Sign in to follow this  
Croocodillul

5 zile prin România, de la Târgu Jiu până la Sebeş

Recommended Posts

8->

'aide-'aide...

c-am văzutără trackurile de pe movescount

și plăcut ochiului a fost.

Sunt "păcălit" să iau o pizza pe care n-am comandat-o, dar nu mă supăr. 

La sfârşit lăsam toţi bacşis baban pentru că servirea a fost bună. La figurat :)).

Continuăm drumul spre Vulcan unde avea să fie cazarea noastră. Seara am mai mers la un restaurant să mai ne refacem puterile şi am dat de preţuri la mâncare pe care nu le mai întâlnisem de când mâncam în Regie la cantină, 5 lei o ciorbă, clătite 6 lei... :)

La carciuma din Lupeni, pacaleala cu pizza n-am prea inteles-o.

Pur si simplu ti-a trantit chelnerul in fata o pizza, desi tu ni ai comandat-o.

Te intreb pentru ca am mai auzit / patit tepe prin carciumi de genul pizza mare in loc de pizza mica, 4 beri in loc de 3, etc.

Insa sa-ti aduca ceva ce n-ai comandat n-am auzit / patit.

Daca poti sa dai mai multe detalii despre restaurantul din Vulcan, cred ca ar fi util.

Eventual, poate ii pui un semn aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/17233-topic-pilot-despre-facilitati-de-cazare-in-romania/

Asteptam continuarea.

Eh, nu, de asta pusesem şi ghilimelele.

Colegii şi-au comandat două pizza, tipa ne-a adus 3, dar era prea drăguţă astfel încât am luat eu pizza pe lângă ce comandasem, nu puteam lăsa fată să plătească din buzunarul ei :D. Că o fi fost strategie de vânzare bazandu-se pe înfăţişarea ei, naiba ştie :)).

https://www.facebook.com/pages/Mamma-Mia/116111121809069

Mâncarea a fost bună şi preţurile decente, n-am ce comenta aici.

• Upvote 1

Frumoasa tura prin locuri pe care le-am indragit, locuri prin care am facut diverse ture prin anii ’70.

La o tura mai lunga am fost si pe ruta Geoagiu – Alba Iulia; cu o faimoasa bicicleta full Tohan, rucsac de vinator, pelerina de ploaie full nailon si patura de cal.

Sper sa-l cunosc in curind pe  “Va urma” :-bd .

poate mai completează şi colegii

Baga mare Cracadil, eu unu' completez la final!

Si nu te zgarci la detalii ;)

Foarte frumoase Cheile Sohodolului, auzisem, dar nu stiam ca-i asa fain acolo. Defileul ala incepe dupa Runcu?

Foarte frumos si va felicit!

De la o vreme, de cand citesc povestile unor astfel de ture, in mintea mea se coc numai plimbari care se indeparteaza din ce in ce mai mult de sosele. Tara asta are atat de multe locuri frumoase departe de sosele! Deja turele pe sosea incep sa isi piarda din farmec, desi au si ele un rost bine definit in turism.

De asemenea, ma felicit si pe mine pentru ca am directionat cheltuielile (era sa zic investitiile) cu bicicletele in MTB, avand in minte (mai mult banuind, visand) exact ture de-astea!

PS: domne, da' @@Muttley niciodata nu-si ia cu el ce-i trebuie intr-o tura grea? O sa cu care sa se fi acomodat, mancare, beutura, haine  =))

• Upvote 3

Muttley intre timp isi revenise miraculos (nu stiu ce-a facut cu saua) si acum era in fruntea plutonului, tragea bine pe urcare.

Doar v-am zis! Din cauza ta, acu' tre' sa afle toata lumea.

Mi-am luat un afurisit de bazon din Decathlon, am dat si o carca de bani pe el, si ma roade, ma apasa, ma trage de oo, ma termina cu zile.

In plus, saua, desi frumoasa, cu carbon in ea, piele, ioc burete, imi faceam socoteli cum sa scap de ea odata revenit la Bucuresti. Pe urcarea pe pietrele din zona defrisata m-am si oprit sa-i fac poza artistica in caz ca ajunge pe net la vanzare! Ca fapt divers, deja e alta in drum spre mine din jermanica. A nu stiu cata...

Deci in ziua aia, eu faceam push-bike PE PLAT!!! Asta pe la inceputul turei. Iar pe la mijlocul turei deja nu mai puteam nici sa imping de la nenorocirea aia de bazon, ma freca ingrozitor.

In golul alpin, baietii o luasera (ca de obicei) inainte, ajunsesera-n varf si faceau poze. Eu scanceam ca un caine constipat in urma, impingand desigur, si-mi venea sa dau jos sortul, bazonul, sa le arunc, si sa iau o pereche de chiloti pe mine, ori nici atat. Psihic eram vraiste. Si cum ma uitam eu la baieti la distanta, in spate nimeni, in jur nimeni... Am luat hotararea: m-am oprit, m-am dezbracat, m-am sters cu servetele umede pana scartaiam de curatenie si m-am uns. Cu singura crema de-o aveam, adica de protectie solara, SPF 50. Si m-am uns in singurele locuri de pe mine pe care nu le-a vazut vreodata soarele! Mi-au trecut toate durerile, si dup-aia am mers tun.

