meridan

Devron Fan Club

Recommended Posts

ATENTIE NU MAI CUMPARATI PRODUSE IMPORTATE SAU FACUTE DE ACESTI INDIVIZI.

http://postimg.org/image/7iy3e6w6l/

Handicapati de la service au taiat juma de filet de la butucul spate

NU VA RISCATI VIATA CA NU SE STIE CUM SUNT PRODUSE ACESTE CADRE.

productia si service-ul sunt total separate... cand te duci in orice service romanesc iti asumi riscul de a da peste tot felul de macelari si tractoristi reprofilati in mecanici. e o lipsa acuta de mecanici buni, rezultata din zgarcenia clasic romaneasca de a plati decent pentru manopera de calitate, combinata cu dezvoltarea magazinelor de biciclete peste noapte. asta se intampla cand toata lumea surubareste acasa si cumpara piese de pe net... ca si medicii si inginerii, mecanicii buni migreaza peste hotare :P

• Upvote 2

... e o lipsa acuta de mecanici buni, rezultata din zgarcenia clasic romaneasca de a plati decent pentru manopera de calitate, ...

.. sau rezultata din lipsa de scoli profesionale cu invatamint dual care califica oameni pentru aceasta meserie.

...  asta se intampla cand toata lumea surubareste acasa si cumpara piese de pe net...

Clientela multumita de service-ul oferit nu cumpara pe net - da un ban si stie o treaba.

Ce vezi tu, zeu al bicicletelor, gresit in suruberitul de acasa?

... mecanicii buni migreaza peste hotare :P

Foarte bine fac - o viata au si ei. 

• Upvote 5

Nu are rost. Am facut comanda de shimano xt m785+adaptor pt 6 suruburi

lol. pai iti poti da cu tesla-n c**** in cazul asta. :) daca vrei sa vezi niste calitate shimano pe fix butucul pe care l-ai comandat:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3893-butuci-cu-bile-sau-rulmenti/?view=findpost&p=615966

si

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/16389-freewheel-shimano-xt-785-crapat/?view=findpost&p=639364

eu l-am inlocuit cu un slx m665 care merge brici. si a vazut multe noroaie anul asta.

sper, insa, sa ai mai mult noroc.

Am anulat comand a ca nu era pe stoc adaptorul. Asta imi place ca are ax mare de aluminiu se desface la capete din imbus si e mai usor.

Dar cred ca ma orientez spre un xt 756. Sau daca stiti alt butuc la maxim 200 lei mai ok

Salutare,

Dupa ce am rascolit forumul si paginile de pe internet, astazi am facut si noi pasul si am achizitionat o bicicleta Devron Zerga D2, bicicleta care va fi folosita de prietena.

Cadrul marimea S, finisaje dupa parerea mea, superbe, cu schimbator spate SLX si schimbator fata Altus, furca Rock Shox XC30.. ce sa mai, ne-au convins s-o cumparam, urmand in perioada apropiata s-o si testam.

Prima impresie: usoara dupa ce i-ai dat prima pedala, manevrabila iar franele sunt arhisuficiente pentru o persoana de 45-50 KG.

Urmeaza sa revenim cu un feedback mai amplu.

Interesant. Ma asteptam sa scoata un FS meserias dar vad ca s-au axat pe urban. Bun si asa ...

o persoana de 45-50 KG.

Bine ai venit!

Ce mananca persoana, ca-i interesant, heheheheh

Mai există și mignone pe lume, stimabile :)

In orice caz, se pare că anul ăsta a fost doar începutul și ofensiva de-abia acu s-a declanșat.

Scrie acolo că se lucrează și la un FS, are și un nume modelul.

