freeride_p

Protectii iarna/frig la glezne pe bicicleta

Recommended Posts

Salut,

Vine incet frigul, iarna... iar cand e rece afara mereu mi-e frig in zona dintre adidasi si pantaloni - acolo unde-s doar sosetele, in zona gleznelor, intra frigul si in timp se instaleaza reumatismul.... Mi-am propus insa sa scap de aceasta problema incepand cu toamna aceasta.

Ce mi-ar placea sa gasesc:
- ceva simplu si rapid de pus (merg cu bitza la servici si nu vreau un sistem complicat); ma gandesc la un sistem de prindere sub talpa si cu scai in jurul pantalonilor in partea de sus
- sa acopere atat adidasii si sa ajunga pana pe pantaloni ca sa nu lase frigul sa intre in zona dintre adidasi si blugi; sa faca fata la temperaturi scazute
- sa fie de preferat windstopper
- eventual captuseala termica pe interior - pentru un plus de confort.

Cateva incercari (unele testate, altele excluse din start):
a). sosete mai groase - nu merge caci tot intra frigul; sosete windstopper nu stiu sa existe :))))
b). pantaloni mai lungi - nu ajuta caci ar trebui sa fie mult mai lungi decat trebuie
c). prins pantalonii cu banda reflectorizanta; tot e mai ok caci pantalonii vin prinsi pana mai aproape de adidasi, dar nu indeajuns; in plus banda ajuta sa nici nu intre frigul pe sub pantaloni

post-12324-0-61282400-1409601028_thumb.jpg
d). overshoes - nu-s asa de inalti sa ajunga pana peste pantaloni + chiar daca ar fi suficient de inalti ia prea mult timp sa-i pui/dai jos
e). parazapezi - nu se potrivesc caci sunt prea mari si ia mult timp sa le pui/iei
f).  pantaloni lungi de ciclism cu protecție windproof și neopren - am vazut pe un alt forum vorbindu-se de ei dar nu stiu cum arata; citisem doar ca sunt foarte scumpi; in plus astia merg doar in ture, nu si purtati zilnic ruta acasa - job si retur

Asta e interesant ca si caracteristici (Material Windtex elastic, rezistent la vant si apa, Captuseala termica pe interior, Pentru temperaturi 0 - 12 grade C): http://www.bikewear.ro/Huse-pantofi/422-Huse-Termice-Chain/flypage.tpl.html  insa sunt overshoes si sunt greu de pus/dat jos.

post-12324-0-34296300-1409601047_thumb.jpg

Am vazut zilele trecute pe un site asa ceva: http://www.summermag.ro/protectii-alergare-salomon-trail-gaiters-low-black.html - zice ca sunt pentru alergare.
Nu scrie insa exact daca merg si pe timp de temperaturi scazute. Par foarte ok ca aspect, mi se par ca se pun/iau jos repede. Cam asa ceva sa gasesc si sa fie windstopper cred ca ar fi ideal. Avand in vedere ca in orasul meu nu gasesc astfel de produse, va intreb pe voi daca ati folosit si daca sunt ok?
Se potrivesc la orice fel de incaltaminte? (ma refer aici in special la adidasi, sau ghete lejere de oras).

post-12324-0-11402500-1409601068_thumb.jpg

Sunt curios voi ce folositi pentru a va proteja gleznele in sezonul rece de frig?

Am scris mult .. pentru o chestiune relativa mica dar care m-a framantat pana acum si tind sa cred ca nu-s singurul. Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe tema asta, orice link catre alte thread-uri sunt binevenite.
Ar mai fi o discutie legata si de frigul in zona incheietura mainilor dar aia e mai usor de rezolvat cu niste manusi lungi sau chiar niste arm warmers.

Multumesc frumos.

