fanelul

Legislatie - Codul rutier

Recommended Posts

În Austria, pe un pod în lucru, era o restricţie de 15 km/h... la jumătatea podului era un ditamai radarul care îţi afişa pe un display măricel viteza de deplasare. La capătul celălalt era Polizei, tocmai îl opriseră pe cel din faţa noastră, care rulase cu 25 km/h. Dar aşa ceva nu o să vedem în România.

Hm, in general la restrictiile de 30 pentru drum in lucru, austriecii merg cu 50 km/h. Eu la inceput pe acolo mergeam cu 30, dar cand am vazut ca ala din fata tot ia avans, m-am apucat sa merg cu 50. In schimb respecta restrictia de 30 din sate (si toate restrictiile mai mari de 30, doar 30-ul ala de drum in lucru in afara localitatii li se pare exagerat).

Art. 118

Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a)sa se asigure ca acela care îl urmeaza sau îl preceda nu a semnalizat intentia începerii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune în pericol sau fara a stânjeni circulatia din sens opus;

b)sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c)sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit, bicicleta, mopedul sau motocicleta se depășesc la o distanță laterală de minim 1,5m în afara localităților și 1 m în interiorul acestora;

d)sa reintre pe banda sau în sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra în conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

Dragilor, e destul de gravă treaba. S-a propus modificarea codului rutier, dacă se aprobă bicicletele nu vor mai avea acces pe DN-uri (pg.96, Sectiunea.5, Art.244, Aliniat 1, punctul a) + alte aberații.

Propunerea aici: http://www.senat.ro/legis/PDF/2016/16L187FG.pdf

Mai multe despre subiect aici: http://ccncluj.blogspot.ro/2016/06/noul-cod-rutier-un-inamic-al.html

13524497_1227344780618780_82492729316669

Nu pe nationalele simple, ci pe cele care sunt si Europene.

Si art. 243 e interesant, pentru ca apare in sfarsit o detaliere a dreptului de circulatie a copiilor sub 14 ani, ceea ce nu-i rau.

27817112146_3f12ccbe21_o.png

PS: ORicum prevederea cu Europenele mi se pare trasa de par. Trebuie sa ii scuteasca de emotii pe vitezistii care se dau pe europenele patriei.

Adică eu, de exemplu, n-o să mai pot ieși din cătunul meu pe bicicletă? Foarte interesant! Și oare ce n-o să mai am voie în viitorul apropiat? E din ce în ce mai haios să trăiești pe meleagurile patriei...

Blogul CCN pomeneste ceva de obligativitatea castii, eu nu gasesc referirea in propunerea legislativa art 242 - 245

Pana la urma seara esta obligatorie purtarea vestei? Nu de alta, dar a luat amenda cineva pe acest motiv :-)

Vreo 700 lei, a platit jumate in 48 ore.

Eu stiam ca trebuie sa ai sonerie, licurici, reflectorizant alb si rosu, si portocalii pe roti, de vesta nu stiam.

Jesus, ce porcarie cu Europenele! De fapt, ar putea fi ceva normal in ipoteza in care ai alternative viabile. Un minim ar fi drumuri judetene asfaltate. Mi se face sila.

La noi legislatia europeana sau de unde o fi venind ea, asa impusa cu taraita cum e, se aplica la modul: in parc nu am facut benzi 'speciale' pentru biciclete - solutie: interzicem accesul complet. Mi. Se. Face. Sila.

Eu am citit in textul legii ca se defineste clar acostamentul drumului. Nu ai voie pe drum dar ai voie pe acostament, adica acea fasie laterala drumului si care este destinata pentru circulatia pietonilor, biciclistilor ...

Oricum, si ultima lege cu drumurile europene a trebuit amendata de sensul ca se interzice doar daca nu se poate pe altundeva pentru ca devine neconstitutional prin ingradirea dreptului la libera circulatie a persoanelor.

• Upvote 4

Pana la urma seara esta obligatorie purtarea vestei?

Vesta nu este obligatorie. Dar îi obligatoriu să ai elemente reflectorizante pe îmbrăcăminte.

• Upvote 2

Obiecțiile și sugestiile în privința acestei legi se pot scrie online direct pe pagina senatului! Hai să nu-i lăsăm să-și facă de cap! http://www.senat.ro/LegiProiectAdmin.aspx?Cod=19540

Atenție, nu folosiți diacritice, sistemul respectiv o să le înlocuiască automat cu caracterul "?".

