iacobdoc

Frecventa cardiaca mare sau insuficienta cardiaca "leg-made"?

Recommended Posts

Mi se pare extrem de greu sa pastrezi un puls mediu de 120 bpm... Eu cred ca ar trebui sa merg cu 15 km/h ca sa ajung la media asta.

De ce? 

Eu cred ca am ~90 bpm la 15-20 km/h 

http://connect.garmin.com/activity/630177725

De exemplu aici la jumatatea traseului nu am mai avut chef sa pedalez (a intrat o masina in mine )

http://connect.garmin.com/activity/632294959

Problema este daca vrei un puls constant pe bicicleta in oras nu prea ai cum, si iarasi conteaza  , este plat , elevatie , raport etc....

Deci, daca practici ciclismul (cateva mii de km pe an) si nu slabesti, inseamna ca ai o problema cu antrenamentul si inca una grava.

Daca esti supraponderal. Si poate nu neaparat cu antrenamentul ci cum s-a mai zis, balanta energetica acumulare-consum, 

Daca nu esti supraponderal insa vrei doar o modelare e si mai greu. Eu am cam 70kg la 1,79 si am f f. putina burtica, si la analizor imi da 8 la grasimea viscerala pe o scara de la 1 la 12, (de la 13 esti  deja burtos), adica totusi destul de mult. Si inca bag si abdomene zilnic (plus alte exercitii de forta cu greutati mici si repetari multe, ca vreau suplete, nu masa musculara). Cand scad sub 69kg atunci scade si viscerala la 7. Si varsta poate fi o problema pt grasimea viscerala. In schimb am varsta metabolica in jur de 30 de ani, super, aproape la jumatate din cea reala.

Mi se pare extrem de greu sa pastrezi un puls mediu de 120 bpm... Eu cred ca ar trebui sa merg cu 15 km/h ca sa ajung la media asta.

Pulsul variaza mult de la individ la individ. Si eu am pulsul mic. De regula inchei turele cam cu medie de 123. Daca trag mai tare ajung pe la 127. Duminica am mers mai de iarna si am terminat cu 116. Sunt si relativ antrenat, anul asta pana acum am vreo 8500km si chiar am cautat sa ii fac mai cu cap, alternante ture lungi, odihna, ture mai scurte, alimentatie cat de cat mai bogata in ziua dinaintea turelor mai lungi, chestii de-astea. Am gasit si un loc in oras unde pot face ture scurte de 30-50km (cand nu prea am timp) si am constatat ca sunt extraordinare. Presarate printre turele adevarate aproape ca fac minuni. Inca nu imi explic de ce, poate ca ajuta sa se pastreaze biomecanica pedalarii, sau e o odihna activa benefica.

De curand am luat si un aparat de ekg si as dori sa gasesc corelatia intre forma sportiva si parametrii dati de cantarul cu analizor (greutate, masa musculara, procentul de apa. procentul de grasime, rata metabolica), tensiunea arteriala, puls si ekg. Daca site cineva ceva articole, discutii etc. Nu particip la concursuri, pur si simplu pt mine, ca sa-mi planific turele in raport si de ce poate corpul la momentul respectiv. 

Pot gresi, da' dupa capu' meu, daca nu slabesti in timp ce te antrenezi, cred ca e ceva normal: ramai la aceeasi greutate modificand raportul intre masa musculara si grasime. Gresesc daca spun ca densitatea grasimii e mai mica decat cea a muschiuletului file?

Este, tesutul adipos are densitate 0.9 g/ml, iar tesutul muscular - 1.05 g/ml. :)

Daca esti normoponderal, e normal sa pastrezi greutatea constanta. 

Daca esti supraponderal, te apuci de bicicleta si nu slabesti, evident trebuie sa iei in considerare ca numai bicicleta nu e de ajuns sau ca mananci si pui inapoi ceea ce ai consumat pe bicicleta. Bicicleta nu e instrumentul ideal de slabit, decat daca faci ture suficient de lungi, destul de frecvent, la 75% din capacitatea maxima de efort.

Eu (ca de altfel multi de la noi de pe forum) nu am timpul necesar, si de aceea am si inceput sa completez prin altele (mers pe jos, alergare).

