nubciclist

Pista de pe Victoriei

Recommended Posts

Exista acest instrument foarte simplu pentru ai descuraja pe soferi: interzicerea parcarii autovehiculelor. Sunt un fan al stalpisorilor de pe trotuar de la postarea #165. (...)

Unde se termina stalpisorii, vin cei de la PMB si parcheaza! :)) Noi vrem piste si autobuze? SF-uri de Ray Bradbury sau Asimov! Dupa afacerile "bordura" si "pista de biciclete", parca se zareste o noua afacere a PMB: "afacerea stalpisorul"! :))

Ana-are-mere_zpsca2a3ebd.jpg

Pista de biciclete de pe Calea Buzești, deszăpezită cu totul. Reacția firmei de salubritate

La doar un an după inaugurare, benzile pentru biciclete de pe Calea Buzeşti din Bucureşti sunt aproape distruse. Mulţi dintre stâlpii care delimitau benzile au fost rupţi de maşinile care circulă pe acolo. Ce mai rămăsese în picioare a dispărut, acum două zile, sub plugurile maşinilor de deszăpezire.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Pista+biciclete+deszapezite+cu+totul+calea+Buzesti

Aventura modernizării Căii Victoriei a costat 19 milioane de lei, cu 10 milioane mai mult decât costurile estimate. Banii au fost cheltuiţi în zadar, pentru că edilul şef al Capitalei vrea să transforme cea mai veche arteră a oraşului în una pietonală. Sorin Oprescu invocă doleanţele a 480.000 de bucureşteni, care i-au cerut să aducă artera Calea Victoriei la funcţionalitatea interbelică.

http://www.puterea.ro/social/cea-mai-veche-artera-a-capitalei-calea-victoriei-va-arata-ca-in-perioada-interbelica-107103.html

Daca mai intra 2-3 in bordurile alea, se face cale pentru accesul masinilor. Cred ca este conspiratia soferilor aici ...

Deja sunt mulţi stâlpi rupţi sau culcaţi la pământ... dacă loveşti cu bicla un stâlp culcat la pământ, rişti să zbori peste ghidon. Dacă dai peste suportul unuia, îţi tai cauciucul.

Ăla din articol a venit pe banda 3 şi ori nu i-a ieşit virajul la stânga, ori a crezut că banda se continuă şi după intersecţie.

Si eu am vazut ieri o alta tamponare la Unirii fix in mijlocul intersectiei, deja e  doua vazuta de mine intr-un interval de cel mult 3 luni, probabil ca au mai fost. Asta nu e motiv sa se desfiinteze vreo trecere de pietoni sau vreun semafor. 

Nu mai e la moda. Oprescu face acum tuneluri ;)

• Upvote 1

Foarte frumos așa, îmi place ideea de mers în subteran. Când ajunge Oprescu cu puțul la 2 metri adâncime, să aducă cineva o lespede, o cruce și un popă.

• Upvote 6

Biciclist agresat pe pista de pe Victoriei de șoferul unei mașini cu număr de corp diplomatic

Mergi cu bicicleta pe pista de biciclete de pe calea Victoriei si dai peste o masina parcata chiar pe pista. Mai mult decat atat, masina are numere de corp diplomatic, iar soferul sare la bataie cand ii atragi atentia ca a parcat intr-un loc nepermis...

Nu e o fictiune, s-a intamplat zilele trecute in Bucuresti, iar intregul moment a fost filmat de biciclistul agresat.

http://metropotam.ro/La-zi/biciclist-agresat-pe-pista-de-pe-victoriei-de-soferul-unei-masini-cu-numar-de-corp-diplomatic-art7827554093/

Micul paris in toata splendoarea lui :( , la Londra parca primaria vrea sa faca o autostrada (sic!) pentru biciclisti.

Ranjetul de dupa "Vrei sa sun la Politie?" spune totul....

A scapat ieftin, ma asteptam la mai rau...

Greșeala numărul unu: să te duci tu, ca participant în trafic fără nici o autoritate de constatare sau pedepsire, să-l iei la întrebări pe un alt participant la trafic. Nu ai fost investit nici cu rol de „educator”, nici de justițiar; ești cel mult un observator. Stai în banca ta și cheamă autoritatea competentă să intervină - mai ales când ai și dovezi și autoritatea respectivă nu poate să se fofileze chiar așa pe față.

