lally

Cadru de aluminiu 7005 sudura va rezista?

Recommended Posts

Salutare! Ieri dupa o tura cu bicicleta am observat o fisura marisoara la inbinarea dintre top tube si seat tube....am crezut ca MA  E TATI BOLILI.. :-<...!Este cineva pe forum care se pricepe sa-mi spuna daca se mai poate face ceva cu cadrul asta... sa-l sudez ,,o sa tina sudura ? ....poate cu o o ranforsare sau o intaritura? Astept niste pareri de la cei patiti si nu numai..! Cum am scrisi in titlu cadru e din aluminiu 7005.. si din cate am citit prin alte locuri aluminiu 7005 nu necesita tratament termic... Nu-mi sariti in cap daca am zis vre-o prostie..nu stiu..nu ma pricep.. am chiulit de la orele despre aliaje... de aia cer ajutor aici....HELP! Momentan nu am facut nici o poza cu fisura, dar maine am sa incerc sa revin si cu niste poze...pana atunci niste sfaturi lsi pareri la (rece) daca se poate [-O<

Cadrul de aluminiu fisurat se aruncă. Se dă la reciclat. Caută un cadru nou să muți piesele pe el.

Cam asta-i buba...Da Luciane ...toata lumea stie ca aluminiu se poate suda...intrebarea intrebatoare e daca  va tine  sudura..

Am sa caut o mana iscusita in ale sudurii pe aici prin Iasi ... si ma mai gandesc sa rog mana iscusita dupa ce repara sudura sa-mi puna si o ranforsare ca in poza cu cadru ghost...

Acum o intrebare pentru Lucian ...deoarece am vazut unele "jucarii" facute de el ...si deduc ca e o mana iscusita in ale sudurii... Daca cadru meu e din aluminiu 7005 si ranforsare e din aluminiu 6061(ma gandesc sa o fac dintr-un adaptor pentru tija de sa) se pupa la sudura?

post-17493-0-55466300-1410719050_thumb.jpg

post-17493-0-25529300-1410719560_thumb.jpg

post-17493-0-19857400-1410719934_thumb.jpg

post-17493-0-73126800-1410719943_thumb.jpg

Orice cadru de aluminiu de poate suda de catre un sudor (foarte) talentat. 

Cum zise @@LucianTheOne.

Doar ca e bine de descifrat cauza fisurarii.

E bine de stiut si vechimea lui.

Daca este din cauza unei solicitari avand si tija de sa prea scurta, sau dimpotriva un viciu de material/imbatranire.

Cadrele de la Ghost nu-s niste rable si presupun ca a fost fortat. Asta inseamna ca se poate suda si folosi in continuare.

Daca a avut tija de sa suficient de lunga cat sa coboare sub TT si a aparut acea fisura atunci e mai bine sa faci cum a zis @@Traveller

Scuze ...cadrul meu e Stevens... poza cu cadru Ghost am luat-o de pe net ca exemplu pentru cum asi  vrea sa-i sudez o ramforsare,,,

Daca cadru meu e din aluminiu 7005 si ranforsarea e din aluminiu 6061(ma gandesc sa o fac dintr-un adaptor pentru tija de sa) se pupa la sudura?

Nu! Ambele materiale, precum si electrodul trebuie sa fie din acelasi aliaj.

Cam asa arata bicicleta inainte sa plesneasca.tija de sa e corespunzatoare cadrului... tija de sa a fost bagata pana si chiar mai jos de semnul limita... si totusi... in 1 an de zile am rupt (aproximativ) in acelasi loc 2 cadre ... un magellan polaris  cumparat nou din magazin( rupt dupa aproximativ (2 ani de folosinta) si un stevens luat sh.. dupa aproximativ 6 luni de folosinta...oi fi eu ceva mai maricel dar , in afara de drumurile noastre cu gropile specifice si cateva drumuri de tara mai light nu am bagat..deci nu pot spune ca am abuzat de ele... si totusi au facut poc

post-17493-0-18509800-1410772063_thumb.jpg

post-17493-0-27924900-1410772068_thumb.jpg

post-17493-0-55547100-1410772073_thumb.jpg

mi se pare cam multa tija expusa, treci la o marime mai mare. sau la full suspension ;)

edit: cu cat ma uit mai mult cu atat mi se pare mai ciudata geometria aia. in prmul rand unghiul la seat tube e prea abrupt, ai prea multa parghie pe zona cu probleme.

dupa head tubul ala lung cat o zi de post, nu cred ca e cadru de mtb, ori a fost proiectat pt furca fara suspensie si l-ai ridicat prea mult de fata, ori e un trekking care se masoara cam ca la cursiere, vine cu o geometrie mai inalta si e proiectat pentru foarte putina tija expusa, de exemplu la 1.80 se recomanda 58cm (spre diferenta de 50cm la mtb).

uite cum arata la ei pe site:

CJI0c1O.jpg

E clar ca-ti trebuie marime mai mare. Eu as propune si 29er, in acelasi timp.

E clar ca-ti trebuie marime mai mare. Eu as propune si 29er, in acelasi timp.

cadru e de trekking stevens sovering... furca e xcm 29er cauciucurilde de 29x2.0 deci bicicleta  cred ca e o strutocamila

P.S asa am cumparat-o

Cum ti-am zis si dincolo... cumpara cadru de mtb: http://www.rczbikeshop.ro/ro/rcz-013-frame-race-29-xl-disc-black-with-white-stickers-size-23.html

Am impresia ca tu vrei sa-l repari numai din ambitia sa surubaresti. In cazul asta iti urez mult noroc... dar tot la alt cadru vei ajunge foarte curand. Dupa multa alergatura degeaba.

de cube am si uitat... vroiam un ams si nu aveau decat 16", asa ca mi-am sters oferta din memorie :))