Metall

Sfat achizitie suporti pentru masina

Recommended Posts

Exista si ceva sisteme care se prind pe carligul de remorcare al masinii.

Am vazut la Thule ceva interesant - "Thule EuroClassic Pro 902" , care are si un sistem de inclinare, ca sa ai acces la portbagaj.

99% din producatorii auto care se respecta au in kitul de accesorii pentru o marca suportii adecvati cu tipul de prindere necesar. Inclusiv Ferrari sau Lamborghini ti le pot liva pe comanda. Nu stiu de Pagani Zonda, dar este posibil sa aibe si ei.

Revenind la Solenta, sunt mii de taxi, sau la politie si jandarmerie cu buba la cap, care au bare pe plafon. Nu sunt montate pe bare longitudinale sau pe sistem de prindere incorporat in plafon, ci pe rama de inchidere a usii. Este un sistem foarte sigur si daca este facut de un fabricant respectabil nu lasa nici o urma de folosinta pe chederele usilor sau pe vopsea.

ops now, eu m-am orientat din start la pret si ....le-am rezolvat "hand made"

Adica am stabilit proiectul, am cumparat materialele pe care nu le aveam (cornier de 30, platband, am "mituit" un strungar pentru suportii ptr furca) si am iesit la aprox. 50-70 lei pentru un suport de patru biciclete, cu prindere pe furca.

Apropo cand nu am loc in portbagaj de rotile fata, le leg cu doua chingi direct pe o pedala a bicicletei (pusa in pozitia de minima) roata nevenind in contact cu cadrul, deoarece se sprijina pe cauciuc.

Pe viitor ma gandesc la cate un suport separat ptr fiecare roata fata.

Bafta tuturor

Pune si tu o poza te rog , mai sunt si alti interesati de inventia ta :)