tonka

Ceahlau

Recommended Posts

Salut. Poti sa descrii putin urcarea? Stiu ca se merge pe un forestier pana la intrarea in padure si ma intereseaza cam cat e push bike pana se iese pe platou?

Foarte frumos coborat prin padure!

Stiu traseul l-am urcat la pas, dar nu cred ca as avea tupeul sa cobor pe bicla unele portiuni, sunt mai abrupte decat apar in filmare.

Salut. Poti sa descrii putin urcarea? Stiu ca se merge pe un forestier pana la intrarea in padure si ma intereseaza cam cat e push bike pana se iese pe platou?

cam 40min push

mai e varianta din Stanile pe curba de nivel pana in poiana maicilor, cam 45min cu 50% push, si coborarea din poiana maicilor se poate face 95% pe bike daca nu mai sunt copacii cazuti din iarna.

Stiu din Poiana Maicilor, la stanci e destul de abrupta treaba dar dupa devine ok pana in Izvor M. Coborarea pe partea cu Durau cred ca e mai ok, un fel de Paltinis :)

Coborarea de la Cabana Dochia pana in Durau a fost ambitia noastra. De multe ori am fost pe acolo cu pasul si ne inchipuiam cum ar fi sa cobori pe bicicleta. Am facut pe bicicleta in proprortie de 60-70%.  Ne-am dat atenti si fara sa riscam inutil.

Merita orice efort sa ajungi pe platoul Ceahlaului cu bicicleta  m/

Pentru cine face prima oara, merita bucata de push pentru ciorba de la dochia :))

Pentru cine a mai fost, exista si variante mai ciclabile :P

@@tonka De la scaune pe muchia aia spre Highes s-a mai deschis traseul de legatura cu Hasmasul, sau e tot jungla?