meridan

Devron Fan Club

Recommended Posts

în urmă cu 3 ore, Danyutz said:

Deci e eroare umana, nu mecanica. Nu ma prea pricep la schimbatoare, multam de subliniere.

fdbc47d2d60e67ef9357723d10dfeae7.jpg

• Upvote 3
  • Like 1

Pinones. Cambia il tuo pinones. Imi suna a felii de ananas ;)) 

Piñones.
No pinones. 
Es una diferencia.

Diacriticos, mama lor! 

Cå ßi nem†ii au tåt felu de semne (scris cu chibord leiaut US + tastele de los diacriticos de rumena)
Că și nemții au tăt felu de semne (romanian programmers +  aceleaji taste și ui' ce bine arată...)

• Like 1
  • Haha 1

Imi mai scapa cate un B (eszett), desi nu e corect, dar sa pun SS in loc de B, imi suna a altceva #betternot. Partea buna e ca nu am tastatura in layout QWERTZ :)) 

Teoretic pin...ones, la urechile, ar suna cumva a "pinuți", niste pini (brazi) mai mici. Am cautat Piñones pe nea Gugl si a stranutat orice, numa pionioane nu. Cica ar fi muguri de brad :D 

In jurnalul de bord, schimbat tija de sa cu Deda Zero si prinderea cu ceva de la Miche.

Mai ajutati-ma cu ceva, eram pe foaia mare, pinionul mic si daca pedalam mai tare auzeam lantul cum freaca pe cusca deraiorului fata, doar cand pedala dreapta era aproape de pozitia de jos ( ora 6 ), e normal?

Teoretic nu are una treaba cu alta. Poti pune bicicleta pe stand si repeta procesul. Daca lantul freaca de schimbatorul de fata, il reglezi si gata.

Devron Riddle 3.7 / model 2015

Anul trecut am schimbat butucul rotii fata, bilele erau muscate, cuvetele erau atinse. Inlocuit cu un butuc Novatec cu rulmenti.

Si roata spate era muscata-n bile, dar foarte putin. Acum se simte rau, inca nu am desfacut roata spate. nu as mai schimba butucul, cu un cost de 350-400 lei, ci as as achizitiona o roata cu butuc pe rulmenti, sau chiar ambele.

Am gasit la bikecomponents la un pret rezonabil pentru mine, Mavic Crossride FTS-X, aprox 100E sau perechea la 170. Nu as achizitiona unele mai scumpe, pentru ca nu se justifica.

O sa merg asa, poate pica vreo minune de reduceri extra cand e zapada afara.

Am mai sucit putin urechea de la schimbator in tentativa mea de a face niste "scamatorii".