Guest

FFF (fete si femei frumoase) - (sexy pic inside)

Recommended Posts

i-ai cerut acceptul fotografului ucrainean, inainte sa copiezi fotografiile ?

sau vrei sa-i spun eu ?

nu mai aveti nici o retinere furati in continuu...

generatie copy/paste

N-a furat nimeni nimic, că nu s-a dus la piață cu ele să le vândă, nici nu și-a însușit acele fotografii. Fotograful să le ține în sertar dacă nu vrea să fie distribuite pe internet sau să-și pună un watermark pe ele că nu întotdeauna e specificată sursa când găsește ceva poze pe net, ca să o poți specifica și tu mai departe.

• Upvote 1

i-ai cerut acceptul fotografului ucrainean, inainte sa copiezi fotografiile ?

sau vrei sa-i spun eu ?

nu mai aveti nici o retinere furati in continuu...

generatie copy/paste

Ai varsat cafeaua de dimineata ?
  • Upvote 2

Da... Am scăpat un dezacord, dar nu mai pot edita. Mersi :)

Nici tu, din cate vad. Cat mai ai drept de edit, adauga un "i" la "sti" :)

Daca nu, o sa-l adaug eu. Sa zicem ca m-am facut ca nu vad cum judeci o persoana dupa avatarul ce o reprezinta pe un forum. Inca.

Arata-ne de unde sunt luate pozele fara acordul autorului si unde precizeaza acesta ca reproducerea sau partajarea in orice scop sunt interzise fara acest acord.

• Upvote 2

numai uitindu-ma la avatarul tau, imi dau seama ca nici nu sti ce zici.

La ce te asteptai, sa-si fotografieze fiecare nevasta/prietena si sa le prezinte pe acest topic? La ce te asteptai sa gasesti cand ai intrat aici?

Apropo de avatar, ....la tine e cam "gol"

In rest eu am incheiat subiectul, nu-si are rostul aici.

Bai nene, daca si te topicul asta ne certam, inseamna ca am luat-o razna cu totii.

• Upvote 3

Hmm... Una e sa te pedepseasca cineva pentru ca meriti, si alta e sa ceri tu sa fi pedepsit.

Bai nene, daca si te topicul asta ne certam, inseamna ca am luat-o razna cu totii.

Io cred ca e de la caldura, asa se-ntampla cand se sta in soare prea mult.

Hmm... Una e sa te pedepseasca cineva pentru ca meriti, si alta e sa ceri tu sa fi pedepsit.

Păi eu ziceam alea din filmuleţ şi eventual din pozele de mai sus să mă pedepsească. Cât se poate de rău. :D

• Upvote 5

Auziti, da' decat sa v-aprindeti toti aiurea, nu punem mana de la mana si-i dam omului 35 de lei, ca prea vantura aceste produse, fotografiate cu pricepere, pe la botu' nostru de vreo 3 ani? Si nu mai supara pe nimeni.

Adica ori suferiti toti de deficit de atentie cronica, ori nu va-nteleg...

Edited by gibonu
  • Upvote 1

Auziti, da' decat sa v-aprindeti toti aiurea, nu punem mana de la mana si-i dam omului 35 de lei, ca prea vantura cacaturile astea, fotografiate cu pricepere, pe la botu' nostru de vreo 3 ani? Si nu mai supara pe nimeni.

Adica ori suferiti toti de deficit de atentie cronica, ori nu va-nteleg...

=))  =))  =))  Asa este dar e singurul care mai tine marketul in viata!

Nu ati inteles nimic !!! 

Omul dorea sa ne aduca la cunostinta  ''ca stie el cine-i fotografu' " ...................  :))))

...sa revenim

tumblr_mv0h3oE4531qakvm6o1_1280.jpg

...se pare ca este facuta de un roman, Andrei Burada

• Upvote 9

Atentie la "assumptions" pe care le folositi (cele legate de drepturile de autor). Daca nu ati mai auzit sau nu l-ati vazut direct, nu inseamna ca acel lucru nu exista. :)

Concret, daca eu postez o fotografie personala oriunde, fara sa mentionez conditiile in care poate fi distribuita, nu inseamna ca mi-am pierdut drepturile de proprietate asupra ei.

Nu e nevoie nici de watermark, nici sa demonstrez cu RAW, etc. La cererea mea, orice fotografie/articol care imi apartine trebuie stearsa daca a fost preluata fara acordul meu.

Asa ca nu va mai certati, cel  mai corect este sa se mentioneze sursa mai ales in cazul fotografiilor "profi". Cred ca abordarea asta "rezolva problema" (am zis "cred", nu sunt foarte sigur).

Poate cei mai multi fotografi prefera sa stie ca fotografiile lor sunt vazute in toata lumea fara sa le mai vanda sau sa-si faca numele cunoscut. Dar asta e o presupozitie pina la proba contrarie.

• Upvote 2

Nu e nevoie nici de watermark, nici sa demonstrez cu RAW, etc.

Legea 8/1996 privind Drepturile de autor şi conexe:

Art.1. Dreptul de autor asupra unei opere literare, artistice sau ştiinţifice, precum şi asupra oricăror asemenea opere de creaţie intelectuală, este recunoscut şi garantat în condiţiile prezentei legi. Acest drept este legat de persoana autorului şi comportă atribute de ordin moral şi patrimonial.

(2) Opera de creaţie intelectuală este recunoscută şi protejată, independent de aducerea la cunoştinţă publică, prin simplul fapt al realizării ei, chiar neterminată.

După înregistrarea dreptului de autor este recomandat să folosiţi simbolul © pentru a avertiza terţii asupra caracterului protejat al creaţiei.

Copyright sau dreptul de autor reprezintă ansamblul prerogativelor, inclusiv dreptul exclusiv de a reproduce, distribui, executa, afişa, sau de licenţă, de care se bucură autorii ca rezultat al unui efort creativ independent cu referire la operele create; instituţia dreptului de autor este instrumentul de protecţie a creatorilor si operelor lor.

Dreptul de autor este un drept declarativ şi apare automat odată cu creaţia sau opera. În cazul unei valorificari comerciale sau a unor dispute trebuie furnizate dovezi legale certe asupra momentului creaţiei.Acesta este rolul nostru, de a vă oferi dumneavoastră şi terţilor o dovadă, dată certă, asupra momentului apariţiei operei. Din momentul înregistrării deveniţi autor şi beneficiaţi de toate drepturile pe care legislaţia romanească şi internaţională le garantează.