iacobdoc

Frecventa cardiaca mare sau insuficienta cardiaca "leg-made"?

Recommended Posts

6 hours ago, iacobdoc said:

@krazyeone Gata am gasit.

Da, la 182 cm ai putea avea 75-80 kg. 89 kg e un pic multisor.

Asa este. In toamna lui 2015 ajunsesem la 78, era pt prima oara in viata mea de adult cand coboram sub pragul de 80. In punctul ala am inceput sa ma simt cu adevarat bine in pielea mea. Am si zis ca daca reusesc sa mai scad inca 1-2 kg ma declar pe deplin multumit. N-a fost sa fie, dupa sarbatorile de iarna am sarit inapoi la 88 si de atunci ma zbat si agonizez permanent in segmentul de 81-85 kg

• Haha 1

Am ajuns si eu la 78 kg in viata mea de adult :) prin 2011, problema este ca slabeam si imi doream mai mult si mai mult , apoi m-a lovit o boala , a trebuit sa lupt cu ea si pana mi-am revenit am ajuns back to 116 kg 

Intradevar pe la 82 kg ma simteam extraordinar , nu ca acum nu as fi ok 

@krazyeone Da e ok. In practica, trebuie sa te opresti din efort pentru ca altfel, aparatele dau eroare. In consecinta, frecventa cardiaca la care va fi finalizata masurarea TA va fi mai mica decat preconizat dar ne intereseaza, direct valori citite: TA max, TA min, frecventa cardiaca. ....

Nu conteaza si pregatirea testului, incalzirea sau modul in care ajunge la pulsul dorit? Eu daca ma urc pe bike in 3min ajung la pulsul tinta, sunt convins ca intre cele doua metrici nu este o relatie 1:1, atlfel o puteam infera foarte usor. Probabil tensiunea trebuie luata dupa cateva minute de stabilizare la pulsul dorit.

@akebono Intrebarea este legitima. Ma intereseaza cum reactioneaza organismul la efort, in etapele initiale.

Probabil ca un motor pe care-l accelerezi full throttle. Daca mai este si la rece, uzura este mare. Eu cred ca ar trebui facut testul in acelasi regim in care mergi la tura, adica lent, cu incalzire, stabilizare samd. Varfuri vor exista evident.

Am sa vad dc fac azi sau maine, dimineata aveam cam 43-45 bpm 

Iese din discutie.

@krazyeone Pui dracia pe mana si dai la pedale si din cand in cand te opresti si masori.

Dar nu cred sa apara ceva.

Nu am reusit sau nu stiu eu

Am pedalat pana la 151 bpm dar pana s a umflat chestia aia si a inceput sa ia tensiunea pulsul a scazut la 104 bpm

Sus scria 166 la sys 

si la dia 86

@krazyeone Nu e nevoie. Este in regula.

Daca situatia persista ramane sa consulti un internist/pneumoftiziolog.

• Like 1

18 hours ago, akebono said:

Probabil ca un motor pe care-l accelerezi full throttle. Daca mai este si la rece, uzura este mare. Eu cred ca ar trebui facut testul in acelasi regim in care mergi la tura, adica lent, cu incalzire, stabilizare samd. Varfuri vor exista evident.

Ai dreptate, nu am avut timp sa ma incalzesc si cand am ajuns la 150 bpm parca cine stie ce facusem :)

Ma rog indoor nici nu prea este suficient aer 

50 minutes ago, iacobdoc said:

@krazyeone Nu e nevoie. Este in regula.

Daca situatia persista ramane sa consulti un internist/pneumoftiziolog.

Cand eram mic am avut astm , nu s-a mai manifestat de mult , dar umblu cu ventolinul dupa mine , de obicei un puf inainte de a incepe tura ma salveaza de belele

Cateodata cand termin de urcat si ma opresc atunci respir cam greu 

Hopa, astm? Pai se prea poate sa fie asta cauza problemelor.

17 minutes ago, majikstone said:

Hopa, astm? Pai se prea poate sa fie asta cauza problemelor.

Astm bronsic alergic, cand eram gras se manifesta des, acum nu mai am probleme  dar am ramas cu amintiri neplacute de cand eram mic

On 9/19/2017 at 9:25 AM, akebono said:

Probabil trebuie sa te duci mai sus, la 170 te opresti si incepi procedura sperand ca pana scade la 150 a terminat si tensiometrul.

^^^^ What he said.

• Thanks 1

Deci o sa te incalzesti mai bine si vei ajunge la 170 ;). Stai cu jucaria pe mana si cand ai atins un 165-170 stabil dai si umflii ala. Nu trebuie sa te opresti din pedalat.

@krazyeone In cazul asta pot fi mici crize de astm si atunci, la recomandarea medicului (nu eu), ar trebui sa porti un tub de ventolin in astfel de cazuri.

Combinatia de astm cu efort fizic intens te expune si la pneumotorax spontan. Eu am incasat-o. Ma rog, e un risc.

Poti incerca, preventiv, in ture, sa iei la inceput de tura doua capsule de Baraka pentru adulti (450 mg) si ar trebui sa fie suficient de protectiv. Este ulei de negrilica, cunoscut de pe vremea lui Herodot ...

• Thanks 1

13 minutes ago, iacobdoc said:

@krazyeone In cazul asta pot fi mici crize de astm si atunci, la recomandarea medicului (nu eu), ar trebui sa porti un tub de ventolin in astfel de cazuri.

Combinatia de astm cu efort fizic intens te expune si la pneumotorax spontan. Eu am incasat-o. Ma rog, e un risc.

Poti incerca, preventiv, in ture, sa iei la inceput de tura doua capsule de Baraka pentru adulti (450 mg) si ar trebui sa fie suficient de protectiv. Este ulei de negrilica, cunoscut de pe vremea lui Herodot ...

Da , primul semn a fost dupa ce m-am oprit din urcat pe Trans Sud , daca nu mai continuam si pe nord era super, dar na ....prostia se plateste,

am sa incerc cu ce ai spus tu, ventolinul il am la mine cu toate ca nu am am mai discutat de mult cu un doctor pe tema asta, ar trebui sa mai fac un test de spirometrie sau cum se numeste 

Este posibil sa fie oboseala de sfarsit de sezon, s-au acumulat multe , am sa fac pauza si am sa vad cum se manifesta in continuare