Recommended Posts

Multumesc de informatie.

In drum spre Veles admiram flori fara numar. Macedonia este un adevarat paradis al florilor.

243.JPG

In Veles mananc cea mai buna baclava din tur la un pret imbatabil.

251.JPG

Aici Giani devine pedestru pentru o scurta perioada din cauza unei probleme la lant. Astfel va merge la un Bike Service unde va rezolva problema.

252.JPG

Eu si Florin in timp ce Giani era la Bike Service, avem timp sa vizitam frumosul oras cu aspect oriental.

254.JPG

De aici vom avea de traversat un lant muntos. Noaptea ne prinde in localitatea Izvor unde intalnim un macedoroman de treaba care ne da o cazare gratuita intr-o cladire pentru muncitori. Avem si apa calda dar inainte de a ne culca stam la niste beri si o poveste cu generosul Sasha care ne face cinste.

258.JPG

• Upvote 1

Va urma o catarare pe off-road al unui BIG spre Prilep.

264.JPG

Avem de urcat cam 10km si fiind foarte cald trebuie sa ne hidratam corespunzator.

267.JPG

Dupa ce facem respectivul pas, coboram in Prilep, un orasel interesant.

275.JPG

In curand ne punem cu cortul in camp langa o cultura pe langa localitatea Topolchani.

281.JPG

Vine o noua zi calduroasa. Dupa vreo 40km ajungem in Bitola, orasul unde s-a nascut Filip al II-lea, tatal marelui Alexandru Macedon.

289.JPG

• Upvote 1

Si aici se afla o puternica comunitate de musulmani si vedem cateva moschei.

292.JPG

Ni se face foame si oprim la o Pizzerie. Fata de Occident in Macedonia preturile sunt mai mult decat decente.

301.JPG

De aici urmeaza o noua catarare frumoasa, apoi coboram si ajungem la lacul Prespa, unul dintre cele mai mari lacuri din Europa.

308.JPG

Pedalam cativa km. pe langa el, apoi vom avea de facut o lunga catarare pana pe la 1600m in Parcul national Galichica. Peisajul este uimitor.

317.JPG

Dupa 2 ore de urcat ajungem in varf unde muntii au varfurile acoperite de zapada.

326.JPG

• Upvote 1

De aici putem admira imensul lac Ohrid.

332.JPG

Eu am ajuns primul in varful pasului si dupa cateva minute soseste si Florin care s-a descurcat admirabil.

337.JPG

Sunt mandru si de Giani care a reusit catararea cu un bagaj impresionant.

340.JPG

Pe un panou aflam si niste informatii pretioase despre zona.

338.JPG

Chiar in varf gasim si o bisericuta unde putem aprinde o lumanare si sa ne reculegem.

335.JPG

• Upvote 2

Urmeaza o coborare spectaculoasa in serpentine.

342.JPG

In scurt timp ne surprinde un superb amurg.

343.JPG

Noaptea o petrecem la sacul de dormit pe terasa unui local care inca nu s-a deschis, pe malul lacului in localitatea Trpejca.

346.JPG

Dimineata incercam sa facem baie in lac dar apa este prea rece, avand parte de o primavara nesperat de ploiasa si friguroasa. Ne multumim sa contemplam imensa oglinda lagunara.

350.JPG

Descoperim si un monolit de o dimensiune considerabila.

347.JPG

• Upvote 1

Avem de urcat o panta serioasa pentru a ajunge la drumul carosabil care inconjoara lacul.

352.JPG

Peisajul este magnific. Admiram si biserica din Trpejca.

355.JPG

Ne bucuram sufletele cu mii de flori multicolore.

357.JPG

Urmeaza un traseu de vis.

358.JPG

Apa lacului este de o puritate incredibila.

362.JPG

• Upvote 3

Vegetatia pe malul lacului este si ea luxurianta.

364.JPG

Suntem pur si simplu nauciti de atata frumusete.

365.JPG

La un moment dat ajungem sa vedem si un mic sat plutitor.

367.JPG

Muntii din jurul lacului au un important fond cinegetic.

