antrenament de zi cu zi la drumuri de peste 50 km.