ngorgan

Aventura in Turcia - 24 zile - 2014

Recommended Posts

@@ngorgan

Aveti toata stima mea!

Ma bucur enorm sa vad familii ce-si petrec vacantele intr-un mod normal (din punctul meu de vedere) - anormal pentru doritorii de "clubbing" si zeci de zile la all inclusive :).

Abia astept restul relatarii. Turcia a inceput sa-mi starneasca curiozitatea din ce in ce mai mult. Sunt convins ca daca nu te limitezi la zonele turistice/urbane, intri in contact cu obiceiurile si "aerul" local intr-un mod ceva mai palpabil, daca pot spune asa. Acest fapt l-am observat in putinele iesiri efectuate pana-n momentul de fata, dar cel mai evident mi s-a parut la greci.

• Upvote 1

La hostelul din Ankara am intalnit-o pe Maria, o studenta romanca venita cu bursa la studii in Turcia. De la ea am aflat ca in Ankara este o comunitate foarte mica de romani (cred ca 18 persoane inregistrate) care tin legatura intre ei.

Maria ne-a asteptat cu intentia de a ne invita la o petrecere romaneasca in Anakara nestiind ca noi venim cu copii mici. La ora 23 era normal sa mergem la culcare dupa o zi obositoare cu atat mai mult cu cat ziua urmatoare trebuia sa ajungem in Cappadocia si sa fim si apti de a explora zona.

Noaptea la ora 2 sunau megafoanele pe strazi chemand oamenii la rugaciune. Pe parcurs ne vom obisnui cu slujba de la ora 2. Era momentul in care turcii aveau ultima sansa sa manance deoarece pe la 4 dimineata rasarea soarele si religia le impunea post cat timp era soarele pe cer.

@ngorgan

Foarte tare.

Felicitari pentru alegere, deoarece Turcia mi se pare de mult timp o tara fascinanta.

Te urasc cu toata simpatia pentru ca ai avut la dispozitie peste 20 de zile pe care sa le petreci in Turcia.

am instalat cele 5 biciclete pe plafonul Fiat-ului Panda si apoi am incarcat bagajul in masina. A trebuit sa indes ca lumea bagajul dar am fost bucurosi ca a incaput totul

Ai vreo poza cu cele 5 biciclete pe plafon si masina plina.

Pentru ca sincer, 3 adulti + 2 copii + bagaje intr-un Fiat Panda mi se pare o performanta.

• Upvote 1

O sa fie poza cu masina plina pe drumul de intoarcere...

Te felicit pentru alegere si mai ales pentru perioada generoasa alocata. Eu am bantuit 10 zile pe bicicleta prin Istanbul si la final am ramas cu impresia ca nici macar nu am inceput sa vad ce era de vazut!

Incredibile povestile tale. Hai cu continuarea!

Personal ma mira foarte tare discrepanta dintre oamenii simpli de la tara pe care i-ai intalnit pana acum, amabili, saritori si dornici de a face bine si majoritatea turcilor "de oras" cu care am de-a face la serviciu, care-s cam.. opusul.

Pasajul cu hotelul in piatra mi-a placut nespus, trecerea de la dezamagire la extaz a sotiei a fost tare faina.

Cu roata... eu as fi incercat sa mai rup cateva spite atent alese, care sa echilibreze lipsa celorlalte, da' nu mai conteaza.

Asteptam! :D

@@ngorgan

E clar. Daca vreodata mai aud vreun comod ca spune "cum sa mergi domne cu bicicleta asa mult?! cuuuum? sa iei si copiii? Dar ce, esti nebun?", le trimit link-ul cu povestirea ta.

Pacat insa ca multi nu stiu a gusta din locurile prin care trec.

Foarte frumoasa povestea, scriitura-i captivanta ;).

Asteptam continuarea.

Sa lamurim putin lucrurile. Da, se poate cu copii si a fost foarte frumos. Dar a fost si greu. Asta nu a fost concediu de odihna. Eu o numesc vacanta. Ca sa ma odihnesc pot sa stau trei zile acasa si sa dorm gratis pana nu mai pot. Cel mai bine ma odihnesc acasa nu in pat strain. Nu ma consider om obisnuit si nu caut sa fac ce face majoritatea, fac ce imi place mie. Pentru noi romanii asta nu cred ca este un concediu reprezentativ insa cred ca pentru un occidental este o vacanta obisnuita. La 90 de ani o sa merg si in Antalya la "all inclusive" si o sa stau ca broasca pe sezlong asteptand sa fiu servit cu bauturi reci.

• Upvote 3

Asta DA vacanta, cu toata familia, super.