Raul22

Enigmele ciclismului

Recommended Posts

Asa cum ma asteptam raspunsul la postul meu nu s-a lasat multa asteptat, dar ciudat ca pe un alt topic al forumului, pe "Forumul regional".

by Frank

"Frumoasa tura mausule dar risti si tu sa fi intrebat "sintem aici pe cicloturism.ro ?" Vezi ca unii baieti se simt ofensati de astfel de "reportaje" fiindca nu se potriveste in "spectrul" lor de "ciclism romanesc" ;):o

P.S. Poate ne spui ceva despre "suplimentele de nutritie" adecvate pentru a putea face o astfel de tura."

In 1994 cand absolveam cu mandrie clasa a 8-a am plecat SINGUR(pt. ca toti prietenii mei o considerau o inconstienta) intr-o excursie de la Sighisoara prin Tg. Mures, Reghin la Toplita si inapoi. In urmatorii ani am "batut" toata tara pe bicicleta de la Putna la Cazane si de la Sapanta la Focsani. Amtrecut aproape toate pasurile din Carpati cu cortul pe porbagaj. In 2002 am avut ocazia sa-mi plimb cortu' si prin Alpii Elvetiei. Dupa asta am disecat Apusenii in 3 ani la rand pt ca anu' asta sa traversez Alpii. Am descris si aici pe forum unele excursii mai recente. Cu toate astea NU CONSIDER CICLOTURISMUL CA FIIND CEA MAI TARE RAMURA A CICLISMULUI!

enigma zilei de azi, tine de fapt de prostia lumii de a face ea cea mai tare treaba. Nu ma leg de voi, dar lumea tine sa faca "cel mai tare lucru". Chiar daca nu esti cel mai bun in acel lucru, ceea ce faci tu trebuie sa fie mai tare decat de face ailalti. In modul asta, tu te vezi ca fiind direct mai tare decat "ailalti".

deci enigma mea de azi este: cursierele sunt mai tari ca metebeurile care sunt mai tari ca cicloturismele care sunt mai tari ca bmxurile care sunt mai tari ca cursierele care sunt mai tari ca rolele care sunt mai tari ca brusli care il batea pe vandam care de fapt era mai tare ca chichician?

@animaloo

De cand ma dau pe bicla am incercat intodeauna sa gasesc noi provocari si sa traiesc mereu senzatii mai "tari". Cand ma dau sunt eu, pt mine si van dame si chichicean si incerc sa ma imping mereu mai departe, nu neaparat sa fiu impins de altii.

Dupa ce lungul razboi intre Shimano si Campagnolo s-a sfarsit cu bine (fara victime si fara invingatori), iata ca un nou conflict se infiripa la orizont: Ciclism -versus- Cicloturism.

Chiar e nevoie de asta? Sa ne ridiculizam unii pe altii doar pentru ca mergem pe o bicicleta sau pe alta? Ca avem bicla de 8kg sau 40, ca e din carbon sau tabla, ca putem cobori cea mai abrupta panta sau urca pe cea mai inclinata?

Sa ne atacam unii pe altii doar pentru preferintele culinare diferite?

Toti mergem pe doua roti, si oricate spite sau marime ar avea se invart la fel. Daca nu suntem uniti, nu ne incurajam si sustinem unul pe altul o sa se aleaga praful de ciclismul nostru.

@pacus

Pai si atunci de unde dorinta asta ca toti ceilalti sa fie ca tine?

Tu nu vrei sa fi ca altul dar ai vrea ca toti ceilalti sa fie ca tine?

De fapt asta sa fie una dintre enigmele ciclismului? Asa cum spunea animaloo, cursierele sunt mai tari ca mtb-urile, ciclocrosurile mai tari tecat citybike-urile si berile lui maus mai tari decat suplimentele nutritive de la powerbar?

Nu exista pe planeta asta doi oameni la fel si noi trebuie sa incercam sa ne luptam sa facem niste reguli general valabile pentru ciclistul roman. Hai sa fim seriosi!

@lucian

Nu cred ca este vorba de un razboi ciclism contra cicloturism. La fel cum nu a fost razboi nici la topicul shimano vs campagnolo.

Mie imi plac discutiile in care exista argumente si de unde se poate invata ceva.

Pe mine nu a reusit sa ma dea mama la facultatea de ciclism (sunt doar trei absolventi romani la acea universitate, doi stau in Germania si unul in Timisoara) asa ca imi face placere sa ascult opiniile altor colegi de forum.

Edited by Ovidiu

@Ovidiu

Nu inteleg locica celor 2 intrebari! Daca vreau ca ceilalti sa fie ca mine??? Am pus postul de aseara pt ca de ceva vreme se tot vehicula pe tot felu' de topicuri de unii membrii, mai camuflat sau nu ca doar asa e bine si corect, cu bicla si bagaj imens si cu slanina si mamaliga. Subiectul cu parul de pe picioare a pus capac.

