Sign in to follow this  
Frank

Transportul bicicletei cu autocarul

Recommended Posts

De 1 an si  ½ DB (Deutsche Bahn) a primit o concurenta masiva in forma liniilor de autobuze nationale si internationale. Merita luata in calcul aceasta alternativa deoarece preturile sint foarte con venabile (in medie 0,09€ / km in comparatie cu peste 0,20 €)

Aici citeva linkuri spre liniile care transporta si biciclete (informatiile vor fi permanent actualizate)     

Transport biciclete

Transport biciclete - 2013_PDF

Blog “Date si analize”

• Upvote 3

Daca ajuta pe cineva.

Sambata 06.06.2015 am stat de vorba cu niste soferi de la Atlasib, care plecau intr-o cursa de linie catre Spania.

Mi-au spus ca trasportulul bicicletei este posibil fara nicio problema.

In plus, mi-au mai spus ca in cazul transportului bicicletei din Occident care RO este necesar ca pasagerul sa aiba la el dovada proprietatii asupra bicicletei (acte la bicicleta).

In cazul unui control din partea Politie din tarile tranzitate, este foarte probabil ca bicicleta sa fie confiscata in lipsa unei astfel de dovezi.

Mi-au mai dat de inteles ca astfel de amanunte nu prea se comunica la agentiile Atalsib in momentul achizitionarii biletului.

@@gibonu

Si eu m-am interesat recent la Atlassib. Se pot cara bicicletele, contra unei taxe de 20E/bicicleta. Oriunde in Europa.

Daca la destinatie exista agentie Atlassib, o poti trimite in avans acolo, specificand ca tot tu o vei ridica (in cazul in care vrei sa te feresti de costurile transportului bicicletei pe avion - mai ales daca nu gasesti un low-cost). Ei o pot tine chiar si o saptamana acolo, cata vreme specifici asta.

Legat de acte, chiar daca nu mai aveti bonul fiscal, e suficienta si o foaie de service pe care sa fie trecute seria cadrului si numele proprietarului (informatie confirmata cu cei de la Atlassib Bucuresti).

Totodata, daca este un autocar mai aglomerat, cei de la Atlassib Rahova recomanda sa plasati bicicleta in zilele de luni, caci le transporta cu un camion in care este mult mai mult loc. Acum, nu stiu in ce conditii o baga in camion :)

On 28.10.2016 at 20:28, Bobogiurca said:

Aveti idee daca trebuie demontata si pusa in cutie sau se poate doar ambala foarte bine in folie de plastic?

Din câte mi s-a spus la momentul ăla, trebuie împachetată într-o cutie măcar (cu ghidonul întors la 90 de grade).