Revenind la subiect, mersul la 100% (acolo unde apare insificienta cardiaca indusa de efort) arde glucide. Insa, daca nu esti la concurs, nu trebuie sa tragi la 100% tot impul.

Revenind la subiect, mersul la 100% (acolo unde apare insificienta cardiaca indusa de efort) arde glucide. Insa, daca nu esti la concurs, nu trebuie sa tragi la 100% tot impul.

Si daca nu esti antrenat cat de cat, dupa ce termini glucidele simti ca nu mai poti pt ca organismul nu e invatat sa consume din lipide. 

Dar deja am dat-o pe langa topic.

Corect. Organismul trebuie antrenat si invatat ca sa faca usor tranzitia dintre arderea de glucide spre cea de lipide. Ultima necesita si mai mult oxigen, deci streseaza mai mult aparatul cardiovascular si respirator, precipitand, la cei neantrenati, inclusiv starea de "insuficienta" cardiaca indusa de efort.

. Organismul trebuie antrenat si invatat ca sa faca usor tranzitia dintre arderea de glucide spre cea de lipide. 

Si cum se face asta? 

Am impresia ca raspunsul o sa fie: Pedaland, pedaland, pedaland..... si respectand un anumit plan :)

Prin activitati zilnice aerobe, care implica grupuri mari de muschi (pe langa ciclism ar fi mers pe jos, urcat pe scari, jogging usor, inot). Urmareste sa poti vorbi in timp ce faci aceste activitati. Daca efortul e prea mare incat nu poti vorbi, e un indiciu ca ai trecut pe glicoliza anaeroba, deci nu arzi grasimi ci glucoza in deficit de oxigen!

Mai stiintific, daca iti monitorizezi frecventa cardiaca, ai grija sa ramai in intervalul [(220-varsta) x 0.6 ; (220-varsta) x 0.8]

As adauga: si un volum de antrenament mai consistent, progresiv. Si paradoxal, cu cat esti mai antrenat, cu atat trebuie sa fii mai atent la cum te antrenezi, pt ca organismul te duce cum vrei si cat vrei, poate sa o faca, dar aceasta potenta il poate epuiza peste masura si dai in altele. 

Capacitatea de efort de intensitate nu foarte mare dar de volum mare mai depinde si de varsta. Organismele mature, in jurul la 30 de ani si chiar si peste, raspund ceva mai bine la astfel de antrenament si efort.

• Upvote 2

Aseara dupa ce am ajuns acasa (dupa 2 ore de condus prin ceata), am zis sa incep programul pe trainer :)

http://www.trainerroad.com/cycling/rides/1259470-Ride-Fit-Fiesta-Island-Fun

Inca nu am stabilit ce si cum vreau sa fac asa ca am luat ceva random , greu sa pastrezi 37-38 km/h cu minim 90 rpm cadenta 

7:42 min in Anaerobic? N-are cum. vezi ca nu sunt setate bine valorile de la HR. N-ai cum sa stai atat in doar 43 de min.

LE: Nu, stai ca m-am uitat gresit. Era la Power Zones, nu la HR.

@@krazyeone Frumoasa aplicatia. Ce trainer ai? Cum inregistreaza frecventa cardiaca, cadenta si viteza?

@@iacobdoc

Aplicatia: TrainerRoad (10$ pe luna) am avut la inceputul anului gratuit 2 luni

http://www.trainerroad.com/

trainer: Kinetic Road Machine

Senzorii de la Garmin (HR+Speed+Cadence) si laptop cu stick ant+(suunto sau garmin) 

Aplicatia  estimeaza W Puterea dezvoltata(chiar daca sa zicem ca apar 300 w in loc de 250 , de fiecare data vor fi aceiasi W , pentru ca este un trainer pe fluid iar puterea este lineara)

In mod normal se face o evaluare(eu am facut-o anul trecut cand eram cam praf)  a riderului si bazat pe asta ai un FTP 

Cred ca a venit vremea sa inchei acest topic.

Fata de momentul in care am inceput sa scriu, am avut ocazia sa citesc ceva carti si sa reevaluez un text, altfel cunoscut pentru medici.