Nu ma epilez, mananc slana si ceapa nu numai in ture dar cateodata si dupa/inainte de "antrenament" am facut si probabil o sa mai fac cicloturism. Cu toate astea nu ma deranjeaza ciclistii epilati(ma antrenez cu unul epilat si ne intelegem de minune), mananc slanina dar daca vreau neaparat sa dau tot bag si un gel, si daca imi fac bagaju' pt tura sau cumpar piese pt bicla stau si analizez/cantaresc de 5 ori fiecare optiune ca sa imi fac viata mai usoara si la propriu si la figurat. Ce am vrut sa combat e ca...nu cicloturismul e singura cale. Cicloturismul e un bun inceput, dar ciclismul e mult mai vast! Sper sa nu fiu(din nou?) gresit inteles.

Poate ca lumea e in doua tabere fiindca sunt cam multi "ciclisti" care merg la maratoane dar merg cam putin in ture de o zi. De exemplu nici eu nu vreau sa merg la Maros Marathon sa dau 50 lei cand pot sa merg pe gratis in aceleasi locuri. Stiu si fara ca nu as iesi pe loc mai bun decat pe la mijloc la traseul scurt.

@pacus

Inteleg foarte bine ce vrei sa spui.

Din punctul meu de vedere exista o vreme pentru toate. Pentru amuzamentul unora putem face o paralela intre ciclism si sex.

Pe la 18 ani esti ca zabriskie. Prinzi una tanara si rupi patul cu ea, mergi cu 40 la ora in blana si dimineata pleaca aia rupta in freza iar tu ti-ai atins scopul.Esti pe locul 1

Pe la 30 de ani esti ca maus, o iei frumos, o incalzesti, fie ea de 18 ani(sosea) fie de 25(mtb) fie de 30(cicloturista) si iti faci treaba 100 de kilometri. la final razi o bere si o pastrama si ii povestesti ce frumos a fost.(sper sa nu ma ucida nevasta mausicului)

Pe la 40 de ani esti ca Frank. Nu iti mai place sexul ca si sport. Nu mai vrei sa fi primul la sosire. Pentru tine a face sex inseamna a face dragoste(cicloturism). A sta in pat cu dansa saptamani intregi.

Toate ipostazele sunt frumoase, nu este asa? Fiecare "varsta" are "parfumul" ei.

Si la final concluzia:

Numai aia virgini spun ca sexul nu e bun!

Asta este opinia mea si cu asta am terminat discutia pe subiectul asta.:cool:

Nu cred ca cineva a afirmat si sustinut ca > este cea mai tare ramura a ciclismului. Pana la urma cicloturismul este acea ramura a ciclismului unde toti isi gasesc refugiul mai devreme sau mai tarziu, pentru ca este singura care iti da posibilitatea de a imbina placutul cu placutul si de ce nu si cu utilul ;)

Pai asta nu se poate rezolva decat pe islaz la Scartisoara.

Insa totul depinde de cati mici ai pus asternut la bere.Daca berea se tolaneste pe un pat pufos de mici ,normal nu o sa fie asa 'tare' cu tine.;)

poi cand o sami iau inima in dinti, oole ;) sub sa si tupeul sub brat sa fac transfagarasanul...rezolvam si dilema.

cu micii, nu prea pun mult asternut. dupa al 3lea deja intra cu noduri.

... esti devorat la primul post de mai marii rechini ai forumului.

Sper ca pentru moment raspunsul lui Ovidiu a fost lamuritor si multumitor pentru tine.

Citeva cuvinte referitoare la enigmele ciclismului, in special a ciclismului romanesc propagat si discutat pe acest forum.

Daca procentajul de nonamatori (probabil e vorba de profesionisti) de pa acest forum e de 1 % (dupa calculele unui Zabriskie si Ovidiu / o cifra incredibila) trebuie sa spun ca pentru mine ramine o enigma faptul ca unii discuta problemele lor, salariile lor, bicicletele lor, planurile lor. N-ar fi mai interesant sa discutam despre problemele noastre, salariile noastre (nu neaparat ;), bicicletele noastre, planurile noastre?

