Recommended Posts

am si eu o intrebare, mi-am cumparat acum o janta noua pentru cursiera si vroiam sa trec pinoanele de pe cea veche doar ca nu se potrivesc intrucat sunt pe caseta(la momentul cand am cuparat janta nu stiam ca este vreo deierenta la pinioane)

eu doresc sa imi schimb acum si pinioanele si  nu  stiu de care sa iau deoarece cursiera mea are momentan pinioane cu 8 viteze 13-26 si eu doresc un set de pinioane noi bune si pentru o catarare mai lunga(vreau sa fac traseul Cluj Piatra Neamt vara aceasta)

ma puteti ajuta cu sugestii?

Solutia este un set de pinioane MTB, in masura in care schimbatorul spate le suporta. 

Depinde si de angrenajul pe care il ai, daca e cu 3foi nu stiu daca are sens sa te complici cu pinioane de mtb, posibil sa ai schimbator cu patina scurta si sa nu suporte mai mult de 26-28dinti.

Niste poze postate aici ti.ar fi de mare ajutor, pt a primi un raspuns corect.

am atasat poza cu pinioanele si schimbatorul

post-17230-0-89882700-1404987227_thumb.jpg

Angrenajul pare a avea 2 foi, schimbatorul de pinioane este Sora, gama dedicata bicicletelor de sosea si pare a avea patina scurta, nici nu stiu daca exista cu patina medie macar, astfel ca un grup de pinioane de MTB nu se va intelege cu schimbatorul in cauza.

Cati dinti au foile?

Nu lungimea patinei determina pinionul maxim, ci distanta la care se afla rotita de sus a patinei fata de axul rotii. Arhitectura schimbatoarelor MTB este diferita fata de cea a celor de sosea, si nu numai prin lungimea patinei. Lungimea patinei/intinzatorului/custii determina doar cat de mare diferenta intre pinioane si intre foi iti permiti. La cursiera, fara inovatii sau adaptari, poti folosi maxim foaie de 34 si pinion de 28. Altfel trebuie investitii in angrenaj triplu / schimpator MTB si verificarea compatibilitatii lui cu ergopowerele, etc....