• Upvote 1

sunt curios cum se "lucreaza" la acel fs, vreau sa vad un screenshot din aplicatia CAD :))

Nu cred ca vei intelege nimic din screenshot-ul ala. Poate doar daca stii chineza :)

Cred ca Devron va trebui sa ofere ceva de calitate mai buna decat modelul 520S de la decathlon (ala de 2500 de lei), cat mai aproape de asta (calitate/pret):

http://www.dkbike.ro/ram-bikes-2014/1283-bicicleta-ram-xc-two3-29-2014.html

Mie modelul XC 2.3 29er de la RAM mi se pare un minim al decentei in materie de FS noi.

eu sunt curios cand (daca) or sa scoata si ceva pe varianta "road"

Se pare ca in noua gama Devron 2015, s-a strecurat si o bicicleta de sosea ( pe pagina de Facebook a DHS-ului se gasesc mai multe poze cu noile modele Devron si DHS, de la prezentarea (oficiala ?!) a acestora....prezentare despre care s-a scris si pe freerider.ro )

Una dintre pozele de pe Facebook este si aceasta :

XesL033.jpg

• Upvote 3

Pipa se inverseaza si aspectul revine la "normal". Cu TT arcuit au vrut si ei sa iasa un pic din standarde, aici e chestie de gust. De notat ca nu e TT sloping, deci marimea declarata (la ST) va fi foarte aproape de cea reala.

Echiparea e Tiagra, cu roti Shimano R500, ceea ce nu-i rau. De vazut in ce masura pretul poate concura cu Btwin.

Stiu ca o pipa se poate pune si invers. Asa o "port" si eu pe bicicleta mea, pt. ca n-am gasit una care sa ma multumeasca, adica scurta si fara rise. In fine, la modelul alb, avand in vedere ca e scurta rau si cu un unghi de rise destul de mare nu cred ca ii o solutie prea fericita.

Arata bine cursierele alea. Oricum orice ciclist serios are pipa, saua si ghidonul lui si le scoate iute pe cele cu care vine bicicleta, pipa macar o schimba cu dimensiunea de care are nevoie. De pedale nu mai zic, orice bicicleta decenta vine fara pedale. E superba forma aia arcuita, cel putin in ochii mei. Daca o scot pe piata la vreo 2000 RON full Tiagra e un hit.

Oricum orice ciclist serios...

... isi va lua probabil altceva.

Nu zic nu, arata grozav cele din poza, insa se adreseaza ciclistilor "neseriosi", adica incepatori, sau nu foarte pretentiosi, asta mai ales daca nu sare mai sus de Tiagra. Iar cei ce apartin acestei clientele au nevoie de pedale, ghidon, sa si pipa ;)

Edit: ziceti cand aflati preturile, sunt curios.

• Upvote 2

Tiagra ca grup s-a apropiat ca pret de 105, asa cum Ultegra s-a apropiat de Dura Ace (pret si tehnologie). Eu cam asa vad trendul ultimilor ani. Greu de pus full Tiagra dar daca scoti un pret mai bun ca Btwin, iesi pe piata europeana. Oricum cadrele arata mai bine decat Drag sau Sprint.  

Pe de alta parte am apreciat intotdeauna mai mult pe cei care pun un grup full pe modele decat mixuri de componente, macar ai ideea care ar fi pretul cinstit (vezi Stevens, si nu numai).

Da, eu le vad bune de frecat prin si pe langa oras, iar eu am de exemplu aceiasi sa pe toate trei bicicletele (adica trei sei la fel, nu una singura care o mut). M-ar tenta o cursiera de frecat la naveta, iar ciclocros-ul cu care merg acum sa redevina ce a fost, ciclocros. Dar avand de facut 60 km pe zi am nevoie de ceva cu ce sa tin si eu usor un 30-32 km/h ca n-am chef sa ma trezesc la 5 dimineata. La asta mi s-ar parea interesante Devron-urile alea.

L.E. 105 am inteles ca a trecut la 11 pinioane, in liga superioara, iar Tiagra e cel mai bun grup de sosea pe 10 (de la Shimano) la momentul asta.

Cred ca nu aveti ideee cum merge industria asta, btwin e imposibil de batut pentru ca au cel mai mare volum si deci negociaza discounturi imbatabile la OEM. Cel mult se poate apropia punand acelasi grup si facand rabat la roti si alte maruntisuri.