boldi_dan

Gatorade sau alte prafuri pentru bidon!

Recommended Posts

Gatoarade este o tiganie.

In acest caz nu se aplica "quo errat demonstrator" ci "quod erat demonstrandum" sau "q.e.d" sau "■".

...daca va cautati adepti deschideti un topic despre apa plata si discutati acolo.

Unii precis se gindesc "q.e.d", sau quite easely done ... ;)

P.S. Si putin mai multa curatenie ar fi fost "q.e.d." ;)

Nu e vorba de tine ca iesi pe locul 50. E vorba de ceilalti care vor crede ca fara Gatorade nu se poate merge 100 sau 200 de km.

PS: Admit ca la scoala am fost printre ultimii la fuga, dar tot rezist 200 km fara Gatorade, asa mai incet. Nu ma pun cu cei mai buni.

Tipu'...iti pot spune ca am facut 120 km de asfalt cu MTB-u' si timpul a fost undeva la vreo 4:30h+ cum spui tu pe cale naturala cu apa din fantana. Am avut doar 700ml si s-au terminat repede, dar am avut o medie de 16.7 km/h, deci se poate pe cale naturala:)(diferenta de nivel de 600m).

Am mai avut ture de 40-50-60 km tot cu un bidon de apa plata, dar am incercat sa am o viteza medie de 24-26 km/h(avand in vedere diferenta de nivel de la 500 la 1400m) si cand ajungeam acasa parca m-ar fi palmuit cineva de cateva zeci de ori, iar daca ma asezam undeva acolo intepeneam:).

Nu cred ca sunt singurul care a patit chestia asta, doar toti am patit-o pe propria piele mai devreme sau mai tarziu.

Daca tot nu-ti convine ca la o intrecere cu amicii pe un traseu sa-ti iei o bautura hidranta poti folosi niste sare(transpiratie) si lamaie(pentru a scapa de oboseala, crampe, carcei). Acum trebuie sa descopri cantitatea ideala (pentru gust si modul in care transpiri)(ca deh e criza :), dar tot pentru aia cu bani:)).

Totusi pe langa astea ti se face foame, ca de la atata apa(bauturi hidratante, nu energizante) stomacul isi cere drepturile:). Se poate consuma 1-2 batoane energizante(Snickers,Mars,Lion), ciocolata, carbohidrati(orez cu denumirea de polistiren, ce te ajuta sa mergi mai departe fara a te "roade" stomacul si nu tine doar de foame chiar te hranesti).Poate am gresit (ca n-am mare o asa mare experienta ), dar cred ca ceva, ceva tot e bun din ce am scris :).

Cred ca cei ce sunt impotriva Gatorade-ului au urmarit filmul Idiocracy. Normal ca o sa te afecteze cand inloc de apa dupa masa bei Gatorade, dar dupa un efort ce te face sa te simti "tahuit" de cap se poate consuma lejer un supliment.

A, probabil ca multi vad suplimentul ca pe o masa. Normal ca daca mananci doar suplimente ajungi stafie.

http://www.youtube.com/watch?v=L0yQunhOaU0

Si un grafic facut de mine(nu am prea respectat proportiile, dar in mare sper ca veti intelege ce am vrut sa subliniez).

Imagine postată

Daca meri incet lesini din cauza caldurii sau pur si simplu a planului pshihologic pentru ca te gandesti ca te prinde noaptea si tot nu mai ajungi la destinatie . Daca ai de mers 80-120 km intr-o zi si esti singur pe traseu , iti trec milioane de ganduri prin cap si in afara de a te gandi ca trebuie sa mergi constant , DAR nu incet , sa asculti putina muzica eventual , sa mai opresti la cate un popas , altceva nu ai ce sa faci .

Eu nu as iesi din casa fara un energizant sau o bautura pregatita daca as avea de mers peste 40 de km , mai ales daca este cald . Indiferent daca abia te-ai ridicat de la masa , indiferent daca ai dormit 12 ore , dupa o anumita distanta corpul se resimte . Si problema este ca ajungi cu bine , dar a doua zi este terminat si nici nu te mai poti misca , din cauza ca ai corpul foarte slabit .

Se intampla ca si in cazul soferilor care au de mers mai mult , chiar este recomandat un energizant , pauze pentru cafea ...

Este foarte adevarat ca toate astea nu sunt prea sanatoase , DAR te poti gandi ca vei compensa prin mersul pe bicicleta si toxinele oricum sunt eliminate din corp in 50-100 de km .

Daca va sperie acest Gatorade , puteti incerca "prafurile" din Decathlon , au acelasi gust ca cele de la salile de sport . Cine a facut putina sala stie despre ce vb.

