koboldjanos

20.09.2008 - Semimaratonul Piatra Mare

Recommended Posts

Societatea Carpatină Ardeleană filiala Covasna organizează semimaratonul “Piatra Mare” cu bicicletă de munte si alergare, pe traseul care este marcat cu linie roşie pe harta anexată (prin email).

Data concursului: 20 septembrie 2008.

Diferenţa de nivel la urcare: 1143m. La coborâre: 213m.

Traseul se va desfăşura pe drumul de care “Drumul Familiar” din masivul Piatra Mare.(Dambul Morii- Cabana Piatra Mare - Varful Piatra Mare si intoarcere pana la cabana).

In caz de vreme rea concursul se va desfasura pana la cabana.

Traseul are o lungime de 11,65km.

Grupuri de vârstă: 18-25 ani, peste 25 ani.

Startul va fi dat de la bariera Dâmbul Morii la ora 10.

Înscrierea se face pe loc de la ora 8.

Cine doreşte să rămâne până duminică, înnoptarea se face la cort, lângă cabană.

Taxa de participare: 30 RON care conţine premiile şi o masă după concurs.

Participanţii la maratonul Sfântu Gheorghe din anul acesta, care posedă cardul de fidelitate, beneficiază de o reducere de 10 RON.

Regulament:

- cască de protecţie pt biciclişti

- să aibă asupra sa 1 l de apă

- a nu se folosi scurtături

- se interzice participarea concurenţilor în stare de ebrietate

- concurentul semnează declaraţia că participă pe propria răspundere

- organizatorii nu răspund de starea tehnică ulterioară a bicicletei

- a se păstra curăţenia pe traseu, în caz contrar concurentul în cauză care va fi observat, va fi descalificat

cum este acest semimaraton.. cand se alearga si cand se emrge pe bicicleta...? se poate merge numai pe bicicleta sau doar sa se alerge?

dupa parerea mea, am impresia ca se merge pe bike pana la cabana piatra mare (majoritatea drum forestier) si de acolo se lasa bicicleta si se urca pe varful piatra mare :)

asta e exact un traseu pe care vroiam sa il fac si in aceiasi maniera, care mi se pare foarte eficienta :P

nu stiu daca voi participa, este ceva complicat pt ca vreau sa urc prin bucegi in aceiasi zi :) apropo, sper sa fie fara ploaie macar.

Din cate stiu eu se merge sau pe jos, sau cu bicicleta, nu cu amandoua.

va multumesc am crezut ca e ceva gen.. optional de la un anumit punct... adica cine poate merge pe bike si cine nu alearga

adica cine poate merge pe bike si cine nu alearga

Sau invers cumva? :P

haideti sa va lamuresc eu cum sta treaba. Baietii l-au numit maraton de alergare si biciclit deoarece sunt portiuni unde nu poti sa te urci pe bike, din cauza inclinarii pantei sau a pietrelor de pe traseu.

De la cabana Dambu Morii (aprox. 2 km de la iesirea din mun Brasov spre Predeal, pe partea stanga in directia de mers) se poate merge pe bike prima parte de traseu, cu mici exceptii, sau bineinteles cei bine antrenati, putand urca pana la cabana Piatra Mare. In continuare pana pe varf nu se mai poate pedala, existand chiar zone in care bike-ul trebuie carat, iar la coborare (care se face pe un alt traseu decat cel de urcare) sunt de asemenea portiuni unde este mai bine sa mergi pe langa ea.

Am fost pe traseu in vara acestui an, ocazie cu care a si fost masurata tura. Personal zic ca e scurt dar greu al naibii. Felicitari EKE ptr o asemenea initiativa, mai atipice concursurile de up-hill pe la noi.

Apropo, fotografia din avatarul meu este facuta chiar pe vf Piatra Mare

Edited by doruk
sa dam un raspuns complet celor interesati

:eek:C-am acest peisaj ne-a asteptat sus la cabana.Dar a meritat distractia.Pentru o miscare scurta de sambata a fost bun,si ciorba aia calda,la cele 0 grade ce a fost afara,ne a prins bine!

pacat ca un asemenea concurs nu a fost din timp si mai intens mediatizat. Culmea nu prea aveai nevoie de mare organizare, poteca de acces spre Cabana Piatra Mare find precum partia de bob, nu aveai unde sa te ratacesti.

Vorba lui Tibi, ciorba de bun sosit la cabana a fost super, zapada din zona mai putin, ne-a facut se ne imbracam pana in dinti cu tot ce am avut la noi.

Sper ca pe viitor concursul sa se mai organizeze si sa fie mai mediatizat.

Salutare!

Ca si unul din curajosii participanti vreau sa laud initiativa unui astfel de concurs. A fost un fel de "esenta de MTB". Totul la maxima intensitate, de la inceput pana la sfarsit.

