koboldjanos

20.09.2008 - Semimaratonul Piatra Mare

Recommended Posts

la cat este de lung nu cred ca va fi nevoie de alimentare. un camelback in spate cu niste apa si glucoza zic eu ca e de ajuns.

la cat este de lung nu cred ca va fi nevoie de alimentare. un camelback in spate cu niste apa si glucoza zic eu ca e de ajuns.

In anul trecut n-a fost nici un punct de alimentare, startul se va da la dambul morii si eu cred ca e bine sa ajungi acolo la ora 9 30-9 45.

Am trimis mail la organizatori si au raspuns prompt.

Din predeal pana la Dambul Morii sunt in jur de 18 km , majoritatea la vale care ai putea sa ii faci in 20 de minute sa zicem , si cu ajungerea trenului in predeal la ora 8.20 plus ceva intarziere , este posibil sa ajungeti la start in timp rezonabil

Legat de punct de alimentare , au zis ca ne servesc cu ceai la cabana. Daca este nevoie o sa postez si harta traseului. *-:) Bafta si ne vedem acolo!m/

Anul trecut a fost frumos, in ciuda vremii. Daca e uscat, merge pe bicicleta aproape tot. Mi-as dori foarte mult sa vin, dar am o mica accidentare dupa Marathon 7500 si nu pot sa ma fortez. Si coborarea inapoi e bestiala... Asa ca daca puteti, mergeti, nu ezitati.

Cateva poze si povestea de anul trecut, care te "baga" in atmosfera de atunci :):

Anii cei mai frumosi in mijlocul naturii: Uphill si ratacire in Piatra Mare, pe un inceput de iarna

vad ca in poze era cam ger.....acuma sper sa fie mai cald. stie cineva daca trebuie totusi echipament mai gros (pantaloni lungi, bluza, etc). ???

Daca nu ploua o sa fie cald. Foarte cald.

Am o intrebare pentru cine a participat anul trecut:

Ce timpi s-au facut?

Daca nu ploua o sa fie cald. Foarte cald.

Am o intrebare pentru cine a participat anul trecut:

Ce timpi s-au facut?

Nu am fost anul trecut, dar am urcat pe traseul drumului Familial pana la cabana in aproape 2 ore de jos de la Damb- cam 70% pe şa. Recordul la alergare insa stiam ca e undeva la 40min.Sunt curios care varianta e mai eficienta pana la urma...1000 m diferenta de nivel totusi.

Iar coborarea dureaza 20 min si e intr-adevar bestiala !Merita !

Traseul si alte poteci pe acolo le-am facut si eu de foarte multe ori. De pe la 15 ani am tot avut timp :D

Dar ma intereseaza in concurs ce timpi au scos ( locurile I II III IV... )

Eu am fost azi pe acolo sa vad cum este traseul. Nu particip pt ca sunt inca putin accidentat si pentru ca traseul este,din pacate, peste nivelul meu de pregatire.

Iata cateva poze pe primii 2 km.Credeti-ma ca este cu mult mai abrupt decat pare in poze si sunt multe radacini,pietre,crengi care,in combinatie cu panta,fac urcatul in sa imposibil pe anumite portiuni.

Bafta celor ce participa,o sa aveti ceva de tras.

Te-ai inscris, Niji? Foarte bine! Go, girl!

O sa fie un amalgam de senrimente in timpul maratonului dar apoi vei ramane cu o amintire frumoasa, o sa vezi! :)

Inscrierile se pot face doar la fata locului?

La cat se da startul pana la urma?

Am trimis mail la organizatori si au raspuns prompt.

Din predeal pana la Dambul Morii sunt in jur de 18 km , majoritatea la vale care ai putea sa ii faci in 20 de minute sa zicem , si cu ajungerea trenului in predeal la ora 8.20 plus ceva intarziere , este posibil sa ajungeti la start in timp rezonabil

Trenul care ajunge la 8.20 in Predeal este rapid... din cate stiu nu ai voie pe rapid si IC cu bicicleta... Oare organizatorii au facut "efortul" sa ceara celor de la CFR introducerea unui vagon special pana la Brasov !? ...

EU unul nu m-as risca... citeam intr-un thread anterior ca risti sa iei amenda mai ales daca urca supracontrolul.

Sambata dimineata la ora aia este foarte putin probabil sa fie supra-control. Si cu nasu' se rezolva ,doar stim toti asta, si fara vagon special.

Te-ai inscris, Niji? Foarte bine! Go, girl!

O sa fie un amalgam de senrimente in timpul maratonului dar apoi vei ramane cu o amintire frumoasa, o sa vezi! :)

Voi încerca. Va fi primul munte :|

Inscrierile se pot face doar la fata locului?

La cat se da startul pana la urma?

Pai insrierile numai la fata locului incepand cu ora 8.00

Si startul este programat la ora 10 , dar daca o sa mai fie persoane care terbuie sa se inscrie , o sa se amane pana se inscriu toti .

Mai ramane cineva pentru o plimbare mica duminica ?

Salut , eu zic ca cel mai bine vorbim la concurs si vedem cum facem. Pe langa ce tura ai mai propus tu ar mai fi una ceva mai mare :Planificator Ture - Bicla : petru orjogoaia (baiului) - Muntii Carpati

Aproape sigur o sa ramanem peste noapte sa facem o tura si duminica , ca o sa fie prea cald in Bucuresti.

Bafta!

am o intrebare daca esti minor (15 ani) te poti inscrie la maratoane semi-maratone?:)) chiar as vrea sa vad de ce sunt in stare:)

am o intrebare daca esti minor (15 ani) te poti inscrie la maratoane semi-maratone?:(( chiar as vrea sa vad de ce sunt in stare:)

In cazul tau din cate stiu eu trebuie sa ai acordul parintilor : " Subsemnatul X tatal/mama lui , declar ca sunt de acord ca fiul meu sa participe la concursul Y

Dar nu sunt sigur.

P.S. Sub avatar scrie ca ai 14 ani ,dar tot in aceiasi categorie intrii.

Bafta !

Guest
This topic is now closed to further replies.