L.E. nu mai încercați, din păcate dezbaterea publică s-a încheiat din luna februarie. :(

merci pentru mentiunea despre casti (nu functiona search in pdf). mare porcarie. eh, acum e randul federatiei de biciclisti, optarului si altora sa arate ca fac treaba, individual nu rezolvam nimic,

asta cu casca obligatorie e inaplicabila, cum o sa-i amendeze pe toti cei care chiar folosesc bicicleta ca mijloc de transport pe la tara?

nu-mi prea dau seama cat de mare e impactul cu "europenele", pentru ca expres nu prea cred ca avem. De ex: cand devine DN5 -> E85? Pina la Uzunu ai voie si de acolo esti pas? Pina la Mihailesti e DN si apoi incepe E70 tocmai cand se trece de la 2 benzi pe una?

E85 e un continuum, din pacate, ca DN 5 de la Giurgiu, apoi prin Bucuresti pe Soseaua Giurgiuluu, Serban Voda, Cantemir, pana la km 0, continuat apoi ca DN2 pe Calea Mosilor si Colentina. Ce faci, nu mai mergi cu bicla pe soselele din localitate, ca au statut de European? E chiar aiurea.

Pai intre timp vor fi gata pistele, in localitati si intre ele :P

Nu, intai vor fi gata autostrazile dintre localitati!  B-(

S-a propus modificarea codului rutier, dacă se aprobă bicicletele nu vor mai avea acces pe DN-uri [...]

Nu e dracul chiar atat de negru, e doar gri 99% :)

Art 144 (1) Se interzice conducătorului de bicicletă:

a) să circule pe autostrăzi, pe partea carosabilă a drumurilor expres și a drumurilor naționale deschise traficului internațional (E), [...]

Adica pe restul drumului drumului ai voie (acostament, șanț, ...)

Adică eu, de exemplu, n-o să mai pot ieși din cătunul meu pe bicicletă? [..]

Poti face cum zice la

Art. 153. - (1) În cazul în care nu sunt amenajate piste pentru biciclete sau accesul acestora interzis pe benzi [respectiv este interzis accesul pe partea carosabila a drumurilor expres si a celor europene - nota mea], conducătorii de biciclete sau de vehicule fără motor asimilate bicicletelor, le pot conduce pe acostamentul practicabil, în sensul de mers.

Partea carosabila inseamna exclusiv banda alba continua de delimitare (rezulta din definitia de la art 5 pct 48), care banda face parte din acostament (rezulta din definitia de la art 5 pct 1).

In caz ca nu are acostament asfaltat sau lipseste pe alocuri, exista o linie de demarcatie exterioara a carosabilului drumurilor expres si europene (cam exista la toate) si poti merge pe linie (cred orice biciclist ar trebui sa poata cel putin cateva zeci de metri fara sa iasa de pe linie). Deci, tehnic, poti sa te strecori ...

Ca exemplu, din Bucuresti se va putea iesi in continuare pe DN1, DN5, DN6, ..., iar pe DN2 ai toata asa-zisa banda 1 la discretie (aceea fiind un exemplu de acostament consolidat - definit la art 5 pct 2).

Cu dus si intors e si

Art 150 [...]

3) În situația benzii situate lângă marginea din partea dreaptă a carosabilului sau când drumul public are o singură bandă de circulație pe sens, circulația vehiculelor se poate realiza pe unul sau cel mult două rânduri, cu obligația păstrării între acestea a unei distanțe laterale suficiente.

(4) Circulația vehiculelor pe două rânduri, prevăzută la alin. (3), este permisă numai cazul în care cel puțin unul dintre vehicule este o motocicletă sau o bicicletă ori un vehicul asimilat acesteia.

Partea  buna e ca se legifereaza faptul ca poti trece inainte (poti circula) cu bicla/moto prin dreapta/stanga unei coloane oprite sau in mers atata vreme cat o faci pe banda 1 (la semafor etc).

Partea proasta e ca masinile par a fi oarecum stimulate sa se strecoare pe langa tine pe aceeasi banda. Distanta laterala "suficienta" e o valoare buna doar pentru cei care oricum n-au nevoie de o astfel de specificare prin regulament, restul tot la mustata o sa se strecoare.

Am OCR-izat pdf-ul si am pus un layer text,  nu mi-au iesit diacriticile cum trebuie dar sunt cautabile cu copy-paste. Merge multumitor, nu mai pierd vremea sa-l fac din nou, voila daca va e de folos (12.4 MB):  http://www.filedropper.com/16l187fg-txt

• Upvote 2

Pe acest drum pe unde să circul?

https://www.google.ro/maps/@45.3654513,25.1702531,3a,75y,188.33h,72.36t/data=!3m7!1e1!3m5!1sbXxQEn4L-1R3ZBzxWUATtQ!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DbXxQEn4L-1R3ZBzxWUATtQ%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D206.68102%26pitch%3D0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Se cheamă E574 şi e european. Nu are linii, nu are acostament practicabil, de fapt nici drumul nu e prea practicabil. Şi ca el sunt multe.

