iacobdoc

Ciclismul de anduranta si solnita

Recommended Posts

Sa recapitulam.

In conditii de efort, pe caldura, se pierde juma' de gram de sodiu pe ora, in juma' de litru de transpiratie.

In concluzie, trebuie minim juma' de litru de lichide pe ora, si juma' de gram de sodiu pe ora. La astea trebuie adaugate lichidele pierdute prin respiratie, cam 250 ml pe ora.

Orice apa minerala este foarte departe de aportul de sodiu mentionat, in timp ce transpiratia nu poate fi oprita.

De acolo hiposodemia si excesul consecutiv de apa, adica intoxicatia cu apa.

13% este un procent mic.

Restul de 87% nu fac hiponatremie si nici nu se supraincarca lichidian.

Intrebarea corecta este cum de ei pot si restul de 13% nu?

Nu e simplu.

Producatorii de pastile de saruri precizeaza ca fiecare trebuie sa isi dozeze individualizat, necesarul.

Ce bine ca @@Frank nu urmareste acest topic! prafuri, urinat?!? vdpm! :-O

N-am urmarit dar "am nimerit aici ca orbul la Braila" X_X 

La ture lungi vara am avut zile in care am beut 8 – 9 litri de apa plata (ma gindesc de exemplu la turele prin Corsica unde la ora 10:00 – 10:30 termometrul arata deja 31°). Peisajele au fost atit de fascinante incit n-am apucat sa numar de cite ori m-am pisat si nici despre cantitatea pisata nu mi-am facut ginduri. Am mincat normal – poate portiile au fost din cind in cind mai “anormale”. Nu stiu citi dintre voi au tras vreodata 10 -12 ore in toiul verii de coasa – am facut asta in tinerete impreuna cu bunicul care avea atunci aproape 80 de ani. Stramosii nostri au facut-o secole intregi, fara izocîrţ si izopîrţ ci doar cu apa din damigeana si de la izvor, cu slanina si ceapa, brinza si rosii si ardei, o bucata de piine sau mamaliga. Oare citi dintre ei au facut hiponatremie, hiposodemie – si alta “onam(n)ie”?     

De ani de zile ma amuza pe acest forum pe linga tema “upgrade” discutiiile despre anduranta, performanta si suplimente nutritive, importanta “alu baton, si alu gel si alu snickers si restul neamurilor lor cocosate”.

Apropo “producatorii de pastile de saruri” - despre alianta intre “stiinta / cercetare” si expertii in marketing din industria alimentara nu se discuta aici?

*-:) Numele Deborah Cohen si Carl Heneghan va spun ceva?   *-:) 

([url=http://www.fabresearch.org/viewItem.php?id=7162&navPageId=974&searchText=Mythbusting sports and exercise products&startNo=[/url])

Daca “producatorii de saruri” si suplimente nutritive ar trebui sa traiasca din rahaturile pe care le vind “profesionistilor” ar fi muritori de foame – ce noroc pe capul lor ca profesionistul si elitistul “de cartier” maninca si el prafuri si prafulete, rahaturi si rahatele, …, geluri si batoane si ... 

Stiati ca multiplul „Marathon-Meister“ Steffen Benecke din Hamburg a cistigat maratoane cu „Saftschorle“, apa plata si ceai indulcit? 

P.S. Discutia e ca de obicei "full" interesanta si sper ca si un full fool se va urca "iluminat, piperat, sarat si hidratat" pe al lui baik.   :)>- 

• Upvote 7

cred ca Frank a pus punctul pe i :)

azi am facut si eu o tura de aprox 200 de km cu vreo 3500 m diferenta de nivel. Am baut 1 l de apa, 1.5 l pepsi si 1 l de suc de portocale. Am urinat o data cand am ajuns acasa.

Deci fara prafuri . si totul e OK .

Cred ca totusi "prafurile" au macar un efect placebo :)

Exista o limita de admisie a orice, si exista un proces de admisie la orice, asa cum exista si limita de remisie cand organismul intra in avarie. Toate converg catre un proces numit generic metabolizare.

