Trevizes

Vuelta 2014 (comentarii si concurs de pariuri)

Recommended Posts

Ca de obicei, felicitari invingatorului care, alaturi de castigatorii cocncursurilor precedente, ramane dator ... cu o bere. ;)

Cata antipatie (n-am vrut sa spun  ura) au cei doi pseudo-comentatori romani de la eurosport (jan si manolo) fata de Valverde. Oare de ce ? Mie, unuia, Valverde mi se pare a fi un ciclist care stie sa exploateze la maxim situatiile favorabile care se ivesc. Consider ca este o calitate (pe care nu o au multi) .     

Exact, o mostra de anti-partizanat grosolan. Chestia cu "wheelsucking" este o tampenie, fiecare se adapteaza terenului, evolutiei cursei, adversarilor si isi pune in valoare calitatile pe care le are. De fapt si de drept si Contador a facut exact acelasi lucru caruia i se reproseaza lui Valverde, lui Froome, ar fi fost un gentleman daca i-ar fi cedat etapa de ieri. Singurul merit al lui Contador la castigarea acestei Vuelte este ca a reusit sa se tina in trena lui Froome cand aceasta a atacat. Britanicul a avut un inceput mai prost sau pantele mai scurte dure si cu ruperi de ritm nu i s-au potrivit de aceea a pierdut pe mana lui. Pe atacul lui Contador, Valverde i-a raspuns mereu si a stat fara probleme in trena. 

Daca pantele lungi sau prea dure nu i se potrivesc asta nu inseamna ca nu e un ciclist spectaculos, se vede insa ca daca nu are ghinioane prinde podiumurile marilor tururi, iar daca ar merge in Le Tour ca om sa castige etape si nu clasamentul general, ar lua fara probleme 4-5 etape. 

• Upvote 1

Nu degeaba e pe locul 2 in clasamentul UCI pe 2014 ... Ma bucur ca nu sunt singurul care gandeste asa. La un moment dat, tot ascultandu-i pe cei de la eurosport ro, am fost tentat sa cred ca m-am ramolit de tot. :))

Ca de obicei, felicitari invingatorului care, alaturi de castigatorii cocncursurilor precedente, ramane dator ... cu o bere. ;)

Una virtuala oricand :)

Revenind la pronosticuri, ca de obicei La Vuelta este mai usor de prognozat decat celelalta lucru care si in acest sezon s-a adeverit.

Cat despre Valverde, m-a bucur ca, Contador i-a dat o lectie, imi pare rau de Froome nu s-a ales cu nici o victorie, pacat de Quntana si toti laurii pt Contador

Una virtuala oricand :)

E clar. Ne strofocam degeaba punand pronosticuri ... "virtuale" pentru premii la fel de "virtuale". 

Propun modificarea regulamentului prin adaugarea unui nou articol: OBLIGATORIU, la finalul unui mare tur sa se realizeze si o intalnire intre pariori (in max. 30 de zile de la consumarea evenimentului) pentru o tura reala (poate fi si de 5 km) ce se va finaliza cu ... bere reala. Mie nu-mi place berea "virtuala". Cerinta este valabila pentru concurentii din aceeasi localitate. Cei care nu participa nu vor avea dreptul sa faca pronosticuri urmatorul eveniment. Podiumul va primi drept premiu ... bere reala. Moca.    

• Upvote 1