nubciclist

Pista de pe Victoriei

Recommended Posts

Desi lucrez in zona si stiu cam ce coloana e pe Victoriei, zilnic, la orice ora, din cauza lucrarilor, am uitat ca de fapt acolo se construieste o pista. Duminica ma intorceam din Baneasa si am fost putin surprins sa vad ca e o portiune terminata, intre Piata Victoriei si intersectia cu Grivitei (nu mai fusesem de mult pe traseul asta). Gugal zice ca e aaaaaproape un kilometru. Nu stiu exact pana unde zice planul ca vor sa o duca, dar stiu ca lucrari sunt cel putin pana la intersectia cu Regina Elisabeta (la Cercul Militar), adica ~2 km in total.

V-ati dat pe pista? Ce parere aveti?

Notez ca nu era niciun taximetrist oprit pe avarii pe pista, cand am trecut eu :P

Am trecut pe Victoriei duminica, veneam cu copilul pe bicle din Herastrau. Am mers pe trotuarul de pe partea opusa pistei.

Am vazut o singura masina oprita pe avarii de-a lungul pistei. Un singur biciclist: @@Axe pe canapeaua lui verde, cu palarie pe cap :))

Pistele par in regula, dar opinia e prematura. Sa inceapa lumea sa le foloseasca mai mult si om vedea (mai ales dupa ce se reia traficul "normal", dupa concedii). 

Pista e ok, am fost de vreo 2 ori pe ea si o data m-a enervat unul cu MCV de la fan courier care a pus-o chiar in mijlocul benzii, si la semafor.

M-ati facut curios, ma duc si eu diseara pe ea. Sa-mi fac stoc de carne deci, pentru umplut frigidere ?

Pista e in regula ca si asfalt si latime. Grija la pietoni si masinile ce ies de pe artere secundare. Cam aiurea cu incadrarea cand se vine dinspre Arc. Practic trebuie sa te bagi pe benzile centrale, pe care se circula cu viteza, pentru a putea sa te incadrezi pe pista.

Cam aiurea cu incadrarea cand se vine dinspre Arc. Practic trebuie sa te bagi pe benzile centrale, pe care se circula cu viteza, pentru a putea sa te incadrezi pe pista.

Da, asta mi se pare si mie foarte dubios si nu prea vad cum pot sa o dreaga. Cred ca varianta mai sigura e sa te incadrezi pe banda aia inainte de intersectie, in fata la Antipa, daca prinzi semafor rosu acolo; dar depinde si cat trafic e.

• Upvote 1

Eu vin pe pista de pe Kiseleff, trec pe trotuar prin fata muzului Antipa, traversez pe trecere si dupa aia pe langa parcare.

Adica asa:

victoriei.jpg

Pista de pe Victoriei pare ok, mai vedem dupa ce se termina lucrarile.

Pana acum am remarcat ca puncte negative legatura proasta intre noua pista si cele de pe Kiseleff, Aviatorilor si Buzesti si spatiul de asteptare la semafor insuficient la intrarea pe calea Victoriei.

Si cateva lucruri negative care tin de educatie si respect: pietoni care traverseaza ca oile, biciclisti care prefera sa mearga pe partea opusa pistei (pentru a nu sta la semafor) sau care nu respecta marcajele de pe piste. Chiar azi am vazut pe cineva care a facut dreapta de pe banda de inaint depasind un alt biciclist incadrat pentru dreapta, dar care a continuat inainte.  

eu vin de pe Kiseleff-desi stau in Ghencea si pot s-o "tai" pe podul Basarab,prefer sa o lungesc doar ca sa trec pe pista;azi nu am vazut decat o masina parcata,si asta in zona unde nu-s stalpi,spre Hilton-sunt ceva biciclisti care o folosesc;una peste alta,miracolul s-a produs!Nu credeam sa traiesc sa apuc sa vad asa ceva

Tare sunt curios la iarna daca or s-o deszapezeasca ...

• Upvote 1

Pai conform legii daca e zapada pe jos e interzis cu bicicleta.

Stiu dar chiar sunt curios ... daca o deszapezesc inseamna ca legal se poate circula pe ea.

Din ce vad acolo ar rezulta ca biciclistul pastreaza prioritatea la intersectii...

Cum sa deszapezeasca daca pista e plina de stalpisori pe mijloc? Credeti ca o sa vina cu lopeti ca sa circule aia 3 biciclisti care merg iarna pe bicicleta prin Bucuresti?

Sa fim seriosi, este o pista de sezon.

Referitor la intrarea din Victoriei pe pista, conform marcajelor, se face ca in fotografia atasata de maximcatalin. Astepti verdele pietonilor si intri pe pista. Sunt curios cum va fi iesirea...

Treaba dracului domnule.

Heinz, cum faci o depasire pe pista aia? Eu zic ca nu prea merge. Am foat de 3 ori pana acim pe pista si daca am un alt bicicliat in fata, astept intersectia sau zona neamenajata a pistei ca sa-l depasesc. 

