Raul22

Enigmele ciclismului

Recommended Posts

Nici eu nu stiu cum se calculeza inclinatia in procente.

Daca stie cineva il rog sa imi spuna.

Cu raportorul ;))

Cu raportorul ;))

Bine ca esti tu destept

@Lucian

Asa cum a spus florentzo, calculezi cat ai urcat in 100 de metri. Daca ai urcat de la 1.000 de metri la 1.006 metri inseamna ca ai avut de urcat o panta cu inclinatie de 6%.

Bine ca esti tu destept

@Lucian

Asa cum a spus florentzo, calculezi cat ai urcat in 100 de metri. Daca ai urcat de la 1.000 de metri la 1.006 metri inseamna ca ai avut de urcat o panta cu inclinatie de 6%.

Am glumit :confused:

fratilor, panta se calculeaza ca fiind raportul dintre difernta de nivel si distanta "ideala"(adica nu cea parcursa efectiv pe drum.ci proiectia pe orizontala a acestei distante), asadar panta este egala cu tangenta unghiului)...daca tot lucrez in domeniu(forestier)..sa stii ionutze tata ca pe panta de 30 de grade abia urca tractorul si drumuri asfaltate nu se fac cu panta medie mai mare de 10% iar pe portiuni mici rar depasesc 15 %...credeti-ma pe cuvant.... :wink:

Apoi e simplu de calculat .Stie si mr google.

radgits, stai linistit ca LuluMOB are dreptate. Si ca sa nu ne mai incurcam in maruntisuri ;):

35 grade = panta de 70%

http://www.google.com/search?hl=en&safe=off&client=opera&rls=en&q=tan%2835+degrees%29+x+100&btnG=Search

40 grade = panta de 84%

http://www.google.com/search?hl=en&safe=off&client=opera&rls=en&q=tan%2840+degrees%29+x+100&btnG=Search

Sunt cativa care s-au luptat la greu cu gradele pe aici.

Unii grade de tuica altii de palinca de jibou ;))

Si cine dicteaza aceste norme de estetica ? Sponzorii ? Televiziunea ? Concernele farmaceutice ? Vinzatorii de "depilante" ? Orgoliul propriu ?

Un ciclist cu "picioare de maimuta" este vazut in pluton ca un sportiv care nu are timp sa se ingrijeasca, in consecinta nu are timp sa se antreneze, in consecinta este mai slab ca ceilalti, in consecinta respectat mai putin si dat la o parte la coada grupului imediat ce incepe fugareala.

Daca asta e singurul motiv as spune ca lor le lipseste pe deplin ceea ce se numeste : "self-esteem", "self respect", feeling self-worth", aplomb", "self confidence", "self assurance" etc.; poate o vizita la un psihiatru calificat ajuta .

Dupa cum vezi esti ca deobicei pe dinafara iar orizontul tau continua sa fie in continuare f. limitat atunci cand vine vorba de ciclism :D

Dar asa a fost din totdeauna? Ma refer la estetica picioarelor

sau este un trend de care toti tin cont, sunt in pas cu moda ciclistilor?

Acuma va intreb sincer cum vedeti voi un ciclist exceptional dar neepilat, care este un exemplu in materie de pedalat si unu diametral opus?

