nubciclist

Pista de pe Victoriei

Recommended Posts

Pista de pe Victoriei a fost de la inceput si pana pe 10 aprilie, cand ai remarcat indicatorul de restrictie a accesului, o lucrare nesemnalizata. Cel mai probabil, in viziunea administratorului de drum, pista nu a fost vreodata deschisa circulatiei publice, insa, nefiind semnalizata corespunzator (prin indicatoare de restrictie a accesului, asa cum are obligatia legala) putea intra oricine si orice avea loc pe acolo. Probabil, in urma accidentului de pe 8 aprilie, in urma anchetei Politiei, biciclistului nu i s-a putut imputa folosirea "pistei" deoarece lucrarea neterminata/nereceptionata (aka pista) nu a fost semnalizata corespunzator de administatorul de drum, fapt ce a condus la montarea indicatoarelor ce le-ai vazut pe 10 aprilie.

• Upvote 1

uat iz zeat?
nu-mi spune că-s luminițe/leduri ca să vază șuoferul chior și distrat că e o bordură acolo...
Daca astea sunt, rău n-ar fi ca idee.
Da' probabil a costat cam 200-300 de oiro o jucărie d-aia. Care are o baterie LR44 sau CR2032 la modicul preț de 11,95 oiro per bucată.

Dorel my ass, mama si tatal semafoarelor din Bucuresti e UTI. Au intarziat ca nu s-au inteles la spaga si a trebuit sa faca o anexa la contract. Jenant !

Acum cateva zile am vorbit cu un amic ce lucreaza la o firma mica, in bransa constructiilor. Imi zicea ca UTI (UrdareanuTIberiu) castiga mai toate licitatiile importante pe tot ce inseamna instalatii electrice; acum cativa ani, UTI a castigat licitatia si pt Stadionul National, atat pt realizarea instalatiei electrice cat si pt mentenanta asociata. Inseamna ca sunt buni domne', jos palaria! ;)) Referitor la Calea Victoriei cu pista de bicle adiacenta,  mi-a spus ca proiectul a fost facut de firma directoarei Administratiei Strazilor de la nu-stiu-ce sector (parca 6) iar executia lucrarii de celebrul Theodor Berna, alt constructor capabil si fost omniprezent in lucrarile de anvergura pe bani publici.

• Upvote 1

Semafoarele alea pentru biciclişti vor da fix aceeaşi indicaţie cu cele pentru auto (cu excepţia celor de virat dreapta, care probabil vor da aceeaşi indicaţie cu a celor de pietoni). Asta înseamnă conectarea a 2 sârme între semafoarele noi şi cele existente, o treabă de 10 minute maxim pentru fiecare intersecţie...

În lipsa semafoarelor, se puntea circula pe baza semnalizării rutiere... dacă la maşini se poate, la biciclete de ce să nu se poată? Dacă se strică semafoarele ce facem, închidem pista 3 luni până vine UTI să le repare?!

• Upvote 2

Vad ca au desenat-o aproape complet prin spatele parcarii (care zilele astea e teren de baschet/volei/minifotbal), ar mai fi doar portiunea din spatele statuii ecvestre.

Da, au desenat-o de s-au rupt. Chiar am stat acum vreo saptamana (inainte de a fi montat terenul) si niciun biciclist normal la cap nu a urmat-o ci a scurtat direct prin parcare.

In fine, azi am folosit-o si eu si m-am bucurat vazand ... nu multi ci foarte multi biciclisti pe ea.

Live de pe pista masii!

nu-mi spune că-s luminițe/leduri ca să vază șuoferul chior și distrat că e o bordură acolo...

@@RaduB

până la urmă ce-s alea?

Da, sunt leduri de avertizare. Momentan nu par a fi puse in functiune

Au desenat pista prin spatele parcării, dar la intrarea în parcare stau maşinile cu avariile pe ea, că doar parcarea e cu plată...

FOTOGALERIE Primaria Bucuresti a terminat pista de biciclete de pe Calea Victoriei. Cum arata acum unul dintre bulevardele emblematice ale Capitalei

image-2015-04-21-19975861-0-calea-victor

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-19976187-fotogalerie-primaria-bucuresti-terminat-pista-biciclete-calea-victoriei-cum-arata-acum-unul-dintre-bulevardele-emblematice-ale-capitalei.htm

Să vezi când te-oi trezi cu o ușă de budă în nas...ăsta chiar nu are oglinzi (nu că șoferii le-ar folosi...dar ăsta e scuzat)

Nope. Are doar câteva fuarte mici scurgeri. Dar respectă normele de mediu, avize, amplasare, alea-alea.

On-topic:

poză de pe 3 mai, duminică, pe l a14:00, trafic mega lejer, poză făcută de jumătatea mea mai bună ieșită la plimbare (care și-a primit "textele" de rigoare ale magraoanului: "ce morții mă-tii faci poze, fă?") 

11056082_365779276950268_718569128577124

• Upvote 1

trebuia bordura mai inalta? trebuia, se pare. Mai bine faceau direct gard, zic eu, posibil chiar electrificat, sa fie delimitare clara.

off-topic: in seara asta in tura pe la Ganeasa ma uitam la curtile oamenilor - mai toate proprietatile noi, insa nu si alea vechi (din vatra satului), au garduri foarte inalte, unele prevazute suplimentar chiar cu sarma ghimpata. Misto societate mai avem :(

Adică... cineva a făcut poza și a atașat-o unei plângeri ?

foarte bine! ma intreb daca functioneaza si cu un taxi, ca in imaginea de mai sus

Ce balatie de articol..nu observa nimeni sublinierea aia cu rosu de la autocorrect..lipsa nr pv, lipsa anten,semnaturi, numar document,samd...e un amarat de printscreen direct din word...preluat de un "ziar" dornic de senzational(fabricat probabil tot de initiatorul articolului), raspandit pe net si devenit viral, sau cel putin asa se vrea..sa fim sobri si sa revenim la realitate, totusi.

• Upvote 1

Din pacate eu cred ca se duce naibii toata ideea de pista. Am fost in week-end pe ea. Plina de rolleri, skateri si tampiti pe trotinete. Plina de cretini cu faruri de mii de lumeni care beculeau. Plina de parinti suficient de idioti si nesimtiti incat sa-si ia boracul cu ei pe pista. Borac pe bicla din aia mica, cu roti ajutatoare, care mergea in PARALEL cu tac'su cu 10 km/h. N-au reactionat nici la clopotel si nici la o frana cu scartz. A trebuit sa sar bordura sa-i depasesc pe trotuar. I-am batut obrazul, nimic, cred ca era destul de gros. Ma mut inapoi pe carosabil si caut alt traseu ...