Recommended Posts

Aici e cazul sa savurez si eu o pizza.

884.JPG

Aici intalnesc niste unguri de treaba cu care ma imprietenesc si imi vor repara pana la bicicleta, apoi bem niste beri si povestim.

887.JPG

Deoarece m-am imprietenit cu patronul localului voi petrece o seara agreabila si voi fi tratat regeste de abia am putut duce. Salutari draga Attila! La anul ne revedem.

888.JPG

Noaptea voi dormi in cort pe gazonul de langa terasa localului.

891.JPG

Dimineata urmatoare dupa ce pedalez vreo 7 km si ajung in urmatoarea localitate ma trezesc ca sunt ajuns din urma de o masina de unde ies 2 unguri cu care m-am simtit bine seara trecuta. Au venit sa mai bem o bere Tuborg la doza iar la despartire primesc si o ruda de salam traditional unguresc foarte picant. Traiasca fratii mei din tara vecina!

892.JPG

• Upvote 2

Mai Claudiu, vazand turele tale parca ma apuca sa pun coburii si cortul....sa o iau la drum.

• Upvote 1

Militez pentru cicloturism care dupa parerea mea este chiar mai satisfacator decat ciclismul de performanta!

Dar important este oameni buni sa faceti miscare daca vreti o viata mai buna!

Daca vrei poti, depinde doar de voi ce alegeti in viata!

Ma opresc la Mohacs sa savurez o ciorba.

893.JPG

Aici revad maretul fluviu care mi-a luminat tineretea si de care ma apucase deja dorul.

895.JPG

Trec Dunarea cu bacul si apoi pedalez intins pana in Nagybaraska unde vad o mlastina puturoasa.

897.JPG

In Csatalja opresc la un traditional langos.

898.JPG

Urmatoarea oprire o fac in Bacsborsod unde admir o biserica veche aflata in mijlocul unui parc cu o vegetatie abundenta.

900.JPG

• Upvote 2

Aceasta biserica impresioneaza prin stilul sau arhitectonic.

901.JPG

Din Csavoly trebuie sa pedalez 50km pe un drum cu trafic intens si multe tiruri. Dar dupa mai bine de 2 ore de cosmar ajung sa pedalez pe o pista ciclabila superba care incepe in apropierea orasului Morahalom.

904.JPG

Intre Szeged si Mako ma intalnesc si cu simpaticile personaje din fan care m-au bucurat de atatea ori in tara aceasta minunata.

905.JPG

Ultima noapte din tur o petrec la cort intr-o padurice de langa localitatea Pitvaros.

907.JPG

Ziua urmatoare ajung in scumpa tara, patria mama si ma cinstesc la Curtici cum se cuvine!

910.JPG

Apoi pedalez ultimii 50km spre orasul pe care l-am mentionat peste tot pe unde am putut. Aici desigur ca nu m-a asteptat nimeni, Carpaticus fiind cel mai mare anonim al urbei. Drept si in consecinta la anul voi reprezenta desigur alta urbe cu oameni mai destupati la minte!  

Sarbatori fericite stimati colegi! Mancati si beti cat va tine pantecele, pofta si buzunarul!

• Upvote 1

Acu...mestere..sa nu te superi...dar ma uitam si eu asa...deh..deformatie profesionala...pui cate max 10 poze si max 13 randuri cam din 10 in 10 zile..in care vrei sa cuprinzi sute de km in timp ce alti "colegi" (nu imi place termenul, mi se pare peiorativ) pun zeci de poze si randuri pentru ture de zeci de km (in conditiile in care oamenii aia chiar isi rup din timpul liber sau de munca pentru a posta, pentru a tine "vie" amintirea).

In ritmul asta..sa nu te superi dar....

Uite..iti "vand" un pont. www.mongolia.ro. Ia legatura cu Mihai Barbu, in mod sigur nu a "brevetat" vanzarea de km..poate te inspiri de acolo.

• Upvote 3

@Geordan Corvette

Aici nu facem evaluari ale povestilor de tura.

Aici nu exista un sablon prestabilit despre cum trebuie sa arate o poveste de tura, de cate poze se posteaza sau de cate cuvinte se scriu.

Fiecare isi povesteste tura asa cum crede de cuviinta, fara niciun fel de repere impuse. 

Referitor la pontul cu Mihai Barbu, sugestia ta este binevenita, insa nu este noua.

