iacobdoc

Frecventa cardiaca mare sau insuficienta cardiaca "leg-made"?

Recommended Posts

Poate ma repet dar scopul antrenamentului este obtinerea raportului maxim intre putere dezvoltata si frecventa cardiaca. 

Desi aveam ceva dubii anul acesta m-am lamurit ca volumul de antrenament este cel care conteaza si nu intensitatea acestuia. Adica vei atinge parametrii de concurs facand multi kilometri pastrand frecventa cardiaca in limite aerobe si nu prin putini kilometri cu forta uriasa si frecventa cardiaca mare.

Trebuie mentionat ca in conditii de concurs fiecare da tot ce poate dar un individ antrenat va avea frecventa cardiaca mai mica.

Avand in vedere ca dezvoltarea cardiaca se mentine de la an la an (adica in fiecare an vei vedea ca esti mai performant ca anul anterior) inseamna ca cei care fac 10.000 km in fiecare an vor avea o performanta mult mai buna decat cei care fac 4000 km pe an sau cei care fac 10.000 km pentru prima data.

In acelasi timp, impunandu-ti sa nu depasesti anumiti parametri, iti dezvolti acele abilitati care te fac mai performant la pedalat, adica devii mai tehnic.

Ma rog, asta e teoria. Eu anul asta nu am facut decat maxim 3000 de km si aia masurati ca drapelele la primarie.

Pe scurt poti aduna mai multi kilometri in aceasi cantitate de timp(la mine ar fi 1 ora juma-2 inainte de lucru). Adica nu ii tot una sa faci 50 de km, sau 60-70 la fiecare iesire, se aduna :D.

Pai tu te antrenezi ca sa iti imbunatatesti conditia fizica sau ca sa strangi km? Pentru antrenament, efortul se masoara in unitati de timp, nu de distanta.

Intr-adevar e posibil sa fie mai placut pe cursiera, pentru ca viteza mai mare iti confirma faptul ca depui efort, in loc sa tragi ca hamalu' pe urcare de MTB si sa te misti cu 6 km/h. Dar la fel de bine te poti antrena si cu MTB, daca ai grija la puls (si daca ai un traseu potrivit, fara urcari la limita aderentei). Numarul de km e doar factor psihologic, conteaza sa mentii un puls pe o perioada de timp.

Adica vei atinge parametrii de concurs facand multi kilometri pastrand frecventa cardiaca in limite aerobe si nu prin putini kilometri cu forta uriasa si frecventa cardiaca mare.

Intervale :P https://en.wikipedia.org/wiki/High-intensity_interval_training

Intr-adevar, trebuie facuta o combinatie de volum la intensitate mica cu antrenamente de intensitate mare. Problema noastra (a celor ce nu traiesc din sport) este ca nu exista suficient timp incat sa strangi volumul asta de intensitate mica si mai trebuie sa trisezi.

Trebuie mentionat ca in conditii de concurs fiecare da tot ce poate dar un individ antrenat va avea frecventa cardiaca mai mica.

Pe ce te bazezi cand spui asta? Un individ mai antrenat va merge la fel de tare, ca intensitate, dar cu viteza mai mare. "It never gets easier, you just go faster." :P

• Upvote 1

Se bazeaza pe faptul ca antrenamentul induce cordului cresterea fortei de contractie si a volumului de sange expulzat per sistola, deci va avea nevoie de un numar de batai/minut mai mic pentru a expulza acelasi debit/minut. Este evolutia fireasca.

Dar de asemenea va fi nevoie sa oxigeneze o masa mai mare de tesut muscular.

Nu stiu care e raportul de dezvoltare intre sistemul muscular si cel cardiovascular, dar m-as astepta sa fie tot p-acolo.

Dovada anecdotica: eu abia anul asta am inceput sa imi monitorizez pulsul in curse, dar ochiometric si dupa "feeling", nu am pulsul mai mic decat in alti ani, e la fel de nasol pe urcari, doar ca le fac mai repede si mai consistent. O sa fac o comparatie anul viitor cu cifrele de anul asta.

Tu nu ai "cord de sportiv". E vorba de o crestere semnificativa a grosimii peretelui cordului si a volumului ventriculului stang. La noi astia amatori nu are cum sa se intample asta peste noapte (as zice spre deloc). E nevoie de sport de performanta inceput devreme si practicat metodic, intens, ca sa apara aceasta adaptare.