Salut. Din punctul meu de vedere husele de pantofi sunt cele mai bune chiar daca te chinui sa le pui. Am tras un frig la o tura de nu-mi mai simteam degetele de la picioare insa dupa ce mi-am luat huse (tot de la bikewear) am mers fara probleme prin frig. In general senzatia de frig se pune la degetele picioarelor, extremitati, nu neaparat la glezna si daca ai rezolvat partea asta mergi linistit.  Pe scurt: manusi cu windstopper, huse cu windstopper, geaca si eventual o cagula daca e chiar asa de frig, dupa cum am spus extremitatile. Ahh si pentru corp folosesc pe bicla, alergare, ski , orice  alta activitate in frig de la CRAFT - bluza si "izmene": http://www.bike-discount.de/en/buy/active-extreme-underpant-24223/wg_id-5273

Sunt extraordinare.

• Upvote 1

Si eu sunt tot pt husele de pantof. Si nu mi se pare ca se pun asa greu. Cand e mai frig, sub ele mai pun cate o hartie de ziar. Asta imi ia mai mult timp, cateva minute. Nu vad ce ai putea folosi numai cu avantaje, inclusiv de imbracat instantaneu. A te echipa iarna sa iesi cu bicicleta e mai migalos, ia ceva timp, incepi sa te incazesti/transpiri pana iesi din casa, dar asta e, iarna nu-i ca vara.

Da, sunt de acord ca husele sunt ok, dar parca nu le-as folosi si la turele scurte de cativa km prin oras unde riscul sa se instaleze senzatia de frig la degetele picioarelor nu e asa de mare. Eu am acum o astfel de husa de pantof, luata din Lidl, insa tare greu o pun/dau jos... probabil ca era mai bine daca luam o marime mai mare...

Doresc sa fac o comanda pe sportsdirect.com si am vazut acest model de husa: http://www.sportsdirect.com/muddyfox-overshoes-mens-937544?colcode=93754403

Ar mai fi si varianta unor parazapezi scurte: http://www.sportsdirect.com/karrimor-munro-gaiter-780002?colcode=78000203

http://www.summermag.ro/parazapezi-scurte-trespass-knoydart-black.html

Legat de produsul http://www.summermag.ro/protectii-alergare-salomon-trail-gaiters-low-black.html am vorbit azi cu un reprezentant al site-ului si mi-a zis ca prin materialul lor trece aerul, gaiterele sunt mai mult pentru a nu lasa pietricele sa intre in adidas in timpul alergarii. Totusi imi plac foarte mult cum arata.

Confirm cele spuse despre "parazapezile" de la Salomon, intr-adevar prin material trece aerul si scopul lor este acela de a impiedica mizeria si mai ales pietricelele sa intra in adidas. Am o pereche si functioneaza perfect. Anul trecut lea-m folosit si iarna in timpul alergarii si am senzatia ca ajuta un pic si la confortul termic in sensul ca pastreaza glezna putin mai calda, insa materialul este permeabil la vant si cu bicicleta te deplasezi cu alte viteze lucru care le face aproape inutile.

Eu caut o protectie la frig pentru genunchi, tot asa, ceva din material windstopper care se poate pune peste pantalon...

intra frigul si in timp se instaleaza reumatismul.... 

Pseudomedicina populară în acest secol 21 este la fel de utilă ca și frecatul cu usturoi a țâțânilor ușii.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Reumatism

Cele mai multe forme de reumatism sunt cauzate de tulburările sistemului imun, când mecanismele de apărare a organismul atacă propriile țesuturi, ca în artita reumatoidă când sunt atacate țesuturile articulațiilor. [...] Cauzele acestor defecțiuni imunologice pot fi ereditare, infecții intestinale și urogenitale, pe când o mare parte nu sunt nici azi cunoscute. [...] Părerea că reumatismul este o boală a bătrâneții nu corespunde cu realitatea, boala apărând și la copii.

Nici răceala nu vine de la frig ci este o infecțiune virală luată de la alți oameni. Dar divagăm.