In alta ordine de idei, in loc sa-l critici pe unul care scrie povesti de ture, mai bine gandeste-te la cei care fac diverse propuneri de tura, aduna niste informatii de pe forum, apoi la intoarcerea din tura oha poveste de tura (desi la plecare promit ca o scriu).

Ca sa nu fiu inteles gresit, nu are nimeni vreo obligatie fata de forumul asta, insa nu poti doar sa iei tot timpul fara sa mai dai si ceva in schimb.

Eu dau tot timpul.

Click pe reclame, pentru ca adblock plus trebe dezactivat.

Deoarece e canicula si nu-mi permit sa ma duc la strandul termal, ma racoresc plonjand in bazinul din centru urbei.

@@gibonu

Nu e vorba de lungimea postului sau de numarul de poze. Sau nu e vorba numai de asta ci si de frecventa. Au ajuns postarile mesterului Claudiu precum desenele animate pe vremea lui Ceasca: numai sambata, doar 10 minute din care 7 mai vorbea si aia, ca uitai cum o cheama, asa ca mai bine te lipseai si dadeai pe bulgari.

• Upvote 1

@Geordan Corvette

Daca nu ai aflat pana acum: nu exista nicio limita de timp in care sa fie scrisa povestea unei ture.

Fiecare scrie cand vrea, cand poate, cand are timp, cand are inspiratie, etc.

Pentru a evita discutiile inutile, acel mesaj automat care apar la topicurile in care nu s-a mai postat de mai mult de 180 de zile nu se refera la continuarea sau completarea unei povesti de tura.

Doamna pe care ai uitat cu o cheama era Viorica Bucur, realizator al eminsiunii Gala Desenului Animat.

Mai multe detalii: http://ro.wikipedia.org/wiki/Viorica_Bucur

Multumesc frumos Gibonu!

La multi ani tuturor celor care pedalati si mai tineti si la tara noastra!

Felicitari Claudiu!

Ca de obicei dai dovada ca esti un mare cicloturist.

Continua tot asa si nu lua in considerare criticile colegilor de forum.

Continua tot asa si nu lua in considerare criticile colegilor de forum.

Da' ca sa nu mor prost...de ce?

De ce sa nu ia in considerare? Avem de-a face cu un nou profet Mahomed al biclei? Nu e bine daca ne atingem cu parerile noastra "necredincioase" de 'mnealui? Nu ne ajunge islamizarea acu tre sa ne pregatim si pentru claudiumogaizare? Care e pasul urmator? Amenintari daca indraznim sa ii criticam "sanctitatea" pedaliera?

Ceea ce nu se intelege este ca dl. Claudiu Moga isi finanteaza turele din "faima" proprie, faima pe care si-o mentine/creste prin povestile si pozele pe care le pune (din ce in ce mai rar si mai putine), faima ziceam, convertita in "donatii" modice au ba, in moneda sau natura.

E..ca sa isi mentina/creasca faima...tre sa ofere paine si circ in cuantumul, termenele si caracteristicile solicitate de "vugul" donator.

Cand o sa ajunga un Geo Bogza sau un Radu Tudoran al romanelor de calatorie, atunci isi va permite sa scrie cum i se nazare pinionul. Pana atunci..

• Upvote 2

@Geordan Corvette

In primul rand, desi ma repet, daca nu iti place o anumita poveste de tura nu te obliga nimeni sa o citesti.

In al doilea rand, care este problema ta referitor la modul in care isi finanteaza cineva turele?

Ca din care imi aduc aminte, aici pe forum nu s-au mai facut de ceva timp cereri de sponsorizare.

In al treilea rand, revin cu rugamintea de a nu mai face scandal.

Forumul asta nu este pentru cei cu chef de cearta si nici pentru cei care nu mai au cu cine sa te certe.

Multumesc pentru intelegere.

• Upvote 2

Consider tura facuta in Balcani "masterpiece"-ul lui Claudiu si cea mai interesanta tura povestita vreodata pe ciclism.ro: distanta parcursa, stil minimalist, fotografii selective, cadenta regulata in relatare si bine strucurata cantitativ atit cat sa nu plictiseasca sau sa fure timpul cititorului cu un "prea mult". Punctum.

Chapeau! 

• Upvote 2

Multumesc frumos Trevizes pt. aprecieri! Sper sa le merit!

Multumesc si cititorilor fideli si-mi cer scuze ca nu pot fi pe placul tuturor.

Timpul meu e mult prea limitat acum ca sa scriu foiletoane, insist pe fotojurnal minimalist si insist pe placerea ce ti-o poate oferi cicloturismul!

cu respect,

Claudiu