Sign in to follow this  
ovidiu

2014.09.14 - BikeXpert Alpine Challenge

Recommended Posts

BikeXpert Alpine Challenge este un concurs provocator de Mountain-Bike ce isi propune sa sprijine un stil de viață sănătos și să promoveze ciclismul, ca mod de petrecere al timpului liber, inSubcarpatii de Curbura si in Muntii Leaota,  la doi pasi de Bucuresti.
Evenimentul vine în întâmpinarea tuturor iubitorilor de natură, a cicliștilor amatori cât și celor profesioniști prin doua trasee de poveste în împrejurimile orașului Pucioasa.

Pentru detalii vizitați site-ul evenimentului AICI

As vrea sa fac traseul scurt duminica asta. Cat de salbatica este zona; ma risc prea mult daca merg singur ? 

Daca vrea cineva sa ma insoteasca, este binevenit.

Am facut lungu (ma rog, 70% din el, vezi la "Ture in m-tii Leaota"), ala pune ceva probleme de orientare, nu ai cum fara GPS.

Chiar cel scurt poate fi delicat, mai ales pe bucla de intoarcere, cand ai schimbari de directie in poienite/luminisuri. Eu n-as merge singur :)

As vrea sa fac traseul scurt duminica asta. Cat de salbatica este zona; ma risc prea mult daca merg singur ? 

Daca vrea cineva sa ma insoteasca, este binevenit.

Ma intereseaza si pe mine, da-mi un mesaj pe privat.

Multumesc pt. informatii!

Pt. cine este interesat de tura asta, trebuie sa mai adaug ca plec din Campina si dupa tura trebuie sa ajung undeva pe langa Gaiesti cu trecere prin Targoviste.

incerc si eu sa ma decid intre tura lunga si tura scurta si as dori cateva informatii despre kilometrii 29-35. Din ce am vazut de pe harta sunt 6km cu cca 11-12% panta medie ceea ce este enorm:) Intrebarea este cum e drumul? ca daca este si f prost drumul (pietris sau radacini sau sleauri sau f probabil de facut noroi repede) parca as evita. multumesc

Rămâi pe tura scurtă.

Ce se vede pe hartă e altceva decât realitatea crudă și nepăsătoare din teren.

• Upvote 1

Daca nu te tin picioarele de tura lunga cred ca mai bine ramii acasa...am fost ieri pe tura scurta la o recunoastere si cu citeva mici exceptii prin padure/livezi a fost plictisitor si dezamagitor: foarte lungi portiuni pe asfalt, drumuri pietruite si ulite prin sate. Pentru un ciclist mediu tura scurta nu e neaparat usoara, dar nici frumoasa. Parerea mea™

incerc si eu sa ma decid intre tura lunga si tura scurta si as dori cateva informatii despre kilometrii 29-35. Din ce am vazut de pe harta sunt 6km cu cca 11-12% panta medie ceea ce este enorm:) Intrebarea este cum e drumul? ca daca este si f prost drumul (pietris sau radacini sau sleauri sau f probabil de facut noroi repede) parca as evita. multumesc

@@buttheadi cred ca nu ai fost pe traseul care trebuie.

Am fost si eu, tot ieri, si mi-a placut foarte mult.

Sunt multe zone cu peisaje frumoase si locuri cu vederi panoramice, urcari si coborari de toate felurile. Iar de coborarea de la km 22 la 30, nici nu mai zic.

@@maximcatalin, am mers pe track-ul publicat pe site, destul de fidel dupa cum zicea gps-ul... cit despre frumusete, e desigur chestie de gust...am zis mai sus "cu mici exceptii", si dupa Parerea mea™. One man's trash is another man's treasure.

Eu zic ca si urcarile si coborarile de pe cele 3 dealuri din jurul Fieniului sunt frumoase. E adevarat ca nu ai bucata de Leaota in traseul scurt, care e cireasa de pe tort, dar "scurtu" e gandit sa fie traseu de MTB pentru toata lumea. 

cred ca ma tin picioarele sa urc 6km cu 12% dar daca e drumul cat de cat bun. De-asta intrebam. Daca e forestier decent sunt aproape sigur ca as putea urca. Daca e prin padure pe radacini sau prin sleauri aproape sigur nu pot:)

oricum probabil ca merg la tura scurta ca avem o provocare de la o echipa rivala:)

am fost pana la urma pe traseul scurt si mi-a placut f mult. Mai ales dupa ultima urcare mai lunga a fost o bucata superba prin padure si pe deal. Cum zicea @@hcampian dupa Geiger sa urli de placere (sau de frica:) ). 

Traseul mi s-a parut destul de tehnic si desi s-au marcat f multe obstacole tot au fost ceva cazaturi. Din grupul nostru de 5 oameni au cazut 2 si am mai vazut inca 2 cazaturi in preajma mea. Din fericire nimic grav

Am avut placerea sa-l cunosc live si pe @@maximcatalin care a mers excelent.

Marcajul excelent, oameni in fiecare intersectie, sedinta tehnica utila, am inteles unde erau problemele pe traseu si ne-am descurcat cand am ajuns la ele.

Singurul minus au fost pastele, probabil cele mai proaste pe care am incercat sa le mananc dupa o cursa de mtb:) Poate schimbati providerul pt la anul:)

• Upvote 1

Am fost si eu la traseul scurt... Peisaje superbe, traseul extraordinar, foarte bine marcat. Destul de tehnic zic si eu... Singurul minus l-as da pt organizarea din zona start/finish. Spre exemplu desi scria ca primim tricou in pachetul de inscriere, eu personal nu am avut. Stiu ca altii au avut. Baietii si fetele de la race office se miscau in reluare. La fel si cu medaliile de finish-er.. Se puteau confectiona niste medalii mai aratoase, nu cartoanele alea....