Pentru reducerea disconfortului termic, cele mai bune sunt protecțiile pentru pantofi din neopren mai grosuț. Zona nu este foarte bine irigată cu sânge, deci o protecție a pierderilor de căldură ajută. Riscul este, însă, că materialul nu respiră; piciorul transpiră, iar umezeala favorizează și mai mult pierderea de căldură (pe lângă disconfort mult mai ridicat). Deci, trebuie să descoperi în timp care e combinația fericită între grosimea protecției, frigul de afară și nivelul de efort pe care-l faci. Ar fi bine să complementezi protecțiile de pantofi și cu niște șosete pentru iarnă, în amestec de lână cu poliester, care țin cald și dacă sunt umede; uită-te și la raftul de șosete pentru ski, că au echipament tehnic fain, și șosetele-s făcute să protejeze piciorul de frig și să-l ventileze până sub genunchi.

Despre sosetele SEALSKINZ am auzit aproape numai lucruri bune, mai ales din rindul biciclarilor care au pedalat zile intregi pe frig si ploaie sau fac naveta pe bicicleta tot anul.

Eu pina acuma n-am avut probleme folosind o pereche de incaltaminte MTB (“bocanci” SPD)

shimano-sh-90mt.jpg

in combinatie cu sosete mai groase, huse de pantofi inalte (ceva asemanator Vaude) si daca e nevoie eventual un pantalon de ploaie. Cu pantalonii trasi peste huse nu intra nici un strop de apa – si nu iese nici un strop de apa, oricit de „gorebreathablemiracle“ ar fi. Trasul si scosul „huselor“ poate deveni foarte enervant.

Problema cu ciorapii mai grosi e ca daca mergi cu pantofi de vara, care sunt luati ca marime pt ciorap subtire, atunci ori strang, ori se mai lasa. Eu am patit,intr-o primavara, am constatat ca pantofii erau putin mai largi. Iarna urmatoare n-am mai bagat ciorap mai grosi ci am folosit hartie sub huse, dar de pe la 5 grade in jos incepea sa fie cam rece, asa ca am dezafectat o pereche de ciorapi si am facut jambiere din ei. Mai e si varianta de un ciorap intreg peste tot pantoful cu taietura in talpa pt placuta,si apoi husa,  pt temperatui mici. Asta n-am facut-o, sau nu inca.

Peste ghete in genul aratat de Frank probabil ca se trag mai greu husele, nu stiu daca sunt gandite ca dimensiune pt asa incaltari, plus ca materialul apare mai putin alunecos, impiedica trasul huselor. Intr-adevar, incaltatul trebuie sa fie destul de rapid, altfel incep sa te ia transpiratiile si nervii, in plus nici nu e bine sa iesi transpirat brusc in frig. 

Cu husele pomenite de Frank, confirm, sunt foarte ok. Un pic de atentie sa le pui si gata, nu mai intra pic de apa. Le folosesc in combinatie cu suprapantalonii Spray, tot de la Vaude

Problema cu ciorapii mai grosi e ca daca mergi cu pantofi de vara, care sunt luati ca marime pt ciorap subtire, atunci ori strang, ori se mai lasa. Eu am patit,intr-o primavara, am constatat ca pantofii erau putin mai largi. Iarna urmatoare n-am mai bagat ciorap mai grosi ci ...

Cu incaltamintea din imaginea de mai sus (o impregnez cam de trei ori pe an) nu am aceste probleme – o folosesc atit vara cit si iarna si mai are avantajul ca poti merge si pe jos ca un om normal; nu ca un “waddling penguin” . Vara port sosete ultra subtiri (de dama / 3 perechi la 1 €) pentru a evita pe cit posibil transpiratia. Aceste sosete sint una doua spalate si uscate. La ture lungi (ma refer la cicloturism) sint foarte practice si usoare dar mai mult de 5 -6 zile nu tine o pereche (citeodata zapacesc zilnic o pereche, de multe ori deja la incaltat). Datorita constructiei si a sireturilor incaltamintea sta foarte bine fixata pe laba piciorului cu acest tip de sosete. Asta are valabilitate si pentru sosete groase. La folosirea de sosete extrem de groase se poate scoate ceea ce prin partile astea se numeste „Einlegesohle“ (insole / sockliner / shoe insert) – pe acest forum parca se numeste „brant / branturi”. “Brant” vine probabil de la “Brandsohle” – Brandsohle si Einlegesohle sint doua lucruri diferite.

