iacobdoc

Frecventa cardiaca mare sau insuficienta cardiaca "leg-made"?

Recommended Posts

Cadenta intre 90 - 92 ,viteza de melc ...29- 33 km/h , mers de nebun singur ( nu plasa) drumuri de 130..150 km  ( total dus-intors)  Mica oprire in general cam la 60 km si nu-mi plac catararile :)

Sper ca s-a prins lumea ca vorbea de un total al urcarilor și ce citesc aici e doar sarcasm. :)

La fel cum exista  de exemplu formularea "azi am ridicat 3 tone la sala" :)

nu inteleg ce tot aberati pe aici, este vorba de elevatia cumulata in 365 zile, este tipul de efort pe care il prefer

Elevation Gain: 57,954 m

Haideti sa revenim la inima 

• Upvote 1

Compania japoneză Obayashi Corporation, un gigant în domeniul construcțiilor și noilor tehnologii, a anunțat că intenționează să construiască un lift spațial care va putea transporta oameni și echipamente până la 96.000 de kilometri în spațiu, proiect ce va fi finalizat până în anul 2050, conform CNBC și ABC.

• Upvote 2

Haideti sa revenim la inima 

Compania japoneză Obayashi Corporation, un gigant în domeniul construcțiilor și noilor tehnologii, a anunțat că intenționează să construiască un lift spațial care va putea transporta oameni și echipamente până la 96.000 de kilometri în spațiu, proiect ce va fi finalizat până în anul 2050, conform CNBC și ABC.

:)) Este cel mai tare topic! Rasul este benefic pentru inima   Buna-dispozitie ne mareste sansele sa mai prindem si noi inaugurarea liftului spatial.

• Upvote 1

Obayashi Corporation

- Tokyo-based Obayashi Corp. wants to build an operational space elevator by the middle of the century, Japan's Yomiuri Shimbun newspaper reported Wednesday (Feb. 22). The device would carry passengers skyward at about 124 mph (200 kph), delivering them to a station 22,000 miles (36,000 kilometers) above Earth in a little more than a weekIn Obayashi's vision, a cable would be stretched from a spaceport on Earth's surface up to an altitude of 60,000 miles (96,000 km), or about one-quarter of the distance between our planet and the moon. A counterweight at its end would help "anchor" the cable in space.

(space.com)

Si ce fac aia o saptamana in lift? :))

• Upvote 1

Krazy, cand te mananca sa te lauzi, apar si castanele. :) Eu anul asta am 800km facuti. Orizontali. :))

• Upvote 1

o p t s u t e?

atât de puțin?

Pai numa' din cuoncursuri și s-adună mai mult.

Ce bine e sa faci o tura din asta de relaxare, pe mai multe zile! Iti baga 500 km in desaga imediat. :))

• Upvote 1

o p t s u t e?

atât de puțin?

Cam atat se aduna din concursuri.

Cam vreo 10 la numar, si vre-o 2-3 ture pana acum. Mai bagam, poate scoatem de-o mie macar. :D

Dar conteaza concursurile ca-ti dau antrenament de nu poti duce.

Daca tot suntem la capitolul statistici 

Anul acesta pe bicicleta Avg HR: 134 bpm 

o p t s u t e?

atât de puțin?

Dac-am vazut ca v-ati apucat de numarat, m-am apucat si io - tocmai ce-am de trecut si io de 800 km. Mersi pe jos :D

• Upvote 1

@@radu_vadan

@@iacobdoc

Nu stiu ce sa zic, daca as fi mers la pulsurile astea medii(130 am impresia), as fi mers ca un melc.

Sau nu stiu eu sa pedalez?

Spre exemplu, Radu, la urcarea de la Muntele Rece, pe ultima portiune inainte de manastire am pus pe placa mica... in rest placa mijlocie si dai tocana.

In general cand ies la pedalat scot 155-160 puls mediu la antrenamente(si pe sosea, si pe off-road)

Chiar ma gandeam sa imi iau o cursiera sa imi pot face volumul de antrenament, poate asta-i problema(volumul de pedalat), ca anul asta am facut 4000 de km...poate daca plusez pe la 6000 pe an sa ma imbunatatesc privind raportul bpm-putere-viteza whatever.

Chiar ma gandeam sa imi iau o cursiera sa imi pot face volumul de antrenament, poate asta-i problema(volumul de pedalat),

Primavara, cand evident sunt mai putin antrenat, am pulsul cam cu 10, maxim  15 batai mai mare. Pe an fac inspre 10 mii km, acum abia ce am trecut de 7000 (cei mai multi pe cursiera). Nu stiu ce sa zic, daca volumul de antrenament te va aduce la un puls cu mult mai mic. Totusi, per ansamblu,  4000 mi se pare cam putin pt pretentii de concursuri. Poate facuti pe mtb sa ii echivalez cu vreo 6mii pe cursiera. Nu stiu de ce pt volum trebuie sa mergi pe cursiera. Vei merge mai cu viteza pt acelasi efort, si cu asta ce. Nu conteaza pe ce mergi, conteaza incarcarea si durata. Incarcarea poti sa o faci din multe, viteza, bicicleta mai grea, roiti mai puturoase (cu un lan de spite, cauciucuri mai groase, presiune mai mica, ..) etc.

Nope , pe mtb nu ai cum sa faci un antrenament corect, 99 % din ciclistii de la noi merg pe cursiera si se dau pe mtb la concursuri

Pe cursiera poti pastra un puls constant, o cadenta ridicata etc , bineinteles poti face asta si pe mtb....dar pe sosea, eventual slickuri, dar va creste pulsul la cadenta ridicata

Nope , pe mtb nu ai cum sa faci un antrenament corect, 99 % din ciclistii de la noi merg pe cursiera si se dau pe mtb la concursuri

Pe cursiera poti pastra un puls constant, o cadenta ridicata etc , bineinteles poti face asta si pe mtb....dar pe sosea, eventual slickuri, dar va creste pulsul la cadenta ridicata

@-) te cam hazardezi maestre in afirmatii..

zic si eu

• Upvote 2

Mie, imi plac la nebunie , anul asta(primul pe cursiera) am urcat peste 50000 m

De ce sariti asa? Omul se refera la total ascensiune de la inceputul anului, ceea ce e perfect credibil. Pina acum am vreo 99.000m.

• Upvote 2

Pai am iesit si pe sosea, cu slick-uri pe mtb, dar am mers si de cateva ori pe cursiera unui prieten, si alta treaba este pe sosea, altcumva iti poti doza efortul, si cand vezi ca mergi la 40-43 la ora la acelasi efort care-l depui pe mtb cu slickuri la 35 la ora, ti mai mare dragul sa pedalezi :D. Pe scurt poti aduna mai multi kilometri in aceasi cantitate de timp(la mine ar fi 1 ora juma-2 inainte de lucru). Adica nu ii tot una sa faci 50 de km, sau 60-70 la fiecare iesire, se aduna :D.

Si se simte iesitul pe sosea la mine, d.p.d.v. a fortei (bine, eu rar ies pe plat 100% cand merg pe sosea, cam tot timpul ma duc pe dealuri,. centuri...)