Nu am chiulit si nici bou incaltat n-am fost la biologie. Chimia a fost doar o alta limba straina, mai ales organica, insa am retinut niste chestii.

Exista o stransa si determinata dependenta intre capacitatea, rata si nivelul de absorbtie a unui organism cu nivelul aciditatii generale PH, capacitatea de metabolizare, productia de enzime si fermenti.

Pe scurt nimic nu este asimilat direct, nici macar apa la nivel de celula.

Ex. Vitamina D este asimilata functional intr-un ciclu de 41 zile daca este administrata sintetizat. WTF? Ca altfel organismul o asimileaza zilnic, intr-o rata predeterminata genetic. Dar ea atinge rata, nivelul si capacitatea maxima, doar daca exista vitamina C, intr-o proportie necesara si suficienta, la fel de predeterminata ca valoare. Cele doua, intr-o consecutivitate corecta si ritmata corespunzator declanseaza posibilitatea admisiei si depozitarii calciului.

Procesul e cam asa: intra Vit C da buna ziu si zice, fratillor io ca antemergator va comunic ca de acum in 5 zile vine Vit. D care e uleioasa. Toata lumea ready? Si o tine asa 5 zile in care organismul se pregateste. Cand intra D zice am venit si ati sfeclit-o! De maine vin basculele cu calciu, luati lopeti! Si incepe calciul sa fie descarcat 10 zile, timp in care metabolitii, niste fermenti aparuti in urma anutului initial facut de C si produsi de niste enzime cu duiumul, cara cu lopetile lor mici calciu unde trebuie sa ajunga. Dupa 10 zile. Se opreste livrarea de calciu timp de 10 zile, sa termine aia mici de carat si de montat Calciu pe unde era darapanata faianta. Dupa astea 10 zile de pauza, iar vin 10 zile de calciu cu basculanta, si iar cara astia de nebuni zi si noapte. Treaba clara. E din basculantele astea de calciu, astia cara tot, dar la locul lui Calciu ajunge doar, si numai in procent de maxim 10%.

In procesul natural, nesintetizat si normal, nimeni nu vine, nu anunta nimic, aia mici numiti metaboliti stau in joc de glezne permanent. Ai bagat la ghiozdan, incepe stomacul sa "mistuie". Freaca el ce freaca in regim de pipota, apoi vine bila si deverseaza niste lichid, ficatul baga si el niste nezime specializate si fermenti care fac din bolul alimentar un talmes balmes. Descompus in forma asimilabila, trece mai departe in tractul digestiv si ajunge in statia de sortare, unde metabolitii, mereu aceiasi sunt de garda, si incepe sortarea. Fiecare vine cu un recipient, functie de ce are de carat, cu pipeta, cana, galeata, lopata, roaba, etc. si cara toate cele pe unde le e locul, de unde sunt preluate de alti metaboliti care pun ce primesc unde trebuie pus in constructia celulara dupa o fisa a postului, unde generic, la fiecare om in speta fisa este aceeasi, diferind doar cantitatile, si cu o ponderare functie de calitatea mediului. Aciditate, alcalinitate, etc. Astia aia stiu, aia fac zilnic. Fara nici o problema, zi de zi, 100 de ani daca te tin balamalele. Cand traseul, soseaua e plina de gropi, astia se bataie, si scapa marfa, asa ca vin drumarii si din ce se receptioneaza la statia de sortare, repara drumul, electrolitul, ca sa poata cara ailaltii. Nimic nu se intampla sa fie absorbit, metabolizat, fixat, doar pentru ca vine pe gura. Niciodata!

