schuffie

Un sfat vă rog: ghidon curbat sau ghidon drept?

Recommended Posts

Totusi eu zic sa lasi ghidonul curbat pe bicla si sa te mai joci cu reglajele pozitiei: manete mai sus sau mai jos, ghidon rotit sus-jos, pipe mai lungi sau mai scurte, intoarse sau nu, distantiere pe gatul furcii, etc. Pe ghidon curbat ai 3 mari pozitii pt maini din start: tinut de sus, de manete, de dropuri. La ghidon drept ai decat o pozitie. Cand bate vantul sau mergi tare, automat vei cauta o pozitie mai aero. Cu un ghidon drept e foarte dificil sa o obtii. Dar marele avantaj ramane faptul ca poti schimba pozitia mainilor cand incep sa amorteasca. De fapt, pt mine e de-a dreptul uimitor sa aud pe cineva ca ii amortesc mainile pe ghidonul curbat iar pe cel drept nu.

• Upvote 2

shifterul de spate e compatibil cu cel de mtb de 9 viteze, insa cel de fata in niciun caz, trebuie shifter special

Merge orice shifter MTB de 2 viteze, din astea recente. Au pus aici pe forum niste oameni schimbator de cursiera (pt 2 placi) pe MTB, cu shifter MTB si a mers.

Mai mult, aici sunt compatibile  Shimano cu SRAM intre ele. 

Si mai usor, pui shifter de 3 viteze. Se gasesc pe toate drumurile. Shimano sau SRAM, pt schimbatorul fata e tragerea la fel.

Si-atunci de ce exista shiftere speciale pentru cursiere cu ghidon drept daca se potrivesc toate de mtb?

Le-am comandat pe astea: http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/shimano-tiagra-r440-9-spd-flat-bar-road-shifter/rp-prod30139

Ma surprinde neplacut ca te costa mai putin transportul din Irlanda / Germania decat de la Bucuresti (bikexpert) sau Brasov (Playbike).

Mi se pare ca e alt diametru la teava ghidonului

LE: Da' n-are legatura cu problema in speta.

Ma surprinde neplacut ca te costa mai putin transportul din Irlanda / Germania decat de la Bucuresti (bikexpert) sau Brasov (Playbike).

Transportul în România e 5EUR. Comanda ajunge a doua zi.

Transportul în afară e peste 5EUR, comanda ajunge când ajunge. Transportul "gratuit" ajunge mai târziu decât cel pe bani.

Merge orice shifter MTB de 2 viteze, din astea recente. Au pus aici pe forum niste oameni schimbator de cursiera (pt 2 placi) pe MTB, cu shifter MTB si a mers.

Mai mult, aici sunt compatibile  Shimano cu SRAM intre ele. 

As zice ca nu-i chiar asa, eu am montat un SRAM Force fata (de sosea) pe manete SRAM X.0 GripShift si nu tragea cum trebuie, trebuia sa aplic considerabil mai multa forta decat era cazul, parghia era cu totul alta fata de un schimbator MTB. L-am inlocuit cu un schimbator fata Shimano Deore si merge perfect.

Au pus aici pe forum niste oameni schimbator de cursiera (pt 2 placi) pe MTB, cu shifter MTB si a mers.

Strict dpdv al potrivirii cu maneta merge absolut orice combinatie. Ai un index pentru foaia mare, iar pentru cea mica nu conteaza, se regleaza din surubul de pe schimbator ;)

Si ca nu pot sa ma abtin - lasa ghidonul de cursiera si obisnuieste-te cu el. E prea misto.

• Upvote 1

Subscriu la ghidonul de cursiera. Eu fac ture cu doua biciclete, o cursiera si alta cu ghidon drept si cauciucuri mai groase, pt cand vreau sa muncesc. Cea cu ghidon drept, desi imi place pozitia pe ea, ma rupe la maini, vorbesc la ture, nu in oras. Nu i-am pus (inca) bar end-uri, noroc ca mai pot prinde ghidonul de la mijloc, stanga-drepata pipei, ca sa mai schimb pozitia, asta in afara orasului, ca devine mai putin manevrabila. Nu mai zic ca e si mai lat si ma strecor mai greu printre masini. Chiar mi-e si frica mai mult, mainile iesind in lateral mai mult, de cand m-a luat unul cu oglinda peste mana stanga. N-am patit nimic, nici macar o deviere din traseu, cred ca a cedat oglinda masinii (s-a rabatat pt o clipa, asa mi s-a parut), dar asta si pt ca mi-am facut o pozitie mai joasa in fata (am mai rasucit si ghidonul sa vina de margini mai jos), cu greutate mai multa pe maini si deci si mainile mai proptite, mai incordate. Sau asa cred, ca a ajutat si asta.

post-16908-14061451585609_thumb.jpg

Am pus o poza cu cursiera poate aveți și alte sugestii. Top tube - ul e 55,5 c-c și 59 ex-ex. Îmi place foarte mult ca e ușoară, pe cantar e 9,5 kg cu tot cu pedale. I-am schimbat pipa cu una mai scurta și cu rise mare și tot degeaba. Am 173cm înălțime și un pic scurt în brate și picioare.