Prin oboseala (lipsa de sare, etc.) poate ca organismul iti spune ca trebuie sa te odihnesti, si lipsa sarurilor e doar modul de comunicare al organismului. La fel ca nervii de durere. Oare e bine sa-i ignori ? (Caci poti si sa iei anestezic si sa nu simti cand te taie in bucati.)

Parerea mea e ca intre nu poate si nu vrea exista o mare diferenta. Daca ti-a mancat ursul un picior problema e ca nu mai poti sa faci efort in continuare fara sa iti faci rau...daca esti mai sportiv si la o tura lunga organismul iti ramane fara electroliti&stuff, lucru pe care il poti reface fara sa iti distrugi ficatul sau rinichii prin bauturi hidratante si geluri mai bine si mai repede decat cu alta alimentatie.

Eu ieri am intrat in posesia revistei MBIKE pe luna iunie . Va recomand sa cititi acolo articolul despre hidratare , energizante si tot ce trebuie . Sunt explicate mult mai bine decat pe un topic cuprins 60% de flame-uri personale !

am facut 120 km de asfalt si timpul a fost undeva la vreo 4:30h+, am avut o medie de 16.7 km/h,

120km/4.5h=26.66km/h <>16.7

4.5hx16.7km/h=75.15 km

ceva nu prea se leaga, ori matematica mea e cam veche, desi pitagora nu mi-e contemporan!

Gatoarade este o tiganie. Eu nu pot bea asa ceva (ma refer la ce gasesti in supermarket).

Daca cineva este interesat de Energy Drink, Recovery Drink, batoane sau alte lucruri care tin de nutritia ciclistului se poate informa si poate achizitiona urmatoarele produse (testate de mine si de milioane de oameni in intreaga lume)

POWERBAR

SPONSER

SQUEEZY

Eu folosesc Sponser si recomand cu caldura produsele lor.

Pana la urma, de unde se pot cumpara "prafuri" izotonice de diluat in apa, sau oricare din produsele de mai sus?

Mercic

Ultima data am luat din centru (In Mures este un dm in centru :) )

Mai bine ne facem propria bautura cu miere, zahar, glucoza sau orice altceva care contine carbohidrati cu indice glicemic ridicat. Daca stam bine sa ne gandim, Gatorade nu este altceva decat apa cu zahar, "cerneala", ceva electroliti si un varf de cutit de sare. Acest lucru il face sa coste foarte putin, insa restul banilor din buzunarele noastre ajung la producator.

Faptul ca exista persoane, chiar si medici care fac reclama acestei bauturi se datoreaza banilor si/sau avantajelor pe care le primesc in schimb.

Pe eticheta nici macar nu este mentionat raportul glucoza/fructoza (carbohidrati care cel mai probabil provin dintr-o sursa foarte ieftina) sau sursa electrolitior, anorganica sau organica, aici fiind o diferenta foarte mare.

Concluzia: e apa chioara... vanduta la suprapret...iar cu mai putini bani poti face alte combinatii mai concentrate si mai cantitative care sa ajunga la aceleasi performante si chiar mai sus.

• Upvote 1

apa chioara... vanduta la suprapret

Ca orice suc de altfel :) (sa nu uitam ca se vinde in magazin la colt de strada, cu publicul tinta aferent)

Poi ziceţi aici o combinaţie de licori :) Ce şi cât, înlocuitori pt prafuri/geluri/sucuri

Io folosesc zilnic (mai ales seara) o combinatie de apa + malt + hamei (decoct sau infuzie - nu conteaza)

Asa, la fo' un litru, un litru juma, cit sa spele rinichii...Imagine postată

N-am preferinte vizavi de producator, rotesc brandurile pen-ca stim ca obijnuinta nu e buna (cam ca la tigari)

On-topic acu': am folosit si eu de la DM niscai praf cu care faci beutura...A, si niste pastile iso-drink

E bun raportul calitate/pret. Gustul e cam neplacut la pastile (in plus e recomandat sa nu depasesti 2 doze/zi - deci cam 500ml ceea ce e cam putin pe canicula asta)

de biotech Multi hypotonic drink, si l arginina ce spuneti? eu folosesc de 2 ani si nu mai simt pierderi de energie chiar si la turele lungi in soare...inainte sa folosesc bauturi gen isotonic nu puteam face 30 km fara sa simt ca lesin pe strada!

Da' ce-are varsta de-a face cu nutritia si biochimia omului ? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

Alt randament biologic si alt ritm metabolic ai si tu diferit de la an la an.

Unii isi dau seama mai repede altii mai tarziu.

Si cam are al dracului legatura varsta cu nutritia, si mai ales cu biochimia.