Cu sodiu, aceeasi poveste. Ca sa poat fi dus dintr-o descarcare masiva, trebuie sa existe metabolitii care au recipientele, stiu unde, in ce ritm poat fi dus, si mai ales montat de zidari. Ca aia pun caramida la peretele celulei daca au si cu ce sa o lipeasca. Daca multibat e doar un pic un pic monteaza si ei. Plus ca de la sortare e preluat asa. Baaa! a venit un tren cu sodiu, unde e aia care cara sodiu. Aci sefu! cati sunteti? 2000. Pai restul? nu vedeti ca e un tren aici? Sefu aia e in concediu, ca nu i-a anuntat nimeni, noi astia 2000 suntem la permanenta, ailalti 3 000 000 vin doar daca se stie de tren... Bine ma, carati voi si poate ii anunta careva care mai are minute si pe aia trei milioane. Astia cara cat pot la montatori care si ei sunt mult mai putini, doar aia de permanenta si care au adezivul necesar doar pentru cantitatea normala, acel generic ADI. ADI poate fi depasit, dar numai daca se constata o lipsa severa in organism de alti metaboliti inspectori care anunta si ei ierarhic ca e nevoie de un tren de Ceva si se asteapta acel tren.

Povestea asta spusa cam in felul asta, am vazut-o acum niste zeci de ani, cand inca faceam biologie la scoala, si relatata intr-un documentar de Carl Sagan care a pus intr-un acvariu exact cantitatile de orice continute de o persoana adulta, le-a amestecat bine, si ca intr-o magie, din acvariu nu s-a intrupat nici o persoana vie.

Si a inceput sa explice diferenta dintre un amestec si o constructie, unde persoana vie adulta este rezultatul unei constructii, pe baza unei harti determinata de ADN, si care ulterior constructiei se intretine, repara si modernizeaza(pe alocuri) dupa alte harti continute pe baza aceluiasi ADN, proprietar, in toate sistemele functionale, pe baza unei arhitecturi de comanda si control gestionate de organe si glande.

Gelurile, parfurile, pastilele specializate fac un singur lucru. Determina general niste ADI cu larga aplicatie(mai mult de jumatate din oameni se inscriu in acea doza de absorbtie) si  in loc de tren livreaza un Maxi Taxi, din care toti pasagerii sunt preluati si cazati care pe unde trebuie. Dar, mare atentie, aici nu mai este stiinta farmacologiei in functie ci chimia alimentara.

Toate aun un ritm, si daca sunt produse ca la carte si calculate, si spune cum trebuiesc administrate.

Un Gel nu este decat carburant si nu duce si nu fixeaza nimic, decat carbuni, cocs, gaz. Acu intra, bagi 550 ml apa la 40 g gel si arde in 45-60.

O sare intra mult mai lent, procesul de preluare, transport, fixare este mult mai laborios, implica mai multe categorii de metabiliti, fermenti, enzime. Daca este urmare a unei solicitari bazate pe o lipsa severa, creste doar cantitatea care se absoarbe pentru a suplini pierderea nu si ritmul sau rata de absorbtie.

Doar foarte putine elemente pot fi depozitate efectiv de organism, si ele sunt in general doar cele necesare vietii, subzistentei, restul stand permanent intr-un tranzit mai vioi sau mai lent, in sistemul de transport si procesare, fixarea lor facandu-se doar in cantitati stricte.

De aceea o alimentare, o hranire echilibrata, da organismului ceea ce stie si este pregatit sa faca, putand procesa cu succes tot bolul alimentar.

Altfel, orice vine cu trenul si el nu este pregatit sau nu stie sa proceseze in ritmul primirii, cu trenul se si duce, fix pe cur.

:)

• Upvote 4

@@Frank Vara la coasa romanul era destept. Baga cate o masa cu branza sarata sau manca rosii pe care punea sare. Unii se adaposteau de soare in miezul zilei.

@@tomcat Foarte bine. O tura super tare. Te-ai cantarit la plecare si la sosire? Ti-ai masurat sodiu din sange? Oricum, un concept foarte sanatos: Nu bag prafuri si mizerii in organism decat Pepsi. Sucul de portocale era un fresh cumva?

@@MBZ Astea sunt povestile de succes ale organismului. Dar sa iti spun cum functioneaza rinichiul si glanda sudoripara.