Pai e prima mea cursiera și nu am reglat nimic la ea, totul e făcut de mecanic

cine ti-a pus ghidonul asa nu e mecanic, e macelar. probabil i-a fost lene sa mute manetele si sa reinstaleze ghidolina.

uita-te la linkul ala la sectiunea Drop Bars... cele mai folosite pozitii in viata reala sunt 2 si 3. tu nu poti folosi decat 1 si 4. deci vrei sa schimbi ghidonul doar pentru ca nu stii cum se foloseste corect. erai mai bogat cu 50 eur daca intrai pe google image search la "drop bar hand positions"  inainte sa te arunci pe site la chainreaction ;)

plus ca ai luat niste manete care costa cam 30% din valoarea intregii biciclete... da' de-acuma nah, daca nu vrei sa asculti de batrani, treaba ta, te speli pe cap cu ele. daca ai noroc iei un 40 lei pe olx. :))

Pentru urmatorii destepti care sunt la prima cursiera, nu stiu sa regleze nimic la ea, dar au impresia ca orice problema se rezolva cheltuind bani aiurea: iesiti bre la ture cu mai multa lume si garantat o sa invatati mult mai mult decat stand in casa cu ochii beliti pe bike24

• Upvote 4

Mi se pare ca ești cam dur. Am doua grupuri unul Shimano sora și unul Shimano 105 și oricum pentru oraș vreau sa îmi fac o cursiera cu flatbar, deci nu am pierdut cei 30% din valoarea cursierei. Decât sa fii asa cârcotaș mai bine mi-ai da sfaturi, tu n-ai fost cândva începător? Dacă aveam tovarăși pricepuți, cu cursiere crezi ca scriam pe forum? E ușor sa critici mai greu cu sfaturile utile. Din linkul respectiv înțeleg ca zona dintre ergopowere și ghidonul flat, sau cum sa ii zic... trebuie sa fie paralela cu solul? Just asking

• Upvote 1

Mda, nici prin gand nu mi-a venit ca putea sa fie o configuratie ca asta...

In primul rand aia nu e pipa de cursiera. Ideal ar fi una paralela cu top-tube.

Pe urma se repozitioneaza ghidonul si ergo dupa cum a spus pink.

http://lovelybike.blogspot.ro/2012/06/drop-bar-hand-positions-introduction.html

Mi se pare ca ești cam dur.

perfect justificat, ce te asteptai, dupa ce atata lume isi pierde timpul dandu-ti sfaturi si tu tot dupa capul tau faci... poate vrei sa te si laudam sau cum?

• Upvote 2

Uite părerea mea: cadrul îmi e prea mare. De aici rezulta ca dacă pun pipa paralela cu top-tube-ul și ghidonul conform link, nu voi putea folosi ergopowere-le fiind prea departe. Dar ascult de voi și asa fac, pana la urma am pipa și ghidolina nu e o avere. Cadrul fiind prea mare cred ca mi se va potrivi doar cu flatbar.

zona dintre ergopowere și ghidonul flat, sau cum sa ii zic... trebuie sa fie paralela cu solul?

DA! :))

Uite părerea mea: cadrul îmi e prea mare.

Uite-o si p-a mea: cat timp ai saua reglata la inaltimea aia, nu ti-e mare deloc. Chiar daca e un cadru "intins", as zice mai degraba ca-ti vine manusa. Dar, intr-adevar, ghidonul e prea lung. Ai putea sa-ti iei un ghidon compact, ca-n linkul lui radu_vadan de pe la inceput care-ti aduce ergopowerele mai inapoi. Doar ca pierzi "pozitia 2". Care oricum nu mi se pare decat in plus.

Schuffie, exact cum e ghidonul in poza ta, doar slabeste suruburile de la pipa si roteste ghidonul in sus. Mai fa o tura si vezi dupa aia. Pozitia mainilor pe ghidonul curbat este cam 90% din timp pe ergopowere. Pozitia 3 de la sheldon brown.

DA! :))

Uite-o si p-a mea: cat timp ai saua reglata la inaltimea aia, nu ti-e mare deloc. Chiar daca e un cadru "intins", as zice mai degraba ca-ti vine manusa. Dar, intr-adevar, ghidonul e prea lung. Ai putea sa-ti iei un ghidon compact, ca-n linkul lui radu_vadan de pe la inceput care-ti aduce ergopowerele mai inapoi. Doar ca pierzi "pozitia 2". Care oricum nu mi se pare decat in plus.

Ca latime aleg sa fie cam cat distanta dintre umeri, corect?

Asta e valabil la ghidon curbat, la cel drept manetele de frana si schimbatoarele de viteze ocupa mai mult spatiu, daca mai inghesui si o luminita, un ciclocomputer, prinderile unei gentute de ghidon, o sa fie mare aglomeratie daca in cazul tau masura este 40-42. Ghidoanele drepte sunt mai lungi decat cele curbate, si da, atunci, iti esti mai limitat la trece printre masini si oglinzi.

Da da, pentru ghidon curbat intrebam. M-am uitat pe linkul lui radu_valcan si acolo sunt mai multe variante, de la 38 la 44 cm ... de aici intrebarea mea, mi-as lua unul compact, costa sub 100 de lei vad

foarte foarte interesante articolele. Multumesc frumos ca le-ai postat.

Pe radu_valcan, ala de la acasa tv, nu-l avem pe forum :)). Il avem insa pe radu_vadan. Sfatul cu ghidonul compact e bun, daca l pozitionezi cum trebuie si faci si realinierea manetelor. Pipa aia, imi pare rau ca repet, arata nepotrivit pe o cursiera (e pipa de trekking). Daca aveam eu bicla, era prima care zbura :)