De aceasta “metoda” sint foarte multumit de multi ani de zile. Trebuie sa recunosc ca in combinatie cu husele pomenite mai sus sansele de a cistiga un fashion contest sint minimale. 

Oarecum off-topic: denumirile provin din industria producătoare de pantofi din piele, însă acel proces industrial are doar asemănări parțiale cu modul în care pantofii (sport) moderni sunt asamblați. În limba română avem prea puțini termeni care să reflecte aceste modificări, așa că cei vechi sunt folosiți incorect.

Branțul folosit în construcția unui pantof este o piesă fixă, lipită în interior de talpă. Dar la pantofii sport există o talpă pentru contactul cu solul (în engleză sole sau outsole), uneori există și un strat suplimentar pentru absorbția șocului (în engleză midsole) dar care poate fi și parte a tălpii produsă prin injecție de materiale plastice, iar în interiorul pantofului se pune un „insole” sau „sock liner”. Acest insole este pentru confort și igienă; este un consumabil, se poate scoate și spăla, sau chiar înlocui complet (la pantofii folosiți de sportivi chiar e de așteptat să facă asta). În română i se zice în continuare branț în ideea că se află între picior și talpa pantofului, dar este o denumire tehnic improprie.

... , dar este o denumire tehnic improprie.

Cam asta am vrut sa spun (cu handicapul meu ...).

Eu am pedalat pe la 2-3 grade cu pantofi mtb-spd si huse de pantofi peste glezna. La munca aveam niste ghete iar husele nu le-am dat jos pana in primavara...practic descaltam pantofii de bici cu tot cu huse

• Upvote 1

Eu iarna umblu cu asa ceva in picioare. Mai tare ma tem de frigul de la incheieturi decat de la glezne.

b_150435.jpg

• Upvote 2

Si eu m-am intrebat daca nu cumva-i vreun sat de Rromulani, ca prea sunt inalte turnuletele alea...

Hancea e sat de mexicani, da' turnuletele pe care le vezi ie in Veresti la conu' Lucian. :D Ie dincolo de placuta cu Veresti.  <):)

Despre sosetele SEALSKINZ am auzit aproape numai lucruri bune, mai ales din rindul biciclarilor care au pedalat zile intregi pe frig si ploaie sau fac naveta pe bicicleta tot anul.

Confirm! Am o pereche cumparata acum un an teoretic cu alt scop insa dupa o tura lunga cu 70+km prin ploaie, am hotarat ca la urmatoarea in care e posibil sa intalnesc aceleasi conditii sa le iau. Ei bine in timp ce restul erau murati bine la picioare eu eram uscat, daca mai punem la socoteala si Ass Savers-ul pe care eu il aveam si ceilalti nu, diferenta de confort intre mine si ei a fost enorma.

Pentru mine merita.

PS: Nu-i chiar la subiect, insa poate inspira pe altcineva care ajunge pe topicul acesta.

• Upvote 1

Raspund mai rar caci sunt mai mereu plecat.

Interesanta ideea cu punerea de overshoes peste pantofi (adidasi in cazul meu) cand vine frigul si dati jos doar la primavara. As putea incerca aceasta varianta avand in vedere ca iarna adidasii ii folosesc doar la datul pe bitza.

Faptul ca s-a adus vorba de sosete e foarte bine, nu ma gandisem sa cumpar o pereche de sosete mai k-lumea. Am sa tin cont de sfatul cu Sealskinz. Voi de unde va luati sosete waterprfoof  Sealskinz ? Pe net am vazut 2 magazine: Rucksack Shop si SummerMag.

Sunt groase ? (aici ma gandesc in special la faptul ca o sa folosesc adidasii care-i port si vara si care au fost cumparati in ideea purtarii cu niste sosete subtiri - problema semnalata si de Viorel mai sus).