Sangele din organism este ca apa intr-un baraj. Poarta barajului este rinichiul. Mai intai deverseaza aproape toata apa, cu tot cu unii pesti, namol, nisip, pe un canal de deversare.

Pana sa apuce sa inunde satele din aval vin niste baieti cu pompe care baga inapoi in lac apa, pestii, plantele mai putin nisipul si pietrisul.

Glandele sudoripare pierd si gata.

Sunt nutrienti care se absorb din organism doar cat trebuie, altii, cat bagi iar de multe ori reglajele o iau razna.

• Upvote 1

Dar sa iti spun cum functioneaza rinichiul si glanda sudoripara.

Sau mai aproape de adevar, rinichii functioneaza ca niste statii de epurare iar sudoriparele ca niste radiatoare cu supape de preaplin.

Rinichii filtreaza apa deja preluata de organism, deci nu este ca un baraj, ci mai degraba o serie de ecluze in cascada in care se si epureaza, saraceste sau imbogateste apa.

Sudoriparele nu au rolul de eliminare a apei, aia este o consecinta subsecventa, ci rol de racire :)

• Upvote 1

@@tomcat Foarte bine. O tura super tare. Te-ai cantarit la plecare si la sosire? Ti-ai masurat sodiu din sange? Oricum, un concept foarte sanatos: Nu bag prafuri si mizerii in organism decat Pepsi. Sucul de portocale era un fresh cumva?

Nu cred ca m-am cantarit de vreo 6 luni :) Dar pe vremea cand ma mai cantaream pierdeam cam 2-3 kg la un marathon. Nu mi-am masurat sodiul din sange, dar cred ca important e cum ma simt acum. Am facut o tura lunga cu o medie de 24 km/h, fara crampe si alte probleme. (timp total 8h 34 cu 20 de minute pauze cumulate). Puls mediu 148 daca e relevant. Azi sunt absolut OK, fara febra. Daca e important in timpul turei am mancat 4 banane, un baton cu susan, un grapefuitt, 4 batoane cu cereale. Cum spuneam eu mananc in general mai sarat si cred ca asta e suficient. 

Pepsi, Cola sunt bauturi de care nu ma ating cand nu fac efort . In schimb la competii si ture, de anduranta sunt extrem de eficiente pentru mine. Au cofeina si zahar. Se asimileaza foarte repede si imi dau energia necesara. P.S sucul de portocale evident ca nu era fresh :)

Discutia asta e prea tehnica pentru mine. Am incercat sa o urmaresc, ma intereseaza, mi-am dat seama ca nu-i fac fata.

Pe scurt: aseara aveam 79 de kile, om normal, venit de la munca, 1,84 inaltime.

Astazi:

trezit, baut cafea, ceva munca la PC;

plecat in tura pe la 10,30 (tarziu, stiu), mancat un sandwich de la Mega Image din mers,baut 1/2 Fanta (nu roz),

apoi 45 km pe cursiera (25 medie, cu pedale dese), baut 1bere, apoi inca 10 km, inca o bere (mai buna, ca am schimbat-o cu una rece), apoi inca 40km, apoi doua beri in Herastrau, cele mai bune.

cantarit acasa=76.5kg pe acelasi cantar. Le pun maine la loc.

Apa am avut in bidon dar n-am baut decat vreo 300ml, ca era calda :))

Eu zic: cata vreme iti "simti" organismul e in regula. Ar trebui sa stii cand ai nevoie de una-alta, daca esti sanatos si atent la semnale.

LE: am citit acum mai atent ce a scris MBZ la postarea cu nr 55, cred ca este o opinie buna de publicat undeva mai vizibil, sa o vada mai multa lume, ca-i interesant.

@@tomcat Este elocvent. Multumesc. Am probat si eu chestia cuancatul si bautul de bere in ultimele zile si e valabil.

@@MBZ Rinichii nu sunt statii de epurare pentru ca apa se reintoarce in barajul de acumulare (sangele). Evident ca glandele sudoripare folosesc la racit organismul dar pierd saruri disproportionat de mult in raport cu apa pierduta.