371.JPG

In Ohrid il pierdem pe Giani care nu mai vrea sa ne insoteasca din diverse motive. El va continua tura singur si va reusi sa pedaleze 5300km in Europa realizand tura vietii lui. Bravo fratica! Noi facem o pauza in orasul Struga unde mancam un kebab iar apoi ne vom opri intr-un sat turistic numit Radozhda unde savuram o bere sa ne luam ramas bun de la Macedonia si de la Giani.

379.JPG

• Upvote 1

Aici este prima data cand intalnim smochini in tur. Clima este submediteraneana.

382.JPG

Nu vom uita niciodata acest minunat lac.

374.JPG

Intalnim si alte plante care ne anunta ca Marea Ionica nu este departe.

383.JPG

Avem de urcat cativa km. pana intram in Albania.

384.JPG

Aici avem parte de o noua panorama generoasa.

385.JPG

• Upvote 2

Urmeaza o coborare spectaculoasa spre lacul Ohrid pe un drum impecabil.

387.JPG

Pedalam pe langa lac si seara ne prinde in orasul Pogradec unde mancam bine apoi la iesire din localitate suntem lasati sa dormim la sac langa localul unei benzinarii. Prima impresie in legatura cu albanezii neste pozitiva asadar. Dimineata primim si o cafea gratuit din partea domnului patron.

392.JPG

Urmeaza o noua catarare si lasam lacul Ohrid si orasul Pogradec in urma.

393.JPG

Avem de luptat cu cateva serpentine in drum spre Cerrave.

394.JPG

In curand cotim la stanga spre Podgorie si intram in Albania profunda.

396.JPG

Pedalam pe un drum secundar fara trafic strajuit de munti semeti.

397.JPG

Cicloturismul in Albania este o reala incantare!

399.JPG

Ne oprim in Bilisht, ultima localiate inainte de granita cu Grecia. Aici suntem tepuiti cu aproximativ 3 EURO de persoana de catre un pusti de vreo 14 ani care ne-a incarcat nota de plata si nu se putea discuta cu el. Platim si ramanem cu un gust amar in legatura cu unii oameni ai acestui colt balcanic.

402.JPG

Chiar inainte de vama oprim la o bere mai speciala. E prima data in viata cand gust aceasta marca de bere care de altfel este foarte buna.

403.JPG

Intram in Grecia care ne intampina cu bisericile sale ortodoxe. Diferenta dintre Albania si Grecia e mare. Suntem bucurosi ca am ajuns intr-o tara civilizata.

405.JPG

Urmeaza o lunga catarare BIG in Muntii Pind. Dupa 2 ore de urcat ajungem in statiunea Pisoderion.

408.JPG

De la 1650m altitudine urmeaza o lunga coborare spre orasul Florina unde ne vom pune cu cortul chiar in oras intr-un parc, langa niste blocuri. Ador aventura si-mi place sa ma risc. Pe la 5AM suntem treziti de niste zgomote infernale ale unor utilaje. Totusi a fost interesant.

410.JPG

Astazi avem de urcat un nou BIG. In cateva ore suntem la 1800m in varful catararii. Florin s-a descurcat de minune. Bravo amice!

415.JPG

Chiar in varf gasim o baza militara si in apropiere admiram o superba bisericuta.

417.JPG

In Grecia adesea vom manca sarmale cu orez in foi de vita la conserva care sunt destul de delicioase si la un pret bun.

419.JPG

• Upvote 1

In aceasta noapte din cauza unei iminente furtuni ne vom refugia intr-o casa in constructie de langa o localitate din apropierea orasului Ptolemaida unde vom dormi la sac.

420.JPG

Ziua urmatoare in timp ce urcam un nou pas ne prinde vijelia si ne porceste rau de tot. Noroc ca dupa cativa km. ajungem la un adapost unde apucam sa ne mai tragem sufletul. Viata e frumoasa si-n furtuna! Traiasca aventura pe 2 roti!

421.JPG

Dupa cateva ore vremea isi revine complet si putem din nou sa ne bucuram de calatoria noastra. Pe traseu admiram mai multe biserici impunatoare.

426.JPG

In apropiere de Kozani trecem pe langa un loc unde se exploateaza nu stiu ce minereu. Aici zarim multe camioane dar si un utilaj imens si ciudat.