Cine stie poate au contracte si cu firme de astfel de profil...clean legs

Indiferent de ce zice Ovidiu sau altii de pe aici, eu cred ca principalul factor este aerodinamica. La fel se (d)epileaza si inotatorii, saritorii, poloisti etc. Cu faza cu masajul si diverse terapii pe baza de masaj/presopunctura sunt doar partial deacord. Suflare de oameni folosesc tehnicile de masaj si nu am auzit sa fie un "must" berberitul sau parlictul ca la porc pentru a beneficia de masaj. La fel si cu ranile. O rana este in functie de profunzime, deschisa minimum 7-8 zile. Ingineria este sa nu lasi rana sa prinda crusta dura, trebuind hidratat tesutul in asa fel incat sa fie elastic. Oricat de rapida ar fi vindecarea, oricum firle de par cresc mai repede, chiar epilat sau ras fiind. Ceea ce spune Florin ca unul neepilat(ciclist) denota neingrijire => neantrenat => coada pluton/plevusca, mi se pare un fel de aparheid, idee preconceputa tipica a celor de abia descalecati de pe craci. Fiecare este liber sa aleaga si sa fie respectat pentru alegerea lui, fie ca alege sa fie paros ca urangutanul sau neted si lucios ca melcul. Este respectabil oricare dintre ei, atata vreme cat este alegerea lui motivata, si nu pentru ca asa fac altii, ca asa este la moda, sau ca prezenta parului indica o neglijenta cu propria persoana.

deci..

ce e asa greu ? e o chestie de igiena sportiva,arati urat paros ca sportiv,mai ales pe bike,nu dicteaza nimeni asta e doar vorba de bun gust,pe langa asta lipsa parului ajuta si in alta parti,desi chestia cu imbunatatirea aerodinamicii mi se pare neglijabila.In "alte parti" de ce se rade lumea ?

Asadar Frank,cine e ras pe picioare nu e papagal,ci doar se ingrijeste,e doar o chestie care nu are nevoie de un motiv anume,asa cum nici tu nu ai atunci cand comentezi asupra oricariu lucru care nu se potriveste cu ideile tale fixe (si putine).

Dar asa a fost din totdeauna? Ma refer la estetica picioarelor

sau este un trend de care toti tin cont, sunt in pas cu moda ciclistilor?

Pot sa-ti spun ca si in anii 80 exista aceasta practica de epilare (barbierire) a picioarelor ciclistilor care participau la curse.

Nu se facea pentru a fi in pas cu moda ci din considerente practice: inainte de cursa se ungeau cu o crema (revulsin) pe picioare pentru o mai buna incalzire si care nu se putea aplica pe picioare paroase.

cum sa fii atata de redus sa crezi ca se epileaza pentru a fi mai aerodinamici? Fac asta din motive estetice in primul rand si apoi din cauza ranilor,masajului,cremelor cu care se ung etc. Aerodinamica e o gluma.

plus ca la vitezele dezvoltate vantul ar trece prin par producand o usoare gadilare, care in functie de biciclist e mai deranjanta sau nu

:))

BogdanB, nu neapărat. Cu cât eşti mai păros, cu atât părul acţionează mai mult ca o plasă. Chiar dacă nu te ajută foarte mult, totuşi te ajută cu încă 2-3 secunde (să zicem) la fiecare 50 km. Alea 2-3 secunde pot conta enorm. :)) Părerea mea.

hai nu zau. Da tu ai pedalat 50 de km vreodata? exista factori mult mai importanti decat parul de pe picioare, care te asigur eu ca nu te incetineste catusi de putin. trebui sa fii copil rau de tot sa crezi ca daca ai par pe picioare esti cu 2 secunde mai lent pe 50 de km

Edited by creizi

BogdanB se poarta o discutie pe subiectul dat, si fiecare isi poate exprima parerea. De ce crezi ca o anume parere il face pe unul "redus"? Redus la ce? Chiar si cand orizontul de vedere asupra a ceva ti se reduce la un singur punct, nu se cheama ca esti redus, ci ca ti-ai gasit un punct de vedere. Redus se poate spune despre cel care nu vede dincolo de marginea farfuriei.

Eu cred că te suflă mai rău vântul dacă eşti păros, decât dacă nu. Pur şi simplu trece mai repede pe lângă picior şi te încetineşte mai puţin. Chiar şi cu 0.0001. Uneori contează. :))

Cam la fel se întâmplă şi în apă. Bine... în apă e un pic altfel. În apă ţi se mulează firele de păr pe picior şi nu depun chiar aceeaşi rezistenţă. Dar atunci DE CE se epilează şi înotătorii ? Că doar dacă se rănesc, nu se "infectează" la fel ca cicliştii.