Per total o experienta foarte buna. 

• Upvote 1

@@theli multumesc, esti tu amabil, dar excelent parca e cam mult spus. Am incercat sa merg cat mai eficient pt. ca am observat in general ca cei pe care ii depaseam la inceput ma ajungeau pe ultima parte a cursei. Am luat si o tranta pe coborarea de la stana cand de pe drumul pietruit am ajuns pe o poteca paralela intrerupta cu un drop, unde am franat pe pamant si cand am prins iarba uda am pierdut spatele .... si m-am lansat de pe trambulina :). Trebuie sa invat sa sar dropuri.

Organizarea a fost buna, iar marcajul excelent: viraje semnalizate din timp, semne puse unde trebuie, vizibile de la distanta. Marcajele date cu spray-ul roz au fost de baza. Benzile albe au fost mai greu de observat in zonele cu soare.

Traseul a fost excelent ales si curatat, a avut suprafete diverse atat in urcare cat si in coborare si a marcat zone cu peisaje deosebite si locuri panoramice. De apreciat si ca se putea interveni usor in caz de accident.

Un plus si pt. oamenii de pe traseu pozitionati unde trebuie si pt. punctele de alimentare pozitionate strategic, bine aprovizionate. Un punct de aprovizionare a avut si o primire traditionala cu tot felul de bunatati. 

Imi place cand organizatorul pune si lucruri utile in pachetul de start; de exemplu bidon, buff, banda reflectorizanta, tricou tehnic, lucruri pe care le folosesti dupa concurs.

Puncte minus:

- culoarul ingust de la start pt. ca nu am reusit sa ma pozitionez bine si am plecat din a 2-a jumatate a grupui;

- am primit tricou marimea L in loc de M, si am ratat medalia de finisher;

Dar astea sunt maruntisuri. Per total evenimentul a iesit foarte bine si l-as pozitiona in grupul concursurilor ce nu trebuie ratate intr-un sezon ciclistic.

• Upvote 2

Frumos traseul, destul de challenging (prima participare pe anul acesta, cu antrenament minimal, pe plat only) insa peisajele superbe din cele vreo 3 locuri de belvedere de pe traseul scurt si mai ales poteca lata din padure pe la km 30 (care a fost dementiala!) au compensat. Putin tehnic cu drumurile cu bolovani si pietris insa ok. F bine marcat, multi oameni pe traseu, pusi acolo unde trebuia. Uneori marcat prea in exces, inclusiv micii bolovani. Doar intr-un loc directia nu era confirmata prea des (acolo franase si Dan Mz. insa nu ne ratacisem).

Ca sa adaug la lista de maruntisuri de imbunatatit la anul, decojirea bananelor la PA1 (am sarit peste pt ca aveau coaja).

Asteptam POZELE !

maximcatalin, tot acolo am cazut si eu. Nici nu am mai apucat sa franez..m-am trezit pe jos cu bicicleta peste mine. Am stat putin in loc sa imi revin.. :))

una din cazaturile pe care le-am vazut live a fost intr-o zona identica cu cea descrisa de Catalin. Coboram incetisor pe pietre si vad ca trece repede un baiat pe stanga si intra pe o zona cu iarba. "Ce idiot sunt, ia uite ce linie a vazut" apuc sa gandesc si imediat dupa a prins un sant, s-a blocat roata din fata si s-a dat peste cap. Am stat sa vad ca e ok si din fericire n-a avut nimic dar am senzatia ca a coborat mult mai calm dupa acest eveniment ca a ajuns imediat dupa mine la final

Frumos traseul lung.

O singura problema am de semnalat. Un puct de alimentare pus pe o coborare pe sosea unde aveam 50-60 km/h asa ca n-am apucat sa iau nimic de acolo si apoi n-a mai fost apa pe drum (a mai fost un puct undeva cu 5km inainte de finish, absolut inutil pentru ca de acolo era coborare).

In rest numai de bine..

ma uit in clasament la cei cu care ieseam in aceeiasi timpi asta vara si constat ca am scos cu 40 de min mai mult. nu astea vreau sa punctez ci ca sper ca nu din cauza acestei forme dezastruoase sa mi se fi parut traseul atat de misto. Cei 900 m diferenta de nivel au fost perfect raspanditi pe traseu si presarati cu pietris din belsug, iar suprafata a fost exact cat trebuie de tehnica incat un amator entuziast sa se intrebuinteze la maxim dar sa ii faca inca placere (am facut toate coborarile pe bicicleta). se vede dupa schimbarile de directie ca a fost un traseu gandit, lucrat (adica nu ne-au bagat pe forestierul din sat si gata). nu mi s-a parut asa multa sosea, mai ales ca alterna cu strazi neasfaltate surpriza.

din cauza ca am numarat gresit urcarile am ramas fara apa si mancare asa ca la finis am cerut doua portii de paste, mie mi-au placut :)

In afara ca probabil a adormit cineva cu pastele pe foc, in rest totul a fost perfect din punctul meu de vedere. Traseul lung a fost un traseu de valoare, apreciat de toti iubitorii de MTB adevarat cu care am povestit. Se ridica la nivelul oricaror asteptari. Sa speram ca va avea si editii urmatoare. Felicitari BikeXpert ca au intrat in lumea organizatorilor de concursuri de MTB !!! Era cazul la ce echipa faina si-au tras in ultima vreme....

Salutare. Cei 47 de rideri care nu au primit tricoul BikeXpert Alpine Challenge la Pucioasa, sunt asteptati in magazinul BikeXpert Pantelimon :)

S-au notat scaparile de anul acesta :)

Multumim pentru participare si pentru aprecieri.

Catalin

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this