428.JPG

In curand trecem si peste o autostrada. Vom ajunge in Kozani unde mancam bine iar apoi ne vom pune cu cortul la iesire din localitate dupa niste boscheti.

429.JPG

• Upvote 1

In Kozani ne oprim sa mancam un gyros si vizitam centrul istoric. Apoi ne vom pune cu cortul dupa niste boscheti la iesire din oras.

431.JPG

Ziua urmatoare vom parcurge un traseu pitoresc, un nou BIG, o traversare montana mai putin cunoscuta. Dupa localitatea Akrini gasim o pestera care a fost frecventata in vechime de niste pustnici.

435.JPG

Inspre Kalivia incepe catararea BIG care se dovedeste foarte anevoioasa dar spectaculoasa.

437.JPG

Dupa vreo 10 km de asfalt intram pe off-road si temperatura scade la 8 grade. Incepe si sa picure putin.

438.JPG

Ajungem si pe pajistea alpina unde zarim niste flori superbe.

439.JPG

• Upvote 1

In coborarea spre Veria trecem si printr-o padure impresionanta de larice.

442.JPG

Pe langa localitatea Vergina gasim niste lacuri pitoresti.

445.JPG

Campam langa localitatea Meliki si dormim foarte bine.

446.JPG

Ziua urmatoare ne indreptam spre Katerini trecand pe langa un adevarat paradis floristic iar in departare vedem Muntele Olimp acoperit de nori.

448.JPG

In curand ajungem in statiunea Paralia.

451.JPG

• Upvote 1

Aici descoperim o biserica impunatoare.

452.JPG

Am ajuns la Marea Egee, prima mare din turul nostru iar Florin a ajuns prima data in viata sa la mare, si a facut-o pe bicicleta. Bravo prietene! Iata un vis implinit! Din pacate apa este foarte rece dar eu nu ma pot abtine si ma arunc in valuri pentru cateva secunde sa-mi inaugurez sezonul estival.

449.JPG

Aici pe plaja ne jucam cu un caine care gaseste un os si sapa o groapa in nisip unde isi ascunde osul. La un moment dat se apropie alt caine de acel loc si acest caine isi protejeaza locul cu curaj si voinicie.

459.JPG

Urmeaza sa mancam niste cevapi si bem un vinisor Regina.

460.JPG

Prin statiune ne intalnim si cu niste papagali vorbitori ce vin din America de Sud.

457.JPG

• Upvote 1

Urmeaza sa mancam niste cevapi si bem un vinisor Regina.

460.JPG

Bre Claudiu, ne batem joc?

Din cate vad in poza de mai sus, vinul pe care l-ai baut este Retsina Malamatina, nu Regina.

Adica asta.

100.jpg

Altfel spus, aroma Greciei cu dop de tabla.

Vin pentru consumatori, nu pentru cunoscatori.

Cu un gust pregnant de doaga de butoi.

Se gaseste si pe la noi Retsina (Malamatina n-am gasit), e buna, iti aduce aminte de Grecia si minunile ei, insa nu are gustul asa de bun ca atunci cand o bei la mama ei acasa, ideal intr-o carciuma pe malul Mediteranei.

Ca tot m-am incins putin, legat de Retsina si gustul sau, acesta vine de la rasina de pin de Alep.

Pana sa inventeze romanii butoiul de lemn, grecii (ca nici atunci nu le placea sa bea) tineau vinul in amfore, cu capac de lemn, sigiliat cu rasina de pin de Alep.

Inevitabil, rasina intra in contact cu vinul din amfora si de aici gustul de rasina.

Azi, cand nu se mai folosesc amfore, se pare ca se adauga mici cantitati de rasina (bineinteles de pin de Alep) in timpul procesului de fermentatie a mustului.

L.E.

Ca tot spuneam mai sus ca m-am incins cand vine vorba de Retsina.

Cam ceea ce este Retisna:

"Somehow, retsina, even in the cheap half-litre bottles with blurred labels you get in Greek supermarkets, retains a special bizarre charm. What could be nicer, really, than to sit on the quay of a remote and stony island, watching the twice-weekly ferry pull in, eating the same Greek salad you ate yesterday and a plate of smoky, burnt octopus, and washing it all down with a wine tasting faintly of furniture polish?"