Conform cu manualul de patologie al lui Robbins, editia a 9-a, hipertrofia compensatorie din bolile cardiace, are consecinte asupra fibrei musculare. Masa musculara crescuta va duce la cresterea consumului de oxigen, cresterea facandu-se in discordanta cu lipsa de proliferare a capilarelor sanguine. Trebuie sa mentionam, ca desi pompeaza sange plin de oxigen, miocardul se oxigeneaza si se hraneste ca restul tesuturilor din sangele primit prin coronare si nu direct din sangele pe care il pompeaza. Ca urmare al acestui dezechilibru, cordul hipertrofiat este mult mai vulnerabil la afectare ischemica (ischemic insemnand absenta aportului de oxigen transportat de sange).

Mai mult, hipertrofia se face prin exprimarea unor gene fetale care vor duce la sinteza de proteine modificate, mai putin eficiente, adica fibra miocardica hipertrofiata este mai putin eficienta, consuma mai mult oxigen si este la risc de "infarct".

Este sigur ca pentru hipertrofia cardiaca compensatorie in boli cardiace, hipertrofia se coreleaza cu riscul crescut de mortalitate. Aceasta concluzie poate fi generalizata deoarece hipertrofia cardiaca este factor de risc independent (independent de alti factori favorizanti sau nu) pentru moartea subita (sudden cardiac death).

Totusi, cand vine vorba de hipertrofia indusa de exercitii fizice, se deosebesc doua tipuri de hipertrofii: una indusa de volumul de efort si una de presiune.

Ei bine, in cazul exercitiilor aerobice (de volum) are loc o hipertrofie benefica, atentie!, cu cresterea numarului de capilare sanguine, deci miocard mai mult si mai bine vascularizat.

Spre deosebire de aceasta, exercitiile anaerobe (prototip: ridicarea de greutati) duc la o hipertrofie cardiaca de tip congestiv si nu pare a avea efectele benefice ale exercitiilor aerobe.

In concluzie, antrenamentele anaerobe, adica la frecvente cardiace mari, induc o forma de insuficienta cardiaca si este ceea ce se intampla in sindromul de supra-antrenare. 

Ceea ce vreau sa spun e ca antrenamentele trebuie sa fie aerobe iar frecventa cardiaca la care performam trebuie bine aleasa in raport cu capacitatea ca in decursul efortului sa fie metabolizate lipide (metabolism aerob) predominant fata de glucide (metabolism anaerob). Raportul lor e dat de RQ sau "respiratory quotient" si se masoara in centrele unde testul de efort se face masurand si gazele respiratorii (CO2 eliminat versus consum de O2 din aerul inspirat).

O sa mai povestim intr-un topic pe care o sa il deschid.

• Upvote 1

Gasesc foarte interesant subiectul. Astept continuarea pe topicul de anduranta.

O sa mai povestim intr-un topic pe care o sa il deschid.

ai deschis?

am inceput de curand sa ma interesez de stiinta antrenamentului, am dat si peste topicul acesta si punand cap la cap cu ce am citit si eu m-am socat cat de bine mi se aplica partea negativa a din tot ce s-a spus. si exact la intrebarile despre care topicul anuntat de tine ajunsesem si eu (putere vs HR, metabolosim a/anarerob etc).

ca sa o iau metodic cum imi place mie, in liceu si mai putin in facultate am facut (supra)antrenamente cu greutati. de ex 5-6 seri de 5-6 repetari genuflexiuni cu 130 kg imi amintesc ca erau la ordinea zilei si ajunsesem sa imi antrenez grupele musculare de 3 ori pe sapt (desi erau si e atunci carti si reviste iar cuvantul de ordine era grija cu sprantrenamentul).

am fost permanent supraponderal, peste medie activ fata de munca de birou pe care o am dar niciodata nu am practicat anduranta constant.

in 2010 aveam 110 la 1,72 si am slabit 33,5 in 6 luni si am mers la primul meu concurs de MTB. mi-a placut si am continuat in 2011 cand am fost la cate am putut (nu erau asa multe pe vremea aia).

am continuat pana anul trecut scazand numarul de concursuri si crescand in greutate constant, acum am vreo 89.

niciodata in perioada asta nu m-am antrenat (exceptand vreo 5 iesiri pe cursiera in ultimii doi ani si cateva recunoasteri de traseu).

