Vincent_77

Sfaturi pentru o bicicleta cross

Recommended Posts

Furca de carbon absoarbe socurile mai bine(e ca si cum ai avea un cauciuc un pic dezumflat). Nu iti mai vin toate vibratiile in mana si mai departe spre toata bicicileta.

La o cursiera e un aspect mult mai important o furca de carbon dar pentru un ciclocros merge si cu Alu. Se poate schimba dupa fara problema, dar cred ca se duce undeva spre 150 de euro o furca de carbon pe disc. 

Dar clar nu e nicio problema cu o furca de Aluminiu :) Este doar un lucru bun pe care sa il ai la o bicicleta. Un fel de far cu Xenon vs Halogen la o masina. Daca se poate e perfect, daca nu merge foarte bine si fara.

Daca o sa pui cauciucuri de sosea s-ar putea sa se simta un pic mai mult vibratiile; dar la cauciuc de 35 poti sa stai linistit :) Stiu baieti care au castigat sau au venit pe locul 2 la Prima Evadare cu un ciclocros low-entry de la Merida. La ce te uiti tu deja este 2 clase peste ;)

Mie personal imi place bicicleta. Acum sa ne zici si ce inaltime ai si la ce marime de cadru te-ai gandit ;)

• Upvote 1

Multumesc pentru raspunsuri. Le voi tine minte.

In ceea ce priveste marimea...hehe...Considerand de cat timp planuiesc asta stiu relativ teoretic aproximativ dpdv matematic marimea (scuze exprimarea)

Am 1.76 inaltime cu 83-84 inaltimea trohanteriana(iar 81 masurata cu o marja de eroare inghinal). Din toate tabelele si calculatoarele care mai de care mai complexe in teorie marimea 56. Pentru cursiere sunt de fapt pe la 55 daca tin bine minte (s-ar putea sa vorbesc prostii acum ca sunt obosit) dar nu exista marimea asta pentru ciclocross. Deci cred ca voi merge cu un 56 desi dupa alte calculatoare gasite on-line si in care erau si alti factori mai specifici (anvergura/trunchi/bust/unghiuri de mobilitate scapulo-humerala sau coxo-femurala) sunt undeva intre 54 si 56. Stiu sigur ca 58 nu imi este buna pentru ca am testat deja una.

Imi pare rau pentru lunga explicatie care acum imi pare fara sens cand puteam sa scriu mult mai simplu. 176cm inaltime (82 cm picioare) - marime 56. Defect profesional.

Cand esti "intre marimi" e maii sigur o marime mai mica mai ales pt cx

176cm inaltime (82 cm picioare) - marime 56. Defect profesional. 

sfatul meu e ca inainte de a o cumpara sa o testezi neaparat. bicicletele de ciclocros au bb mai inalt drept pentru care top tube-ul e mai sus si pot aparea probleme cu atinsul de el cu anumite zone mai sensibile. eu de exemplu la ceva peste 1,80 ma simt bine pe un 56, acum am un 53 care mi-e nitel mic dar nu foarte mic. in plus geometria difera intre cursiere si ciclocros. teoria (cu ceva dezbateri pro si contra) spune ca sa iei o marime mai jos pentru cyc fata de cea de road. 

in cazul meu: kona rove are la marimea 56 standover height de 833mm si la 53 de 809. stiu ca standover nu e definitoriu, ca top tube si reach sunt mai importante, dar nici nu-l poti ignora.

Wow...multumesc pentru raspunsurile rapide. Lucrurile pe care le-ati scris le stiam pentru ca le-am citit aici pe forum-uri. Alegerea marimii am facut-o si consultand tabelul geometriilor de pe site-ul producatorului.

Stiu ca totul este matematic si niciodata teoria nu se "pupa" cu practica. Maine ma duc in laborator din nou sa imi fac iar masuratorile ca am pierdut documentul cu ele exacte. Voi verifica din nou.

Nu am cum sa testez bicicleta. Nu exista in magazinele din Cluj-Napoca decat la comanda. Si...nu prea stiu cum pot ei sa aduca o bicicleta doar ca eu sa o testez. Poate voi intreba.

Am 1.76 inaltime cu 83-84 inaltimea trohanteriana(iar 81 masurata cu o marja de eroare inghinal). Din toate tabelele si calculatoarele care mai de care mai complexe in teorie marimea 56. Pentru cursiere sunt de fapt pe la 55 daca tin bine minte (s-ar putea sa vorbesc prostii acum ca sunt obosit) dar nu exista marimea asta pentru ciclocross. Deci cred ca voi merge cu un 56 desi dupa alte calculatoare gasite on-line si in care erau si alti factori mai specifici (anvergura/trunchi/bust/unghiuri de mobilitate scapulo-humerala sau coxo-femurala) sunt undeva intre 54 si 56.

Lungimea trohanteriana nu e neaparat un parametru cu aplicabilitate imediata. Lungimea piciorului masurata pe fata mediala, da.

Iar la cifrele prezentate de tine, as zice ca ar fi bun un 54 (real). 

Buna ziua.

Am facut ultimele masuratori in laborator azi. Marimea 54 este cea ideala. Am o singura dimensiune (din datele geometriei de pe site-ul oficial)care este intre 54 si 56. Cred ca voi merge pe 54. Multumesc pentru sfat.

EDIT: Am rezolvat. Imi pare rau de postare inutila.

Buna ziua din nou.

Nu am avut deloc noroc cu achizionatul bicicletei pentru ca nici un magazin din Cluj nu poate aduce acest tip. Mi s-a spus ca cei de unde aduc ei (Ungaria cred) nu mai au pe stoc. Abia in septembrie vor avea modelele din 2016. Nu mai au nimic din 2015.