O enigmă într-adevăr.

@ Frank

Apropo paros: tu care metoda folosesti pentru a te prezenta cu picioruse estetice ?

Eu ca sa le pastrez extetice folosesc plasture:

Imagine postată

Sau ma dau pe picioare cu dinti de catel http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif:D:D

Inca ma gandesc cum sa-l 'mituiesc' pe maidanezul care ma 'lucrat'.:cry:

Imagine postată

Vreau sa-l lucrez cat mai original;-).

Trebuie sa constat ca pe acest forum misuna astia care “ca de obicei sint pe dinafara si cu orizontul foarte limitat cind e vorba de ciclism” (citat dupa unul pirlit pe picioare). Neam din asta esti tu mausule ? N-ai timp sa te ingrijesti ?

Trag urmatoarele concluzii:

-n-ai timp sa te antrenezi

-esti respectat mai putin

-esti vesnicul codas a grupului

Ma dezamagesti rau de tot mausule si trebuie sa-ti spun scirbit :mad: si cu cuvintele unui forumist cu idei fixe si putine dar expert in chestii de „igiena sportiva“ :

... arati urat paros ca sportiv...

Uritule, uritule, uritule ...

Edited by Frank

...eu cred ca tu nu ai inteles inca un lucru. 99% dintre utilizatori sunt amatori. Ideea este sa discutam despre placerea de a pedala...

sau oare ei nu au inteles ca ma adresez celor 1 % :?: :mrgreen:

De ceva vreme forumul asta e tot mai enigmatic pt mine. S-a transformat cumva in cicloturism.ro? Oameni buni, indiferent ca vine vorba de parul de pe picioare(pe care trebuie sa inteleg ca indiferent in ce mod te dai pe bicicleta trebuie sa fie tot la locul lui), de cate kg are bicicleta+bagaju' cu care haladui prin munti(daca bicla+bagaju nu au macar 40 kg e clar ca mai trebuie sa mananci multa slana+mamaliga pt a indrazni sa ridici capul din ghidon) si de ce mananci cand te dai(si aici revin la slana+mamaliga) nu care cumva sa te interesezi ce alimente sau eventual suplimente sunt mai bune in sport/ciclism ca esti devorat la primul post de mai marii rechini ai forumului.

@Pacus

cand ai fost "devorat" de astia mari?

In primul rand in opinia mea nu exista "aia mari" si "aia mici". Nu cred ca ai vazut posturi in care un user normal este "executat" de un moderator.

Aaaaa....ca vezi o executie in direct a unui idiot care vrea sa se dea destept si o da in bara...asta se intampla oriunde in lume. Uneori cad prada forumistilor rai si copilasi nevinovati

Fiecare este liber sa isi exprime opinia. Eu nu am fost niciodata partinitor si daca observi am oferit sfaturi scurte si la obiect referitoare la suplimente si metode de antrenament (astea mai rar pt ca nu am eu competenta necesara).

Orice moderator are dreptul, la fel ca orice user normal, sa isi prezinte propria opinie. Un utilizator care a citit mai mult de doua posturi pe acest forum stie ca "badia" Frank nu prea are la inima suplimentele nutritive si epilatul pe craci. La fel, se stie ca Florin(Zabriskie) este pasionat si o sa iti spuna pana la moarte ca nu poti face performanta fara suplimente (lucru 100% adevarat).

Ce nu inteleg multi este ca aici este un FORUM. Aici de la vladica pana la opinca are dreptul sa isi dea cu parerea.

Vrei opinie autorizata? Intri nenicule pe site(pe ciclism.ro sau pe orice alt website strain) si citesti acolo cu ce se mananca suplimentele nutritive.

Edited by Ovidiu