sporadic am purtat si HR monitor, cred ca mai am si cateva date de la senzorul de cadenta, dar doar pentru ca mi se parea ca arata cool si sunt pasionat de gadgeturi, nu am interpretat (si nici nu stiam cum) datele.

inca din 2011 de la primele concursuri, imi amintesc, simteam ca nu e bine, adica imi dadeam sufletul si ma ingrasam la loc, ceea ce a continuat pana anul trecut.

acum am inceput sa studiez pentru ca vreau sa continui intr-un mod profesionist ( nu ma refer la performante, ci, dimpotriva, sa stabilesc niste obiective conform cu cat pot sa ma antrenez).

am citit cartea lui Joe Friel The Thriatlete's Training Bible (are si una similara pe ciclism, partea de de teorie generala a antrenamentului e aproape identica, banuiesc ca pentru cine s-a preocupat de antrenamente, nu ca mine, sunt basic astea) am fost la cardiolog (dar ma mai duc odata dupa ce am citit aici :) ) si am facut un test de efort la INMS.

ziceam ca m-am socat pentru ca uitandu-ma pe datele de la HR monitor, de ex (din ultimul an)

Maratonul Dunarii Average HR 178, Max HR 187 (si mi-a cazut lantul de 8 ori :) )

Rocket Bike Fest                       179               189

Sarata Monteoru                        176               190

eu ar trebui sa am 180 max HR. La testul de efort (nu am primit inca interpretarea, ci doar graficele pe care le genereaza aparatul) HR a fost 190 si mi s-a spus de asemenea ca revenirea a fost cea mai varza dintre toate.

la astea se adauga si o medie 5h dormite pe noapte in ultimii 5 ani plus 10h prin birou.

punand cap la cap datele astea cu ce am citit si cu ce s-a scris pe aici si cu am simtit pielea mea, da, pot sa spun ca nu e bine:). cardiologul m-a intrebat la ecografie daca am facut sport, eu am crezut ca ma lauda, dar acum nu mai sunt convins.

ce inseamna acest nu e bine din punct de vedere stiintific si cum trebuie sa fac sa fie bine, asta mai studiez. pe mine nu poti sa ma convingi de ceva - si cred ca asa ar trebui sa fim cu totii daca nu imi explici teoria generala pana la nivel celular. cartea pe care am citit-o (sunt convins ca sunt si altele) de asta mi-a placut  pentru ca nu iti da niste antrenamente (faci 3h la HR de atat marti si joi intervale de nu stiu cat), ci iti explica principiile si te lasa sa iti compui antrenamentul in functie de ce ani nevoie, poti si vrei. are o parte generala in care explica notiunile de baza (LT, LTHR, putere, forta, viteza, RPE, HR, intensitate, volum etc) si apoi o parte despre periodizarea antrenamentului intr-un an si pe saptamana in care te invata cum sa combini si cum sa lucrezi cu acele notiuni de baza ca sa obtii ce vrei. 

eu mai studiez inca la prima parte (de asta ma interesa si topicul anuntat, eu l-as incepe dar nu pot sa il intretin ca nu am timp :) ). cartea e in general scrisa bine, dar se cam repeta iar explicatiile sunt de multe ori disparate.

ce am inteles in mare si coincide cu ce s-a spus si aici toata smecheria e sa dezvolti mai multa putere aerobic (adica sa cresti LTHR, procentul din HR la care treci pe carbohidrati). asta mi se pare esentiala pe urcari si pentru rezerva pentru sprinturi (de ex eu pe plat ies in primi 10% si pierd toate sprinturile de final iar pe urcari ies in ultimii 10%)

ti se spune ce tip de antrenament sa faci pentru asta (adica sa te antrenezi la limita anaerobicului), dar nu inteleg ce se intampla in aparatul respirator, circulator sau muscular ce trebuie sa modifici aici ca sa continui pe oxigen. banuiesc ca trebuie sa dezvolti VO2 max (cum?) si capilarele ca sa duci mai mult oxigen la sange. si cum adica se produce energie cu oxigen (ne hranim cu aer?). banuiesc ca oxigenul doar ajuta la niste reactii ca sa se produca mai putina lactoza (in eng ii zice lactate - a nu confunda cu acidul lactic - oricum inteleg ca aceasta lactoza este cea care ne permite sa masuram ce se intampla, in realitate problema sunt ionii de hidrogen) dar tot grasime sau carbohidrati se transforma in energie, nu?

apoi el mai vorbeste de un prag aerob, care este sub cel anaerob. asta nici nu se masoara (doar cu RPE a lui Borg, adica incepi sa respiri un pic mai greu). Ne ajuta acest prag sau e doar pentru Iron Man?

daca ma mai lamuresc, mai scriu si eu.