Am gasit un articol fain in care sunt prezentate hainele ce-ti tin de cald si-ti asigura un pedalat optim si pe timp de iarna: http://www.bikefun.ro/northwave-2014-2015-toamna-iarna. Produsele sunt doar de la Northwave, arata bine cam toate, insa depasesc mult bugetul meu.
Mi-au placut manusile acestea: http://www.bikefun.ro/product/manusi-northwave-de-iarna-x-cellent-lung-negru caci au si acea parte mai lunga care poate fi bagata sub geaca.

Mi-am comandat niste overshoes de aici: http://www.sportsdirect.com/muddyfox-overshoes-mens-937544?colcode=93754403 - astept sa vina.

Inca sunt tentat de acele protectii alergare: http://www.summermag.ro/protectii-alergare-salomon-trail-gaiters-low-black.html insa nu au marimea mea pe stoc. Cred ca mi-ar fi de-ajuns pt. pedalatul prin oras cat sa nu-mi fie frig, asta si pentru ca in oras pedalez cu viteza mai redusa. Adevarul e ca si imi plac mult cum arata :D.

Mi-am comandat ieri o pereche de sosete Sealskinz si anume modelul  Sealskinz Trekking 2012  la 99 lei: http://www.summermag.ro/sosete-sealskinz-trekking-2012.html
Daca erau pe stoc le comandam pe acestea: Şosete Mid Weight – Mid Length http://magazin.rucksack.ro/shop/imbracaminte-waterproof/sosete-mid-weight-mid-lenght/  - cred ca sunt si cele mai cautate, poate si datorita descrierii lor "sunt excelente pentru orice fel de activitate în aer liber… de la plimbat câinele prin iarba udă din parc, într-o toamnă friguroasă, până la ascensiuni alpine serioase în plină iarnă!".

In fine, acestea comandate de mine nu cred ca o sa le folosesc pe bitza, ci la iarna, in cizme cand e de lucru cu zapada toata ziua acasa, la tara. In plus o sa le folosesc si in drumetiile de o zi pe munte pe care le mai fac iarna. Abia astept sa vad cat sunt de bune :).

Am gasit si cum trebuiesc intretinute(spalate, uscate) aici: http://anghelmarian.wordpress.com/2010/01/26/despre-sosetele-sealskinz/  insa nu scrie nimic daca e ok daca se adauga balsam de rufe in masina de spalat cand se spala sosetele...

In general tot ce tine de echipamentul de alergat,biciclit, montan si care e fabricat din tesaturi sintetice,gen bluze tehnice,polare,windstoppere se spala fara a folosi balsam si la o temp maxima a apei de 40 de grade.

In general tot ce tine de echipamentul de alergat,biciclit, montan si care e fabricat din tesaturi sintetice,gen bluze tehnice,polare,windstoppere se spala fara a folosi balsam si la o temp maxima a apei de 40 de grade.

Asa stiam si eu, dar ca sa  fiu sigur am intrebat si in articolul mai sus mentionat si mi s-a raspuns asa:

Tipul de detergent sau de balsam folosit la spălatul șosetelor, nu este important, deoarece membrana impermeabilă nu este microporoasă (așa cum este membrana Gore-tex, de ex.). Esențială este temperatura de spălare, așa cum am scris în acest articol.

Așadar, nu este nici o problemă dacă adăugați balsam la spălarea șosetelor Sealskinz.

Oricum, ca sa fiu 100% sigur nu o sa adaug balsam atunci cand o sa le spal.

Am cumparat asa ceva de la Maros: http://www.marosbike.ro/huse-pantofi-sosete/huse-pantofi-maros-p-1503.html

Primele impresii:

- usor de pus/dat jos (au un fermoar pe partea interioara a piciorului)

- urca un pic pe glezna

- tin de cald

- la partea cu apa e relativ, depinde de cantitatea de apa. NU sunt impermeabile, daca le tii sub robinet o sa se ude, dar dimineata pana la servici (15 min ploaie lejera) au tinut ok, nu s-au udat deloc papucii

- protejeaza de murdarie

Si cel mai important pretul - 41 de lei.

• Upvote 1