Sursa: http://www.telegraph.co.uk/foodanddrink/wine/3326778/Why-I-love...-Retsina.html

Scuze pentru off-topic.

• Upvote 3

Multumesc frumos Gibonu pentru pretioasele informatii si citatul savuros. Am bagat 3 ture prin Grecia si de fiecare data am consumat destule astfel de vinuri pentru ca nu-mi permit vinuri scumpe in ture lungi. Mi-au placut mult recunosc pentru  ca sunt un aprig consumator si mai putin un fin cunoscator.

In Katerini o noua biserica monumentala ne incanta privirea.

461.JPG

E momentul sa ne indreptam spre Muntele Olimp.

463.JPG

Campam langa Litochoro, la poalele semetilor munti cu varful de 2917m. Dimineata zarim legendarul varf Mythicos acoperit de zapada.

466.JPG

Avem bucuria sa putem admira si niste papadii ce-mi aduc aminte de Panonia.

467.JPG

Ne asteapta o lunga catarare spre Parcul National Olimpus.

468.JPG

• Upvote 2

In 2008 pedalam si eu pe traseele astea, maestre Moga.

Dar sunt si eu dezamagit de neglijenta comisa in legatura cu Retsina / Regina.

Retsina este un vin rasinat care poate fi produs conform legislatiei europene doar in Grecia. El se produce din mai multe soiuri de struguri, chiar nobile (Roditis/Peloponez, Assyrtiko/Halkidiki&insule, etc) care n-au nici o legatura cu posirca de 2 euro pe care o gasesti in magazine si carciumioare, ajungand si la preturi de 15-20 eur. Chiar si asa, mie tot "vin de betivi" mi s-a parut, dar asta e problema de gust personal. 

Sa nu tragem concluzii pripite ca "vinul Greciei" este o porcarie ieftina. Iata citeva din cele premiate de zeci de ori.

ritinitis_nobilis_gaia_wines_3.jpg

sau Lacrima Pinului, Kechri: 

the_tear_of_the_pine_kechri_winery_1.jpg

Multumesc Trevizes de completare si ma bucur ca ai pedalat prin Grecia in 2008, exact in acel an ajungeam si eu in Grecia pt. prima data si m-am indragostit de ea. Scuze de eroarea comisa, stiam ca si-n Grecia sunt vinuri bune si scumpe da nu am avut acces la ele.

Catararea este foarte lunga dar peisajele sunt incantatoare. Lasam Marea Egee in urma.

473.JPG

Dupa vreo 2 ore de pedalat ajungem la mica statiune Prionia Olympus.

479.JPG

Aici impresionam niste tineri greci si ei pasionati de ciclism care insista sa se fotografieze cu indraznetii cicloturisti romani. Primim apoi din partea lor si ceva merinde pe care le infulecam cu nesat.

486.JPG

Dupa ce bem ceva la o cabana urmeaza coborarea spre Leptokarya iar de aici vom avea o splendida catarare spre Karia cu multe serpentine.

489.JPG

Lasam in urma Marea Egee dar si clima mediteraneeana.

491.JPG

• Upvote 2

Catararea este destul de sustinuta pe o distanta de cel putin 15km.

493.JPG

In drum spre Elassona intram in Grecia profunda.

497.JPG

Lasam in urma M. Olympus.

499.JPG

Dupa o zi plina ne punem cu cortul in mijlocul salbaticiei.

502.JPG

Urmeaza o noua zi plina de catarari de deal.

503.JPG

• Upvote 2

Avem bucuria sa putem admira si niste papadii ce-mi aduc aminte de Panonia.

467.JPG

Asta nu e papadie. Nici in Panonia, nici la noi. Imi scapa acum denumirea...

In orice caz e o planta din familia Asteraceae (din grecesul ἀστήρ = stea), ceea ce ne ajuta doar putin, ca e una din cel mai mari familii botanice. Include galbenelele, musetelul, margareta, gerbera...

În limbaj popular se cheamă curu' găinii...

Dar doar în limbaj popular.

În limbaj forumistic și mai ales pe un asemenea topic... habar n-am cum ar putea să-i zică.