Sign in to follow this  
viv

Problema Devron Riddle h6.7

Recommended Posts

Buna ziua.Sper sa fi postat unde trebuie.Cum spune si titlul am o mica problema care suna cam asa : De cand mi-am cumparat bicicleta am observat ca deraiatorul spate nu este centrat cum trebuie.

Deci vitezele se schimba normal de la pinionul mare pana la al 4 lea pinion dupa care o ia razna complet.Daca dau sa schimb dupa a 4 a pe a 5 a se schimba dar are tendinte sa sara pe a 6 a si in cele din urma sare.Deci teoretic eu nu pot folosi decat vitezele 1,2,3,4 si 9. Restul nu merg cum trebuie.am incercat sa centrez deraiatorul dar nu am reusit nici cum,am tras de cablu,am umblat la i si h,dar in zadar.

Ce am reusit sa fac a fost doar sa fac sa mearga vitezele 5,6,7,8,9 normal dar cu conditia ca nu mai mergeau vitezele 1,2,3,4 normal. 

Sa fie vreo incompatibilitate la mijloc?Mentionez ca bicicleta nu a schimbat niciodata vitezele normal.

Specs : 

Angrenaj

Suntour XCM-T414, 22-32-44T, 175mm

Pinion

SRAM PG-950, 11-34T

Lant

KMC X9, 114 zale & Missing Link

Schimbator spate

Sram X.7, 9 viteze, brat lung

Manete schimbator

Sram X.5 Trigger

E strâmba urechiuşa pe care e prins deraiorul. Se poate indrepta, dar cu mare grija.

Am observat si eu problema asta, urechiusa e dintr-un material foarte moale si se indoaie usor.

• Upvote 1

@@LucianTheOne Multumesc pentru raspunsul tau,sunt sa te anunt ca deja am rupt o urechusa odata,am incercat sa o indrept dar am rupt-o ;in fine am comandat alta dupa net mi-a venit am montat-o dar problema inca persista.

edit: Oare nu ar putea fi cumva deraiatorul pentru mai multe sau mai putine pinioane si din aceasta cauza nu functioneaza corect?

Am întâlnit câteva cazuri în care s-a strâmbat și dropout-ul odată cu urechea. Devronul are cadrul destul de țeapăn dar merită să verifici. Deraioru e 100% OK?

• Upvote 1

Deraiatorul nu are probleme,adica daca ar avea ma gandesc ca ar face figuri pe toate vitezele..cum as putea sa verific daca dropoutul este pe aliniament ?