Sign in to follow this  
ciclism

Borsetele pentru brâu revin în forţă

Recommended Posts

Borsetele ce se poarta la brâu nu sunt un accesoriu prea popular printre ciclişti. Marea majoritate preferă să poarte un rucsac chiar şi la ture foarte scurte. În ultimul timp tot mai mulţi ciclişti folosesc o borsetă pentru brâu, aşa ca unii producători s-au orientat imediat. Eu personal folosesc borsete de brâu dintotdeauna indiferent ca merg […]

Citește articolul în întregime

Cel mai tare ar fi sa revina Ceausescu :D

• Upvote 3

Pe mine borsetele parca ma strang prea tare, simt mereu ca ma jeneaza la respiratie, oricat le-as tine de slabe. Prefer ruxacii, am doua modele din panza subtire. Unul goi se poate rula si tine in buzunar. Pus in spate absoarbe si el din transpiratie si din cand in cand il intorc cu dosul ca sa zic asa, dar nici unul nu are fata-spate. Dar nu am nevoie decat sporadic de bagaj suplimentar, altfel imi ajunge "borseta" de sub sa, Pe asta daca o cumperi cu atentie.nu prea mai ai nevoie de altceva.

• Upvote 1

Am incercat si eu sportul cu borseta, dar am renuntat, ca nu-mi placea sa zdrangane ceva tot timpul in sale. Cand e o tura cu bagaj minim folosesc borseta-triunghi de cadru si pe aia de sub sa. Altfel, rucsac de maxim 4 kile.

• Upvote 1

Am folosit şi eu borsetă, dar am renunţat la ea în favoarea "camelback"-ului. Cum anul ăsta vara a lipsit, nu am avut nevoie de prea multă apă în ture aşa că am renunţat la camelback şi am început să folosesc nişte chestii foarte dubioase ataşate la pantaloni şi la tricou. Acestea se numesc buzunare (sper că am pronunţat corect), a mai auzit careva de ele? ;))

În cele de la pantaloni deobicei port telefonul, cheile, banii şi multitool-ul, iar la tricou bag bidonul, pompa şi căteodată camera de rezervă. :)

Eu nu ies fără borsetă. Nu mă deranjează deloc, doar arată ca dracu'.

Same for me-in privinta designului,poate n-o fi cel mai dragut lucru din lume,da' e utila :P

Daca ai tricou de ciclism, cred ca nu mai e necesara. Capacitatea de stocare e cam aceeasi.

Eu nu agreez hainele fara buzunare, dar am nevoie de buzunare doar pentru a-mi tine mainile in ele. Nu prea suport sa-mi tin mobilul sau cheile in buzunarele de la pantaloni. Ma si deranjeaza si as putea sa le pierd. 

Nici in buzunarele de la spate nu prea port multe chestii, si destul de des folosesc la ture tricouri fara buzunare. 

Momentan am doi rucsaci de bicla, doua pungi cu apa si trei borsete de centura. Le folosesc dupa caz dar cel mai adesea sunt cu borseta la brau. Uneori devine grozav de incomoda si enervanta dar cel mai adesea nici nu o simt. 

Sa dai 50-75 $ pe o borseta imi pare o actiune cel putin neinspirata.

Nici nu vad sa fie o "revenire in forta" a bosrsetelor. Pe de alta parte nu am facut un studiu de piata ca sa pot sa infirm. Totusi m-a "speriat" titlul articolului

• Upvote 1

Totusi, oare de ce as folosi o borseta in loc de un rucsac mic?

Depinde si ce faci. La o tura MTB cat de cat tehnica, unde trebuie sa te ridici din sa des, imi imaginez ca te deranjeaza mai mult decat un rucsac reglat corect. La o tura prin oras sau pe sosea nu cred ca se simte, dar poate fi usor inlocuita cu tricou cu buzunare.

Eu unul nu vad rostul borsetei, as prefera oricand geanta de cadru, daca nu am multe lucruri de carat si nu ma duc pe traseu de clantanit dintii. Presupun ca e o chestie de preferinta.

Anii de zile am folosit la deplasarile pe cursiera prin oras o borseta care nici macar nu era dedicata biciclismului. Tine de natura evidentei ca e pentru ture si navete urbane, o folosesti pentru ca ofera mai mult spatiu decat buzunarele dar suficient incat sa nu mai fie nevoie de un rucsac incomod. O mai am si acum, dar nu am o explicatie anume de ce nu am mai folosit-o. Poate ca acum sunt mai inconstient si las pe bicicleta tot felul de gentute de cadru si ghidon cu lucruri in ele imaginandu-mi ca nu mi se poate intampla sa-mi fure cineva continutul. 

În ultimul timp tot mai mulţi ciclişti folosesc o borsetă pentru brâu, aşa ca …

Sincer sa fiu, n-am putut observa “fenomenu”, nici prin Germania, nici prin Austria, Elvetia sau Italia – constat ca ceva mi-a scapat. Eu personal n-am reusit sa descopar rostul pungutelor de infasurat in jurul burtii – mai ales pentru biciclisti. Avind in vedere ca revin in forta …

Recent am descoperit asta:

IMG_3636-002.JPG

Nu stiu daca e borseta, dorseta sau curseta dar felul cum doamna din imagine o tinea in miscare m-a uimit. Presupun ca bidonasul umplut cu ingredientele corespunzatoare livreaza in timp record un PowerShake de toata frumuseta :-bd .

Vazut zilele trecute pe Tappeiner Promenade: http://www.burggrafenamt.com/en/mountains-and-hiking/merano-promenades/tappeiner-promenade/