Chestia cu pot baga in mat oricat ca organismul isi ia cat trebuie si nu elimina daca nu are e o poveste in ce priveste sodiul si calciul.

Daca mamanci o lingura de sare, toata, dar absolut toata se duce in sange iar daca te expui la caldura excesiva si nu compensezi pierderea de sodiu faci hiponatremie.

Desigur ca daca nu bagi lichide in tine nu te poti supraincarca lichidian dar tot vei avea sodiu scazut.

Cat despre frecventa cardiaca medie 148/minut e alta discutie.

Paul Dicu – primul român care a străbătut pe jos Sahara (http://rapcea.ro/2011/04/15/1969/).

"Instructorul constănţean de Takeda Ryu şi Katori Shinto Ryu şi antrenorul poliţiştilor din trupele D.I.A.S., Paul Dicu, care, între 3 şi 9 aprilie, a participat la cel mai greu maraton din lume, alergând 250 km prin deşertul Sahara, a ajuns, aseară, acasă. El a învins pentru a doua oară temutul ţinut arid: prima dată, anul trecut, la Sahara Maraton, iar anul acesta, a ales provocarea cea mai mare, „regina maratoanelor”, cea de-a 26-a ediţie a „Marathon des Sables”! ...

Paul Dicu a cărat în spate un rucsac de maxim 15 kg, cu apă şi mâncare liofilizată adusă de-acasă, ... , pastile de sare, ..."

Hai sa nu ne pierdem in termeni si proprietatile lor. De baraj odata trecut un lichid, nu se mai intoarce, asta daca asimilam circuitul sistemului sanguin unui bazin hidrografic. Barajul nu filtreaza lichide. Doar epuratorul circula acelasi lichid si il si filtreaza, basca avem si pompa si valve de sens. Nu avem rinichii voluminosi tocmai din acest motiv, pentru ca nu constituie un baraj. Vezica in sistem are rol de bazin de preaplin/surplus, de unde odata intrata de asemenea nu revine in sistem.

@@MBZ Ce filtreaza rinichiul se duce la canal nu in pahar si nu doar ce e in surplus dar mai ales reziduurile adica namolul.

Initial rinichiul filtreaza aproape tot sangele (la nivelul glomerulului) adica deverseaza lacul de acumulare, dupa care reabsoarbe peste 90% din ce a filtrat initial (in tubii renali proximal, distal si ansa Henle) adica reintroduce apa curata in baraj, asta daca are ce filtra.

In cazul in care presiunea de filtrare initiala este prea mica, nu filtreaza nimic, mai mult, rinichiul se ischemiaza (adica ramane fara sange) pana la insuficienta renala acuta cum se intampla in socurile hipovolemice (adica cu prea putine lichide) sau insuficientele cardio-circulatorii cu colaps vascular.

Si inca ceva, daca vei manca un borcan de dulceata, vei face hiperglicemie (exagerat de multa glucoza in sange) pentru ca intestinul va absorbi tot. Organismul normal va descarca din pancreasul endocrin foarte multa insulina care va baga glucoza in depozite de amidon, nu prea mult si mai ales in tesutul adipos. Efectul insulinei va fi mai de durata decat cel al hiperglicemiei si drept urmare vei face hipoglicemie (adica excesiv de putina glucoza in sange), cu transpiratii si senzatie de foame.

In tot acest timp pancreasul este suprasolicitat.

Daca repeti asta, pancreasul va fi epuizat si vei face diabet.

Iata ca organismul nu isi ia doar cat ii trebuie ci mai ales cat ii dai.

Singurul ion la care absorbtia din intestin este reglata la centima este ionul de fier, in rest, cat cuprinde.

Si sa stii ca bila nu se varsa in stomac decat daca esti bolnav iar pentru digestie mai este nevoie si de enzimele pancreasului exocrin dar sa zicem ca astea sunt detalii off-topic.