Bănuiala mea e că regula e ca să acopere şmecherii care o ard cu 200 la oră pe E85 în caz că lovesc vreun nefericit pe bicicletă. Să nu mai vorbesc de abuzurile care vor fi comise, pentru că Garcea n-o să stea el să citească cum e cu acostamentul practicabil, cu carosabilul, cu marcajele... şi nici 99% din biciclişti nu vor şti ce să conteste. Coroborat cu obligaţia căştii musai omologate - în condiţiile în care nu există niciun organism notificat în România care să facă asta (deci şi căştile deja existente nu vor mai fi bune) - e clar că nu va mai merge nimeni cu bicicleta, mai ales că precis după lansarea acestui Cod Rutier va face miliţia o acţiune de amendare, pardon, de prevenire a încălcării Codului Rutier de către biciclişti. Dar scopul va fi atins: mai multă libertate pentru bizoni, mai multe încasări pentru Petrom şi Dacia.

Drumuri expres nu există în România, drumul expres e o autostradă fără benzi de urgenţă.

• Upvote 3

Cand va fi sa fie (care nu cred ca o sa fie), nu ma intreba pe mine ci in scris pe administratorul respectivului drum. Oricum, DN73 e in lucru si se va termina de reabilitat si de vopsit pana la aparitia prezumtiva a acestui Cod.

In cazul cel mai rau eu sunt dispus sa-mi omologhez o bicla ca moped si sa merg pe unde vreau, numai sa le fac in ciuda. Sau chiar ca moto si merg si pe autostrada (am si cat. A) :)

Garcea n-a bagat de seama timp de vreo 7-8 ani ca e voie cu bicla pe DN1 si m-a oprit mai la vale de Sinaia acum vreo 3-4 ani. I-am zis sa-mi arate semnul sau articolul in Cod/Reg. A amutit. I-am zis ca ori imi scrie PV ori plec. Liniste. Am bagat pedale direct la seful lui de pe centura Ploiestiului (apartinea de sectia DN1). Seful de serviciu, alt garcea, a trebuit sa rasfoiasca cartulii si sa dea telefoane ca sa-mi dea dreptate, sa-l scuz pe primul garcea, sa ma roage sa nu fac scris la Directie in Bucuresti (pomenisem asta) ...

Apoi garcea nu e numai in politie in tara asta. E deja ceva obisnuit. Oriunde te lovesti de veri ai lui garcea si poti s-o furi daca nu te pricepi - asta apropo de drumuri ca tocmai am castigat un proces cu CNADNR.

• Upvote 1

DN 73 e în reabilitare pe sectorul Câmpulung - Mioveni (mă rog, intersecţie cu Centura Mioveniului, nu ştiu cum se cheamă drumul ăla). Rucăr - Bran nu se face, nu e nicio organizare de şantier, iar pentru o eventuală lărgire pe Câmpulung - Rucăr e nevoie de exproprieri multe, ca să nu mai vorbesc că pe Mateiaş n-au pe unde să lărgească - într-o parte e dealul, în cealaltă e valea.

Ca să înregistrezi bicla ca moped trebuie să pui motor pe ea, după care să mergi să o înmatriculezi/înregistrezi, să îi faci RCA şi să porţi cască de mopedist când mergi pe ea.

E simplu, domnilor. E in oras, sunt strazi, nu am piste => merg cu bicicleta pe strada, calm si civilizat.

Nu uitati ca sunt atatea legi care nu se aplica....

Da, sunt de acord ca este inca una din multele cretinitati ce vor urma si ca e o desconsiderare la adresa participantilor la trafic (in cazul nostru, biciclistilor), dar lucrurile astea se afla cand deja s-au hotarat si parafat. 

Vorba unui foarte bun prieten, "Ma pis pe ei! Am jetul lung si beau multa apa si bere! Hai, sa-i vad!"

Dr2005, nu trebuie sa largeasca/modernizeze DN73 (sau oricare altul), trebuie doar sa-l vopseasca. Sa ajungem acolo si vedem noi. Cine cauta, gaseste solutii.

Stiu ce trebuie pt omologare/inregistrare, prima mea diploma e de la facultatea de profil. Am si fosti colegi de grupa/an la RAR. Ce-ai insirat tu e partea floare la ureche :)

Ce proces?

Civil :D

End of story :)