Imi puteti recomanda un magazin online de unde pot face o comanda?

Treaba e ca probabil nu se fabrica prea multe din seria ciclocorss, deci de aia s-o fi epuizat asa iute stocul.

Alte modele nu te tenteaza? Felul asta de biciclete nu prea e la mare cautare, de aici si productia limitata.

http://www.magazinuldebiciclete.ro/biciclete/tcx-3

PS: Am dat un exemplu, pentru echiparea Shimano 2300 pretul e exagerat.

Multumesc de raspunsul rapid. Am gasit pe ceva site din Romania bicicleta Merida. Dar dupa, desi mi-au confirmat ca o pot aduce, m-au sunat acum 2 minute sa imi spuna ca nu mai au pe stoc de unde aduc ei si nici nu cred ca vor avea in viitorul apropiat. Ceea ce mi se pare ciudat.

Ma intereseaza si alte modele evident. Numai ca bugetul meu nu este unul foarte mare. In limita a 4 000 de lei. Mi-au tot aratat cei de la magazinele unde am fost si alte modele de ciclocross dar de la 4500-4900 in sus. Ceea ce nu imi permit.

Si aveti dreptate, pretul e cam mare pentru echiparea pe care o are bicicleta de mai sus.

Nu pot intelege de ce au pe site-urile lor acest tip de bicicleta (multe magazine) daca de fapt nu o au...si nici nu pot face comanda...si nici nu exista pe stoc...I am lost...

Un cross "normal", cu ghidon drept nu te intereseaza? 

http://bicishop.ro/Bicicleta-Scott-Sub-Speed-20-2014-4243.html

Ce e pe site si ce e disponibil pe stoc... asta e o problema a multor magazine romanesti.

Iar cand e vorba si de o bicicleta ce nu prea se cauta, cu atat mai mult te poti astepta sa o aduca doar pe comanda.

PS: Alte exemple:

http://bicishop.ro/Bicicleta-CANNONDALE-Quick-Speed-2-2015-5336.html

http://bicishop.ro/Bicicleta-CANNONDALE-Bad-Boy-3-2015-5332.html

Problema e ca nici pe comanda nu o pot aduce pentru ca depozitul/distribuitorul din Ungaria care furnizeaza magazinelor din Romania bicicletele Merida nu au si nici nu vor aduce Cyclocross 300 model 2015. In septembrie vor aduce modelele din 2016. Asta e problema. Voi cauta pe ceva site-uri din afara. Poate am noroc sa livreze si in Romania.

Nu ma intereseaza cross-urile "normale" daca pot spune asa. Pentru inceput vreau sa merg pe drumuri neasfaltate, dar dupa o perioada vreau sa ies pe sosea pentru ture. Azi m-am gandit sa ma duc sa imi iau o cursiera normala, dar inca mai sper la un ciclocross.

Hehe....da...aia ar fi ideala...daca aveam bani comandam o Cannondale sau o Kona dar nu am atat de multi bani si trebuie sa ma limitez la ce imi permit.

Stiu. Cred ca o voi cumpara pe asta daca nu am altceva de ales. La asta pot face comanda aici in Cluj. Nu stiu inca ce sa fac.

Tot pe site-ul ala e reducere la CX de la focus de anul trecut la acelasi pret ca cea de mai sus, dar cu echipare mai buna. Dar e doar pentru masura 54.

PS; sunt lipit de calculator de cand am ajuns acasa, cautand. :)

Tiagra la 1000 de euroi?Hmmm........

Ala nu e un ciclocross pur-sange, e o bicla de touring (are si aparatori, far, gume specifice). Tiagra aia e pe 10. 

Nu cred ca e o pierdere de bani. Canyon are 105 pe 11 la 1400 eur, prin comparatie. 

PS: modelul Focus pe 105 e tot 1400 eur:

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=98954;page=1;menu=1000,173,157;mid=0;pgc=0;orderby=2

@@AdrianPatrascu : nu stiu daca ai observat (si daca te intereseaza), dar este un cyclocross marimea 56 de vanzare pe forum, cu echipare 105 la 2700 lei. Poate te tenteaza.

@@AdrianPatrascu : nu stiu daca ai observat (si daca te intereseaza), dar este un cyclocross marimea 56 de vanzare pe forum, cu echipare 105 la 2700 lei. Poate te tenteaza.

Multumesc pentru informatie, dar 56 e mult prea mare pentru mine. Mi-am facut masuratorile in laborator acum 2 saptamani. La Merida sunt intre 52 si 54 (deci va trebui sa imi iau masura 52).

Am gasit un Cube Cross (de ciclocross desi numele e ciudat) aici in Cluj care poate fi adus la comanda. Desi este cu 500 de lei peste bugetul meu cred ca voi cere ajutorul familiei. Hehe...

Va atasez un link de pe site-ul oficial poate puteti sa comentati un pic. Stiu relativ ce neajunsuri are, dar poate observati si voi altele.

http://www.cube.eu/en/bikes/road-race/cross-race/cube-cross-race-blacknwhitenred-2015/

PS: va multumesc tuturor pentru suportul acordat.

Cube/Merida/Focus/Trek...nici una nu poate fi adusa la comanda in Romania. Ori este interventia divina ori sunt proaste magazinele de la noi si nu stiu sa vanda produse. Am sunat si la magazine din Bucuresti/Brasov si am fost si la cele din Cluj care sunt partenerii acestor marci si nici una nu are cum sa aduca variantele de ciclocross pentru ca de unde le aduc ei nu au si nici nu vor mai aduce decat in octombrie modelele din 2016. Nu mai inteleg nimic. Am am de sunat la 2 magazine online. Ultimele mele sanse. Hehe...Ciudat dar adevarat.