Ah, sa nu uit! In timp ce ma stergeam eu de zor, aud in spate-dreapta zgomot de telefon d-ala vechi cu manivela. Ma uit, oi. Zgomotul era facut de talangile lor. Un cioban se uita socat de la vreo 20-25m distanta la curu' meu nebronzat. Ce sa fac... cu un Kent lung in coltu' botului, aplecat si-n fundu' gol, am ridicat o mana-n semn de salut, cu o expresie pe moaca de tipu' "vezi ca ti-a ramas o oaie in urma, fuji dupa ea". Praf faza...

ne-a intrebat daca dorim sa "join them" (ea si inca 3 alte persoane) in cabana, am raspuns cuminti si cumpatati (voi cititi cum vreti) ca nu, si am plecat mai departe.... pe intuneric. Intreaga faza mi s-a parut mie ca si rupta dintr-un film gen Blair Witch Project

Faza asta, desi eram acolo da' faceam vant cu evantaiu' pe discurile de frana, mi-a scapat totalmente. Abia trecusem peste oftica ca nu i-am vazut macar moaca, ca n-am auzit partea cu "there be 3 of us tiny, cold, underaged and lusty witches", ca poate luam masuri. Iar acum voi scrieti aici, sa ma oftic pururi!

Croocodilul fluiera in continuu de teama ursului si mergea in preajma lui Muttley

La ce ai scris aici m-am stricat de ras.

• Upvote 5

Foarte frumoase Cheile Sohodolului, auzisem, dar nu stiam ca-i asa fain acolo. Defileul ala incepe dupa Runcu?

Da, exact de-acolo incepe.

domne, da' @Muttley niciodata nu-si ia cu el ce-i trebuie intr-o tura grea?

De cand a anuntat keeeennnnyyyyy tura si pana am plecat, adica timp de mai bine de-o luna, mi-am tot actualizat lista de chestii pe care sa le iau la mine. Am avut de toate!

Am uitat, la stana aia eu am mancat ca bolnavu'. Mai ales c-am ajuns primul, si am si-un debit incredibil cand scap la mancare. Si am mancat foarte multa slanina si unt de oaie.

Noaptea, m-am trezit pe la 3, simteam cum ies broboanele de transpiratie prin piele si ca urmeaza sa mor. M-am dus la baie si am dat tot afara, p-aceeasi parte pe care a intrat. La intoarcerea in camera, cum gazda, obsedata de economie imi tot stingea becul de veghe de-l lasasem aprins pe hol, am omis faptu' ca inchisesem usa camerei, sa nu-l trezeasca pe keeeennnyyyyy oracaielile mele, si am lovit usa aia inchisa in intreaga-mi splendoare de s-a cutremurat pensionu'. keeeennnyyyyy se prefacea ca doarme.

Si poza mea preferata dintr-a 2-a zi:

D3Ik3kJ.jpg

Baieti, aveti legatura! ;)

• Upvote 8

Inainte sa preia baietii legatura, eu mai am o rugaminte (ca privitor amator): ceva mai putin HDR :)

• Upvote 1

"În grafica computerizată și fotografiere, prin gamă (sau interval) dinamică înaltă (HDRI sau HDR, de la eng. high dynamic range) se înțelege...."

...nimic aici.

Deci keeeeeennnyyyyyyyyyyyyyyy, e pentru tine! :))))))

• Upvote 1

Îmi pare rău dar nu mă pot abține. Place prea mult :D

Da' ie ușor ireale :P ( și @@sopinel mai abuzează ;)) )

Hajdereu' ăla din fotoșop e o cestie... 
Da' adevăratu' hajdere se face altfel. Sunt destui fotografi pe tarlaua asta numită ciclizm-punct-ro care ar putea esplica... Io știu teoretic, și știu un piculeț cu deselereu' meu modest...

scuzaț of-topicu, băgător de seamă, deh....

p.s @@Traveller, lasă că nici cu unele d-ale tale nu mi-e rușine :P

Asta e genul de tura care ma innebuneste si zona e una dintre preferatele mele! Multe plusuri de la  mine si abia astept continuarea.

In a doua poza din Cheile Sohodolului cred ca apare si "Inelul", o gaura circulara in stanca din varful muntelui. Nu stiu daca l-ati observat si la fata locului, pozat mai jos din alt unghi:

P1050959.JPG

De mancat bine se putea face la Cheile Butii, stanga vreo 2-3 km, dupa ce ati iesit la asfalt, cand voi ati facut dreapta spre Uricani.

Nu-mi vine sa cred ca au inceput asfaltarea pe Dealul Babii, acum 2 ani era doar judetean-forestier pe acolo. Ptr MTB mai interesant...

