meridan

Devron Fan Club

Recommended Posts

Nu stiu pe modelul tau cum erau, dar la toata lumea aud chestia asta cu pedalele. De ce e asa evident sa schimbi pedalele? :)

Eu am o pereche de papuci impermeabili care au talpa cu creste si stau perfect pe pedale. Si sa vreau sa-mi schimb pozitia piciorului pe pedala nu pot, doar daca-mi ridic greutatea de pe picior.

Alte noutati legate de Devronul meu: A primit calculator de bord wireless (e ok, isi face treaba, nu ma impresioneaza), a fost deja in vreo 5 drumetii(printre care si MTB Faget Maraton - Cluj), i-am curatat lantul de cateva ori si cel mai important cadou: bare transversale + Thule Proride, sa il pot plimba si mai departe de casa :)

Spor la pedalat.

@@meridan: s-o poarte sanatoasa!

@@marius_902002: Pedalele care vin in echipare stoc sunt niste fiare care de multe ori se strica foarte repede. In plus, senzatia pe care o ofera pedala e o chestie personala, fiind punct de contact cu bicicleta pe care fiecare-l resimte in felul sau.

Nu in ultimul rand intervine factorul aspect (asorteu cu forme, culori etc).

Sunt deja destu producatori care nici nu mai ofera pedale in echiparea standard si il lasa pe cumparator sa aleaga.

Salut baieti ,

Rog respectuos sa ajutati un diletant pus in fata alegerii unei biciclete. 

Dupa mai multe cautari  am ajuns  intru-un final apoteotic la 3 modele biciclete Devron  ( mi s-au parut mie pret / calitate ok )

http://brema.ro/promotii-biciclete-piese-accesorii/-22

http://brema.ro/promotii-biciclete-piese-accesorii/-20

http://brema.ro/promotii-biciclete-piese-accesorii/-21

bicicleta va fi folosita 50%-50% off road/road 

Multumesc anticipat si astept pareri /sfaturi/recomandari  pertinente 

Eu as zice sa mergi pe D5 / 2014 dar asta doar pentru ca-mi place echiparea SRAM si nu-mi plac rotile de 27.5 :) (stiu, sunt subiectiv, deh). Oricum are cea mai buna furca dintre toate 3.

Multumesc meridian,

Am  eliminat D3 deci in cursa D5 si 6.7

Avantaj D5 greutate + furca 

Avantaj D6.7  roti si poate ( nu ma pricep ) linia Shimano luata 1-1 cu SRAM

Dificil

:)

Ai grija cu Bremabike pt ca stau prost la capitolul ambalare, iar curierul cu care lucreaza la capitolul manevrare si expeditie colet. Mie mi-a venit cu cadrul zgariat pt ca ambalarea nu s-a facut cum trebuie iar curierul a plimbat coletul prin alt judet din cauza ca au gresit un cod de bare. BTW nici curierul si nici brema nu si-au cerut scuze. Nu am returnat pt ca si asa asteptam de o saptamana comanda asta si marimea S se gaseste f greu fiind lichidare de stoc.

Cel mai bine iei direct din mag lor. Eu am ales Riddle H2. Am dat ieri o scurta tura, la inaltimea mea, 1,64 m simt ca stau putin in maini iar saua e lemn. In rest e ok. E bine echipata, totul merge ok.

La asamblare a fost nevoie sa reglez putin frana de pe spate. In rest nimic pana acum. 

Sper sa devin "fan" :)

Eu as zice sa mergi pe D5 / 2014 dar asta doar pentru ca-mi place echiparea SRAM si nu-mi plac rotile de 27.5 :) (stiu, sunt subiectiv, deh). Oricum are cea mai buna furca dintre toate 3.

Multumesc meridian,

Dificil

De acord cu @@meridan.

Legat de Shimano vs SRAM, sunt pe cale sa devin fan SRAM macar pe partea de manete si schimbatoare spate, am facut schimbarea la o bicicleta si in curand fac la fel si pe o a doua. 

Si eu zic D5, dar mi se pare nedrept sa elimini D3 :))

Din sfatul lui Meridan, cand zicea ca prefera SRAM (ceea ce prefer si eu) inseamna ca raman in cursa D3 si D5 (adica a eliminat Shimano de pe D6.7). Iar cand a zis ca nu-i plac rotile de 27.5, tot pe D6.7 l-a eliminat. D3 imi face zilele mai frumoase, nu vreau sa fim nedrepti cu el :))

D3 e la un pret mai mult decat acceptabi. D5 are furca, frane, schimbator mai bune, greutate mai mica. Insa depinde de stilul tau de mers pe aia 50% offroad. Daca faci plimbari recreationale, save some money si ia D3 ca se descurca ireprosabil. Pe asfalt oricum ambele sunt "prea echipate". Daca in turele tale offroad tragi tare, ii dai sa sune si la vale si la deal si bugetul permite, atunci gandeste-te la D5, mai ales la pretul asta.

Eu sunt convins ca ambele biciclete o sa te multumeasca peste masura.

Spor :)

Multumesc meridian,

Dificil

Ai grija cu Bremabike pt ca stau prost la capitolul ambalare, iar curierul cu care lucreaza la capitolul manevrare si expeditie colet. Mie mi-a venit cu cadrul zgariat pt ca ambalarea nu s-a facut cum trebuie iar curierul a plimbat coletul prin alt judet din cauza ca au gresit un cod de bare. BTW nici curierul si nici brema nu si-au cerut scuze. Nu am returnat pt ca si asa asteptam de o saptamana comanda asta si marimea S se gaseste f greu fiind lichidare de stoc.