Dupa mine e nerealista asteptarea multora dintre cei ce v-ati luat cardiofrecventmetre, de a va scadea pulsul maxim de la un sezon la altul, in lipsa regimului sportiv de performanta. 

Asta nu inseamna ca nu o sa vedem imbunatatiri la nivel cardio-circulator, ca amatori. Ele exista, observam ca urcam mai bine, mai repede. Dar atat.

Am citit ca e suficient sa faci cardio ~5 ore pe saptamana ca sa se dezvolte modificarea asta la nivelul inimii. Nu stiu cat de corecta e cifra.

Dar ce spui tu imi sustine punctul de vedere. Sau Iacobdoc se referea doar la atleti de performanta si nu a mentionat asta (eu credeam ca vorbim despre amatori). El a spus ca intre doi concurenti la un concurs, cel cu mai mult antrenament va avea pulsul mai mic; eu am spus ca va avea acelasi puls, dar va merge mai tare.

Dupa mine e nerealista asteptarea multora dintre cei ce v-ati luat cardiofrecventmetre, de a va scadea pulsul maxim de la un sezon la altul, in lipsa regimului sportiv de performanta. 

Eu unul nu am nicio asteptare :D, folosesc HRM-ul doar pentru documentare si dozare a efortului.

@@nubciclist 

Evident ca exista antrenamentul cu intervale dar abia dupa ce ai bagat in prealabil km la ghiozdan, presupunand ca intre timp a fost craciunul, revelionul, boboteaza, esti roman verde, deci nu te lasi mai prejos decat prietenii care beau si mananca, nu ai mai iesit cu bicicleta si nici pe la sala nu ai dat.

Chestia cu frecventa cardiaca mai mica e un comparativ imaginar adica daca ar fi doi care merg cu aceeasi viteza pe o portiune de traseu, pentru ca nimeni nu merge mai repede pe acea portiune, ... vezi mai sus. Adica teorie. 

In practica, vei constata ca pentru aceeasi viteza, pe acelasi traseu, vei merge mai bine.

Desi fac putini km pe an, de la an la an constat ca aceleasi trasee le fac mai usor si ating mai repede parametrii de antrenament.

Exista o discutie majora legata de atletii de performanta versus ciclisti.

Se pare ca impactul efortului asupra inimii este mai mic la ciclisti dar efectele efortului fizic sistematic  sunt evidente la orice ciclist care face mai mult de 1000 km pe an.

E cam greu de tras o concluzie sau o idee din postarile de mai sus, asa ca formulez o intrebare pe un caz concret: 

Poate un ciclist amator sa-si propuna ca obiectiv ca, la sfarsitul unei perioade mai lungi de practica moderata a efortului fizic, sa-si scada frecventa cardiaca in repaus sau cea medie in regim  dinamic, chiar si cu citeva puncte? 

E realist? Acesta fiind obiectivul si nu altul (n de tip: sa merg mai repede, sa ma catar mai bine, etc.) Si daca da, care este genul de antrenament pe care sa-l abordeze: de anduranta sau cu mai multe intervale? 

Da @@Trevizes , eu am minim 48 bpm in repaos dimineata, acum nu stiu cat aveam cat eram cand eram elefant

Cred ca foarte mult ajuta intervalele , dar executate o data pe saptamana si corect

O exemplificare concreta 

http://connect.garmin.com/activity/507982543

http://connect.garmin.com/activity/361423102

E cam greu de tras o concluzie sau o idee din postarile de mai sus, asa ca formulez o intrebare pe un caz concret: 

Poate un ciclist amator sa-si propuna ca obiectiv ca, la sfarsitul unei perioade mai lungi de practica moderata a efortului fizic, sa-si scada frecventa cardiaca in repaus sau cea medie in regim  dinamic, chiar si cu citeva puncte? 

E realist? Acesta fiind obiectivul si nu altul (n de tip: sa merg mai repede, sa ma catar mai bine, etc.) Si daca da, care este genul de antrenament pe care sa-l abordeze: de anduranta sau cu mai multe intervale? 

Eu am reuşit destul de bine în ultimii ani. Adevărul e însă că la mine a fost şi multă alergare, nu doar bicicletă.