• Upvote 1

Hai s-o zic eu p-asta sa scap usor  :D

Asadar, o venit si a 3-a zi.

Dupa o noapte "furtunoasa", in care lumina ce probabil se stingea automat le dadea batai de cap unora, am mai stat ceva vreme sa ne spalam "bolizii" plini de praf dupa ziua ce-o trecut. Dupa ce lantul lui Muttley a ajuns la culoarea corespunzatoare, am luat-o la drum usurel inspre Orastie. Azi aveam de gand s-o lasam la relanti, rupti binisor fiind dupa primele 2 zile.

post-17428-0-92106300-1409251702_thumb.jpg

Dupa vreo 5km de fals plat coborat, Danut o decis ca e mai bine totusi cu bazonul pe el, ala de-l injurase toata ziua trecuta. Asa ca l-a echipat repede in cabina de proba a lanului de porumb de langa sosea.

In Orastie ne-am oprit prin centru la un brifcor sa-l pescuim si pe Florin, care dormise bine cu campioana langa el, in camera speciala cu vedere spre cimitr :) .

post-17428-0-06699800-1409254740_thumb.jpg

Apoi, speriati de ziua ce trecuse, ne-am dus pana la la Kaufland-ul de la marginea orasului unde ne-am facut provizii parca pentru inca 5 zile. Dupa care am luat-o "pe de-a dreptul" inspre marele bac de la Pricaz!

post-17428-0-40251400-1409251712_thumb.jpg

Impresionati de ingeniozitatea propulsiei, am plutit miraculos pana pe partea "corecta" a Muresului.

post-17428-0-30820300-1409251733_thumb.jpg

Aici, dupa ce lantul lucios al lui Muttley s-a umplut bine de praf, am luat-o din nou la urcus usurel pe sosea inspre Geoagiu.

post-17428-0-95260300-1409251919_thumb.jpg

In final, dupa o mare rampa de 3km care parca nu se mai termina, am ajuns si la distractie:

post-17428-0-80951400-1409251928_thumb.jpg

post-17428-0-55870600-1409256126_thumb.jpg

Nu inainte de a parca grijuliu bicicletele!

post-17428-0-52380200-1409252046_thumb.jpg

• Upvote 6

Impresionati de ingeniozitatea propulsiei, am plutit miraculos pana pe partea "corecta" a Muresului.

Ingenios si economic, insa solutia n-a fost inventata acolo. Am vazut-o aplicata pe tot cursul superior al Dunarii.

Cred ca lafaiala in piscina a facut toti banii. Nu mergeau si niste beri puse pe mal, doar cat sa intinzi mana dupa ele? :D

Bravo Marius, foarte frumos povestesti. Bine ai venit pe forum! Mai vrem :D

Da' ie ușor ireale :P ( și @@sopinel mai abuzează ;)) )

Hajdereu' ăla din fotoșop e o cestie... 

Da' adevăratu' hajdere se face altfel. Sunt destui fotografi pe tarlaua asta numită ciclizm-punct-ro care ar putea esplica... Io știu teoretic, și știu un piculeț cu deselereu' meu modest...

scuzaț of-topicu, băgător de seamă, deh....

p.s @@Traveller, lasă că nici cu unele d-ale tale nu mi-e rușine :P

Orice hdr tot un fel de photoshop e :) (Zice eu, care prin trusa cu titulaturi are si una cu "fotograf"). Ma rog, mai putin acela clasic de pe vremuri cu aparate pe film in care blocai efectiv lumina cu ceva pe o bucata din cadru. In rest, ce se face acum tot procesare e. Doar ca snapseed-ul de pe telefoane face asta dintr-un singur cadru si cu un singur buton ... iese cateodata exagerat, recunosc, dar na, hai sa nu purtam iar discutii cum photoshop-ul distorsioneaza realitatea :D

Asta e genul de tura care ma innebuneste si zona e una dintre preferatele mele! Multe plusuri de la  mine si abia astept continuarea.

In a doua poza din Cheile Sohodolului cred ca apare si "Inelul", o gaura circulara in stanca din varful muntelui. Nu stiu daca l-ati observat si la fata locului, pozat mai jos din alt unghi:

P1050959.JPG

De mancat bine se putea face la Cheile Butii, stanga vreo 2-3 km, dupa ce ati iesit la asfalt, cand voi ati facut dreapta spre Uricani.

Nu-mi vine sa cred ca au inceput asfaltarea pe Dealul Babii, acum 2 ani era doar judetean-forestier pe acolo. Ptr MTB mai interesant...

Foarte tare "ochiu". Nu l-am observat.

Varianta alternativa a traseului ar fi fost stanga de la uricani si mers spre lacul bucura, traversat retezatul. Candva ma gandesc sa fac si bucata aia.

Si poza mea preferata dintr-a 2-a zi:

D3Ik3kJ.jpg

Foarte interesanta momaia de piatra. Ati gasit mai multe pe culmi? Am inteles ca momaile astea sunt construite de ciobani pentru a se putea orienta pe munti atunci cand este ceata.