• Upvote 2

@ CoDo Exact in aceeasi idee am deschis topicul: "Ce carti am mai citit ..." in care am rezumat cat am putut mai bine o carte de referinta pentru anduranta.

Eu am cumparat si cartea lui Joe Friel "The cycling training bible" dar e posibil doar sa o citesc si sa postez mai putin.

In fapt, mi-am dorit din tot sufletul sa fiu un exemplu ca si altii sa posteze rezumate sau informatii relevante din surse de valoare.

Stiu ca timpul inseamna bani dar cred ca doua ore pe luna pentru a rezuma cate un capitol de carte relevant sunt un sacrificiu nobil.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/17513-ce-carti-am-mai-citit-the-big-book-of-endurance-training-and-racing-2010-de-philip-maffetone/?fromsearch=1

Cam veche tema si ceea ce am de zis este despre frecventa cardiaca scăzută, dar asta este povestea mea.

Acum fac 35 ani, 176 cu 66-68 kg, nu stiu daca am avut vreodată 71-72. Fac ture pe bicicleta cred ca din 2007, deci cca 8 ani. Nu am facut alt sport consecvent niciodată. Nici bicicleta nu foarte mult, doar "de plăcere", in nici un caz structurat sau cu antrenamente. Cred ca maxim ajungeam la 2000 km/an. Prin 2010-11 mi-am zis ca n-ar strica o verificare la cardiolog cu cunostințe sportive, doar sa mă pun la curent. Chiar înainte mi s-a zis ca am pulsul foarte scăzut. Cardiologul a confirmat acest lucru, am facut ceva test de efort sumar care mi s-a părut aiurea, dar cel mai important am facut Holter EKG si voila puls sub 40 noaptea, mult sub 60 ziua. Si mai tin minte ca au detectat un dezechilibru al ritmului sub sarcină, ceea ce e nasol. Sunt altii la care e invers, inima bate neregulat la repaos si se stabilizează la sarcina. Dar concluzia a fost si atunci, si ulterior la alt cardiolog "asa sunteti dvs, vedeți-vă de treaba".

Dupa aceea au urmat cativa ani de activitate scăzută, in schimb mâncat din ce in ce mai mult. Din fericire nu m-am ingrasat, cred ca am noroc cu metabolismul care recent mi s-a stabilit ca ar fi ca la 18 ani.

De-abia anul trecut am hotărât sa renunt la mtb tocmai pt ca nu foloseam si ma stresa, si sa trec la sosea. Excelenta decizie, nu regret nici o secunda! Iar anul asta am zis sa o iau mai atent cu pregătirea fizica, pe termen scurt as vrea sa slabesc 1-2 kg, pe termen mediu... sa pot tine pasul cu ceilalți soselisti hahaha! Iar pe termen lung să-mi intaresc mijlocul (si nu neaparat picuoarele), ca sa nu ajung sub cutit cu hernie de disc, cum a fost tata pe la 40 ani.

Am început sa folosesc in sfârșit sistematic trainerul pe care îl am de atâția ani. M-am echipat cu hrm cu care am facut cateva sesiuni pe trainer si deocamdată constat ca am pulsul mediu la 120-130 bătăi la 30-40 minute efort, maxim parca 164. Poate 155. Urca si scade foarte prompt, direct proporțional cu ce fac. Noaptea si când stau așezat 1 ora, bineinteles e pe la 40. Ei, asta cuplat cu faptul ca NU am facut sport la modul serios, sa fie doar pt ca "asa sunt eu"? Oare ar trebui sa am si mai mare grijă la x% din hr maxim? Îmi dau seama si din citite, si intuitiv ca sunt într-un moment de cumpănă cu vârsta si ceea ce fac acum îmi va influenta următorii 15-20 ani, poate tot restul vietii, pozitiv sau negativ.