Nu inteleg exact de ce ar vrea cineva sa se uite la pulsul mic in repaus sau la cel mediu, cand principalul beneficiu al antrenamentului este rezistenta sporita la efort. Adica poti trage mai tare mai mult timp. Sau nu-i asa?

Da @@Trevizes , eu am minim 48 bpm in repaos dimineata, 

Dar esti si cu cel putin 10 ani mai tinar :) si mie imi reuseau multe cand eram 30-35. Tare as vrea ca teoriile si marturiile aici sa se aplice si pentru 40+ sau mai exact 40++..., eu am simtit dupa acest prag ca detii din ce in ce mai putin controlul. Dimineata am si eu ~ 50 in repaos in pat. Nu ala ma ingrijoreaza ci ca daca il iau un pic mai tarziu, in ceea ce eu tot repaus as zice ca se denumeste e ~ 90. 

Am citit ca e suficient sa faci cardio ~5 ore pe saptamana ca sa se dezvolte modificarea asta la nivelul inimii. Nu stiu cat de corecta e cifra.

Cardio intareste sigur inima. In ce priveste si alte chestii (muschi, respiratie), facut numai indoor, datorita supraincalzirii, corpului, care pt antrenarea inimii nu e rau (sistemul cardiovascular e pus la treaba in plus pt racirea organismului) nu vei ajunge sa soliciti muschi foarte mult, sau nu asa mult ca afara, unde mai bate o boare de vant si te racoreste. Deci pt bicicleta, daca faci in casa (trainer, spinning), nu vei obtine antrenamentul de afara. Dar tot e bine decat deloc, daca nu ai conditii sa iesi. Iarna bag ceva spinning (acasa, mai rar la sala) si e o oboseala ciudata, data tocmai de acest cardio. Nu mai zic de transpiratie si consum de lichide in compensare.

Daca odata cu antrenamentul pulsul nu scade la efort (cel in repaus nu cred ca scade, mai degraba cred ca e ceva nativ), atunci trebuiesc regandite limitele zonelor de antrenament. Inima fiind capabila sa duca frecventa mai mare si mai mult timp, limitele date de formule ar trebui crescute.

@@nubciclist

Da, asa-i, ai dreptate.

Oricum fata de anul trecut, pot mentine un puls mai mare pe o durata mai mare ceea ce ii bine.

Acum ii invers, intai incep sa ma lase muschii, nu sistemu' cardiovascular, ceea ce ii bine, zic eu.

Ieri am facut o tura "de rutina" la Cheile Turzii.

Vreme superba, sosea impecabila dar organismul meu, cam nasol: frecventa cardiaca mare, genunchi care "maraie a nemultumire", urme lasate de manusi pe mana (un dram de edem?) desi abia daca am baut ceva lichide si era nici cald, nici rece.

Cred ca a venit vremea sa continui discutia legata de insuficienta cardiaca de efort si probabil pusa in relatie cu spra-antrenarea pentru ca pana la urma trebuie sa existe mai multe cauze pentru acumularea de apa in organism dupa efort, la indivizii care par a fi sanatosi.

Balanta sodiu potasiu. Bodybuilderii o folosesc ca sa "scoata apa". Si are si legatura cu inima intr-o masura.

Pe frig insa la effort, am constatat si la colegii de tura (pe jos) ieri in PiatraCraiului, ca li s-au umflat mainile.

Tot asa mai neantrenati.

Daca dam la o parte pierderea excesiva de sodiu in conditiile absentei vasodilatatiei periferice (caldura / hipertermie), atunci ramane insuficienta cardiaca.

In insuficienta cardiaca, unul din mecanismele compensatorii este retentia de apa si sodiu.

Ideea e ca daca umpli patul vascular, ventriculul stang se va umple mai bine, va pretensiona fibrele miocardice crescandu-le forta de contractie. Consecinta va fi evacuarea cu mai multa putere a unui volum cardiac mai mare, deci o crestere a eficientei pompei cardiace.

Totusi, cheia problemei este oxigenarea tesuturilor sau VO2 max.

Ramane sa mai reflectez.

Ca o concluzie, retentia de apa si sodiu poate fi expresia insuficientei cardiace de durata: ore de efort in regim deficitar aerob.