Cel mai bine iei direct din mag lor. Eu am ales Riddle H2. Am dat ieri o scurta tura, la inaltimea mea, 1,64 m simt ca stau putin in maini iar saua e lemn. In rest e ok. E bine echipata, totul merge ok.

La asamblare a fost nevoie sa reglez putin frana de pe spate. In rest nimic pana acum. 

Sper sa devin "fan" :)

Salut Dan,

Am fost la  Bremabike  si am ales sa nu cumpar de la ei (chestie de feeling / mod abordare clienti ) . (Aveau un Devron pe stoc dar nici gand sa il pot incerca   :))  

Merci 

De testat le poti testa la DHS Militari, cum zicea un coleg mai sus. au si curte interioara unde te poti plimba cu ele.

De testat le poti testa la DHS Militari, cum zicea un coleg mai sus. au si curte interioara unde te poti plimba cu ele.

Mulumesc de info Meridian.

Am sa incerc astazi/maine sa ajung in Militari .

Mulumesc de info Meridian.

Am sa incerc astazi/maine sa ajung in Militari .

@De astazi posesor Devron Zerga D 6.7 

Spor la pedalat si multumesc pentru sfaturi.

Sper ca discutia sa continuie intre colegii "devronisti' pe tema fiabilitatii   :)

Bravo, sa te poarte multi km fara incidente :)

vezi că-i meridan nu meridian. Ai deja să-i dai câțiva miei :)

Gata.
Am intrat și io în club :)

De fapt nu io, ci jumătatea mea mai bună. 
Un Riddle H1.6. Roșu. S. 

RIDDLE%20H1.6%20SOURCHERRY%20RED%20www%2
Am vândut (greu! și cam în pierdere) orășanca-limuzină (jumatea-mi a spus - după ce s-a dat cu un MTB de împrumut* -  că ea nu-i genul "pantofi cu toc" ci "bocanci de munte" :D). 
Am ales această variantă ( și nu un SH poate ceva mai bine echipat) din mai multe considerente.
Poze cu bicla în weekend.

*mulțumiri (din nou) @@Traveller

Edited by Traveller
sa sa vaza poza!
  • Upvote 2

Sa o stapaneasca sanatoasa, si sa vada locuri frumoase din saua ei. 
Vezi ca acolo unde se prinde pipa pe gatul furcii este un capacel rotund. Ala se desface, cu un imbus, si se vde o gaura in jos. Sa sti ca NU pe acolo se uda.

• Upvote 2

@@MaC® bravo dom'le ... astept sa-mi dai dreptate dupa 1 an cand va vrea cadru de dama. Eu asa am patit, ti-am zis ! Acu' nah sper sa nu fiu cobe si sa se simta excelent doamna pe ea, multe mii de km. Si atentie la ce zicea @@BodoC despre locul de udat bicla.

• Upvote 2

Sfarseste domne cu predictiile astea :)), cadrul de dama e o chestie ancorata in meandrele concretului realitatilor sociale de la 1900 toamna, cand femeile purtau dooj'de fuste si se credea ca nu e elegant sa incalece peste bara aia :P

• Upvote 2

@@MaC® bravo dom'le ... astept sa-mi dai dreptate dupa 1 an cand va vrea cadru de dama. Eu asa am patit, ti-am zis ! Acu' nah sper sa nu fiu cobe si sa se simta excelent doamna pe ea, multe mii de km. Si atentie la ce zicea @@BodoC despre locul de udat bicla.

Decizia a fost a ei. Serios. I-am prezentat opțiunile, inclusiv sfatul tău.

Si am mers la magazin, a vazut (si probat) Pike-ul cu cadru de damă... Nu i-a plăcut.

Si, bazat pe masuratorile antropometrice ale soatei si 2 softuri/aplicatii diferite, Riddle este exact ce trebuie ca geometrie. 

Si va primi multe upgradeuri de pe Merida (asta dupa ce am facut o sedinta de bike-fitting si am aflat ca trebuie sa modific multe pe bicla mea). D-aia am si ales varianta unei bicle de 26... sa putem schimba/muta linistit componente. 

Perfect ! D'aia am si eu acum 3 bicle pe 26, ca sa pot face permutari. Dar nu inteleg o treaba: cum adica upgrade-uri de pe Merida ? Adica doamnei nu-i pui ce e mai bun ? La mine a fost exact invers: a mers cu Riddle-ul si nu i-a placut dar s-a indragostit de Pike.

Păi componentele de pe Merida sunt mult mai sus ;) ( o sa îi dau tija de șa, pipa, ghidonul... care sunt MULT mai ușoare) Mai am prin casă și niste pedale foarte ușoare.. O să mai urmeze probabil și roțile... Posibil si deraiorul spate XT... Sper sa scape de vreo un chil juma spre doo...

Dar hai cu poze, c-am promis

18507793216_a96b5a02fb_b.jpg

18534222745_ef1f3ecf67_b.jpg

17913502513_4b6449328b_b.jpg

17913505403_9810181cc2_b.jpg

• Upvote 4

O, daaaa. uitasem de alea...

Și e clar că prima pe listă va fi șaua.

Cred c-o să comit o aroganță cu un B17 ;)

Și încă una: acum furca e un Suntour XCM de 2,7kg :o  Cursă 120, fără lockout. Ea nu merge pe trasee offroad foarte dure.
Un Manitou R7 de 1,45kg și cursă de 80 venit de pe Merida, i-ar prinde taaare bine. Manitou care săracu' a văzut și Thassos și ture de Leaota și... 
Trebuie văzut însa în ce măsură afectează geometria treaba asta. Că am un vag feeling că e diferența un pic cam mare...
Studiem.

• Upvote 2

Curcă fixă cu cauciuc de 1.4 2.4.

• Upvote 1