@@tsisak

Dupa 25 de ani, toti incepem sa fim la varsta de cumpana. Tot cumpana va fi si la 45 de ani, 55 de ani, 65 de ani iar o data si o data o sa vina si cumpana aia care o sa ne dea cu roatele in sus pentru totdeauna.

Pana acolo, fiecare individ este cum este.

Legat de frecventa cardidaca redusa, sa stii ca 2000 km pe an facuti cand-cum si mai ales pe off-road, timp de doi-trei ani ajung sa produca efecte cum ar fi HRM de repaus scazut.

Ce stim cu certitudine este ca pana si bolnavii de inima care fac sistematic efort fizic moderat adica 180-varsta (- inca 10 ca sunt bolnavi de inima) vor trai semnificativ mai mult decat cei care nu fac efort fizic moderat. Pana aici, totul este perfect. organismul uman este gandit sa se intretina prin miscare adica miscarea este un "must" iar ciclismul este ideal pentru ca iti permite sa iti dozezi efortul cam cum vrea muschiul tau.

O palpitatie din cand in cand nu e neaparat o problema iar "nrmalul" are o plaja larga dar asta nu te scuteste de a face, anual, cate un consult cardio.

Inafara de dozarea eforturilor, alimentatia este un factor foarte important. In cursul efortului mai mare de 1 ora, poti baga la mat cam ce vrei,si cam orice fel de glucide, in rest, nu iti stresa organismul cu exces de glucide rafinate si mai ales sucuri cu zahar. De ce? Pentru ca daca te mentii la sub 180-varsta bpm, organismul are nevoie de minim 50% din energie din grasimi dar grasimile vor fi blocate de organism ori de cate ori alimentatia ta este hiperglucidica post-prandial. Daca glicemia mare dupa masa are loc de 2-3 ori pe zi, in timp, va duce la nivele constant mari ale insulinei in sange. Asta e momentul in care metabolismul lipidic este complet blocat de catre nivelele mari ale insulinei din sange, se instaleaza obezitatea iar pancreasul este suprasolicitat constant, in timp instalandu-se epuizarea acestuia si declansarea diabetului.

Cafeaua e buna dar cu un pic de smantana dulce de gatit (pentru frisca) si fara nici un fir de zahar.

In rest, bafta.

• Upvote 2

@@tsisak, daca vrei sa-ti intaresti "mijlocul" de ce nu abordezi si antrenamente de forta, fie la sala, fie acasa sau afara? Exercitiile de forta la intensitate medie spre mare sunt mai usoare cu inima, corpul nu este alcatuit doar din picioare si abdomen si in plus esti la varsta la care anumiti hormoni se pregatesc de pensie. 

@@tsisak pulsul in repaos se ia dimineata , si eu am cam la fel 42 bpm , in somn nu m-a pasionat,

despre maxim....este complicat ,un maxim  il obtii in conditii de stres cand cineva /ceva te impinge mult peste momentul in care spui nu mai poti 

de acord cu @@akebono , din pacate din septembrie am fost la doctor cu spatele din cauza unor dureri

Am antrenat picioarele dar nu si spatele, acum am mai inceput sa fac ceva exercitii acasa cu greutatea corpului + ceva inot , au mai trecut durerile dar nu de tot 

cineva /ceva te impinge mult peste

Niste caini de stana prin Baiului :)

Si eu am avut 2-3 episoade de dureri lombosciatice de am crezut ca paralizez. Acum alături de sesiunile de trainer am început si core exercises, erau câteva idei bune într-un topic alăturat pe tema asta. Nu ma duc la sala, nu simt nicio conexiune cu toata atmosfera de acolo. Îmi place pe bicicleta si mersul pe cursiera m-a constientizat de rolul mijlocului (pana la urma orice sport am încercat, într-un fel sau altul era despre balans, deci mijlocul evident e foarte solicitat). Am inteles ca practic umerii si partea de sus a corpului stau in consolă, deci mijlocul trebuie sa fie foarte puternic, atât in spate, cât si in fata abdomenul, inclusiv pentru respirația profunda. Nu?