Iata un tabel cu pastile de sare pentru maraton si ciclism:

Product                     Per Capsule                                                                                   

Sodium (mg)   Potassium (mg)   Magnesium (mg)   Calcium (mg) Capsule Material

Sweat (per 315mL)       220                 63                        8                           16   

elete tablytes™            150                 95                        30                          40             Tablet

eload Zone™                43                  14                         9                            5               Gelatin Cap

Endurolytes Extreme™ 120                 75                        20                          40             Veggie Cap

Endurolytes™               40                   25                        25                          50             Veggie Cap

Enlyten™                      13                   3                          0                            0               Strips

Gastrolyte™                  250                156                       0                            0               Powder packet

Gatorade Endurance™ 200                 90                        6                            3               Drink

Gatorade Gatorlyte™    780                400                       35                          0               Powder packet

Gatorade Original™      110                 30                        0                            0                Drink

Lava Salt™                    158                16                        1                             0               Gelatin Cap

Nuun™                           360                100                      25                          13              Tablet

Roctane Capsules™      140                 0                         9                             0               Veggie Cap

SaltStick® Caps              215                63                       11                           22             Veggie Cap

SportLegs™                   0                    0                          22                          44              Veggie Cap

Succeed™                     341                21                        0                             0                Gelatin/V

Sustain™                       85                  7                          0                             7                Tablet

The Right Stuff™           1625              0                          0                             0                Liquid

Thermolyte™                 150                43                        6                             13              Gelatin Cap

Thermotabs™                180               15                         0                             0                Tablet

Principala problema a acestui tabel este tocmai primul rand care se refera la cantitatea de saruri si apa pierdute in intervalul de timp.

Acest aspect este greu de cuantificat, depinde de caldura si umiditatea din mediu si de particularitatile individuale.

E posibil ca unii sa nu piarda lichide prin transpiratie, altii sa piarda foarte multe.

Din aceste considerente, producatorii mentioneaza ca dozajul este o problema individuala.

Extras din ghidul de utilizare a capsulelor de sare.

"As a general guideline, athletes should consume one .... capsule every 30-60 minutes during any land-based activity (bike/run) for the duration of the activity. In hot conditions, extreme humidity, or for larger athletes, a greater number of capsules may be needed to maintain safe electrolyte levels. The maximum number of capsules recommended per day is 10, although athletes in extreme conditions and longer events may find it necessary to exceed this number. It is strongly recommended to test your planned electrolyte protocol in training several times before race day."

"...iar oamenii locului l-au primit cu paine si sare..."

PUNCT.

Sau mai aproape de adevar, rinichii functioneaza ca niste statii de epurare iar sudoriparele ca niste radiatoare cu supape de preaplin.

Rinichii filtreaza apa deja preluata de organism, deci nu este ca un baraj, ci mai degraba o serie de ecluze in cascada in care se si epureaza, saraceste sau imbogateste apa.

Sudoriparele nu au rolul de eliminare a apei, aia este o consecinta subsecventa, ci rol de racire :)

normala, acel generic ADI. ADI poate fi depasit, dar numai daca se constata o lipsa severa in

Aleluia! Te-as trimite si pe la Medicina ca tare e nevoie sa le explice cineva asa ceva si lor.

Cum MBZ a explicat al dracului de bine cum sta treaba cu saturarea sistemelor transportoare (mda, chiar i-au trebuit 3000 de cuvinte sa le traduca pe astea trei), as mai avea de adaugat asta: nu abuzati de apa minerala (inclusiv aia plata de la magazin). Mineralele alea pe care nu le asimilam, se pun pe undeva, la propriu. Din pacate, rinichiul e primul vizat.

Ce filtreaza rinichiul se duce la canal nu in pahar si nu doar ce e in surplus dar mai ales reziduurile adica namolul. Initial rinichiul filtreaza aproape tot sangele (la nivelul glomerulului) adica deverseaza lacul de acumulare

Iacobe! Iacobe, pe mine m-ai omorat dar cu baraju ce-ai avut?

Ma, tu explica ce stii bine, cum stii bine.

Te contrazici si debusolezi intelectu la lume...

