Sign in to follow this  
Zack

Slickuri cu balon mare ?

Recommended Posts

Salutare tuturor ! Nu ma pricep asa de bine  asa ca apelez la voi :) recomandati-mi si mie niste slickuri pe 26, ceva cu balonul cat mai mare. Eventual, daca vinde cineva ceva, si sh, nu conteaza uzura lor, sunt interesat !

Va multumesc frumos !

Eu am avut Schwalbe Big Apple, ti-l recomand daca nu ai incercat pina acum categoria "balloon", daca vrei sa incerci senzatii de inlocuitor de "suspensie". Altfel sosea, un slick de marime obisnuita e mai potrivit. 

daca vrei pt. asfalt, eu am pus Schwalbe Crazy Bob 26x2.35 (balon mare) care ruleaza mult mai lin si mai silentios decat Kenda Nevegal 26x2.1

cu cauciucurile noi merg mult mai lin, trepidatii reduse, efort mai mic pt. a mentine viteza constanta

ceea ce nu vad este senzatia de suspensie, pe ele scrie 2.5 - 4.5 atmosfere, initial le-am umflat la jumatate, 3.5 atmosfere, erau foarte tare, am redus la 3.0 si tot sunt tari si nu se simt deloc ca inlocuitor de suspensie, insa eu am 115 kg asa ca poate e si asta o cauza

in orice caz, iti recomand Schwalbe Crazy bob, eu sunt foarte multumit de ele, sunt mult mai usor la urcat dealuri pe asfalt fata de cele cu crampoane

un mic bonus e ca au un sunet ascutit la blocarea rotii, probabil material ceva mai dur ca sa se uzeze mai greu, iar acest sunet este foarte util pe pista de biciclisti sa fugaresti pietonii, are efect de doua ori mai bun decat orice claxon

blochezi putin roata spate si sar toti de pe pista

pt. offroad probabil e nevoie de crampoane

La balonul ăla 3 bari e mult. Încearcă 1,5 și ai să vezi. Merg și off-road la presiune scăzută. Eu am făcut traseul de la prima evadare cu ele. Sunt însă foarte grele. Se simte...

o sa incerc 2.5 cat e minim trecut pe ele, cert e ca la 3.0 se simt tari cand le strang cu mana

1.5 mi se pare cam putin la greutatea mea

Aveam vreo 120 când mergeam așa cu ele. Merg și cu 0,8 pe față și 1,2 pe spate. Merg și pe zăpadă cu mai puțin ;)

multumesc de sfat, voi incerca 2.0 sa vad cum merge

Ceva de genul am pus pe bicla sotiei, de la cst parca, pe asfalt sunt ok, pe offroad...ca orice slick...