Sambata trecuta la tura de 130 km am baut ~2 l de apa  (12.7 °C) 

http://connect.garmin.com/activity/628884520

Sambata asta am fost la o tura de 100 km , am baut fix 1 l de apa (5.1 °C) 

http://connect.garmin.com/activity/633268554

Am folosit o pastila de Isostar fast hidtration , nu stiu cat de mult conteaza

@@krazyeone Imi place ca te mentii in medie la 150 bpm. Unii zic ca ar fi cam mult.

Da , nu stiu ce sa zic, se poate sa fie cam mult 5-7 ore cu media respectiva 

Doar odata pe saptamana ajung la media asta, in rest incerc sa mentin spre 110-120 media pentru a evita oboseala excesiva si suprantrenamentul

http://connect.garmin.com/activity/623815431

Cat despre urcare, depinde de urcare, de exemplu pe Transfagarasan nord cam cu ~13 km/h medie (1:55 pe 25 km ) dar cumva incerc sa nu ma obosesc excesiv 

http://connect.garmin.com/activity/589475981

Incep sa fiu preocupat cum sa fac sa mentin sub 120 bpm si sa am o medie de minim 20 km/h cu tot cu pauze. O sa mai revin cu discutia pentru ca incep sa inteleg din alta perspectiva ideea de supraantrenare.

Daca pui sistematic organismul in conditii de suprasolicitare (metabolism anaerob = frecventa cardiaca mare = insuficienta cardiaca de efort), in primul rand ca vei consuma preponderent glucide si deloc lipide, nu vei scadea in greutate desi faci eforturi de zeci de mii de calorii dar cel mai grav, vei invata organismul sa mobilizeze extrem de rapid mecanismele de insuficienta cardiaca, foarte proaste pe termen lung.

Deci, daca practici ciclismul (cateva mii de km pe an) si nu slabesti, inseamna ca ai o problema cu antrenamentul si inca una grava.

• Upvote 1

Cred ca nu e musai sa slabesti (mai conteaza si cat mananci, daca mananci in compensatie sau sub nivelul de calorii pierdute), ci sa te mentii la o greutate constanta SI sa mentii circumferinta abdominala mai mica decat cea toracica. Plus un profil de lipide (colesterol total si fractiunile sale, trigliceride, acizi grasi) in limitele normalului.

Din 2009, de cand pedalez constant cam 3000 - 3500 km pe an, ma mentin in jurul valorii de 75 kg. In ultimii 2 ani am facut si cate o excursie cicloturistica de o saptamana (cu 500 km / 5000 hm). Daca anul trecut nu am pierdut in greutate, mancand destul de mult in compensatie, anul acesta m-am intors cu 2 kg in minus, deci ceva bun se petrece.

Eu nu monitorizez frecventa cardiaca si nici frecventa pedalarii, dar urmaresc sa folosesc cu predilectie anumite rapoarte "de drum lung", care sa ma mentina intr-o medie orara rezonabila, pentru o cat mai lunga autonomie. 

Daca pui sistematic organismul in conditii de suprasolicitare (metabolism anaerob = frecventa cardiaca mare = insuficienta cardiaca de efort), in primul rand ca vei consuma preponderent glucide si deloc lipide, nu vei scadea in greutate desi faci eforturi de zeci de mii de calorii dar cel mai grav, vei invata organismul sa mobilizeze extrem de rapid mecanismele de insuficienta cardiaca, foarte proaste pe termen lung.

Deci, daca practici ciclismul (cateva mii de km pe an) si nu slabesti, inseamna ca ai o problema cu antrenamentul si inca una grava.

Confirm , am 91-92 kg din mai 2014, de atunci nu am mai reusit sa slabesc indiferent de cat efort fac, dar si mananc....

Dar nu neaparat daca vei pedala la 120 bpm vei slabi , ce am observat eu, cat timp am slabit faceam cam de 2 ori pe saptamana sport, acum fac de 4-5 ori 

Apoi indiferent ce faci, corpul se va adapta, de aceea trebuie sa schimbi tipul de antrenament; intervale , lung, scurt etc.

@@Traveller este cam acelasi lucru ca la HR , cand te cunosti stii in ce zone ai anduranta 

Mi se pare extrem de greu sa pastrezi un puls mediu de 120 bpm... Eu cred ca ar trebui sa merg cu 15 km/h ca sa ajung la media asta.