"Filtreaza si da la canal, dar initial filtreaza tot sangele venit din baraj"...

Adica initial vine o hemoragie puternica, se transforma in hematurii si se duc la canal?

La T0 filtreaza sangele, dupa care nu-l mai filtreaza ci doar apa? Si la dializa pentru ce te duci?

Zau, am paspa de ani, si de la doi ani am trait cu o persoana in casa care are ambii rinichi operati, prin toate procedeele cunoscute in ultimii 40 de ani(bistiriu,laser, microunde, ciocan, dezmembrare chimica), care are inclusiv o piatra colectata unicat, cu film si toate prostiile, adica subiect de carte :)

Asa ca te rog sa vorbim omeneste, in termeni firesti, fara sa ne dam docti si lectori din wikipikitriky pedii. 

Mai departe, io nu mananc un bocrcan de dulceata, ci doua, si inca unul de miere de rapita. Ghici ce. o sa zica pancreasul bogdaproste. Sunt hipoglicemic si hipertiroidian.

Ce se aplica la mine nu se aplica la tine.

Eu dupa orice tura revin mumificat. Adica pierd 3-5 kg, si de baut beau apa, ma rog, ma hitratez sistematic inca cu timp inainte de a iesi la tura.Si transpir abundent si urinez normal.

Un organism ca al meu sau similar, uscatii genetici, nu retine apa, ce e val ca valul trece eu raman la toate rece.

Paine si sare zici, dar asta este din abundenta, si multa vreme sarea a fost moneda de schimb. Mai ales in tarile care au rezerve mari de sare, acest obicei s-a pastrat.

Cand mananci foarte dulce, trebuie sa mananci foarte sarat.

Eu unul fac asta natural, pentru ca imi cere. Am observat ca si producatorii de geluri energizante folosesc aceasta smecherie de sinteza, pe care si noi o folosim sistematic in metabolism. Folosim clorul. Altfel nu prea ne impacam cu el, dar este intotdeauna asociat cu produsele care  contin glucide foarte rapid asimilabile, Powerbar Gel Fuel spre ex.

Aia era si parabola pe care am scris-o cateva posturi in urma.

Nu nu mai ei o fac, in gastronomie exista multe preparate care compun fructe cu branza sarata, si exact ala este rostul. Nu e de gustibus, un organism educat corect, cere dupa sarat dulce si dupa dulce sarat, pentru ca in melanjul lui dulce daca nu e clor e un pic problematic.

Asa ca daca reducem strict la solnita cuprinsa in titlul topicului, sarea, clorura de sodiu e ambivalenta.

Cum ziceam, rinichii in timpul transportului apei primita prin bolul alimentar, transporta sarurile in sange pe care il si filtreaza de toxine. Il saraceste de ce nu e bun sau in exces si-l imbogateste cu ce trebuie si nu are. Cand rinichii sunt suprasolocitati, nu dreneaza lichidele ci le evacueaza sau in caz de flux sanguin crescut produce retentia apei direct in celule. Cazul gravidelor, care retin apa si se umfla, pentru ca doi rinichi trebuie sa faca tot mestesugul la doua suflete...

Eu unul am mers pe sosea spre 180 km, cand temperatura la sol era peste 50 grade, am baut apa pana am simtit limita de umplere(cat bea boul apa), si nu am facut intoxicatie cu apa, ci am facut cadere glicemica. M-am dres fix cu glucide ca alea-mi lipseau, si alea intra la urgenta. Sarurile si metalele stau la rand, pentru ca pe ele nu le duce in sange si muschi intestinul subtire ci sistemul renal.

"In conditii de efort, pe caldura, se pierde juma' de gram de sodiu pe ora, in juma' de litru de transpiratie. 

In concluzie, trebuie minim juma' de litru de lichide pe ora, si juma' de gram de sodiu pe ora."

Zi-le asta celor care merg in tura pe jos de 1500 m diferenta de nivel in Tatra pe 30 de grade fara adiere de vant. Si beau in total 0,5 l de apa in tura de o zi.