Traseul dupa parere mea se poate parcurge in conditii uscate pe bicicleta in proportie mai mare de 90%. In schimb, sunt bucati mari de maxima intensitate, pe care un ciclist amator normal, chiar daca le urca, le va lega destul de greu si va avea nevoie de multe pauze. Din pacate datorita traseului ud treburile au fost un pic mai nasoale.

In fine, sunt convins ca ar fi fost mult mai multi participanti daca nu ar fi fost vremea asta oribila si daca ar fi fost anuntat concursul ceva mai repede. Jos palaria pentru participanti, era o vreme ca nu iti venea sa iesi din masina.

Sper din tot sufletul ca sa se tina concursul si in anii urmatori. As avea si o sugestie, s-ar putea face si o cronometrare pe coborare, un super traseu, iar apoi sa se faca un clasament separat urcare/coborare si unul total urcare+coborare. Ar fi si mai haios.

Acuma cireasa de pe tort, pozele facute de Laurentiu Barza pe traseu le puteti gasi pe blogul sau personal:

http://lbarza.blogspot.com/2008/09/thanks-god-summer-is-over.html

La cat mai multe initiative de genul asta!

Horatiu

sal

am zis ca nu mai are rost sa fac topic nou , dar pe 25 iulie se organizeaza din nou..

SEMIMARATONUL PIATRA MARE

Societatea Carpatină Ardeleană filiala Covasna, împreună SCA Săcele organizează semimaratonul „Piatra Mare” cu bicicletă de munte sau alergare pe traseu care este marcat cu linie roşie pe harta anexată (harta se poate obţine pe e-mailul de mai jos).

Data concursului: 25 iulie 2009

Traseul are o înclinaţie de maximum 45 de grade.

Diferenţa de nivel la urcare: 1143 m, la coborâre: 213 m.

Traseul se va desfăşura pe drumul de care „Drumul Familiar”, din masivul Piatra Mare.

Traseul are o lungime de 11,65 km.

Grupuri de vârstă: 18-25 ani şi peste 25 ani.

Startul va fi dat de la bariera Dâmbul Morii, la ora 10.

Înscrierea se face pe loc, de la ora 8.

Taxa de participare: 30 RON.

Participanţii care posedă cardul de fidelitate, beneficiază de o reducere de 10 RON.

Regulament:

- - cască de protecţie pentru biciclişti

- - a nu se folosi scurtături

- - se interzice participarea concurenţilor în stare de ebrietate

- - concurentul semnează declaraţia că participă pe propria răspundere

- - organizatorii nu răspund de starea tehnică ulterioară a bicicletei

- - a se păstra curăţenia pe traseu, în caz contrar concurentul în cauză va fi observat, va fi descalificat

- - rugăm concurenţii să respecte turiştii aflaţi pe traseu

Info:

- - Szilagyi Peter: 0745-970985

- - Gaspar Laszlo Zsolt: 0745-058179, e-mail: gl_zsolt@yahoo.com

luat de aici: Muntii Carpati - Semimaratonul Piatra Mare

eu ma bag :)

Deci la start o sa fie lume si pe jos si cu bicicletele si pleaca toti odata fiind cronometrati la fel?

Care este dificultatea traseului dupa tine ? Este mediu sau greu ?

Mihai sunt doar pe bitza, doar ca e prea dificil traseul si se impinge mult la bitza de aici semimaraton, cel putin asa am inteles eu. Oricum e aproape de noi la asta sigur ne prezentam:P.

Este si distanta prea mica,poate veni si de aici numele.La prima editie au fost si alergatori,si zapada :-))).

Este si distanta prea mica,poate veni si de aici numele.La prima editie au fost si alergatori,si zapada :-))).

Astept cu nerabdare... hillclimbing and push the bike :-bd Piatra Mare Rulezzz

Haideti sa fim cat mai multi!

O intrebare pt organizatori. Ce piese trebuie sa contina o bicicleta pt a fi considerata bicicleta la "concursul" asta?

Poti sa faci putina economie,vii fara frane,ca este un up hill ;-))),in rest cu ce bita vrei,dupa parerea mea.Nu e un concurs asa de mare sa se lege de cestii de dim. rotilor,important sa reziste la solicitare,si bita si raderul!!!!:-)))

Important sa fie cat mai multa lume!

Intrebare pentru organizatorii , unde este ma exact locul de plecare , daca se poate pune o harta , pentru exactitate , si daca este in regula daca se ajunge in jurul orei 9 pentru inscriere.. (din cauza lipsei de transport trebuie sa vin cu trenul , care ajunge la ora 9 si 20 in predeal)

Si inca una, sunt asigurate puncte de alimentare pe traseu ?

Guest
This topic is now closed to further replies.