nubciclist

Pista de pe Victoriei

Recommended Posts

meridan are tot dreptul sa fie enervat. Mersul pe pista de biciclete nu este mers prin parc. Eu n-am mai cazut cu bicicleta din 2010, dar atunci am patit-o de doua ori, de fiecare data intrand un "distrat" peste mine (se intampla in Munchen). Eu n-am vazut pe piste acolo copii pe piste care erau adusi "sa invete".

crk, sunt de acord cu tine, pista este o mizerie. Dar, fiind deschisa circulatiei publice, trebuie sa respectam legea.

Uite, eu as pune o masuta de doua persoane si doua pahare de Vinho Verde. Ai sta cu mine la masa? Doar pentru ca eu consider ca pista este un loc bun de savurat licori. Nu cred.

Cat despre cadou, daca are deja permis, cred ca e tardiv. :)

Sper ca nu mi-ai luat in nume de rau postarea de mai sus. Nu asta intentionam.

...Uite, eu as pune o masuta de doua persoane si doua pahare de Vinho Verde. Ai sta cu mine la masa? 

Ma bag eu, dar nu pe pista de pe calea Victoriei.  m/

• Upvote 1

Eu n-am vazut pe piste acolo copii pe piste care erau adusi "sa invete".

Cand am dat exemplul de mai sus, am mentionat clar ca nu e vorba de oameni care-si invatau copiii sa mearga, ci despre oameni ce mergeau cu copiii dupa ei, in sir indian. Copiii mergeau singuri, erau echipati si atenti.

Educatia se face acasa, printre blocuri, pe strazi cu putin trafic sau, la noi, pe drumuri judetene/comunale intr-un week-end extins, cand vrei sa-i "bagi virusul". :)

Si educatia prin alte parti tine toata viata ...

In dimineata asta am vazut un grup de 6-7 biciclisti (nordici in vacanta) mergand pe o sosea absolut goala si pe care trece de obicei o masina la 10 minute. Mergeau in sir indian, cel din fata semnaliza grupului miscarile, incadrare perfecta in sir pe banda a doua pentru a face stanga la o intersectie spre a ajunge la un sit arheologic.

Spunea cineva ca are senzatia ca aceasta pista este pentru promenada. Nu este nici o senzatie , chiar pentru asta a fost aleasa pe respectivul traseu. Leaga zona turistica a orasului vechi de zona verde din nord: Parcul Kiseleff, Muzeul Taranului, Muzeul Antipa si Parcul Herastrau. In plus are si caracter declarativ la nivel de politica administrativa locala. 

Trebuie privita exact asa cum este, nici mai mult nici mai putin, iar din respectiva perspectiva nu este sub nici o forma un lucru negativ.

• Upvote 2

Funcţionarii Primăriei Capitalei au un talent deosebit să crească cheltuielile pentru lucrările de infrastructură. Pe Calea Victoriei preţul lucrărilor s-a dublat, în opinia unor jurnalişti. Alţii vorbesc de sume chiar şi de 4 ori mai mari. Dacă punem la socoteală că lucrările au multe deficienţe, te întrebi, cum reuşeşte Primăria astfel de „performanţe”? Răspunsul îl dă Inspectoratul Regional în Construcţii Bucureşti-Ilfov (IRCBI) care, în urma unui control, a descoperit că montarea bolarzilor de pe trotuarele Căii Victoria s-a efectuat fără să existe aviz sau proiect.

http://adevarul.ro/news/bucuresti/primaria-invata-platim-mai-multca-mai-prost-1_5612319ff5eaafab2c53dc62/index.html

Calea Victoriei, un nou episod de război. Stâlpii de ciment de pe trotuare pun în pericol viaţa pietonilor şi bicicliştilor şi au fost instalaţi fără autorizaţie, susţin activiştii urbani. Spusele lor sunt confirmate şi de Inspectoratul Regional în Construcţii. Administraţia Străzilor nu recunoaşte însă acuzaţiile.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/ONG-uri+Stalpii+de+pe+Calea+Victoriei+pericol+pentru+pietoni+Zon

in timpul weekendului, aceasta pista mi se pare foarte populata, e chiar placut sa observi cat de diferite sunt persoanele ce o folosesc, toate varstele, si cam toate tipurile de bicicleta.

O dovada in plus pentru cei care inca nu s-au convins ca daca se fac piste care ofera siguranta, acestea vor fi folosite de bucuresteni.

E destul de populata si in timpul saptamanii, eu mai trec prin Piata Palatului si, stand la stopul pt pietoni de la Athenee Palace, vad biciclisti mergand la/venind de la serviciu.

Legat de separarea fizica a pistei fata de banda auto - o observatie interesanta la "sora" ei de pe Buzesti: pe masura ce separatoarele de plastic au fost distruse, aproape complet, locul pistei nu a fost luat de masini, deci pare ca soferii s-au "obisnuit" cu prezenta biciclistilor pe banda care acum e delimitata doar cu vopsea.

Din punctul asta de vedere bolarzii de pe Victoriei ar putea fi contestati cu oarece temei.

locul pistei nu a fost luat de masini

Nu au parcat acolo dar folosesc pista fara nici o jena, mai ales la semafor

Între Piaţa Victoriei şi Buzeşti se parchează la greu pe banda de biciclete. Bine, dacă treci înainte de 9 sau după 17, deci când nu-s la birou corporatiştii, e liber, dar între 9 şi 17 e jale.