E intr-adevar o enigma sa se discute cu inversunare teme cum ar fi suplimentele nutritive, energizantele sau picioarele epilate; din diverse postinguri am dedus ca astea sint lucruri de care unul care nu face ciclism de performanta nu are nevoie (deci discutam discutii :confused:). Pe mine ma amuza faptul ca multi forumisti cred ca au nevoie de toate astea. Probabil toti sint ferm convinsi ca ceea ce fac ei se numeste ciclism de performanta (sau exista cumva vreo alta explicatie :?:). In sfirsit am realizat si eu in ce runda performanta ma aflu :). Ar fi interesant un “outing” a membrilor forumului care se considera profesionisti sau ciclisti de performanta (sper ca se pot abtine cei care se cred, viseaza ca sint sau au de gind sa devina profesionisti). Am impresia ca multi sint de parere ca daca se imbraca cum se imbraca profesionistii si mai ales daca maninca ceea ce cred ei ca maninca profesionistii vor avea si o performanta cum o au profesionistii (e nevoie de mult mai mult :O). S-au scris aici articole interesante despre antrenamente, s-a discutat despre nutritie sanatoasa, produse naturale, dar la urma urmei majoritatea discutiilor se-nvirt in jurul nutritiei “sintetice” si a energizantelor si foarte rar in jurul antrenamentelor; o fi si asta o enigma a ciclismului romanesc. Recomand sa va informati despre o analiza a institutului de biochimie a facultatii de sport din Köln care a gasit la 14,8 % din 634 de suplimente nutritive testate, steroide interzise. Acceptati faptul ca sint oameni care nu cumpara fiecare rahat pentru care se face reclama la televiziune si in alte medii si au curajul sa spuna asta pe acest forum cu riscul de a fi considerati inapoiati. In Romania ceasurile merg altfel, se pare ca ciclistii fac la fel. O alta enigma e felul cum pe acest forum sint interpretate unele postinguri. Nimeni n-a vehiculat, nici camuflat nici necamuflat, “ca doar asa e bine si corect, cu bicla si bagaj imens si cu slanina si mamaliga” ci ca si asa se poate, chiar daca ai depasit de mult virsta de 30 de ani. Tocmai unul ca pacus care stie ce inseamna cicloturism ar fi trebuit sa inteleaga la ce m-am referit. Cert este ca nimeni n-a expus parerea ca cicloturismul este cea mai tare ramura a ciclismului; la fel de cert este ca cei care practica cicloturismul sint, “mai camuflat sau nu”, considerati de unul sau altul, biciclari, bosorogi, plimbareti pe bicicleta de oras. O fi si asta o enigma a ciclismului romanesc. Forumistul nostru din Cluj, csuporj, face ture foarte frumoase, invita regulat la ture; reactie zero. Si asta e o enigma. Mai Jenö, incearca sa pui un anunt cu o tura la care se impart gratis energizante; enigma n-o sa mai fie enigma. Felul cum sint clasificate si taxate bicicletele destinate cicloturismului (indiferent de echipare, calitate si pret, in ochii ciclistului din Romania ele sint biciclete de oras “care nu debordeaza de frumusete”) este o alta enigma a ciclismului romanesc. Faptul ca unul sau altul simte nevoia sa se epileze (indiferent din ce considerente) nu ma deranjeaza de loc si-i respect naravurile dar a deduce din asta ca el are timp sa se ingrijeasca, sa se antreneze, in consecinta, ca e mai tare ca ceilalti si in consecinta mai respectat, e pentru mine o enigma a ciclismului romanesc; intr-adevar, acest subiect a pus capac enigmelor.

Eu nu am si n-am avut de gind sa “combat” ciclismul, suplimentele nutritive, energizantele sau epilatul (fiecare cu damblaua lui). Intentia mea a fost si este a anima pe cei care cred ca au nevoie de asa ceva s-o faca cu ochi critici si nu in maniera de papagal sau maimuta. Si din toata discutia asta despre enigme inca tot n-am reusit sa inteleg de ce se epileaza ciclistii.

• Upvote 1

de ce se epileaza ciclistii.

daca ar fi si rasi in cap, raspunsul ar fi unul singur: "pentru ca analizele parului pot descoperii minuni :P"

asa, cred ca din cauza ca vandam nu-l bate pe chichician

Se epileaza ptr toate motivele enumerate mai sus.

Aerodinamism - in primul rand(uitati-va ca poarta la contratimp overshoes tocmai ca vantul sa nu se impiedice in sireturi).Vorbim aici de viteze medii de peste 50 km/h unde si puchinul din ochi conteaza nu de 30 km/h.

E mai usor la masaj,la zgaibe si las estetica pe ultimul loc.:cry:

Eu abia la vale ii dau cu 50 asa ca nu are rost sa ma complic;)

Respectuos va contrazic Master!

Dati si pe plat daca va adie miros de pastrama din localitatea urmatoare...

az am o alta enigma. daca io in austria am mancat paine alba cu slana fara ceapa, credeti ca frank o sa se supere ca nu i-am preluat modelul? credeti ca tuica folosita o sa fie un element de "hai treaca de la mine"?

Edited by creizi

Frank nu se considera model si nu s-a asteptat niciodata ca cineva sa preieie "modelul lui" sau "brandul" :D lui (il citez pa pacus : “bicla si bagaj imens si cu slanina si mamaliga”). De ce ? Fiindca respecta motoul "andere Länder, andere Sitten".

P.S. Tu te referi cu "tuica folosita" la acest produs ?

http://de.wikipedia.org/wiki/Stroh_Rum

http://www.stroh.at/

nu. ma refer la tuica de 30 tinute in sticla de sprite.

strohu era de folos drept completare la diverse beri.

bun stroh :D

Artistilor...propun sa nu exagerati cu povestile. daca va arde de o discutie despre mici si tuica deschideti un topic separat sau discutati pe privat.

@csuporj

Echipa liderului duce de obicei trena in marile tururi, asta in timpul etapei.

La final trec in fata echipele sprinterilor.

Nu exista o regula clara sunt mai mult niste reguli nescrise ale plutonului.