Vincent_77

Sfaturi pentru o bicicleta cross

Recommended Posts

In sfarsit am reusit. Am gasit pe un site din tara mult ravnita bicicleta. Sambata sau luni o voi avea. Multumesc pentru faptul ca m-ati suportat cu toate posturile facute. O zi buna va doresc.

Dar ai ramas dator cu niste poze, dupa achizitie :)

Evident. Bicicleta e Merida Cyclocross 500 / 2015. Am fost destul de nesimtit cu cei de la magazin pentru ca am insistat ca daca au varianta 300 pe site inseamna ca trebuie sa o aduca. Si s-au simtit cu musca pe caciula si mi-au oferit o reducere substantiala la varianta mai buna. Stiu...am fost nesimtit.

http://www.merida-bikes.com/en_int/bikes/cross/cyclo-cross/2015/cyclo-cross-500-2212.html

informatii de pe site-ul oficial.

Pozele vor veni dupa livrare:)

Nu ai fost nesimtit, ai negociat :)

Felicitari!

• Upvote 1

Multumesc. E un pic cam mult decat bugetul meu dar cred ca e o varianta mai buna decat cea 300. E similara ca echipare cu Cube-ul de ieri. M-au ajutat cei din familie. Am folosit cartea sentimentala.

In 3 zile ajunge in magazinul de la Bucuresti. Saptamana viitoare o voi avea la usa. Mi s-a spus la telefon ca trebuie montat ghidonul. Este cineva dintre voi care imi poate confirma daca e normal asa ceva? Trebuie sa apelez la un service sa il montez? (cei de la telefon m-au asigurat ca nu e nevoie) Trebuie facute si legaturile pentru frane/schimbatoare?

Imi pare rau daca sunt niste intrebari de amator si inutile dar vreau sa fiu pregatit cu toate informatiile atunci cand va veni.

daca o iei de la magazin e montata. daca iti vine la usa o montezi tu. cu ghidonul montat nu incape in cutie.

Trebuie doar să montezi ghidonul pe gâtul furcii, la asta se referă indicaţia. Manetele, cablurile sunt toate la locul lor si reglate. Poate  reglaje fine să fie nevoie. Şi poate roata faţă de montat în furcă. Nimic de speriat! Nu uita de poze, cu tine pe biclă, lângă, în natură!

Succese!

buna seara sunt nou, am tot citit pe aici ce si cum, doresc sa imi achizitionez si eu o bicicleta de cyclocross si ma gandeam la asta

http://www.magazinuldebiciclete.ro/biciclete/tcx-3

dintre cei mai experimentati daca puteti sa va dati cu parerea daca va rog?voi tine seama de raspunsurile primite...bugetul meu e in jurul la 3000 ron...va multumesc

E un ciclocros pt asfalt din prisma anvelopelor si a foii mari de la angrenaj. Doar pipa ar mai trebui intoarsa.

deci nu as avea ce face cu ea pe un drum neasfaltat?am mai avut in trecut un tohani modificat caruia i-am pus dropbar si m-am impacat bine cu ea,cu frana pe pedala si cu foaia stramba astfel ca imi sarea lantul exact cand ma aflam pe coborire...m-am gandit ca o astfel de bicicleta e ideala pentru zona unde stau, am atatea locuri si catarari pe unde sa ma duc

Echiparea e prea slaba ca sa dai 3000 de lei. Platesti mai mult numele Giant. 

Avand in vedere bugetul tau, mai bine iti iei un cross cu ghidon drept:

http://alienbike.ro/focus?product_id=498

Daca vrei musai ciclocross, cam asta e ce trebuie, dar e mai scumpa:

http://www.biciclop.eu/merida-cyclo-cross-300-antracit-albastru-2015.html

4000...si oricum ma gandeam sa o iau prin BT Star, cu 6 rate fara dobanda, ce spuneti e avantajos?

am studiat si modelele de la Merida, mi se par foarte fiabile si bune calitate-pret...o sa merg sa ma uit si in Piatra Neamt pe la magazine sa vad ce gasesc sau daca fac comanda

sau ce stiti iarna, nefiind in sezon vor aparea reduceri mai substantiale, ca sa zic asa?pana atunci poate mai pun si eu ceva deoparte..nu stiu

dar la merida pot sa ii pun si roti subtiri de cursiera?

Si inca o intrebare...una sa mi-o fac pe bucati ma ajunge mai ieftin?

Da, poti sa pui cauciucuri subtiri, de cursiera. Si camere.

Te ajunge mult mai scump.

asta e bine....m-am uitat pe alte site-uri din strainatate si am gasit urmatoarele

http://www.evanscycles.com/products/jamis/nova-sport-2015-cyclocross-bike-ec073009si

http://www.evanscycles.com/products/raleigh/maverick-tour-2015-adventure-road-bike-ec108641

ambele la preturi chiar mai bune decat merida si livreaza si in romania

apropo am 1.83 si 75 kg si din ce am calculat mi s-ar potrivi un cadru de 56 sau ma insel?

Reduceri de iarna... nu prea cred ca se fac la ciclocross in Romania, oricum sunt biciclete care se aduc in stoc limitat si se vand greu.

Dintre alea de mai sus Jamis, ca modelul de Raleigh e pentru turism. 

Pai iarna e sezonul de ciclocros. Eventual vara sa fie reduceri la ciclocros, dar nu cred ca in Romania....

56 ar fi marimea pt inaltimea ta.

ma gandeam sa aleg tot Giant, la urma urmei eu nu o voi folosi pentru performanta ci pentru plimbari in timpul liber pe asfalt, drumuri acoperite cu macadam...nu ar rezista piesele cu care este echipata sau ce?voi care aveti asa ceva stiti mai bine...pe net am gasit ceva SH la 2000 de ron, dar ce spuneti se merita riscat sau nu?

Mie imi place mai mult cadrul asta Giant decat cel Merida.

Diferenta intre componentele de firma consta in greutate si ergonomie, nu in fiabilitate sau rezistenta de moment.

Nu stiu pe cine citez dar, la biciclete, idealul e sa fie:

- usoare

- rezistente

- ieftine

Alege doua :)

• Upvote 3