Dupa cum spuneam, treaba dracului. Pista pistelor.

sa circule aia 3 biciclisti care merg iarna pe bicicleta prin Bucuresti?

Care's ceilalti doi?

ONTOPIC:

"Iniţial, reprezentanţii firmei care se ocupă de reabilitarea bulevardului le-au spus jurnaliştilor Digi24 că nu vor fi montaţi stâlpi care să blocheze accesul şoferilor pentru că iarna aceştia ar împiedica accesul maşinilor care trebuie să facă dezăpezirea."

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Primarie+Bucuresti+reactie+pista+biciclete+Calea+Victoriei

Am mers azi pe ea. Intrarea e dubioasa intr-adevar dar in rest ... chiar daca injurati bordura care o separa de fluxul de masini, m-am simtit in siguranta pe ea. Misto senzatie ...

Cum sa deszapezeasca daca pista e plina de stalpisori pe mijloc? Credeti ca o sa vina cu lopeti ca sa circule aia 3 biciclisti care merg iarna pe bicicleta prin Bucuresti?

Sa fim seriosi, este o pista de sezon.

Asta e o chestie care se poate schimba foarte usor. Macar sa fie presiune din partea biciclistilor, sa fie multi care vor sa mearga si nu pot ca-i pista inzapezita. Dar, din experienta proprie, nici nu trebuie sa vina zapada ca sa nu mai mearga lumea pe bicicleta in Bucuresti :P in general cand se raceste suficient cat sa fie nevoie de pantaloni lungi si maneca lunga/windbreaker, nu mai vezi roata de bicicleta pe strada.

Mie mi se pare un inceput bun, arata promitator. Dar sa o zicem p-aia dreapta: sunt doar 2 km, pe ditamai bulevardul, pe care ii faceai in forja fara probleme si pana acum, cu masinile. Pe mine nu ma impresioneaza cu nimic, sa-i vad ca fac treaba buna pe rutele pe care se face naveta si apoi mai vorbim.

Bonus: citat dintr-un comment la articolul pus mai sus de @@RaduB:

"Mi ar plăcea ca un birocrat de prin primarie sa numere cate biciclete vor trece pe ora pe acele piste si cate masini vor parcurge Calea Victoriei in acelasi interval orar pentru a ne putea da seama daca este necesara sau nu aceasta pista care ocupa o banda de mers. Sper ca vom avea un raspuns la aceasta intrebare."

Na, explica-i lu' Vasile Capsec-Popescu de ce diferenta de volum intre traficul cu masina si cel cu bicicleta este exact motivul pentru care o pista de biciclete e absolut necesara.

Pt. deszapezire : exista freze cu care se curata spatiile inguste/mici.

Au latimea corespunzatoare, adica incap pe pista de biciclete.

Problema nr. 1 ramane, insa, invazia masinilor care nu gasesc loc de parcare.

Invazie nesanctionata de politie.

Parca pe aeroport am vazut masini de deszapezit cu o lama care atunci cand ajunge in fata unui stalp (pe aeroport sunt stalpisori care lumineaza noaptea pista) se desparte in 2 parti si il ocolesc (cum fac soferii de ocolesc gropile printre roti). Oare o sa vedem vreodata asa ceva pe pistele/pista noastre/noastra? :D

Heinz, cum faci o depasire pe pista aia? Eu zic ca nu prea merge. Am foat de 3 ori pana acim pe pista si daca am un alt bicicliat in fata, astept intersectia sau zona neamenajata a pistei ca sa-l depasesc. 

Dupa cum spuneam, treaba dracului. Pista pistelor.

Cand m-a auzit fie s-a dat mai pe margine, fie am trecut pe celalalt sens pentru depasire. Clar mergi mai rapid fara pista...inteleg la ce faci referire insa consider ca e si o parte buna cu aceste executii din punct de vedere al sigurantei.

Pistele de pe Buzeşti nu au fost deloc deszăpezite... se topise zăpada de pe drum şi circulam pe carosabil, că pe piste erau nămeţii de 1m. Ce vă face să credeţi că pe Victoriei va fi altfel?

Toată iarna trecută am mers pe bicicletă la muncă... am prins şi o mică ninsoare (nasol moment... pentru că banda I nu era deszăpezită a trebuit să stau în coloană cu maşinile... drumul de 20 minute l-am făcut în 45), bicicleta a stat în casă, cumulat, cred că doar vreo 2 - 3 săptămâni, cât au fost zăpezile mari şi drumurile acoperite cu omăt.

Pe Buzesti e diferit, e mult mai ingusta pista si fiind delimitata cu stalpisori de plastic, e mai greu de deszapezit cu utilaje fara sa ii smulgi din asfalt.

A nu se intelege ca exista din partea Primariei vreun interes vizibil pentru deszapezirea pistelor, totusi :P

Penal.

Si ce tot tutuia OPTARu' ca face DVB si se respecta? Cum e cu problemele de fond, a? Pe astea nu le mai discuta nimeni...

Gandire cu nivel de adancime 1.

• Upvote 1