• Upvote 7

Corect, dar daca te simti bazat ii poti baga niste carne, nu ? :-

In lipsa "organului" ...

Eu aveam impresia că bicicliştii merg pe bicicletă ca să salveze timp, cel puţin eu aşa fac. Or să stau 10 minute să mă cert cu un dobitoc... păi dacă aş sta să mă cert cu toţi pe care îi văd că încalcă Codul Rutier şi Regulamentul, aş face 5 ore până acasă.

• Upvote 6

Exces de zel cu care n-a rezolvat nimic....din pacate.

Unii chiar au chef de bataie si nu stiu cum sa incaseze.... fantastic, ce idiotenie. Nu putem oare sa ne vedem linistiti de treaba si de drum? Oare biciclistul daca era sofer ce facea vazand un biciclist mergand pe strada si nu pe trotuare asa cum isi doresc unii?  Probabil cand va lua pe cocoasa va lasa ciocu' mic. Te deranjeaza, anunti politia, nu faci tu dreptate.  Putea sa iasa o bataie si de aici alte complicatii.

• Upvote 2

Nu-s de acord cu violenta, orice ar fi. Dar cred ca e normal sa-i spui cuiva ca nu are ce cauta acolo. Altfel nu se intampla nimic.

• Upvote 1

Au americanii o vorbă foarte pragmatică - pick your battles. Adică alege să te bagi în chestii unde estimezi că ai sorți de izbândă, nu ca berbecul în orice situație doar fiindcă simți tu că ai dreptate. Fiindcă în trafic nu știi niciodată dacă nu cumva ăla din mașină e o gorilă a cărei ocupație principală ziua e să se antreneze dând pumni la sac, sau poate are armă în mașină; ești pregătit să reacționezi eficace contra unei asemenea situații? Și chiar dacă nu ar fi cazul, în cele din urmă este operatorul unei arme mortale, și anume un utilaj de metal de peste o tonă, pe când tu ai cel mult o cască de polistiren în cap. Poate că apostrofarea ta va fi primită cu deschidere și înțelegere, dar la fel de bine poate produce o escalare a conflictului; ești sigur că ești pregătit să faci față oricărei posibile consecințe? Dacă nu, calmează-ți mândria justițiarului din trafic, că e mai sănătos să ajungi întreg acasă cu încă un dobitoc evitat decât să stai niște luni în spital din cauza egoului nestăvilit. Nu e vorba de lașitate sau de evitare a spiritului civic, ci de a-ți cunoaște unde se termină atribuțiile tale ca cetățean și participant la trafic și unde încep cele ale unei autorități de supraveghere și control.

• Upvote 2

Foarte corect ce ai scris, bine punctat, dar din pacate avem in noi, cel putin astia un pic mai bine dezvoltati o mandrie prosteasca, care niciodata nu ne face bine...

Știu... Fac și eu eforturi să nu mai bipăi cu claxonul (de pe biclă, de pe mașină) ca un mic traffic nazi, deși uneori pare o ocupație foarte plină de satisfacții :D Însă îmi amintesc cât e de relaxant traficul prin vestul Europei, unde chiar și în condiții de ambuteiaj nu auzi vreun claxon sau înjurătură, și ajungi zen acasă. E normal să nu ai garanții privind timpul în care parcurgi traseul A-B, știi când pleci dar nu știi când ajungi, și atunci de ce să te agiți pentru asta.

Dau ca exemplu doar o situație văzută în Amsterdam, o străduță îngustă pe marginea unui canal, loc cât să treacă o mașină și atât; oprește un camion pe stradă că altundeva n-are cum, sar afară doi băieți și încep să descarce mobilă. În spate stau frumos la coadă 3 mașini mici. Mă aștept la claxoane, înjurături, nervi, oameni care dau cu spatele, mers pe contrasens... De unde. Șoferul imediat din spatele camionului oprește motorul și deschide liniștit ziarul. După vreo juma' de ceas termină băieții de descărcat și coloana se pune în mișcare fără absolut nici o problemă.

Dar suntem deja offtopic față de subiectul pistei de pe Victoriei. :)

Aici dupa juma de ceas poti sa chemi ambulanta...

Pai, la cati van dami si ciac norisi avem, e cumva normal. Acolo cei cu spirit civic iti atrag atentia politicos si tu te conformezi, eventual cu scuzele de rigoare, la noi iei bataie ca ai indraznit sa deschizi gura. Diferenta de nuanta?