Rubyca

2014.08.17 - Geiger MTB Challenge - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Geiger Mountain Bike Challenge nu are nevoie de nici o prezentare.

GMC este a treia etapa din Triada MTB, etapa unde fiecare isi poate completa discul Triada MTB 2014!

Informatii si inscrieri pe www.bikeromania.ro

Pentru cei care vin din R. Moldova solicit sa achitam taxa de participare sambata 16 august,  la inscriere.  Multumesc.

Traseele au fost modificate in vreun fel pentru 2014?

Tin minte ca cel putin in 2013 s-au adus niste modificari si vad ca pe site e urcat traseul din 2011.

Salut. Traseele sunt aceleași. Există posibilitatea ca în ultima săptămână să se facă mici modificări, în funcție de starea traseului. dar nimic major.

Detaliile vor fi comunicate la ședința tehnică și dacă apare ceva modificare importantă o să postez și aici.

Anul acesta se organizeaza curse pentru copii?

Ma intereseaza daca un baiat de 12 ani poate participa la vreo cursa.

Merci theli, ma bucur ca se mai tin aceste curse pentru copii. Probabil ne vedem pe acolo!

Ce ziceti fratilor face fata un rockrider 5.1 pe traseul pentru incepatori ? Sau mai bine sa stau linistit ?

De ce să nu facă față? Te poți da liniștit!

Traseul pentru incepatori nu are portiuni tehnice sau foarte accidentate. Sunt doua urcari mari, pe asfalt - cea spre Cisnadioara si cea spre Poplaca. In rest se merge pe poteca prin padure, fals plat, cate o radacina ici si colo.

Ok. ma gandeam sa sparg gheata si sa particip si eu la un concurs sa vad cum e. multumesc pentru raspunsuri.

Nu stiu daca ti-ai ales bine concursul pentru "initiere" :D Mai bine incepi cu cele din jurul Bucurestiului, plate ca in palma :D

Nu stiu daca ti-ai ales bine concursul pentru "initiere" :D Mai bine incepi cu cele din jurul Bucurestiului, plate ca in palma :D

Daca vorbim despre traseul de incepatori de 25 de km, e ok. Daca vorbim despre traseul "scurt" de 50 km, nu e ok :P

• Upvote 3

Prajituri home made n-au fost urcarea spre Manastire , dar probabil ca n-au fost la cautare intre ciclisti dupa 2012. :D

In rest totul bine organizat.

Trebuie sa spun ca sunt impresionat cu lacrimi. Eu tin foarte mult la traseul de la tura lunga, e de suflet, am fost de la prima editie, e parte din viata mea. Iar anul acesta Tudy si echipa au reusit sa faca din cel mai reusit traseu de concurs din Romania un traseu si mai fantastic, reusind sa gaseasca doua noi variante SUPERBE in locul a doua din bucatile nasoale rau de coborare. Un drum de TAF cu bolovani si un single-trail pe care urlam de placere, fantastic. Sincer cred ca nu o sa reuseasca nimeni pe la noi sa faca vreodata un traseu care sa se apropie macar de asta. 

In varianta actuala tura lunga Geiger este 99% ciclabila pentru orice MTB-ist de nivel mediu, mai are doar trei bucati mici de push-bike ce nu fac impreuna 500 m.

Bre Horace matale ma faci sa accept un challenge pana la anul si sa ma fac gata de traseul de 100km. Anul asta doar cei 70km au fost challenge-ul meu. :)

70km de la BV.

E beton si BV, dar Geiger e mai frumos si mult mai tehnic. BV are ceva single-trail, dar e mai mult urcare ciobaneasca, bruta.

E beton si BV, dar Geiger e mai frumos si mult mai tehnic.

Pai Coborarea aceea de pe Crucuri mi s-a parut destul de tehnica, ca sa ma exprim relaxat si sa uit de mirarea mea cand un reprezentant al MTB technical team ma conducea pe traseul de DH de la PlayBike-On the Rocks. :)

Asta de la Geiger e si mai si? Sau banuiesc ca tu vorbesti de urcare?

Nici anul acesta Geiger nu dezamageste. Organizare excelenta, traseu (scurt) perfect ciclabil in intregime, cea mai frumoasa catarare din toate traseele de concurs (la care am fost pana acum), coborari de viteza e single-track. Am facut traseul ieri si inca sunt bagat in priza  :)

Singura nemultumire ar fi ca atmosfera de la finish era cam trista. Nici cand a venit primul concurent de la elite de pe tura lunga nu a aplaudat lumea si sincer sa fiu nu am inteles de ce. Nu cred ca e o problema de organizare, organizatorii de pe traseu ne-au incurajat foarte mult; mai degraba am impresia ca publicul vine la competitii cu o oarecare indiferenta (ca sa nu zic dispret) fata de restul competitorilor in afara de ai lor.

• Upvote 1

Am fost si eu pentru prima data intr-o astfel de competitie pe tura incepatorilor de 25km si tin sa precizez ca a fost SUPERB !! Nota 10 organizatorilor! Un singur minus a fost taxa de inscriere care a fost cam mare :)

Daca ai fi parcurs tura scurta (de 50 km), cred ca taxa ti s-ar fi parut de-a dreptul mica :)

Vreau sa zic raportat la efortul depus de organizator sa acopere aria respectiva, dar si la efortul depus de tine. 

Am reusit sa termin (intreg) tura scurta si anul acesta, cu greu, ce-i drept, dar cineva trebuie sa fie si la coada clasamentului :) .

Multumiri organizatorilor si voluntarilor, in special copiilor de la PH de pe Magura si arbitrilor de sus care au indurat frigul pentru a asigura buna desfasurare a concursului.

Felicitari pentru cel mai frumos concurs de MTB din tara!

Guest
This topic is now closed to further replies.